Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

III miejsce dla wieca KGW Midzyrzecze Dolne w Wilkowicach
data dodania: Wtorek 6 wrze¶nia 2011

IV REGIONALNY KONKURS WIECÓW DOYNKOWYCH - WILKOWICE 2011

Historycznie obchody doynek rozpoczynay si wiciem wieca, z pozostawionych na polu zbó, z kici czerwonej jarzbiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstek. Wiece doynkowe mieway zwykle ksztat wielkiej korony lub koa. Wieniec nazywany bywa "plonem" bo te i uosabia wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosa go na gowie lub wycignitych rkach najlepsza niwiarka, czasami z pomoc parobków i innych eców. Za ni postpowa orszak odwitnie ubranych niwiarzy, nioscych na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Wieniec niesiono do powicenia do kocioa, a nastpnie ze piewem w uroczystym pochodzie, udawano si do dworu lub do domu gospodarza doynek.

Wieniec doynkowy przechowywany by w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie doynek organizowano biesiady z poczstunkiem i tacami.

Te pikne, ponadczasowe wartoci i tradycje  ludowe pielgnuj i zaprezentoway na IV Regionalnym Konkursie Wieców Doynkowych w Wilkowicach panie z Koa Gospody Wiejskich w Midzyrzeczu Dolnym. Wród zaprezentowanych 23 kompozycji wieniec przygotowany przez gospodynie zosta nagrodzony wyrónieniem i III miejscem w kategorii „korony”. Serdecznie gratulujemy.

Sawomir Filapek, LeMpowrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020