Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Do Zwizku Modziey Ewangelickiej - 1933r.
data dodania: Poniedziałek 31 paĽdziernika 2011

Do Zwizku Modziey Ewangelickiej – 1933 r.

Mazacowice: I stanie si, e jakocie byli przeklestwem midzy poganami, o domie Judzki, o domie Izraelski! tak za was bd ochrania, i bdziecie bogosawiestwem; nie bójcie si, niech si zmacniaj rce wasze! ( Z. 8. 13.) Temi sowy pozdrawiam ci Kochana Modziey Ewang. Midzyrzecza i Mazacowic. Podziwiam twoj odwag, trud i silne rce, zabierajce si do pracy, która dugo u nas leaa odogiem. Przemówia do nas po raz pierwszy jzykiem zrozumiaym nam wszystkim, porwaa niejedno serce za Sob biesiad duchow, która nam sprawia przez odegranie dramatu ,,Karpaccy Górale” w niedziel dnia 12. II. 1933r. Wszyscy Amatorzy wywizalicie si ze swoich ról ku ogólnemu zadowoleniu publicznoci. Gboko zostao odczute nieszczcie Marty, której jedynaka zabrano do wojska, silnie przemawiaa tsknota Antosia za domem i krajem rodzinnym, wyciskajc niejednemu cich ezk do oczu, porywajco przedstawiono mio Praksedy do Antosia i wszystkim imponowaa swoboda starego Maksyma. Mamy nadziej e Zwizek bdzie rós, krzepn na siach tem wicej, e ma dobrego opiekuna w osobie W. ks. pastora Gajdzicy, który nowy Zwizek otacza szczególn opiek, dbajc o niego jako o wasne oko. Spodziewa si mona, e zew jednego z czonków ,, W nasze szeregi!” nie bdzie woajcym gosem na puszczy. Szcz Wam Boe! Jeden z wielu.

         W/w artyku ukaza si w gazecie Pose Ewangelicki nr 8 dn. 25 lutego 1933 r.- pisownia oryginalna.

Midzyrzecze. ( Ze Zwizku Pol. Modz. Ewang.) Tutejszy Zwizek Pol. Modz. Ewang. pomimo i ma trudne warunki pracy, gdy czonkowie jego mieszkaj w rozproszeniu, czsto w odlegych zaktkach naszego zboru, da nam w ostatnich czasach dowody, i si niczem nie zraa i wci naprzód kroczy. Oprócz kilku wystpow chóru w kociele przygotowa nasz Zwizek wieczorek familijny na dzie 5 lutego. Odegrano znany dramat J. Korzeniowskiego p.t. ,,Karpaccy Górale”. Poszczególne role zostay przez czonkinie i czonków tak odegrane i kady odczu tsknot modego górala, zabranego przemoc do wojska, za ukochanemi osobami i uroczemi Karpatami. N zakoczenie wygosia bardzo utalentowana pod wzgldem pisarskim, czonkini p. Magorzata Czaupska, przez siebie uoony wiersz: ,, Do góry serca”, który treci i sposobem wygoszenia wzruszy suchaczy. Wszystkim amatorom naley si podzikowanie za trudy zczone z urzdzeniem wieczorku. Zarzdowi i prezesowi cze. Zborownik

     W/w artyku ukaza si w gazecie Pose Ewangelicki nr 13 dn. 1 kwietnia 1933 r.- pisownia oryginalna.

opracowa: Mariusz Fender

 

powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020