Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Statystyka Parafii E-A w Midzyrzeczu za rok 1936
data dodania: Sobota 5 listopada 2011

Statystyka Parafii E-A w Midzyrzeczu za rok 1936

Midzyrzecze. Statystyka zborowa za rok 1936 przedstawia si nastpujco:

Urodzio si dzieci 40, o 3 mniej ni w roku poprzednim, 22 chopców i 18 dziewczt, 1 nielubne, 2 martwych, 2 dzieci ju umaro, z maestw mieszanych ochrzczono 2 dzieci, za bez chrztu w. nie wpisano dzieci, czyli nie byo dzieci sabatystów i zielonowitkowców.

Konfirmowano 37 dzieci, 20 polskich i 17 niemieckich.

Pobogosawiono 16 par maeskich, wszystkie ewangelickie; zapowiedzi ogoszono 21, odmówiono zapowiedzi 2 zborownikom z powodu podpisania rewersu na rzecz kocioa rzymsko-katolickiego.

Umaro osób 25(-4) mskich 11, eskich 14, poniej 5 lat – 10, powyej 70 lat – 10; mier rozczya 9 maestw. Do kocioa wstpiy 4 osoby z sekty adwentystów, z kocioa wystpiy 3 osoby do kocioa rzym.-katol. w celach matrymonialnych.

Komunikantów, czyli uczestników w spowiedzi i wieczerzy w. mielimy 2135 (o 111 wicej), w tym 20 na ou niemocy, w stosunku do liczby dusz która wynosi okoo 1900, przeszo 100 proc. –Naboestw gównych odbyo si 68 w których uczestniczyo 23.000 osób; mieszkowe wynosi na 1 gow jeden zoty.

Mazacowice. Na ogóln liczb (25) wypadków mierci na caym terenie zboru przypado w roku ub. 14 na ewangelick gmin cmentarn w Mazacowicach. To te nader wdzicznie odczuwamy posiadanie wasnego domu Boego, w którym moemy odprawia naboestwa aobne. Te, jakote zwyczajne naboestwa, odprawiane co najmniej raz na miesic, ciesz si dobr frekwencj.

Midzy umarymi pochowalimy pod koniec roku 3 niby to ,,nicponi-ebraków”. Jeden z nich doy niespena lat 80, a to dziki starannej opiece caego, a zwaszcza ewangelickiego spoeczestwa. Umia dawa powód do istnej procesji ewangelickiej, gdy gospodarze i gospodynie zanosiy mu ywno i pieszyy odwiedza, a czonkinie Stowarzyszenia modziey miejscowej ewangelickiej sprawiy mu nowe cychy, pray i naprawiay bielizn, gotoway jedzenie, sprztay pokój, nawet bieliy od czasu do czasu, narbay drzewa, przywiozy wga. Wzorowa to mód, której si jak i starszynie naley cze, uznanie i podzikowanie.

    W/w artyku ukaza si w gazecie Pose Ewangelicki nr 2 dn. 9 stycznia 1937 r.- pisownia oryginalna.

 opracowa: Mariusz Fender
powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020