Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt
W sobotnie popoudnie 4 sierpnia 2012 roku na Starej Prochowni w Midzyrzeczu Górnym miao miejsce niezwyke spotkanie. Bya to zorganizowana przez sotysa Mari Guc-Mrzyk oraz Rad Soeck Midzyrzecza Górnego pierwsza edycja konkursu koszenia zboa metodami tradycyjnymi.

Sprzyjajca pogoda oraz liczna publiczno spowodoway, e spotkanie byo bardzo udane. Startujce w konkursie druyny z Landeka, Midzyrzecza Dolnego oraz Midzyrzecza Górnego wystpiy we wszystkich niwnych konkurencjach - koszeniu zboa sierpem, koszeniu zboa kos wraz z wizaniem snopów i ustawieniu ich w babk, klepaniu kosy oraz móceniu zboa
cepami - prezentujc nie tylko wspaniay kunszt tradycyjnego niwowania, pokazay take pikno tradycyjnego stroju niwiarzy oraz towarzyszcych niwom obyczajów.

Po wykonaniu wszystkich niwnych prac (konkurencji) jury w skadzie: Krzysztof Wieczerzak, Teresa Gluza, Krzysztof Czader oraz Leszek Mroczko najwyej ocenio prezentacje niwne druyny z Landeka. Druyna ta otrzymaa gówn nagrod - "Zot Kos Sotysa Midzyrzecza Górnego". Drugie miejsce w konkursie ex equo zajy druyny z Midzyrzecza Dolnego oraz Midzyrzecza Górnego.

Jury przyznao równie wyrónienia specjalne - dla pana Augustyna Bartoszek, który w wieku 91 lat startujc w druynie
Midzyrzecza Górnego uzyska najlepszy rezultat w konkursie klepania kosy, dla druyn z Midzyrzecza Dolnego oraz Midzyrzecza Górnego za tradycyjn opraw niw (pikne, tradycyjne stroje niwiarzy, oprawa muzyczna, poczstunek dla uczestników tzw. "swaczyna") oraz dla druyny pani sotys Marii Guc-Mrzyk, która razem z Genowef Kope oraz Krzysztofem Czader w pozakonkursowym pokazie zaprezentowaa kunszt tradycyjnego koszenia zboa.

Organizatorzy dzikuj wszystkim druynom za wzicie udziau w konkursie, jury konkursowemu za ocen, Rolniczej Spódzielni Produkcyjnej "Rolnik" w Midzyrzeczu Górnym za udostpnienie terenu do niwowania, straakom OSP Midzyrzecze Górne za zabezpieczenie terenu, Zespoowi Regionalnemu "Midzyrzeczanie" za wystpy, Arkowi Niemczykowi za prowadzenie imprezy a wszystkim uczestnikom za przybycie.

Zorganizowana na Starej Prochowni impreza bya pierwsz tego rodzaju w Midzyrzeczu. Licznie zgromadzona publiczno kibicowaa druynom we wszystkich konkurencjach, a na zakoczenie przez aklamacj przyja propozycj, by impreza bya w Midzyrzeczu na Starej Prochowni organizowana cyklicznie kadego nastpnego roku. Tak wic do zobaczenia za rok!

LeM

Foto: Krzysztof Wydra, Tomasz Urbaniec, Leszek Mroczko
powrt
Komentarze
 • Wtorek 21 sierpnia 2012,20:28:23
  ~ Kamil
  Lepiej byo kupi pitk PB95 i to podpoli.
 • Sobota 11 sierpnia 2012,19:26:06
  ~ Franek
  poraka
 • Czwartek 9 sierpnia 2012,19:24:23
  ~ uczestnik
  nie bardzo mi sie podobao
 • Wtorek 7 sierpnia 2012,23:16:30
  ~ agnieszka
  w sobot nie byam ale obejrzaam zdjcia - musiaa by adna impreza
 • Poniedziałek 6 sierpnia 2012,07:39:01
  ~ uczestniczka
  To godne podziwu, e ludzie w rnym wieku potrafi spotka si w tym samym miejscu i wspaniale bawic si przekazywa i jednoczenie poznawa tradycje niw. Brawo!!!!!
 • Niedziela 5 sierpnia 2012,22:49:17
  ~ Uczennica
  Ta impreza bya super bo pierwszy raz zobaczyam tradycyjne metody niwowania,dziki tej imprezie dowiedziaam si jak dawnej pracowali ludzie i jak smacznie jedli.Gdyby nie to wydarzenie pewnie bym si niedowiedziaa jak ludzie dawniej pracowali.Pikne zdicia do ktrych zawsze mona wraca i wspominac to wydarzenie.
 • Niedziela 5 sierpnia 2012,19:35:16
  ~ ania
  rewelacja!

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015