Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Co roku końcem marca częściej zaglądamy w niebo, wyczekując przylotu bocianów. Przyzwyczailiśmy się już, że do Międzyrzecza zazwyczaj jako pierwsza przylatuje para, zajmująca gniazdo obok posesji pana Stanisława Kwaśny. Tak było i w tym roku. Mimo bardzo niesprzyjającej aury 28 marca usłyszeliśmy pierwszy w tym roku klekot. Bociany zawitały ...

Po pierwszych chwilach radości z przylotu tych bardzo sympatycznych ptaków, z przerażeniem patrzyliśmy za okno na kolejne śnieżyce, które niemal codziennie nawiedzają nasz region. Zamiast ciepła i wiosny, w tym roku aura przywitała boćki śniegiem i wiatrem.

Gniazdo, o którym mowa jest objęte realizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza oraz OSP Międzyrzecze Górne projektem internetowej obserwacji ptaków, mogliśmy więc obserwować autentyczną walkę ptaków o przetrwanie. Gdy śnieżyce ustapiły pojawił sie problem dostępu do pokarmu. Bocian biały w okresie zimowym potrzebuje dziennie minimum 0,5 kg pokarmu. W jego diecie znajdują się m.in.: bezkręgowce (dżdżownice, pijawki, ślimaki, małże, skorupiaki, chrząszcze, pasikoniki, świerszcze, larwy owadów), ryby, płazy (żaby, traszki), gady (węże, jaszczurki), pisklęta ptaków gnieżdżących się na ziemi, drobne ssaki (norniki, myszy, krety, ryjówki). Niestety zalegający śnieg w praktyce uniemożliwia tym ptakom żerowanie.

W dniu 4 kwietnia od przylotu boćków minął tydzień a sytuacja pogodowa niewiele się poprawiła. W związku z tym postanowiliśmy spróbować pomóc tym zwierzętom. Wspólnie z Grupą Ornitologiczną SPM zastanawialiśmy się, jaki pokarm i w jaki sposób podać tym ptakom. Po konsultacji z Jackiem Wąsińskim z Leśnego Pogotowia dla Dziko Żyjących Zwierząt w Mikołowie, w związku z trudnością z ustaleniem obecnego żerowiska ptaków postanowiliśmy podać karmę bezpośrednio do gniazda.

W sukurs tym działaniom przyszedł Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna, który w związku z bardzo trudnym dostępem do gniazda (jest zawieszone na słupie energetycznym) poprosił o pomoc Państwową Straż Pożarną w Wapienicy. Pokarm dla ptaków przygotowało SPM we współpracy z firmą Komers-Mag z Międzyrzecza Dolnego.

Ok. godz. 12 strażacy PSP Wapienica podjechali pod gniazdo i za pomocą zwyżki dostarczyli pokarm ptakom. Podana ilość pokarmu wystarczy dla naszej pary na kilka dni. Liczymy na to, że w tym czasie temperatura powietrza wzrośnie, śnieg stopnieje i odsłoni naturalne żerowiska ptaków.

Cztery dni później, w dniu 8 kwietnia akcja dokarmiania boćków została powtórzona. Tym razem karmę do gniazda dostarczyli strażacy OSP Międzyrzecze Dolne wraz z kolegami Państwowej Straży Pożarnej z Wapienicy.

Akcja dokarmiania zagrożonych zimową aurą bocianów spotkała sie z niezwykłym zainteresowaniem mediów. Podczas powtórnego dokarmiania bocianów pod gniazdo zjechały dwie ekipy telewizyjne - TVN24 oraz TVS. Media poprosiły o wywiad wójta Janusza Pierzynę na temat trudnej sytuacji zwierząt w naszej gminie podczas przedłużającej się zimy. Swoje opinie na ten temat przedstawiły również panie sołtys, radna, naczelnik OSP MD oraz mieszkanka sołectwa.

Wcześniej informacje na temat naszych akcji pojawiły się w Radio Bielsko oraz wielu lokalnych serwisach internetowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaoferowali swą pomoc dla bocianów. Mamy nadzieję, że mimo tak trudnego początku sezonu boćki przetrwają i doczekają się pięknego potomstwa.

Leszek Mroczko, Krzysztof Wieczerzak, Tomasz Osuch, Maria Iskrzycka - Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza

Foto: Łukasz Mroczko, PSP Wapienica, gama, Mariusz Chmielniak, OSP MD, Leszek Mroczko

Strona projektu internetowej obserwacji ptaków:

www.bociany.miedzyrzecze.org.pl

 


powrót
Komentarze
 • Niedziela 14 kwietnia 2013,20:30:18
  ~ ja
  u nas nikt nie dokarmial pary bocianow i daly sobie rade tylko MD i MG musza robic szum kolo swojej dup....!!!!!!! i nabijac wyjazdy do byle czego
 • Piątek 12 kwietnia 2013,23:33:51
  ~ przyjaciel zwierzat
  Dzieki TYM, ktorzy dokarmiali.Na wypowiedzi badziewia nie zwracajcie uwagi.
 • Piątek 12 kwietnia 2013,00:03:05
  ~ LeM
  mieszkańcu Międzyrzecza dzięki za opinie. Wywołałeś mnie więc odpisuję. Częściowo masz rację, wiele komentarzy również moim zdaniem jest zbyt ostrych, niesprawiedliwych, nie do końca na temat. Bardzo pożyteczna akcja ratowania głodnych bocianów została tymi wpisami "zakrzyczana". Ale niestety w swoim komentarzu też dołączyłeś do tych dla mnie negatywnych. Napisałeś wg mnie obraźliwie "Ale wy WSZYSCY jesteście daremni". Nie zgadzam się z Tobą, wiele komentarzy jest pozytywnych, sprowadzając wszystkich do jednego mianownika jesteś niesprawiedliwy. Logowanie e-mailem nic nie zmienia, jak ktoś chce może sobie założyć mnóstwom maili... To chyba nie o to chodzi.
 • Czwartek 11 kwietnia 2013,23:23:47
  ~
  Ale wy wszyscy jestescie daremni. Jak to czytam to jest mi was żallllll. Zamiast być zadowoleni że coś się dzieje w Międzyrzeczu to krytykujecie!!!! Jestem ciekawy czy któryś z was zrobił coś dla naszej wioski hmmm? Dobrze jest wypisywać bzdety bo się jest anonimowym. A może to z zazdrosci tak piszecie. Wstyd to wy przynosicie tej wiosce i tak jest ze wszystkim co by się nie działo to i tak bedziecie krytykować. Popatrz na siebie a potem oceniaj. Wstyd mieszkańcy Międzyrzecza!!!!!!!!!!!!!!!!!! LeM GDYBY do tej strony trzeba było by się logowac e-mailem żeby dodać komentarz to by nie było (takich ) komentarzy.
 • Czwartek 11 kwietnia 2013,18:16:54
  ~ Amator
  Sws, nie szukaj odpowiedzialnych za opuszczenie gniazda w Górnym wśród ludzi. Najprawdopodobniejszą przyczyną była bardzo zimna i mokra wiosna, która doprowadziła do zmarnowania lęgu przez parę. Bociany nie wracają już wtedy do pechowego gniazda. Osiedlają się najczęściej w promieniu dziesięciu kilometrów od poprzedniego gniazda, tak aby zachować dotychczasowe żerowiska. Takie gniazda najczęściej na długie lata pozostają niezamieszkałe, aż znajdzie się para młodych bocianów, które będą wspólnie uczyć się bycia parą we własnym, „nowym” gnieździe, czego sobie i wszystkim obserwatorom szczerze życzę. Dodam także, że bociany budują swoje gniazda od podstaw, układając kolejno gałąź po gałęzi, więc rozbudowa gniazda w Górnym nie będzie w żaden sposób problematyczną dla zdecydowanych ptaków.
 • Czwartek 11 kwietnia 2013,00:11:29
  ~ sws
  jak już się drąży temat o bocianach to co się stało z bocianami w MG w starej remizie? ktoś ponosi odpowiedzialność za to że akurat po przebudowie gniazda bocianów już nie było...?
 • Czwartek 11 kwietnia 2013,00:08:53
  ~ :))
  niesamowite ale robicie cyrk wstyd za was co to kogo interesuje kto był kto robił ważne że sobie ptaki zjadły. poniżacie sie do ludzi mało inteligentnych
 • Środa 10 kwietnia 2013,21:53:15
  ~ bzyk316
  dokarmianie tak...inicjatywa tak..telewizja i wszelki rozgłos w media tak..ale po co ten cyrk z wojtek..sołtyskami i cała ta reszta szopki..żenada..
 • Środa 10 kwietnia 2013,19:57:46
  ~ ...
  Adam proponuję żebyś się poduczył z przyrody. Boćkom nie trzeba już nic podawać, świetnie sobie poradzą. Twój komentarz jest brzydki i nie na miejscu.
 • Środa 10 kwietnia 2013,18:56:05
  ~ Adam
  Baby a dziś nie karmicie bocianów nie ma telewizji cała wiocha zabita dechami.
 • Środa 10 kwietnia 2013,16:50:46
  ~ Tomek 2
  Jak za komuny alb czarnych tam była tylko prawda a ona kole w oczy dawajcie dalej papu bocianom tylko w TV ogólnopolskiej bo tak nic nigdy nic mądrego nie zrobicie do ludu.
 • Środa 10 kwietnia 2013,16:24:02
  ~ Abradab
  Przypomina się cytat "Masz złe intencje – poniesiesz konsekwencje". Może w tym wszystkim zabrakło dobrych intencji? Może trzeba więcej łączyć a mniej dzielić? A tak kiepsko wyszło
 • Środa 10 kwietnia 2013,12:34:54
  ~ LeM
  Ponownie proszę wszystkich o umiar w wypowiedziach. Przypominam, że komentarze służą do wyrażania opinii na temat treści artykułu.
 • Środa 10 kwietnia 2013,12:31:14
  ~ ``````
  Sąsiad ,Ty to nawet głupi nie jesteś.Pewnie pierwszy gębe do kamery pchałeś ale była zbyt niefotogeniczna i cię nie ujęli! A może właśnie trzeba też było wybrać się do fryzjera.
 • Środa 10 kwietnia 2013,11:31:03
  ~ Tomek 2
  [wpis w całości usunięty, niezgodny z regulaminem]
 • Środa 10 kwietnia 2013,10:57:25
  ~ zainteresowany
  Tych wpisów dokonują kulturalni ludzie żenada!!!!!!!
 • Środa 10 kwietnia 2013,09:33:31
  ~
  panie [wpis zablokowany, niedozwolone użycie danych osobowych osób nie będących osobami publicznymi] to nawet do fryzjera poszły na tą okoliczność
 • Środa 10 kwietnia 2013,00:01:06
  ~ Tomek
  a na zdjęciu z soltyskami i radną też nieżle wyszła
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,23:53:24
  ~ Tomek
  mam pytanie czy delikatesy [wpis usunięty] też były sponsorem bo widziałem w tv wypowiedz pani z mięsnego???
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,23:39:11
  ~ fanka
  Ja mam propozycje żeby panie sołtyski i pani radna zajęły się bardziej przyziemnymi sprawami niż bocianie gniazdko takimi jak np.dokończenie chodnika w miejscu gdzie nawet telewizja dociera
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,22:18:52
  ~ zasmucony
  wczoraj był żałosny pokaz jak z pożytecznej rzeczy można zrobić cyrk
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,22:12:57
  ~
  Sołtyski z Górnego i z Dolnego oraz wspaniała radna pani Kopeć przebierały nóżkami w sąsiedztwie bocianiego gniazda w jednym z domów w oczekiwaniu na przyjazd telewizji gratulacje.
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,22:06:33
  ~ Viktor
  XXXL masz rację ja kupiłem 15 kg karmy do ptaków proso słonecznik itp 3 kg słoniny dawałem całą zimę karmik pełny i nic a tu baby robią tyle szumu to cała głupota całe szczęście że to była TV Silesia bo tego nikt nie ogląda inaczej wstyd że mieszkam w takiej wiosce jaki poziom władzy wiejskiej taka telewizja.
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,22:04:14
  ~ ciekawska
  Pytanie do sołtyski Iskrzyckiej. W artykule pisze że sprawę organizowała grupa ornitologiczna towarzystwa. Czy ktoś z tej grupy został zaproszony do udzielenia informacji telewizji? Kto?
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,21:56:36
  ~ Misio
  Już żadnej pomocy nie będzie bo nie będzie telewizji i panie sołtyski i wielka radna już się wystawiły do zdjęcia
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,21:49:56
  ~ XXXL
  Normalne jaja telewizja radio może jeszcze msza za boćki to całe zadupie jeszcze sesje pod boćkami jak Górne w Dolnym na jesień z błota wyciągali bociana żywili go w garażu to nic a teraz na czele z fojtem trzy krotni bohaterowie związku radzieckiego wioch i zadupie. W rejonie jest parę bocianów i spokojnie ale nasza gmina potrafi tylko boćki karmić pozatym nic to musi robić szum zamiast rzucić na ziemię jak jest głodny to zjada tak robi cała Polska spokojnie bez pychy śmich
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,21:42:17
  ~ mieszkaniec
  Ja dokarmiam ptaki przez całą zimę a pani Kopeć i nasze "wspaniałe" sołtyski chciały się wypromować bo przyjechała telewizja a bociany je napewno nie interesowały.Cała prawda.
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,21:03:39
  ~
  Pan Janusz Pierzyna kiedyś wyśmiewał się z tego że w Międzyrzeczu "podglądają wróbelki", a teraz staje do zdjęcia, a nawet 0,00001% jego zasługi w tym nie ma. Żenada
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,20:14:06
  ~
  bardzo ciekawy reportarz w TV SILESIA pozdrawiam strażaków z OSP MIĘDZYRZECZE DOLNE :)
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,19:12:00
  ~ ZDZIWIONA
  Jestem żdziwiona ale określeniami ; 1)"nasze stowarzyszenie" -tzn. czyje? Ktoś ma jakieś prywatne ? Myślałam że jeśli przyjaciół Miedzyrzecza tzn.wszystkich .A może boćki też prywatne? 2)"fahmani z dolnego" tak to jakoś złośliwie brzmi.Czyżby komuś było żal ?
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,17:44:59
  ~ hyyyyy
  kontakt24@tvn.pl reaguje jednak na "doniesienia"społeczeństwa :)
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,16:36:42
  ~ LeM
  Każdy ma prawo do opinii ale proszę o umiar. Co do tematu: 1. tej zimy KAŻDA pomoc WSZYSTKIM zwierzętom była bardzo potrzebna, 2. cieszmy się z zainteresowania mediów - poprzez TV, radio oraz artykuły prasowe i internetowe popularyzowana w Międzyrzeczu idea dokarmiania ptaków odbiła się szerokim echem, 3. jeśli przy okazji mówiło się dobrze o Międzyrzeczu (całym), to jest to powód do zadowolenia, 4. proszę Was, nie licytujmy się, kto lepiej, więcej i bardziej ... psujemy tym całą ideę pomocy zwierzętom. Pozdrawiam.
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,16:25:20
  ~ zdziwiony
  daremni są jak była to inicjatywa naszego stowarzyszenia tonie było takiego szumu a teraz to nawet fahmani z dolego się doczepili i to jeszcze jeden taki co pierwszy raz jest w mundurze
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,15:47:46
  ~ MAX
  Wójt oczywiście pierwszy jak telewizja przyjechała ma parcie na szkło.W przyszłym tygodniu ma być podobno u Kuby Wojewódzkiego!!!
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,14:56:33
  ~ mieszkaniecMD
  wiem gdzie mieszkam a czy był Wieczerzak nie wiem na zdjęciach nie ma a była chmara ludzi jak na akademii a że pomogliście bociusiom nie mam uwag są super i nasze z Dolnego!
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,13:34:44
  ~ Zainteresowany.
  Do mieszkańca MD taki z Ciebie mieszkaniec Międzyrzecza Dolnego jak ja z Wapienicy nie było trzech samochodów strazackich tylko dwa i niewiem co się robi na pokaz bo jak pierwsze dokarmianie tak drugie było od serca.A byłem tam i widziłem. I dlaczego nie wspomniałeś że byla tam też sołtyska z Górnego i pan Wieczerzak czy też byli na pokaz pozdrawiam.
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,07:34:14
  ~
  Fan najważniejsze że boćki dostały pojeść. A że jedni pomagają z serca a drudzy na pokaz to już mniej ważne. Kto tu mieszka ten wie jak było.
 • Wtorek 9 kwietnia 2013,07:10:07
  ~ Fan
  Jak to dobrze podpiąć się pod inicjatywę innych ludzi (gdy przyjedzie telewizja), mam na myśli Wójta, panią Sołtys oraz panią Radną.
 • Poniedziałek 8 kwietnia 2013,21:58:26
  ~ mieszkaniecMD
  dzisiaj to był jakiś szoł do dwóch bociusiów przyjechały trzy samochody strażackie dwie telewizje wójt i pół wsi ludzi. Jeden człowiek z drabiny móg zrobić to samo i bez szumu
 • Poniedziałek 8 kwietnia 2013,19:23:29
  ~ bebcio
  Dzisiaj na wiosce był TVN24 podobno :)
 • Niedziela 7 kwietnia 2013,14:27:36
  ~ Ala
  Dziś widziałam jak bocian znosił do gniazda patyki,więc chyba wszystko będzie dobrze.
 • Niedziela 7 kwietnia 2013,12:22:12
  ~
  od jutra przez dzień będzie coraz cieplej więc boćki powinny już sobie poradzić bez dokarmiania, śniegu będzie coraz mniej.
 • Niedziela 7 kwietnia 2013,10:28:28
  ~
  Bocian bez problemu łapie i pożera myszy krety i żaby to dla niego takie rybki to żaden problem
 • Niedziela 7 kwietnia 2013,09:07:29
  ~ Marek
  zawsze znajdzie się jakiś krytyk dobrze że są ludzie którym się chce pomagać
 • Niedziela 7 kwietnia 2013,08:27:22
  ~ Misiek
  Wszystko fajnie, ale jeden raz w tygodniu dostać jeść to za mało, trzeba by było jeszcze powtórzyć takie dożywianie w tych warunkach.
 • Niedziela 7 kwietnia 2013,08:25:19
  ~ Monter
  Fotki na temat "zjadły czy nie" znajdziecie na forum. Pozdrawiam.
 • Sobota 6 kwietnia 2013,23:11:03
  ~ kelner
  A gdzie widelec i nóż takie ryby i na wysokości to wpieprza tylko ten co to rzuca bocian je wątróbki i skrzydełka z kurczaka a nie takie ryby to nie kormoran.
 • Sobota 6 kwietnia 2013,23:01:10
  ~ ekolog/ornitolog niezrzeszony
  wszystko fajnie, mi się podoba. macie fotki jak te boćki jedzą te ryby i co tam jeszcze było? ...
 • Sobota 6 kwietnia 2013,00:15:07
  ~ TERESA
  UKŁONY I PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH KTÓRZY WYCIĄGAJĄ DŁOŃ DLA TYCH CUDNYCH PTAKÓW TO ONE POWINNY BYĆ NA NASZYM GODLE BO ZAWSZE DO NAS WRACAJĄ BEZ WZGLĘDU NA WSZYSTKO :)
 • Piątek 5 kwietnia 2013,19:13:39
  ~ podatnik 2
  A ja nie mam nic przeciwko temu aby mój podatek szedł na taki cel.Wolę sobie poobserwować przyrodę i pooglądać bociany niż denerwować się z tego powodu że ktoś sobie za moje pieniądze zmienił limuzynę. BOĆKI GÓRĄ !!!
 • Piątek 5 kwietnia 2013,14:26:27
  ~
  podatnik nie masz racji mieszkam nie tak daleko jedzenie było wystawione pod gniazdem ale boćki sie nie zainteresowały. To był dobry pomysł żeby dać do gniazda. Od razu widać po zachowaniu że są dużo silniejsze
 • Piątek 5 kwietnia 2013,13:26:36
  ~ Podatnik
  Robicie jaja aby się pozbyć bociana jak na remizie w Polsce jest już kilkaset rzucają im na pole pokarm a nie angażują taki drogi sprzęt co chwile on ma służyć do ratowania ludzi a nie usług cały czas w Międzyrzeczu jak nie obcinanie gałęzi to niszczenie gniazda itp a podatnik płaci.
 • Piątek 5 kwietnia 2013,11:59:37
  ~ Busik
  Niebawem ma pojawić się wreszcie wiosna, ale póki co pomoc naszym kochanym bociankom jest wręcz niezbędna. Wielki ukłon do samej ziemi dla wszystkich, którzy pomagają...
 • Piątek 5 kwietnia 2013,01:43:16
  ~ Beta
  Wspaniałe działanie z dożywianiem boćków - przeleciały tysiące kilometrów, a tu dramat... Trzymam kciuki za Waszą dalszą pomoc. Własciwie w naszym godle narodowym powinien być bocian w miejsce orła. :)

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015