Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Nasze Koło
data dodania: Czwartek 5 kwietnia 2007

Historia Koła Łowieckiego ,,HUBERTUS” w Międzyrzeczu jest nierozerwalnie związana z powojenną historią łowiectwa na ziemi bielskiej. W dniu 25 listopada 1945 r. odbyło się zebranie myśliwych z terenu powiatu, na którym przedstawiono możliwość organizowania kół łowieckich. W zebraniu uczestniczyli myśliwi zamieszkali na terenie Międzyrzecza.
24 stycznia 1946 r. odbyło się Walne Zgromadzenie członków założycieli, którzy podjęli uchwałę o powstaniu Koła Myśliwskiego w Międzyrzeczu o nazwie ,,Hubertus”.Koło liczyło 14 członków.
Pierwszym Prezesem Koła był Józef Jachnik, następnie Jerzy Urbaniec, a przez 39 lat funkcję tą piastował Tadeusz Urbaniec.

Na rok 2015 stan członków koła wynosił 25 kolegów oraz 2 kandydatów, zaś władzę Koła stanowią:

 • Prezes – kol. Grzegorz Henek,
 • Łowczy – kol. Rafał Greń
 • Skarbnik – kol. Jerzy Urbaniec
 • Sekretarz – kol. Adam Kocur

Komisja Rewizyjna:

 • Kol. Jacek Urbaniec (przewodniczący)
 • Kol. Adam Kromczyk
 • Kol. Edward Centkiewicz

Koło Łowieckie „Hubertus” w Międzyrzeczu na dzień dzisiejszy dzierżawi obwód nr.177 o wielkości trochę ponad 3 tyś ha ziemi. Jest to obwód którego granice wyznaczają:
- od strony południowej – tory kolejowe Bielsko-Biała – Cieszyn
- od strony zachodniej – droga Jasienica – Chybie
- od strony wschodniej – rzeka Wapieniczanka i droga Ligocka
- od strony północnej – droga Bronów-Międzyrzecze bez Ligoty.

Na tym jakże niewielkim kawałku ziemi panuje zróżnicowany ekosystem. Co prawda większa część terenu to tak zwany agroekosystem czyli łąki i pola uprawne, ale są tu także lasy oraz gospodarstwa rybackie ze stawami. Dlatego też i zwierzyna zasiedlona na tym terenie jest urozmaicona gdyż można u nas spotkać: dzikie kaczki, dzikie gęsi, łyski, gołębie grzywacze, słonki, bażanty, zające oraz sarny i dziki. Te ostatnie występują u nas tylko gościnnie migrujące za pożywieniem z pobliskich gór. Oprócz tego są jeszcze drapieżniki: lisy, kuny leśne i domowe, a także borsuki, szopy oraz jenoty.
Gospodarka łowiecka prowadzona przez Koło Łowieckie często utożsamiana jest tylko i wyłącznie z polowaniem. A tak nie jest do końca. Podstawą gospodarki łowieckiej jest bowiem hodowla i ochrona zwierzyny.

W trosce o występujący zwierzostan obwód został podzielony na rejony dozorowania, które zostały przydzielone myśliwym. W ten sposób zabezpieczono fachową opiekę nad bytującą w łowisku zwierzyną drobną i płową. Dowodem tego są zbudowane paśniki dla saren. Dla bażantów w miejscach ich bytowania zbudowano sieć posypów. Koło Łowieckie za pieniądze ze składek od myśliwych corocznie zaopatruje się w karmę, która to w okresach ciężkich dla zwierzyny jest dostarczana do wyżej wymienionych urządzeń łowieckich. Aby nakreślić wielkość problemu są to ilości karmy liczone w tysiącach kilogramów na, którą składają się przede wszystkim: kukurydza, pszenica, owies oraz nasiona traw i poślad. Dodatkowo do paśników dostarczane jest siano oraz sól.

Stan zwierzyny na naszym terenie utrzymuje się na średnim ale stałym poziomie. Nie można tego porównywać ze stanem z lat 80 i 90 ubiegłego wieku, bo choćby gospodarka łowiecka była prowadzona w sposób książkowy to nie osiągnie się tego. Powodem tego są: stosowane wszędzie chemiczne środki ochrony roślin, nawracające się choroby zwierząt, wzrost populacji drapieżników, wałęsające się bezpańskie psy i koty, urbanizacja. Na większość tych czynników myśliwi nie mają wpływu. Na każdym kroku widać wycinany drzewostan i zakrzaczenia stanowiące naturalną ostoję zwierzyny, a nierzadkim widokiem jest „zabiegana” na śmierć dzika zwierzyna.
Mimo te wszystkie utrapienia mamy na celu utrzymanie tego co mamy, a za wzór do którego będziemy dążyć bierzemy sobie lata 80 i 90.

Etyka oraz kultura łowiecka to także dobre relacje z mieszkańcami Międzyrzecza i okolic. Poczet sztandarowy oraz władze Koła starają się uczestniczyć w organizowane przez was dożynkach i tym podobnych imprezach. Już teraz widać, że dzięki temu znów jesteśmy postrzegani jako wasi przyjaciele, a niejednokrotnie jesteśmy pozdrawiani słowami Darz Bór.
Tak więc do zobaczenia na organizowanych przez was, ludność Międzyrzecza i okolic, imprezach.
Darz Bór

Dla osób chcących się z nami skontaktować została stworzona skrzynka mailowa:
kololowieckiehubertus@gmail.com

powrót
Komentarze
 • Sobota 29 listopada 2014,13:15:56
  ~
  Dzisiaj odbywa się kolejne polowanie wzdłuż rzeki 40 m od zabudowań i jak zwykle biorący w nim udział mają w głębokim poważaniu obowiązujące w tym zakresie przepisy.
 • Wtorek 11 grudnia 2012,19:25:53
  ~ ewka
  W Jaworzu jest nie lepiej. Myśliwi umią tylko strzelać a jak trzeba w zimie dokarmiać to nie ma komu.
 • Środa 17 października 2012,12:10:42
  ~
  Edukuje się dzieci aby myślały także o zwierzętach w lasach i troszczyły się o nie zimą.Córka wzięła sobie do serca lekcje i chodziła zbierała kasztany ,żołędzie.Nie mamy pojęcia gdzie te kasztany można oddać.Może ktoś potrafi dać namiary czy może cały trud dziecka pójdzie na marne.
 • Czwartek 11 października 2012,14:09:53
  ~
  obecnie nad potokiem Jasienica wycinane są krzaki i chaszcze,w których chowią się kuropatwy i bażanty,za ligotą można spotkać sarny i młode jelenie,nad potokiem Jasienica,czym zajmuje się koło łowickie?!w celu ochrony zwierzyny i zagrożenia obsuwania się ziemi,wycinka krzewów i chaszczy,nad potokiem Jasienica powinna być zakazana!!,co na to prezes koła łowieckiego HUBERTUS

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015