Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Jak co roku, Grupa Ornitologiczna Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza uczestniczyła w Europejskich Dniach Ptaków. Na wędrówkę przybili goście z Karwiny (Czechy), Sosnowca, Bielska-Białej oraz Międzyrzecza Górnego. Wiemy, że celem tego spotkania jest policzenie migrujących ptaków, ale należy powiedzieć też o innych aspektach tego wydarzenia. „Ptakoliczenie” jest spotkaniem na łonie przyrody, biorą w nim udział dorośli jak i dzieci. Oprócz aktywnego wypoczynku, to świetna okazja na wypad rodzinny, rozmowy, wspomnienia oraz podziwianie tego co jest wokół nas. To również czas relaksu, zadumy oraz edukacji, tych najmniejszych i starszych. Podczas tego wydarzenia zatrzymujemy się nie tylko na dźwięk słyszalnego lub widzialnego ptaka, ale również na widok otaczającej nas przyrody. Nad ważką, nad motylem, czy nad pająkiem skwapliwie pracującym przy swojej pajęczynie, schylamy swe głowy by powąchać jakiś kwiat lub w trawie podziwiać kolorowe grzyby. Niejednego zainspiruje nawet i wirujący liść, drugiego szemrząca woda w rzece, czasem i lis przebiegnie lub sarenka z zarośli wyskoczy. To wszystko co nas otacza, urzeka za każdym razem nasze dusze, dlatego trzeba powiedzieć, że „Ptakoliczenie” jest zawsze dla nas inne, nigdy takie samo. Bogate i piękne.
Już drugi raz w historii Europejskich Dni Ptaków najliczniej występującym w Polsce okazał się szpak, co miało miejsce także w 2014 roku. W Międzyrzeczu  najliczniej występującym gatunkiem nie po raz pierwszy okazała się kaczka czernica.
Poniższa tabela przedstawia wyniki ptakoliczenia na przełomie kilku ostatnich lat.

tabela
W tej edycji wolontariusze zorganizowali 112 spacerów, wycieczek, spotkań i innych wydarzeń poświęconych ptakom. Według tzw. "Szybkich Raportów", które obserwatorzy przekazali OTOP do niedzieli do godz. 16 w EDP wzięło udział ponad 1100 osób, które wspólnie zaobserwowało 23.913 ptaków.
W tym roku w EDP uczestniczyło 41 krajów Europy i Azji Centralnej. 32 kraje przesłały do partnera BirdLife na Słowacji "Szybkie Raporty", w których podsumowano 934 wydarzenia z udziałem 21.704 uczestników. Zaobserwowano w sumie ponad 4 miliony ptaków! Pierwsze miejsce w rankingu światowym zajęła bernikla białolica: 670 000 osobników, następnie szpak (620 000) oraz jery i zięby (liczono je razem – 545 000 osobników).
W ogólnym zestawieniu Polska znalazła się na 3. miejscu pod względem liczby zorganizowanych wydarzeń. Wyprzedziły nas Węgry z 123 wydarzeniami i Holandia ze 120.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak zwany "Szybki Raport" zawiera tylko trzy gatunki najliczniej występujące dla pojedynczego wydarzenia, co oznacza, że końcowy wynik liczenia ptaków będzie zawierał zdecydowanie większe ilości zaobserwowanych osobników. Na te wyniki trzeba jednak poczekać do końca października.

Więcej na www.otop.org.pl

Tekst: Jacek i Aleksandra Paździor, foto: Marek Mendel, Anna i Kazimierz Pribula, Tomasz Urbaniec, Jacek Paździor

 

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015