Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

W dniu 26.08.2018 r w naszej miejscowości odbyło się gminne święto dziękczynienia za plony. Gazdami tegorocznych dożynek byli poproszeni przez Wójta, Przewodniczącego Rady Gminy i Sołtysa państwo Małgorzata i Wojciech Strządałowie. Gazdowie kontynuują tradycje rodzinne, prowadząc 34-ha gospodarstwo rolne. Pani Małgorzata w 2005 roku przejęła gospodarstwo o pow. 11,5 ha od rodziców - profil mieszany chów bydła mlecznego - trzoda chlewna . Gazdowie prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne od roku 2015. W tym czasie gospodarstwo zwiększyło swój areał do 34 ha i zmieniło profil na chów bydła opasowego . Obecnie gospodarstwo posiada 76 szt. bydła opasowego w tym 7 krów i 69 szt. młodego bydła opasowego - z szansą na dalszy rozwój. Produkcja rolna podporządkowana jest produkcji zwierzęcej z niewielkim udziałem uprawy rzepaku. Gospodarstwo uczestniczy w Europejskim Systemie Rachunkowości Rolnej FADN.

Młodzi niezwykle sympatyczni Gospodarze uczestniczyli aktywnie w przygotowaniach dożynkowych, które w Międzyrzeczu rozpoczęły się dużo wcześniej. Już w czerwcu odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza, OSP Międzyrzecze Górne, a także grona innych zaprzyjaźnionych osób. W przygotowania włączyli się również pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury. Przy okazji dożynek Międzyrzecze zyskało nową inwestycję - powstał plac za Chatą Międzyrzecze, przez co zwiększyła się wokół niej powierzchnia parkingowa i logistyczne centrum wioski.

Tydzień wcześniej odbyły się warsztaty wyplatania wieńców dożynkowych, na których z tegorocznych zbiorów zbóż, ziół i kwiatów powstały prawdziwe perełki sztuki ludowej. Tradycją w Międzyrzeczu jest od lat wypiekanie kołaczy regionalnych, na które receptura jest od pokoleń przechowywana i przekazywana młodym gospodyniom. Do upieczenia dużej ilości tych smakołyków potrzebnych jest wiele rąk do pracy. Pod wodzą pani sołtys Marii Głuc-Mrzyk oraz pani Asi Wojnickiej i Henryka Francuza - juniora, praca wrzała już od świtu. Pomagały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, nie zabrakło Gazdy oraz radnego Tomasza Osucha, pomagał również ksiądz Marcin Kulig. Wysiłek się opłacił i tradycyjnego kołacza skosztowało wiele uczestników święta dożynkowego. W sobotę płodami rolnymi i kwiatami przystrojono również chatkę i kościół. Pogoda w dniu dożynek pokazała swą kapryśną naturę, nie przeszkodziło to jednak w przebiegu uroczystości. Do gospodarstwa państwa Strządałów przybył gospodarz gminy Wójt Janusz Pierzyna z Małżonką, przewodniczący Rady Gminy Jan Batelt z Małżonką, Sołtys Maria Głuc-Mrzyk z Radą Sołecką, oraz zaproszeni goście z czternastu sołectw gminy a także Orkiestra Dęta przy OSP Międzyrzecze Dolne. Obrzędy dożynkowe prowadził zespół regionalny Międzyrzeczanie, pieśnią i wierszem chwaląc pracę rolnika. Gospodarze z wielką serdecznością przyjęli przybyłych gości, po czym ulicami Międzyrzecza wyruszył barwny korowód ciągników, maszyn, sprzętu rolniczego. Wszystkie odświętnie przystrojone, wiozły gości dożynkowych i pięknie się prezentowały. Trasa przejazdu w wielu miejscach została przez mieszkańców pomysłowo udekorowana, wykonane zostały ciekawe i dowcipne scenki rodzajowe o tematyce rolniczej. Korowód prowadziły wozy strażackie, bryczki wiozące gości i gospodarzy, ozdobą były też konie ze stadniny „Solka”.

Korowód przybył na parking katolickiego kościoła Św. Marcina, w którym odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynienia za tegoroczne plony i pracujących na roli. Głównym celebransem był ksiądz Proboszcz Jan Waluś homilię wygłosił Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Andrzej Dyczek. Zgromadzeni w świątyni wierni, Poczty Sztandarowe, piękne kolorowe stroje regionalne zaproszonych delegacji, Sołtysów, Rad Sołeckich, Kół Gospodyń Wiejskich, złożone przed ołtarzem wieńce i dary, świeżo wypieczony chleb i serdeczna modlitwa- to wszystko wypełniało międzyrzecki kościół, tworząc świąteczną atmosferę dziękczynienia Bogu za dar Chleba i dar pracy Rolników.

Po Mszy świętej przy Chacie Międzyrzecze na placu OSP rozpoczęły się główne uroczystości dożynkowe. Tutaj przewodniczył obrzędom Zespół regionalny Jasieniczanka. Na ręce Wójta Janusza Pierzyny delegacje złożyły przepiękne wieńce a Gazdowie przekazali chleb z tegorocznych zbiorów. Pan Wójt i Członkowie Rady Gminy Jasienica obdzielili nim zebranych na placu mieszkańców i gości. W swoim przemówieniu, dziękując Rolnikom za trud, Wójt Janusz Pierzyna podkreślił jak ważna jest praca na roli i jak ważna jest umiejętność dziękowania za wszystko, co człowieka spotyka, za wszystkie talenty, które człowiek otrzymał i które w życiu może rozwijać i pomnażać. Wójt podziękował wszystkim za przygotowanie tegorocznych dożynek, w szczególności pani sołtys Marii Głuc-Mrzyk, pracownikom GOK oraz członkom organizacji i stowarzyszeń działających w Międzyrzeczu. W podziękowania za plony włączyli się również zaproszeni goście, min. wiceminister pracy Stanisław Szwed oraz wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. W części artystycznej bawił gości Zespół „Silesian Tyrol Band” oraz „Mona Lisa”.

Międzyrzeccy społecznicy przygotowali dla przybyłych na dożynki i festyn gości szeroką ofertę potraw regionalnych, tak, że każdy mógł skosztować coś dobrego według własnych upodobań. Wspólna radość i dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Tekst: Barbara Mroczko, Maria Głuc-Mrzyk
Zdjęcia z przebiegu uroczystości dożynkowych : Krzysztof Wydra, Barbara Mroczko, Krzysztof Wieczerzak.

powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020