Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 

Teresa Marekwica z domu Tłoczek urodziła się 28. VI 1943r. w Rudzicy jako córka Ludwika Tłoczek i Walerii z domu Pinocy. Szkołę Podstawową ukończyła z wyróżnieniem. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami podjęła naukę w 5-letnim Państwowym Liceum Pedagogicznym w Bielsku-Białej zakończoną egzaminem dojrzałości w 1962r. 1 września 1962r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Iłownicy jako nauczycielka nauczania początkowego i języka polskiego. Celem podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych ukończyła w 1966r. Studium Nauczycielskie w Cieszynie – kierunek filologia polska, a pracę dyplomową obroniła i napisała na temat: „Gwara wsi Rudzica”. W 1972r. zamieszkała wraz z rodziną w Rudzicy i podjęła pracę w tutejszej szkole jako nauczycielka j.polskiego i bibliotekarka. Równocześnie prowadziła kółko polonistyczne i turystyczne. W latach 1977-1991 współorganizowała 15 wakacyjnych obozów turystycznych, umożliwiając młodzieży z Rudzicy poznanie piękna Beskidu Żywieckiego, Tatr i Pienin, Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Przez wiele lat prowadziła zespół metodyczny nauczycieli j.polskiego gminy Jasienica.

W 1975r. rozpoczęła zaocznie studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskiem w Katowicach zakończone obroną pracy magisterskiej w 1979r. Po złożeniu egzaminu praktycznego i teoretycznego uzyskała drugi stopień specjalizacji zawodowej.

W Szkole Podstawowej w Rudzicy uczyła na pełnym etacie przez 25 lat, a na emeryturę przeszła w 1997r. Przez następne 4 lata pracowała nadal jako emerytka. Za pracę pedagogiczną otrzymała wielokrotnie nagrodę Kuratora Oświaty i Inspektora Oświaty. W roku 1989 po 25 latach rzetelnej pracy została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

W latach 1990-2003 pełniła funkcję księgowej w Towarzystwie Pomocy Potrzebującym w Rudzicy. Będąc na emeryturze nie zawiesiła swojej działalności społecznej. Była członkiem Rady Parafialnej w Rudzicy, współredagując gazetkę parafialną „Metanoia” i prowadziła kursy dla lektorów. Udzielała się także w pracy Koła Gospodyń Wiejskich.

Współtworzyła Towarzystwo Miłośników Rudzicy i od jego początku pełniła funkcję prezesa. Była inicjatorką wielu pomysłów, które konsekwentnie realizowała z Zarządem.

W 2007r. opracowała katalog „Krzyże i kapliczki przydrożne w parafii Rudzica” wydane przez TMR w roku 2007. Służyła pomocą i radą studentom Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie piszącym prace magisterskie na temat Rudzicy i jej mieszkańców.

Tradycja, historia i kultura Rudzicy były w kręgu jej zainteresowań. Z jej inicjatywy Towarzystwo Miłośników Rudzicy zorganizowało I Powiatowe Forum Towarzystw Miłośników i Przyjaciół Swoich Miejscowości pod patronatem Starosty Bielskiego, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez powiatowych.

Starostwo Powiatowe wyróżniło panią Teresę „za szczególne działania na rzecz animacji i wprowadzenia kultury w powiecie bielskim”.

Pogrzeb śp Teresy Marekwicy odbędzie się w środę 16 stycznia 2019 roku o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Rudzicy.

Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie.

życiorys za www.rudzica.org.pl

powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021