Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 Prace na cmentarzu w Międzyrzeczu-19-26.01.2019

 
          W mroźny sobotni poranek 19 stycznia 2019 roku na cmentarzu w Międzyrzeczu rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją alei cmentarza prowadzącej od bramy do krzyża cmentarnego. Aleja wiodąca chodnikiem betonowym wzdłuż którego rosły drzewa żywotnika ulegnie w najbliższym czasie znacznym zmianom wizualnym. Z uwagi iż drzewa wskutek zestarzenia uległy zdeformowaniu oraz systemem korzenny w znacznym stopniu zniszczyły chodnik betonowy a tym samym poruszanie się nim było utrudnione, Rada Parafialna po przedstawieniu oferty osoby, która pragnie pozostać anonimowa a która chce zasponsorować modernizację chodnika wraz z wymianą nawierzchni na kostkę brukową postanowiła przyjąć ofertę zobowiązując się przygotować teren do modernizacji tj. załatwić wymagane pozwolenia, usunąć drzewostan a także przygotować projekt chodnika wraz z załatwieniem odpowiednich zezwoleń.
          Pierwszy etap prac polegał na wystosowaniu wniosku do Urzędu Gminy w Jasienicy o usunięcie drzewostanu żywotnika oraz świerka i modrzewi rosnących wzdłuż chodnika. Uzyskanie zezwolenia wiązało się z uzyskaniem opinii  od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatury w Bielsku Białej, gdyż teren cmentarza podlega ochronie konserwatorskiej. Po wizji lokalnej pracownika Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawieniu argumentów za koniecznością przeprowadzenia modernizacji aleji wejściowej na cmentarz, Urząd Gminy w Jasienicy wydał stosowne zezwolenie na wycinkę starych drzew nakazując odtworzenie alei nasadzeniami nowych drzew i krzewów po przebudowaniu chodnika.
          19 stycznia usunięto część drzewostanu a następnie kontynuowano prace w dniach 25-26 stycznia.
          W piątek 25 stycznia przeprowadzone zostały prace związane z likwidacją kompostownika. Prace załadunkowe koparką wykonał Bronisław Kowalczyk a transport zapewnili Zbigniew Bathelt i Grzegorz Brychcy. Porządkowaniem kompostownika i usunięciu z niego plastikowych doniczek i szklanych zniczy a także wstążek z wieńców pogrzebowych i sztucznych kwiatów zajęli się Franciszek Biesok, Jerzy Ben i Mariusz Fender Likwidacja kompostownika związana jest z wymianą nawierzchni chodnika i jego przedłużeniem aż do końca cmentarza. Utylizacji uległy też betonowe pozostałości po starych nagrobkach wymienianych na nowe a które składowane były w obrębie kompostownika. Teren został uporządkowany i wyrównany po usunięciu korzeni drzew które usuwane były w minionych latach. Zbigniew Bathelt i Bronisław Kowalczyk wykonywali te prace nieodpłatnie.

       W sobotę 26 stycznia trwały kolejne prace związane z usunięciem starych drzew tworzących aleję wzdłuż chodnika. Usunięte zostały również drzewa które stanowiły zagrożenie dla nagrobków a także budynku gospodarczego cmentarza. Ze względu na trudności techniczne przy usunięciu tych drzew postanowiono aby do tych prac zaangażować Pana Marka Dudę z Ochabów Małych który już usuwał nam na cmentarzu takie drzewa metodą ,,alpinistyczną”. Szczęśliwie udało się wykonać te prace nie uszkadzając żadnego z nagrobków. Drzewa zostały pocięte na klocki i po przewiezieniu na parafię będą stanowiły opał.
W prace te zaangażowały się następujące osoby: Artur i Krzysztof Kominek, Franciszek Biesok, Jerzy i Piotr Szarek, Robert Fender, Krzysztof i Mariusz Fender, Jerzy Matera, Bronisław Kowalczyk, Jerzy Ben, Paweł Wieja, Ludwik Twardzik, Zbigniew Bathelt, Klaudiusz Hozumbek i Roman Fuchs.
 
 
Mariusz Fender
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020