Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 154 Pamiątka Założenia i Poświęcenia Kościoła Ewangelickiego w Międzyrzeczu - 19 lipca 2020 r- Słowo Boże ks. Andrzej Dyczek

 
     „ Ty jesteś świętym ludem Pana Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością. Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. Lecz z miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona króla egipskiego. A tak wiedz, że Pan Bóg twój jest Bogiem, Bogiem wiernym, który do tysiącznego pokolenia dochowuje przymierza i okazuje łaskę tym, którzy go miłują i strzegą jego przykazań. Lecz sam odpłaca tym, którzy go nienawidzą, aby ich wytracić. Nie zwleka, ale odpłaca temu samemu, kto go nienawidzi. Przestrzegaj więc przykazań, ustaw i praw, które Ja dzisiaj nakazuję spełniać. Za to zaś, że będziecie słuchać tych praw i przestrzegać ich oraz je spełniać, Pan Bóg twój dochowa ci przymierza i obietnicy łaski, które przysiągł twoim ojcom”- V Mojżeszowa 7, 6-`12
 
   Od pierwszych chwil naszego przyjścia na ten świat obok miłości bardzo potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa. Maleńkie, bezbronne dziecko samo sobie nie poradzi. Bardzo potrzebuje opieki mamy, taty,  babci, czy najbliższych.
   Młody człowiek bez pomocy rodziców nie zrealizuje swoich marzeń; człowiek dojrzały, choć niezwykle aktywny i twórczy potrzebuje w trudnych chwilach wsparcia i pomocy, nie mówiąc już o starszym, schorowanym człowieku, który bez pomocy innych nie da sobie rady w rozlicznych wyzwaniach, które niestety z wiekiem stają się coraz trudniejsze.
 Miłość, przyjaźń, wsparcie, bliskość- to bezcenne dary naszego życia, tak bardzo nam potrzebne.
 To samo, choć o wiele w bogatszy sposób potrafi ofiarować nam Pan  Bóg.  Czy potrafię korzystać z tego w swojej codzienności?
 Bardzo tego potrzebuję w swoim życiu. Jestem dla Niego cenny, wyjątkowy i ważny.
   Nasz Pan nie dzieli ludzi, nie ocenia według naszej ludzkiej hierarchii wartości, poprzez pryzmat naszego bogactwa, pozycji społecznej, koloru skóry, rozmiarów biura, takich, czy innych talentów,  kariery, dzięki której, wspięliśmy się w naszym odczuciu bardzo wysoko.
   Dla Niego liczy się coś zupełnie innego: nasze serce tęskniące za Nim, nasza czystość, posłuszeństwo, wierność wobec Niego. To jest ważne w serdecznych więziach przyjaźni z Nim.
 Izrael naród umiłowany przez Boga nie odznaczał się czymś niezwykłym i wyjątkowym. Ani potęgą, ani wielkością. Nie miał w sobie nic wielkiego i szczególnego.
 Gdzie mu tam było do wielkości Egiptu, czy siły innych krajów. Byli to zwykli ludzie przeżywający różne chwile.  A jednak Pan Panów właśnie ich sobie wybrał, wyróżnił, wspaniale prowadził, czyniąc cuda. Bóg pokazywał tej małej społeczności, że nie ma dla Niego rzeczy niemożliwych, dawał dowody, że nawet największa ówczesna potęga i mocarstwo świata Egipt jest zupełnie bezradny, wobec Bożych plag i mocy i musi się ukorzyć i poddać.
    To poczucie bezpieczeństwa rodziło się w wędrówce do Ziemi Obiecanej, choć czasami było owiane narzekaniem, szemraniem i zwątpieniem.
    Bóg rozwijając przyjaźń ze swoim umiłowanym narodem ofiarował mu swoje przykazania, które stawały się błogosławieństwem, dobrem, mądrością życia i postępowania.
    Boże przykazania nigdy nie są ciężarem, ale cennym drogowskazem jak żyć. Kiedy człowiek według nich żyje jest szczęśliwy.
   Dzisiaj się nic nie zmieniło. Bóg wobec nas ma swoje plany, chce naszego dobra. Nie czyni tego na siłę, nie uszczęśliwia wbrew naszej woli. Chce, byśmy odkrywali jak wielkim dobrem jest Jego działanie w naszym życiu, przynosząc nam autentyczne szczęście, oczekując z naszej strony wierności i oddania, liczenia się z Jego Słowem i przykazaniami. A kiedy tak się dzieje, On może nam w pełni błogosławić.
    Patrząc w tym bardzo uroczystym i szczególnym czasie, odkrywamy, że stanowimy parafię, czyli społeczność ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa. Nie jesteśmy wielką parafią, ani zamożną. Nie jakąś wyjątkową, ale Bóg nas kocha. Chce darzyć nas swoim błogosławieństwem, nieść swoje dobro i działanie. Zapewne patrzy na nas uważnie. Jacy jesteśmy, na co dzień? Jacy jesteśmy dla najbliższych i dla innych, na co dzień? Jacy jesteśmy w Kościele? Czy ten Kościół, który tworzymy nas interesuje?
    Zachęca nas do zaangażowania i aktywności.
    Pan Bóg bardzo cieszy się, kiedy kochamy go, ufamy Mu, ale też kochamy innych i kochamy swój Kościół.
     Przed laty, odwiedził nas bratanek, tutejszego księdza- księdza Pawła Pustówki. Przez kilka dni mogliśmy go gościć. Przez lata był księdzem w Niemczech, kiedy przyjechał do nas był na emeryturze. Był z nami na nabożeństwie, obserwował uważnie nasze życie parafialne i powiedział żywy zbór.
   Kiedy spotykamy radosnych ludzi, przychodzących z radością do kościoła chwalących Boga. Gdy w tygodniu ludzie chcą się spotykać, bo lubią śpiewać, modlić się, czy poznawać Słowo Boże, gdy chcą wykonywać jakieś prace i pomagać, to świadczy to o tym, że coś dobrego się dzieje. Gdy swoją wiarę w codzienności, przekładamy na społeczność i wspólne dobro, to rozwijamy powierzoną nam społeczność.
 Czasami, parafie mogą być bardzo liczne i bogate, a jednak ze smutkiem zauważamy, że życie w nich zamiera.
 W wielu miejscach światach znajdują się galerie sławnych ludzi. W Londynie można zobaczyć galerię wielu znanych postaci, w Stanach Zjednoczonych znajdują się nawet galerie sław sportowych: galeria sław baseballu, koszykówki, futbolu amerykańskiego, galeria śmiałków, czy wiele innych.
 W Biblii znajduje się inna galeria. Nie wielkich sław, ludzi sukcesu, tych, którzy zdobyli fortuny bogactw, ale cudowna galeria ludzi, którzy pozostali wierni i posłuszni Bogu. W jedenastym rozdziale listu do Hebrajczyków pojawiają się takie postacie jak: Noe, Abraham, Mojżesz, Gedeon, Barak, Samson, Dawid, Samuel i wielu innych. Ci ludzie pokonali królestwa, dokonali sprawiedliwych czynów, otrzymali obietnice, zamknęli paszcze lwom, przygasili żar ognia, stali się bohaterami wiary. Nie znaczy to, że nie spotkali się z przeciwnościami- w różnej postaci. Ale każdy pozostał wierny i posłuszny swemu Panu.
   Byli zwykłymi ludźmi, a nie wielkimi gwiazdami. Panie zrobimy to, czego od nas oczekujesz, cenimy sobie twoje przykazania, słowa, twoją wolę. One są dla nas najważniejsze.
 Ta biblijna galeria wiernych Panu ciągle przyjmuje nowych członków. I nas chce przyjąć. To staje się możliwe, kiedy Boża łaska wypełnia moje życie, a moja wierność i posłuszeństwo wobec Boga stają się autentycznym świadectwem mojego życia.
 Ale nie zapomnijmy nigdy, że mamy parafie, kościoły, i możemy tworzyć żywą społeczność, zaangażowaną w wspólne dobro. Nasz Pan od nas tego oczekuje.
 Trudne czasy, tyle innych wspaniałych atrakcji, które oferuje świat i Kościół, społeczność, które dają nam sens, oparcie i pokój w naszym Panu. I nasz Pan, które pragnie, byśmy angażowali się w to wspólne dobro. Czy tego chcemy?

 

                     Amen            ks. Andrzej Dyczek
 
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020