Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 Poniedziałek Wielkanocny 2021 rok

 
 

„ I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami pośród starców, stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu, a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
I przystąpił i wziął księgę z prawej ręki tego, który siedział na tronie.
A gdy wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych.
I zaśpiewali nową pieśń tej treści- Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoja i ludzi z każdego plemienia i języka i ludu i narodu.
I uczyniłeś z nich dla Boga naszego ród królewski i kapłanów i będą królować na ziemi.
A gdy spojrzałem usłyszałem glos wielu aniołów wokoło tronu i postaci i starców, a liczba ich wynosiła krocie tysięcy i tysiące tysięcy
I mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo i mądrość i siłę i cześć i chwałę i błogosławieństwo.
I słyszałem, jak wielkie jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi i pod ziemią i w morzu i wszystko, co nim jest mówiło: Temu, który siedzi na tronie i Barankowi, błogosławieństwo i cześć i moc na wieki wieków.
A cztery postacie mówiły: Amen. Starcy zaś upadli i oddali pokłon”. – Objawienie św. Jana 5,6-14
  
Zaskoczenie, zdziwienie przeradzające się w ogromną radość, miłą niespodziankę, coś wspaniałego.
  Takie chwile pojawiają się w naszym życiu. Czegoś tak radosnego się nie spodziewaliśmy, a stało to naszym udziałem. Praca na poziomie naszych marzeń i pragnień, dostanie się na wymarzoną uczelnię, pokonanie trudnej, wydawało się beznadziejnej choroby. Pewno przykładów moglibyśmy wymieniać znacznie więcej.
    I jest, stało się, udało. Jesteśmy przeszczęśliwi, uniesieni na falach radości.
   Tak było z tymi, którzy stali się świadkami zmartwychwstania. Od zdziwienia do euforii radości, od zaskoczenia do przeżywania czegoś niepowtarzalnego, unikatowego.
     Próbuję wczuć się w emocje i przeżycia Marii Magdaleny, i innych kobiet, w konsternację, ale i siłę radości Piotra, Tomasza, uczniów idących do Emaus, czy pozostałych uczniów.
   Staram się wczuć w zaskoczonego Jana, która miał opisać wizje, który objawił mu zmartwychwstały Pan, a one nie były łatwe do opisania. Tyle symboli, tajemniczych postaci, enigmatycznych, zagadkowych obrazów. Choć Jan zapewne wiele nierozumiał, to jednak potrafił dostrzec niesamowitą atmosferę, ludzkie i anielskie hymny uwielbienia. I choć wszystkie dzieje się dalej to symbol baranka naszego odkupienia, pojednania i zbawienia jest najważniejszą postacią i stoi w centrum naszej historii.
   Baranek- godzien jest naszej chwały, czci i uwielbienia. Wszyscy go uwielbiają, czcią, wyrażają swoje emocje, uczucia, miłość.
    To wszystko jest wyrazem wiary, podziwu i posłuszeństwa na Niego.
  Również w niebie nie zapomnimy o tym, co zrobił Chrystus dla nas. Dlatego Jego cierpienie i poświęcenie, zawsze będą łączyć się z triumfem zmartwychwstania.
 W naszym dzisiejszym tekście wszyscy zebrani uwielbiają Baranka. Śpiewają mu nową pieśń.
   Wszyscy uwielbiali Baranka- ludzie, aniołowie i całe stworzenie. Jeden chór, jedno echo, wszyscy.
   Czy i my dzisiaj w prostocie wiary zawołamy z wdzięcznością? Czy będziemy potrafili się cieszyć i radować?
 Czy dotknięci obecną trudną sytuacją, zostawimy to na uboczu koncentrując się na wdzięczności, uwielbieniu i radości, że mamy Zmartwychwstałego, żyjącego Pana, na którego zawsze możemy liczyć?
Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo i mądrość i siłę i cześć i chwałę i błogosławieństwo.
 Pan Jezus aż 29 razy w księdze Objawienia został nazwany barankiem. Baranek- gładzi grzechy świata, baranek niewinny i nieskalany. Nawet w niebie Jezus Chrystus pozostaje tym, który nas umiłował i oddał samego siebie za nas.
 Ale Baranek występujący w tej księdze ma siedem rogów i siedmioro oczu, więc posiada wielką moc i wszystko widzi.
    Obdarowany wielką mocą, jest wstanie pokonać wrogów.
Jego ofiara uratowała nas, tragedia śmierci zamieniła się w zwycięstwo, a poniżenie w chwałę. Pokora i majestat łączą się z Chrystusem.
A wszyscy w niebie, na ziemi chwalą Chrystusa. Jak ktoś pięknie powiedział, to największy chór świata. Niezliczona liczba ludzi go uwielbia, niezliczona rzesza aniołów i wszystkie stworzenia we wszechświecie, w najgłębszym i najdalszym jego zakątku, śpiewają pieśń chwały.
 Śpiewajcie nową pieśń.
 Jezus Chrystus wnosi do życia nowe wartości, które dotąd nie istniały: nową radość, zapał, nową siłę i pokój. To często przeciwieństwo naszego świata starości i smutku.
 Czy i my dołączymy się już tutaj, już teraz do tego wielkiego chóru uwielbiającego Baranka poniżonego i wywyższonego, cierpiącego i pełnego mocy?
 Czy i w naszych sercach wiele radości i uwielbienia?
Nasuwa mi się taka refleksja. W czasie Bożego Narodzenia jesteśmy zachęcani, by kolędy śpiewać nie tylko w kościele, ale i w naszych domach, a czy możemy tak samo czynić podczas Świąt wielkanocnych. Teraz, kiedy często musimy bardzo uważać na obecne zagrożenia i w kościele śpiewamy mniej, czy nie byłoby pięknie, by podczas tych świąt wziąć śpiewnik i  zaśpiewać z domownikami jakieś znane pieśni wielkanocne, wyrażając naszą wielkanocną wiarę w  Chrystusa, a potem w naszej codzienności idąc do kolejnych zadań, dawać temu żywe świadectwo.
Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo i mądrość i siłę i cześć i chwałę i błogosławieństwo.
Temu, który siedzi na tronie i Barankowi, błogosławieństwo i cześć i moc na wieki wieków.

                                                                                                      Amen ks. Andrzej Dyczek
 
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021