Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-12-12 18:55:21

MIKI
super forumowicz
Od/From: Kraków

Święta Bożego Narodzenia

Ten wątek przeznaczony jest na wszystko, co wiąże się z tymi Świętami smile

Piszcie o wszystkim - o przygotowaniach, czy Wasze świąteczne menu jest tradycyjne, jakie potrawy podajecie na wigilijną kolację, czy jest ich dwanaście, podawajcie Wasze ulubione przepisy wigilijne i świąteczne - może jakieś regionalne?

Może kiedyś coś szczególnego wydarzyło się u Was w czasie Świąt - coś radosnego, może coś smutnego?

Może spędzaliście te Święta w jakimś ciekawym miejscu, może wtedy spotkała Was jakaś przygoda?

Czy Święta spędzacie w domu, a może wyjeżdżacie gdzieś?

Pokazujcie na zdjęciach Wasze przystrojone choinki, dekoracje domu, stroiki - może w
Waszej miejscowości spotkaliście jakąś oryginalną, ciekawą, a może nieciekawą dekorację domów, ulic czy placów?

Piszcie, Kochani jak najwięcej - wszystko, co napiszecie będzie na pewno bardzo interesujące, wzbogaci naszą wiedzę o świątecznej tradycji w wielu miejscach Polski i zagranicy, będzie wyjątkowe, jak wyjątkowy jest czas tych nadchodzących już milowymi krokami Świąt smile

#2 2009-12-12 20:06:41

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Re: Święta Bożego Narodzenia

ZDROWY ŚWIĄTECZNY SPACER

Na drugi dzień świąt 26 grudnia 1981 roku zostałem zaproszony przez rodziców mojej dziewczyny (obecnej żony) w odwiedziny. Mieszkała daleko, wybrałem się do niej autobusem PKS. Do Krakowa dojechałem bez problemu. Z Krakowa do Proszowic też. W Proszowicach miałem złapać jeszcze jeden autobus, ale okazało się, że na skutek dużych opadów śniegu autobusy przestały kursować.
Złapałem taksówkę, ale kierowca odmówił kursu, bo w stanie wojennym nie wolno mu było wyjeżdżać poza granice województwa (Proszowice leżały w krakowskim, Kazimierza Wielka w kieleckim). Do 23-ciej musiałem dotrzeć na miejsce, bo od tej godziny obowiązywała godzina policyjna i za przebywanie w miejscach publicznych można było zostać aresztowanym.

Do celu miałem ponad 20 km, wyruszyłem więc pieszo, mając nadzieję na złapanie jakiejś "okazji". Droga była okropna, brnąłem w kopnym śniegu. Okazji nie mogłem złapać bo praktycznie nic nie jechało, ludzie siedzieli w domach, próbując jakoś przeżyć Święta podczas stanu wojennego i zamieci. Zrobiło się zupełnie ciemno, nie wiem ile tak przeszedłem, na pewno ponad 15 km, gdy wreszcie na drodze pojawił się jakiś samochód. Było to Pogotowie Energetyczne. Chłopaki zatrzymali się, zabrali do ciepłego samochodu, nawet poczęstowali kieliszkiem, podwieźli w pobliże miejsca docelowego. Jak ja im wtedy byłem wdzięczny...

Gdy wszedłem do domu rodzinnego mojej dziewczyny wyglądałem jak wielki sopel lodu. Nie wiem, czy miało to jakieś znaczenie, ale wkrótce potem moja dziewczyna powiedziała "tak" smile

Dlaczego to piszę? ... Aha, Miki założyła fajny temat o Świętach, więc się wpisałem smile MIKI, mogłem?

#3 2009-12-13 09:26:10

zawisza
super forumowicz

LeMie, Twoja historia jest swiadectwem, jak bardzo kochales Twoja narzeczona (pewnie byla dumna ze swojego przyszlego meza smile ). I rzeczywiscie, takich swiat nie da sie zapomniec.
Ja od tych kilku lat przezywam swieta w Alzacji, w tej czesci Francji swieta sa podobne do naszych polskich swiat, niemniej jednak nie swietuje sie jak u nas Wigilii, czego mi brak.
Ale jest pomimo tego tradycja spozywania w Wigilie,  dania tutaj znanego, jada sie slimaczki zapiekane w piekarniku.
Co do samych swiat, spozywa sie z reguly indyka z rozna z bialym winem albo lososia, a jako slodki przysmak przygotowywuje sie ciasto zwane La Buche, ciasto ze slodkiej masy w ksztalcie pnia. Dlaczego? Poniewaz jest ten "pieniek" symbolem ciepla rodzinnego, zyczy sie wtedy bowiem, aby tego drewna do ogrzania domu nigdy w zime nie zabraklo.
Jednak dzielenie sie oplatkiem nie istnieje , za to rowniez spiewa sie koledy.

Buche de Noel
http://www.allegaleria.pl/images/e2x3k4kbji1aoxw01alv_thumb.gif

I mala pastoralka
http://www.youtube.com/watch?v=g-ihmpheosc

Ostatnio edytowany przez/Last edit zawisza (2009-12-13 09:35:54)

#4 2009-12-13 15:56:38

MIKI
super forumowicz

LeM napisał:

Gdy wszedłem do domu rodzinnego mojej dziewczyny wyglądałem jak wielki sopel lodu. Nie wiem, czy miało to jakieś znaczenie, ale wkrótce potem moja dziewczyna powiedziała "tak" smile

LeMie, na pewno miało stuprocentowe znaczenie, bo Twoja przyszła żona doceniła to, że "nie ma złej drogi do mej niebogi" smile

#5 2009-12-13 19:37:19

paela
super forumowicz
Od/From: Chorzów

Choinka (dzisiaj zakupiona wink ) już czeka na balkonie.
Od kilku lat kupujemy żywą, w donicy, po świętach przy sprzyjającej pogodzie znajdzie się na działce smile
W tym roku jest to sosenka, o która bezskutecznie walczyłam od dawna - córka woli jodłę albo świerk. Według niej sosna to nie jest "prawdziwa choinka" lol
Ale w tym roku był dzień dobroci dla rodzicielki i przytargali z mężem właśnie sosenkę - ku mojej wielkiej radości! big_smile

http://www.allegaleria.pl/images/tqxr69umdh9dvu690kg_thumb.jpg

#6 2009-12-17 22:15:19

aniołek
bywalec

Fajnie MIKI że założyłaś watek świąteczny. Narazie tutaj jeszcze spokojnie, lecz myślę, że bliżej świąt przycupnięta na balkonie choineczka Paeli rozbłyśnie pieknymi światełkami a i inne do towarzystwa ukażą nam swoją krasę...
Ja może parę słów o potrawach wigilijnych Międzyrzecza : otóż jego mieszkańcy pochodzą z wielu stron Polski, dlatego potrawy wigilijne róznią się w różnych rodzinach, czasem jest to mieszanka kuchni śląskiej, czeskiej czy wschodniej.Napewno na wielu stałach wigilijnych goszczą pierożki z kapustą i grzybami,(również z serem i kaszą gryczaną).Jest też wszędobylski barszczyk z uszkami, kapusta z grzybami,zupa grzybowa z kluseczkami lub fasolowa z pieczkami( suszonymi owocami).Z ryb najczęsciej jada się panierowanego karpia z sałatką jarzynową ( w niektórych domach nadmiar smażonego karpia zalewa się marynatą octową i przez święta służy jako doskonała przystaweczka do trunków).Obowiązkowe są u nas śledziki w oleju lub śmietanie.Dużym powodzeniem cieszy się u nas zupa rybna podana z grzankami ( niestety sztuką jest ją smacznie przyrządzić, niektórym paniom udaje się to jednak znakomicie).
Z dań słodkich w wielu domach przygotowuje się moczkę ( na bazie piernika, suszonych śliwek, ciemnego piwa i różnych bakalii), bardzo często na stołach są makówki sląskie (przygotowane z czerstwych bułeczek, maku parzonego z mlekiem i bakaliami - póżniej wszystko musi być dobrze schłodzone).W wielu domach jada się też kutię, czyli danie z gotowanej pszenicy, mielonego maku, miodu, orzechów, rodzynek i innych bakalii.Kiedyś przygotowanie pszenicy na kutię wymagało wielu przcochłonnych zabiegów, teraz można ją kupić w wielu sklepach - ugotować, dodać resztę i fajne danie gotowe. Wiele pań domu piecze na święta całą górę drobnych ciasteczek, o różnych smakach i pięknie ozdobionych.Te ciasteczka są świeże bardzo długo i można sie nimi delektować przez cały karnawał.

No i oczywiście biały obrus, pod nim sianko, opłatek na pieknej serwetce, płonąca świeca ( w wielu domach pali się ona przed każdym z członków rodziny i po zakończeniu wieczerzy każdy gasi swoją, patrząc w którą stronę leci dym) -
i można rozpoczynać Wieczerzę wigilijną.Potem śpiewanie wspólne kolęd no a
o północy Pasterka , która jest chyba najpiękniejszą Mszą w kościele katolickim.

Na koniec dla wszystkich forumowiczów naszej strony dedykuję kilka pięknych wierszy o tematyce świątecznej.Autorem tych wierszy jest znakomity poeta i satyryk,Juliusz Wątroba, mieszkający w Rudzicy- wiosce sąsiadującej z Międzyrzeczem.

Kolęda Beskidzka

Ej - beskidzka kolędo zakołuj nad nami,
wkręć się w stada owieczek, nawet wilkom przebacz,
w przygasłe oczy sypnij złotymi gwiazdami
i przychyl szarej ziemi chociaż skrawek nieba.

Bo czekają tej chwili z utęsknieniem wszyscy
- od proroków i mędrców po tych, którzy będą;
ci, co w świat wyruszyli i ci bardzo bliscy
wypatrują tej gwiazdy, co spłynie z kolędą

i wskaże cichy żłobek pod skrzydłami jodeł,
z którego na Beskidy spływa taka jasność,
że choćbyś bracie nie chciał, musisz podejść,
by doświadczyć jak waśnie i zwątpienia gasną.

Jak ludzie tacy ludzcy, że to nie do wiary,
i ziemia taka piękna, jakby nie z tej ziemi,
a dokoła muzyka anielskich okaryn
wraz ze śpiewem pastuszków stubarwnie się mieni.

Płyń beskidzka kolędo od serca do serca
by rozpalić tę miłość, która przetrwa wieki.
Na niebie zajaśniała właśnie gwiazdka pierwsza
i człowiek człowiekowi staje się Człowiekiem
                                    ( J.Wątroba)

Kolędowanie

Niebo pochyliło się nad nami.
W każdym oknie pierwsza gwiazdka błyszczy,
w oczach dzieci,nad Beskidami,
i znów żeśmy sobie tacy bliscy.

Czekaliśmy cały rok tej chwili,
znów po drodze gubiąc to co ważne,
aż nad nami niebo się pochyli,
by sens nadać życia chwili każdej.

Bóg się rodzi...
Razem z Bogiem dobroć.
Bóg się rodzi.Miłość razem z Bogiem
więc się nie bój - dobroć w sobie obroń,
a w bezdrożach szukaj nowej drogi,

która wiedzie od żłobka po niebo,
którą możesz iść, gdy tylko zechcesz.
Bądź gorący, nigdy letni nie bądź
- niech dobrocią bije twoje serce

bo to przecież w życiu najważniejsze.
A gdy Bóg się rodzi tu to czujesz,
że tam, w niebie, dla każdego miejsce,
kiedy ziemia z niebem kolęduje...
                          ( J.Wątroba)

Święta

Który to raz już te święta?
A tak wciąż czekamy na nie.
I pamięć o nich pamięta,
gdy głos z opłatkiem się łamie...

I wszyscy znów tacy bliscy:
ci,którzy przeszli, co przyjdą...
I gwiazda nad nami błyszczy
- przygląda się Beskidom,

gdzie Białe Miasto otula
miłość, serdeczność i podziw,
gdzie prawda rodzi się w bólach
a Bóg znów w żłobku się rodzi.

I zewsząd kolędy płyną,
z radością, z łezką w oku,
i wszyscy wielką rodziną...
Szkoda,że tylko... raz w roku...
              ( J.Wątroba)

Kolęda internetowa

Jest żłobek w internecie
i gwiazdka na ekranie.
W nowym hipermarkecie
Herod przy kasie stanie.

A wokół pastuszkowie,
których znów oszukano.
Ze Wschodu Trzej Królowie
chcą oddać pokłon Panu,

Więc ślą w mig SMS-y
na cztery świata strony:
"niechaj się każdy cieszy
bo będzie pocieszony".

I będzie miłość taka,
jakiej nie było nigdy.
Z radości będziesz płakał,
zapomnisz wszystkie krzywdy

i sercem się podzielisz,
nadzieją się napoisz,
i skrawek nieba w bieli
zaniesiesz między swoich
          ( J.Wątroba)

Pozdrawiam wszystkich wink

#7 2009-12-17 23:42:12

paela
super forumowicz

Aniołku - pięknie opisałaś kulinarne zwyczaje Międzyrzecza... smile
Ja jako Ślązaczka , chociaz nieco "zmieszana" (tato pochodzi z okolic Częstochowy ) na Wigilię podaję potrawy kuchni sląskiej, takie, jakie serwowały moja mama i babcia.

Pierwszą - oczekiwana przez cały rok i tylko w tym dniu serwowaną na nasz stół jest zupa rybna, gotowana na głowach karpii.
Niektóre osoby podaja ja jako czysty rosół, u mnie jest ona doprawiana maślaną lekką zasmażką - wierzcie mi, ta zasmażka dodaje jej smaku. Do tego  grzaneczki na masle.
Po zupie czas na smazona rybę - ja lubię karpia, reszcie rodziny smażę niezupełnie tradycyjnego łososia lub pstrąga. Do tego obowiązkowo kiszona kapusta z suszonymi grzybami - z duszona na duzej ilości masła cebulką. Jako uzupełnienie ziemniaki... ale...
W zeszłym roku zamiast ziemniaków podałam białe kluseczki - tak jada się w domu naszych przyjaciół, zawsze troszkę mnie to szokowało - kluseczki do ryby. Ale postanowiłam spróbować - i smakowało wysmienicie!
Na deser - śląskie makówki -  z ogromna ilościa bakalii, z dodatkiem masła, miodu i mleka. Te przygotowuje moja teściowa - jest mistrzynią w makówkowym temacie big_smile
No i zapomniałabym o kompocie z suszonych owoców - mimo że nie cierpie i nie pijam kompotów na co dzień, ten mi bardzo smakuje i na Wigilii byc musi! wink

Aniołku - wspomniałaś o moczce...

Jadłam ją w dzieciństwie zawsze ( teraz zdarza mi się czasem skosztować odrobinki, jak ktoś przyrządzi, bo ja jej nie robię lol ), przygotowywała ją moja babcia, mama i ciotki. Bardzo mi smakowała. Ale...
Nie był to tylko rozmoczony w wodzie piernik, jak możemy przeczytać w większości przepisów.
W mojej rodzinie ten piernik rozmaczany był w...  wywarze z głów karpii z jarzynami - czyli jakby podstawie zupy rybnej. To nadawało moczce głębię smaku, ta ryba była w niej zupełnie niewyczuwalna.
Jadłam moczki "wywarowe" i na wodzie - wierzcie mi, ten wywar daje moczce to "coś"!
Znalazłam na razie tylko jedna wzmiankę w internecie na  temat rybnego wywaru w moczce:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Moczka

Na Śląsku popularna jest też siemieniotka - zupa z rozgniatanych ziaren konopii - niestety tej  - mimo że szykuje ja moja teściowa - nie jadam, bo jest dla mnie mdła wink

Chyba wystarczy tego dobrego na dzisiaj - a tymczasem choinka weszła juz do domu, musi odtajać bo jest troszkę krzywa i trzeba ją wyprostować big_smile

#8 2009-12-18 09:55:45

aniołek
bywalec

Dziękuję Paelu ,że uchyliłaś rąbka tajemnicy o zupie rybnej, bo może sekret powodzenia tkwi właśnie w  zasmażce, o której napisałaś.
Jeśli chodzi o moczkę na wywarze do zupy rybnej- na pierwszą myśl odrobinę szokuje, ale jak się głębiej zastanowić, to przecież w wielu potrawach zestawienie składników "na osobno "jest nie do przyjęcia, a wypadkowa ich smaków daje znakomity efekt kulinarny.Może więc kiedyś spróbuję tej niezwykłej moczki?..
Jeśli chodzi o siemieniotkę- słyszałam o niej, lecz dzisiaj u nas jej się raczej nie spotyka, może po prostu nie ma skąd wziąć konopi?
Pozdrawiam wszystkich z zasypanego śniegiem Międzyrzecza wink

#9 2009-12-19 22:55:54

paela
super forumowicz

Nie jestem pewna, czy w tym roku zupa rybna zostanie podana na moim wigilijnym stole.
Dlaczego? Bo... moje dziecko obraziło się na sklep!
Otóż według nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt żywe karpie nie moga między innymi byc pakowane do foliowych toreb.

(link znaleziony przez Miki)
http://www.portalspozywczy.pl/inne/ryby … 25409.html

Mimo tabliczki informującej o tym na stoisku rybnym w bytomskim Tesco, sprzedawca po staremu wkładał klientom zywe ryby do foliowych reklamówek.
Moja wrażliwa na krzywdę zwierząt (także nieszczęsnych ryb) córka spytała sprzedawcę dlaczego to robi, ten odparł, że takie ma polecenie kierownika - a kierownika nie ma.
Przepisy więc swoje, a życie swoje.
Mam jednak nadzieję, że coś ruszyło w sprawie, przynajmniej z formalnego punktu widzenia, a konsumenci wreszcie zrozumieją, że ryba to też stworzenie i swoje prawa ma...

Ostatnio edytowany przez/Last edit paela (2009-12-19 23:09:13)

#10 2009-12-26 09:58:06

aniołek
bywalec

Niech się spełnią
Świąteczne życzenia
niech się radość
przy sercach zatrzyma
niech przyjazną stanie
się ziemia
gdy z Betleem
wita świat Dziecina

Może Ona
i nam błogosławi
z ramion Matki
co czułością
świecą
Mocą swojej miłości
dziś sprawi
że bociany
znów do nas
przylecą..

Kochani! Życzę odwiedzajacym naszą stronkę dalszego radosnego świętowania! wink

#11 2009-12-26 11:02:00

Ania-czechy
legenda forum
Od/From: Karviná ČR

Aniołku, piękny jest Twój wiersz! Pełen wiary i miłości w ludzi, i nadziei w powrót bocianów. Może Twoje słowa dogonią je w dalekim świecie i będzie im lżej i szczęśliwiej do nas wracać.

Pozdrawiam świątecnie i odwzajemniam życzenia smile

Ostatnio edytowany przez/Last edit Ania-czechy (2009-12-26 11:03:55)

#12 2009-12-27 14:41:50

paela
super forumowicz

Święta, Święta, i po Świętach... smile

Ciekawa jestem, jak wyglądały one w Waszych domach - jak były przystrojone choinki, co jedliscie, czy śpiewacie kolędy?

U nas spiewanie kolęd jest obowiązkowe - nie ma prezentów, jesli nie przespiewa się przynajmniej jednego spiewniczka z kolędami big_smile
Zwłaszcza dawniej, gdy dzieci były małe, było to bardzo motywujace.
Teraz sami narzucamy sobie taki rygor, jest to taki nasz mały rytuał. Śpiewasz - masz prawo do prezentu, bez tego ani rusz! big_smile
Kolędujemy przy pianinie - tak wyglądało to w zeszłym roku - choineczka - świerczek - żywa w donicy:

http://www.allegaleria.pl/images/a7ws65qu3x9vz2ejtn_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/q6r3wqaqe0hc4jd85wv_thumb.jpg

O  opakowanie prezentów dba moja córka...

http://www.allegaleria.pl/images/mu2xpd0yhe86av7z04o9_thumb.jpg

Ona też przewaznie stroi choinke i wykonuje inne dekoracje (stroiki).
Takie stroiki zrobiła w poprzednich latach:

http://www.allegaleria.pl/images/z9uxjd04ealtfycicev0_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/od9u4sf57ghf8zp0yu_thumb.jpg

Ceramicznego podświetlanego aniołka dostał mój mąż w prezencie od kolezanki, która sama wykonuje takie cuda - anioły sa jej pasją smile

http://www.allegaleria.pl/images/o6s4x0l5pmuu8prhnq1_thumb.jpg

W tym roku wyglądało to tak - choinka to doniczkowa sosenka:

http://www.allegaleria.pl/images/6qs3v7gh0adw8hmua1qm_thumb.jpg

I stroik - zielone elementy z naszej działki wink

http://www.allegaleria.pl/images/5931rll215s8868sbwcr_thumb.jpg

=================================================

Jeśli chodzi o prezenty, jeden z nich bardzo mnie zaskoczył.
Oto moja rodzinka, która troche podśmiewa się z moich bocianich zainteresowań obdarowała mnie takim breloczkiem:

http://www.allegaleria.pl/images/zi7legbgmo88bnv81pl_thumb.jpg

W dodatku na odwrocie widnieje taka sentencja :

http://www.allegaleria.pl/images/71l5e46ng7qo62malv8m_thumb.jpg

Prezencik szykujemy też zawsze dla pieska .
Nasz poprzedni bezbłędnie odnajdował ten przygotowany dla niego, nie inaczej jest z Zarą, która spędzała z nami swoje drugie święta.
Tak buszowała pod choinką: lol

http://www.allegaleria.pl/images/4b0j6nbr7ovtwum8qyti_thumb.jpg

Zadowolona z podarunku: big_smile

http://www.allegaleria.pl/images/6f7inmvfu0rbxj32fov_thumb.jpg

Nieodzownym elementem światecznym tworzącym ciepły klimat są światełka, róznego rodzaju - to w założeniu miał być ogień betlejemski przyniesiony z kościoła, niestety zgasił nam go przeciąg panujący między wieżowcami - ale dobre chęci były! wink

http://www.allegaleria.pl/images/ag1kbbzdh2qug76nfput_thumb.jpg

#13 2009-12-27 16:07:17

Ania-czechy
legenda forum

Paelciu, święta u Was przebiegają bardzo sympatycznie. Każde podzielenie się z nami wrażeniami tych dni, będzie miłe i szczególne.

Powracając do dni świątecznych, jeszcze raz poruszę temat: "Zupa rybna".
Otóż przed 40-tu laty byłam zaproszona na pierwszy wieczór wigilijny do domu teściów. Po pojawieniu się pierwszej gwiazdy na niebie, radośnie zasiedliśmy do stołu i w pięknej, świątecznej atmosferze łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia. A potem nastała ta chwila. Na stole pojawiła się zupa rybna. Nie nawidziałam jej od dziecka, nie mogłam nawet patrzeć na garnek, w którym gotowały się głowy ryb,  króre jeszcze przed paru godzinami pływające w wodzie, radośnie głaskaliśmy.
W tej chwili uświadomiłam sobie, że kompromitacja z mojej strony dokonana będzie! Z zapartym tchem przełknęłam pierwszą łyżkę tej niejadalnej przeze mnie zupy, a potem już jak człowiek, połknęłam drugą łyżkę, trzecią i stwierdziłam, że to najwspanialsza zupa na świecie, i do dziś nie zmieniłam zdania.

/A teściowa przyrzadza ją jak mówi, w prosty sposób:  Gotuje głowy ryb z dodatkiem jarzyn - marchewki, pietruszki i seleru, liścia laurowego i nowego korzenia. Przecedza, dodaje do czystej zupy białą zasmażkę i jeszcze zagęszcza śmietaną z dodatkiem mąki. W gorącej zupie przed podaniem zagotuje kluseczki - jajko i bułka tarta, sól, pieprz. Zupę doprowadza do smaku solą, pieprzem, cukrem, octem - według smaku /.

#14 2009-12-27 16:23:16

paela
super forumowicz

Aniu - zaintrygowałas mnie tym nowym korzeniem - cóż to za cudo?

Wracając jeszcze na chwilkę do rozważań na temat smaku zupy rybnej - zapomniałam wtedy dodac, że wazne własnie sa tez przyprawy - ja też dodaję liść laurowy i jeszcze ziele angielskie.
Widze, że zupa Twojej Teściowej jest jeszcze bogatsza - oprócz zasmazki, jeszcze smietanka.
No i zamiast grzanek kluseczki - jak różne moga byc wersje tej samej potrawy! smile

#15 2009-12-27 16:56:44

MIKI
super forumowicz

paela napisał:

Aniu - zaintrygowałas mnie tym nowym korzeniem - cóż to za cudo?

Grzebu-grzebu w internecie i wyszło mi na to, że "nowy korzeń" to nic innego jak właśnie ziele angielskie po czesku big_smile

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pimentovn% … prav%C3%BD

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziele_angielskie

Tak więc, Paelciu, Teściowa Ani i Ty przyprawiacie tę zupę jednakowo wink

#16 2009-12-28 11:10:37

Ania-czechy
legenda forum

Paelciu, nowe korzenie zostało objaśnione. Gdybym zajrzała do polskiej książki kucharskiej, a taką też posiadam, byłoby jasne, że chodzi o ziele angielskie.
Jeśli, jak pisze Miki, jednakowo, lub podobnie przyprawiasz zupę rybną jak moja Teściowa, to jest to równie ciekawa sprawa, dotychczas nie wyjaśniona smile

Miki Kochana, Encyklopedio Powszechna, ile Cię trzeba cenić...
Dziękuję Ci smile Zawsze pojawiasz się wtedy, gdy jesteś najbardziej potrzebna i jeszcze nigdy nas nie zawiodłaś!!! smile Cóż byśmy sobie bez Ciebie poczęli?

Obrazek świąteczny smile
Sunia Teściowej - Ada, już sama umie rozpakowywać podarunki, nie umie jednak powiedzieć: "Bóg zapłać Jezusku", tak, jak czynimy to my wszyscy po otrzymaniu podarunku przy choince, z rąk najstarszego rodem smile
http://www.allegaleria.pl/images/nbnvnkgueisdya5s55p_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez/Last edit Ania-czechy (2009-12-28 13:03:03)

#17 2009-12-29 02:26:19

aniołek
bywalec

To miło Paelu,że zobaczyliśmy jednak Twoją rozświetloną choineczkę. Stroiki też macie piękne, Twoja córka musi być estetką, skoro potrafi wyczarować takie nastrojowe ozdoby.A breloczek z bociankiem to już naprawdę "coś". I tutaj pozdrawiam Twoją rodzinkę, bo taki maleńki prezencik a świadczy o ich miłości do Ciebie, o ich wrażliwości na Twoje zainteresowania, Twoje pasje... Myślę Paelu,że pomimo żarcików Oni bardzo cenią Twoją pasję. (Ja zresztą również, wink  )
Dlatego dla Ciebie oraz pozostałych Bocianolubów pozwolę sobie powtórzyć za K.E.Buchmann
" życzenia :
..radości z tego, co robisz.
Zawsze będą istnieć rzeczy,
których wolelibysmy nie robić.
Jesli jednak muszą być one zrobione
i to właśnie przez Ciebie
życzę Ci dobrego nastroju przy ich wykonywaniu
Niech cieszy Cie myśl,
że wkrótce doprowadzisz rzecz do końca
albo że tyle już udało Ci sie zrobić..
Ale przede wszystkim ciesz się swoim życiem
i życiem ludzi, na których Ci zależy." wink

Życzę również wszystkim ( a szczególnie Ani, która dla każdego ma dobre słowo )
"...przyjacielskiego zainteresowania innymi ludźmi.
Ciepło, które sprawia, że człowiek "wzrasta",
powstaje przez zwrócenie się do innych.
We wspólnym przeżywaniu ciszy
rozkwita zaufanie, powstaje przyjaźń.
Inni ludzie są naszym duchowym
zadaniem na życie...Kiedy sie staramy,
postepujemy dobrze wobec ludzi, którzy
są dla nas ważni.
Życzę Ci siły do ciągłej pracy nad tym.
Człowiek o szerokim sercu
który otwiera swoje oczy i uszy na świat,
który lubi ludzi, będzie zawsze radosny. wink

Wszystkim, a w szczególności MIKI, która,jak ją Ania trafnie nazwała, jest tutaj naszą "Encyklopedią Powszechną", życzę również słowami tego samego autora :
"  abyś był dobry w jakiejkolwiek dziedzinie.
Dziel się z innymi sobą, swoją wiedzą, swoimi umiejętnościami.
Jesli ktoś potrafi dobrze opowiadać albo słuchać,
coś organizować albo gotować-
niech wykorzystuje ten dar,
niech dzieli się nim.
Serce rozwija się podczas dawania
i budzi drugie serce.
Wten sposób razem wzrastają
w atmosferze sympatii, a nawet przyjaźni." wink

a teraz może coś dla Zawiszy,ponieważ bywa w takich cudnych i ciekawych miejscach i wogóle jest uzdolnioną i niebanalną osobą :
"..aby każdego dnia
przydarzało Ci się coś zadziwiającego.
W zadziwieniu stracisz na chwilę oddech,
ale w głębokim oddechu, który po nim nastąpi,
wręcz zassiesz to zadziwienie w siebie.
Czasami z niedowierzaniem potrząsniesz głową
"To nie może być prawda"
- innym razem uśmiechniesz się:
"Ależ to jest zabawne.."
W kazdym razie doświadczysz czegoś,
co uczyni Cię bardziej czystym
i poprowadzi dalej.
Oby nigdy się to nie skończyło" wink

Kalince zaś życzę
"..zachłyśniecia się miłością człowieka
i miłościa Boga,
zanurzenia się w zapachu kwiatów,
zatopienia w świetle poranka
albo w pieknie otaczajacej przyrody.
Życzę Ci obecności osoby,
którą kochasz i która ćiebie kocha,
aby udało Ci się odkryć to,
że właściwie już nie potrzebujesz
szukać czegoś więcej.
Zwykle cieszy nas to, co dzieje się obok nas
ale przecież ta radość jest tylko w nas..." wink
                              K.E.Buchmann

Basi życzę :
"...pogody ducha,
radości z codziennych wydarzeń i przeżyć.
Jeśli człowiek podchodzi do rzeczywistości
z przymrużeniem oka,
wówczas widzi tę rzeczywistość
w lepszych kolorach.
Śmiej się więc jak najczęściej,
także z siebie samego
- i aby był to śmiech zaraźliwy.." wink

Tutaj coś dla LeMa :
"..konsekwencji w dążeniu do celu,
który dzielisz z innymi ludźmi,
i mocnego przekonania o słuszności
kroczenia własną drogą.
Nie ociągaj się i nie zwlekaj,
kiedy czeka na Ciebie
jasny i dobry cel.
Życzę Ci siły- idź zawsze prosto,
choćby kamienistą drogą." wink

Dla naszego TuRa życzę, (z podziekowaniem za wszystkie fantastyczne fotografie przyrody, które zamieścił nam na stronce) :
"...wrażliwości na piękno.
Życze Ci ciągłych poszukiwańtego co piękne.
Dążenie do piękna otwiera na wieczność.
W poszukiwaniu piękna wyraża się
ludzkie pragnienie przekraczania tego,
co ograniczone i skończone.
Wokół nas tyle jest piękna!
Majestatyczne drzewa, ogromne góry,
okazałe parki...- wszędzie można znaleźć piękno,
które potrafi człowieka poruszyć.
Jeśli wszędzie będziesz dostrzegać piękno,
zobaczysz je także w sobie. " wink

Alibabowi życzę :
"..ciekawych i oryginalnych spotkań.
Dzięki nim Twoje życie stanie się
bardziej kolorowe, głębsze, radośniejsze..
Po co człowiek ma oglądać zdjęcia pełni księżyca,
kiedy sam może obejrzeć go w nocy.
Z kolei mapa kraju nie jest przecież krajem,
a zasłyszane czy przeczytane słowa
znaczą o wiele mniej niż własne wspomnienia
przeżytych chwil.
Wszystkie mądre słowa są niczym,
jeśli człowiek nie uczyni z nich drogowskazów
dla swojej mądrości życia..." wink

I na koniec dla wszystkich odwiedzających naszą stronkę życzę na zbliżający się Nowy Rok :
"..nadziei, gdy patrzysz w przyszłość.
Oczywiście nie ominą Cię
-tak jak nas wszystkich- różne trudności.
Ale niech będzie Ci pomocą świadomość,
że właśnie w ciemności
najlepiej dostrzega się świetło,
które może pokonać lęk.
Przez całe życie zdążamy wciąż
przez ucisk do światła.
Ale męka jest tylko tam, gdzie brakuje nadziei.
Natomiast jeśli wyrzucimy do wody
kamień lęku i smutku,
natychmiast szeroko rozejdą się
fale nadziei i radości" wink
                  K.E.Buchmann

#18 2009-12-29 14:42:58

Ania-czechy
legenda forum

Aniołku, stokrotne dzięki za cudowne wiersze dedykowane nam, Bocianolubom w czasie tak szczególnym, bo świątecznym. Za piękne słowa skierowane wierszem również do mnie, dziękuję osobiście. Ofiarowałaś mi najpiękniejszy gwiazdkowy podarunek.
Pozdrawiam i kłaniam się nizko smile

#19 2009-12-29 21:46:18

Basia
super forumowicz
Od/From: Wieluń

Aniołku, dziękuję bardzo smile Jesteś naszym słoneczkiem smile każdego pocieszysz, dasz dobre słowo...Twoje promienie poezji  rozjaśniają nam forum i dają radość smile
Pozdrawiam Cię - Wszystkiego Najlepszego smile

#20 2009-12-31 00:22:31

MIKI
super forumowicz

Aniu, dziękuję serdecznie za słowa pochwały smile

Aniołku, dziękuję za piękną, poetycka dedykację smile

A teraz trochę o moich Świętach wink

Ja jestem z rodziny, w której opcją wigilijnej zupy była grzybowa z makaronem wink A reszta menu tradycyjna - smażony karp, do tego sałatka z gotowanej, kiszonej kapusty i kompot z suszonych śliwek.
Jako słodki deser - dopóki żyła Babcia - obowiązkowo strudel big_smile

Przygotowanie strudla to było wręcz świąteczne wydarzenie smile
Żeby był świeżutki (taki jest najsmaczniejszy), przygotowywany był w Wigilię rano. Ciasto trzeba tłuc o stolnicę przez 20 minut (!), potem po leżakowaniu w lodówce Babcia z Mamą rozciągały to ciasto na grubość bibułki, a ciasto zajmowało cały kuchenny stół. Potem na ciasto dawały jabłka, rodzynki, migdały pokrojone w paski, zrumieniona bułka tarta, cynamon i na koniec wszystko pokropione było stopionym masłem. Przy pomocy obrusa, na którym leżał, strudel zostawał zrolowany, potem zwinięty w pół, żeby mógł zmieścić się na blaszce. A efekt - pyyyycha!

Obiad w pierwszy dzień Świąt to często właśnie była zupa rybna - a jako że Teściowa Ani to krajanka mojej Babci - pewnie przyrządzana i przyprawiana była tak samo. Ale u mnie nie miała powodzenia wink Drugie danie to znów smażony karp - a dla smakoszy gotowany karp w szarym sosie, czyli w sosie na słodko-kwaśno, z dodatkiem migdałów, rodzynek i pokruszonego piernika --> http://www.przepisy.rzeszow.pl/content/sos-polski-szary jednak bez wina i bez karmelu. Też go nie lubiłam roll

Drugi dzień Świąt to pieczona kaczusia albo gąska, a zupa to rosół z kluseczkami robionymi z namoczonej, odciśniętej bułki, mąki i jajka z dodatkiem skrobanej wątróbki z kaczusi albo gąski smile

Prezenty u nas przynosił Aniołek i jako dzieci dostawaliśmy je po kolacji wigilijnej - pewnie dlatego, żebyśmy przy niej nie grymasili i żwawo jedli. Mordęgą dla mnie zawsze była obecność ości w karpiu - ciągle słyszałam "jedz ostrożnie, bo ości!" i te ości stawały mi w gardle, mimo tego, że żadnej nie połknęłam! neutral

Najbardziej pamiętnymi Świętami były dla mnie pierwsze Święta w stanie wojennym...bardzo smutne, z uczuciem duszącego smutku i niepewności - co będzie dalej...

A pamiętacie, jak za PRL-u stało się w olbrzymich kolejkach po karpie? W mieście dwa sklepy rybne, przed każdym kolejka, stało się w rodzinie na zmianę roll A kolejki po cytryny, pomarańcze? Te pomarańcze zawsze cudownie docierały do sklepów tuż przed Świętami wink
A narzekamy teraz na zakupy big_smile

No, to takie te moje świąteczne refleksje smile

Ostatnio edytowany przez/Last edit MIKI (2009-12-31 14:39:00)

#21 2009-12-31 12:53:11

aniołek
bywalec

Dziekuję Wam serdecznie za pozdrowienia a MIKI również za reminiscencje świąteczne. wink Tak obrazowo przedstawiłaś przygotowanie strudla,że aż ślinka leci na tę pyszność... Nie dziwię się że u Was w domu nie brakowało na niego amatorów.Dawno nie jadłam też "kaczusi i gąski", a przypominam sobie, że w moim rodzinnym domu też gościły one na stołach.Twoje wspomnienia z czasu wojennego też przypomniały mi, jak skoro świt w Wigilię ustawiono mnie w ogromnej kolejce po prawdziwą rybę.Albo jak stałam trzy godziny w delikatesach na Rynku Głównym po dwa kawałki solonego masła... Pomarańcze też pamiętam, smakowały słodko, chociaż były to wtedy tylko łykowate kubańskie specjały.Ale za to choinki pachniały wtedy jakoś intensywniej, a może tylko w mojej pamięci?...
Pozdrawiam wszystkich serdecznie u progu Nowego 2010 Roku! Chociaż dzisiaj w Międzyrzeczu jest deszczowo i raczej jesiennie, to  w przyszłym roku życzę Wam mroźnej, zdrowej zimy, radosnej wiosny,gorącego lata no i znów złotej jesieni. A przez cały czas duuużo zdrowia i radości ! wink
A póki co wpisuję dla Was jeszcze kilka uroczych wierszy z tomiku"Spłyń do nas kolędo" naszego beskidzkiego poety Juliusza Wątroby ( jest w nim wiele podobnych kolędowych perełek, polecam) : wink

PEWNOŚĆ

" Podnieś rękę Boże Dziecię.."
Podnieś głowę człowieku.
Choć Ci ciężko na świecie
podnieś głowę- na przekór
tej słabości , co w Tobie
rośnie kolczastym ostem,
tym zwątpieniom, co znowu
gmatwają ściezki proste

Bo od dziś wszystko jasne,
kiedy w żłobku Dziecina.
Masz nadzieję na zawsze.
Możesz znowu zaczynać
żyć po ludzku i bosku,
gdy cichych kolęd śpiewność,
chociaż życie na włosku
przecież wieczność - na pewno!

NA JAWIE I WE ŚNIE

W karmniku moich rąk
znowu sikorki trzy,
gdy dookoła ziąb
i głos sumienia drży.

W paśniku moich snów
dwie sarny liżą sól,
i księżyc zastygł w nów
i tnie na strzępy ból.

A z żłobka pragnień mych
wygląda na świat Bóg
aby sikorki trzy
spłacały śpiewem dług,

i bym się w Boga mógł
wtulać, jak w saren sierść,
na jawie i we śnie
na życie i na śmierć.

KOLĘDA POSREBRZANA

To pewne,że przyjdziesz.
Jak zawsze,
bym złowił nadzieję
w sieć(zmarszczek)
gdy śnieg tak posrebrzył
nam włosy,
że mamy wszystkiego
już dosyć.

Idziemy kulawo do żłobka
by Twoją Łaskawość
tam spotkać.
I czy to z wieczora
czy z rana
zagramy na jodeł organach
by z Twoim nadejściem
odmłodnieć
i nieść w niebo
Życia pochodnię.

OGNISKO

Zima.Biało.
Ziemia jak opłatek.
Strzela gałąź
nad grudniowym światem.

W izbach ogień.
Szyby ogrodami.
A tu z Bogiem
gwiazda ponad nami,

którą widać
w sercach, w internetach,
i w Beskidach,
i w obcych planetach,

bo się rodzi
ten Oczekiwany.
Rośnie podziw
nad żłobkiem i sianem,

gdzie Dziecina,
która zbawi ziemię,
będzie przy nas,
by rozproszyć cienie

już na zawsze
z niebem będzie blisko
w tej kolędzie
- ciepłej jak ognisko.

#22 2009-12-31 14:31:53

aska
super forumowicz
Od/From: Góry Świętokrzyskie

Co kraj to obyczaj ..big_smile Tak jak u Miki na wigilijną wieczerzę obowiazkowo  czysta zupa grzybowa z fasolą jaśkiem, potem  karp i kapusta z grzybami , robione  sa pierożki z kapusty i suszonych grzybów  a na deser drożdzowe racuchy i strucla makowa .
U mnie w domu rodzinnym byla tez kapusta z grochem , ale ja juz tej tradycji nie podtrzymuję wink Z dzieciństwa pamiętam też święta spędzane w Jaśle u siostry mojej mamy gdzie w pamięc wryl mi się lamaniec - mak z bakaliami i twardymi ciasteczami . Wujek zajadał ten specjal i narzekal na swoje "czerwone zęby" big_smile , nie mialam pojęcia co ma na myśli , mama mi wyjaśniła ,że chodzi o brak zębow lol te ciasteczka były naprawdę twarde . Pamiętam ze ta potrawa była przesadnie slodka , jadłam ja tylko raz , wlaśnie w te święta.
Jeśli chodzi o glowy ryb -moja teściowa gotowała je  . Podobno głowa karpia ma najwięcej pektyny i wywar z niej jest niezbędny do przyrządzenia karpia w galarecie .

A pomarańcze, mandarynki , szynki  wystane i zdobyte w koszmarnych kolejkach mialy niepowtarzalny smak i zapach big_smile Teraz już tego nie czuję ... ech szkoda ...

#23 2010-01-12 09:28:45

zawisza
super forumowicz

Postanowilem Wam opisac jeszcze jedna tradycje francuska, zwiazana ze swietem Trzech Kroli.
Otoz  6 stycznia (ale dzisiaj swietuje sie jeszcze tydzien pozniej, tradycja sie nieco przedluzyla smile ) piecze sie specjalne ciasto nazwane Galette des Rois (ciasto Trzech Kroli), o smaku orzechowym, kryjacym w sobie La feve, tzn. malutka porcelanowa postac, najczesciej wizerunek jednego z kroli. Najmlodsza osoba w gronie degustujacych kroi ciasto na czesci i wskazuje, ktora czesc dla kogo przypada. Osoba , ktora trafi na mala "feve" , zostaje wyznaczona "krolem" i wybiera sobie z grona swoja "krolowa" (albo "krola"). Oczywiscie, jest to mily zwyczaj, ktoremu towarzyszy smiech, w tym roku zostalem "krolem" az dwa razy smile wink.
A oto zdjecie ciasta
http://www.allegaleria.pl/images/g0i5ftugisss1lm2uwf_thumb.gif
i malych postaci ukrytych w ciescie
http://www.allegaleria.pl/images/5kead247ezsgfpyurv_thumb.gif

Ostatnio edytowany przez/Last edit zawisza (2010-01-12 09:30:26)

#24 2010-01-12 14:29:06

Ania-czechy
legenda forum

Zawiszo, podoba mi się zwyczaj pieczenia ciasta z niespodziankami!
Będzie trzeba o czymś takim pomyśleć smile

*

A ja znalazłam w starym Rodzinnym kalendarzu taki oto opis obyczajów:

Snopy, kopy, didy...
Wedle staropolskich obyczajów, najważniejszymi elementami świątecznej dekoracji są słoma i jedlina. Słoma upodabnia dom do stajenki betlejemskiej, jednak jest to element dużo starszy, jeszcze pogański. Słoma to włosy Matki Ziemi, symbol płodności i bogactwa.
Pojawia się ona w postaci snopków postawionych w czterech kątach izby. Snopa stawianego w głównym kącie pod obrazami nazywano didem, diduchem. W miastach stopniowo zaniechano tego zwyczaju, stawiając na wigilijnym stole taterzyk z garścią słomy, obwiązanej wstążką. W dniu Wigilii przynosiło się snopy i stawiało w kącie. Dawniej część słomy rzucało się na dach, ażeby uchronić go od nieszczęść na cały rok. W Wigilię robiło się też powrósło i okręcało drzewka w sadzie.
Rozścielanie słomy było przez polskich protestantów traktowane jako zabobon i potępiane jako naganne przez pastorów: "i to jest rzecz nagany godna, że niektórzy, kiedy w Wilię jeść mają, na stole słomę rozpościerają, a na oną słomę ubrus kładą, a potem oną słomą drzewa sadowe wiążą" - grzmiał XVII- wieczny kaznodzieja protestancki, Gdacjusz.

#25 2010-02-01 10:12:33

Ania-czechy
legenda forum

Spotkanie przy choince

Co nas skłoniło do przybycia?
Zaproszenie Paelci, by spotkać się przy choince w jeszcze świątecznym czasie, w ostatnią niedzielę przed Gromnicami. Z miłego zaproszenia skorzystała Miki, Pstynka z Iwanowiczem i ja z Kazkiem.
Jak zawsze, gorąco i serdecznie przywitali nas gospodarze domu z córką Magdą i pod łaskawym okiem psiny Zary rozpoczęło się to szczególne spotkanie Bocianolubów, w okresie zimowym.
W tle nastrojowo palących się lampek na choince i świec w pokoju, suto zastawionego stołu pysznymi daniami, czas płynął miło, a rozmowy były bardzo serdeczne.
Gospodarze dwoili się i troili. Paecia z Magdą kusiły nas przeróżnymi dobrociami i z gracją wnoszonymi ciastami. Bociek - elektryk zachwycił nas "napojem na zimno", nie zapamiętałam egzotycznej nazwy tego boskiego napoju, i przeprowadził zgromadzonym dodatkowy "masaż głowy", by jak czarodziejską różdżką zbawił nas wszystkiego złego!!!
A potem do pianina na zmianę zasiadała Paelcia z Magdą i razem zaśpiewaliśmy polskie kolędy. Z gitarą zaś dołączył Iwanowicz, by zaśpiewać, i udoskonalić podkład muzyczny, śpiewającym.
Tegoroczne spotkanie i wspólne śpiewanie kolęd było dla nas czymś nowym, niezwykłym i pocieszającym.

Diękujemy Paelci i Boćkowi - elektrykowi za piękne spotkanie przy choince smile

Na pamiątkę spotkania, parę zdjęć bez komentarza.
http://www.allegaleria.pl/images/dqf2bhyw74tvvuw81o9_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/p9edqmv32q4ly9n238ep_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/5ml0wi6rsqj09xrck8f_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/fs8c0bfrge17bwpi47s_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/d6f8fxx6ency5afp4h9j_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/5n8rto7mem9fwcaq11w_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/9g3nx8azmx5xu3i7ywnf_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/qfk4zi1m5pthylz0e4eb_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/zdzjbuke4jbc5dtm3lyw_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/9qrdtu9srg8jh3x43zjb_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez/Last edit Ania-czechy (2010-02-27 10:02:44)

#26 2010-02-01 12:03:55

sula
super forumowicz

Brawo Paela, urządziłaś bardzo sympatyczne spotkanie smile 
Następny etap w integracji Bocianolubów z Międzyrzecza smile

#27 2010-02-01 12:06:56

zawisza
super forumowicz

Ogladajac zdjecia, widac , ze atmosfera podczas spotkania byla bardzo serdeczna! I do tego tajemniczy Bociek - elektryk. smile Moze kiedys uda nam sie spotkac w wiekszym gronie?

#28 2010-02-01 17:45:53

MIKI
super forumowicz

Ja również dziękuję Paelci i jej Boćkowi za pomysł i zorganizowanie przesympatycznego "kolędowania", a współgościom za miłe towarzystwo smile

Dodam też parę fotek:

http://images39.fotosik.pl/251/1a7ee8369aced832m.jpg http://images36.fotosik.pl/142/d1b38fc5721b2d57m.jpg http://images45.fotosik.pl/255/0f2957fb6cf5dcf9m.jpg http://images49.fotosik.pl/255/bf27fafb4c93306em.jpg http://images42.fotosik.pl/167/766a19d6fb588faam.jpg http://images46.fotosik.pl/254/d49d0230bbfa8ec7m.jpg

Boski napój na zimno to japoński, mleczny napój na bazie jogurtu o specjalnie dobranych kulturach bakterii - nazywa się CALPICO.
Koncentrat podaje się rozcieńczony gazowaną wodą i dodaje się kostki lodu.

http://www.calpico.com/concentrate/index.html

http://images42.fotosik.pl/167/6b1ee0d9cb04c10bm.jpg

Masaż głowy Bociek - elektryk zafundował nam przy pomocy takiego oto przyrządu, zwanego (chyba) "masażerem Bubuma"

http://images35.fotosik.pl/109/27ae7d78492c408dm.jpg
(fotka ze strony http://www.straganezoteryczny.pl/masaze … -1306.html , gdzie można przeczytać o jego dobroczynnym działaniu).

O ile większości masaż ten sprawił prawdziwą przyjemność, o tyle mnie zabieg ten bardzo łaskotał w głowę big_smile

No i napomknę, że Ania sprezentowała Paelci śliczną parę malutkich skarpeteczek dla Jej wnuczka smile

#29 2010-02-02 09:55:07

paela
super forumowicz

Święta, święta, i teraz juz naprawdę czuje, że po świętach smile

Świąteczne, kolędowe spotkanie  z Bocianolubami było dla mnie pięknym zakończeniem świątecznego okresu.
No cóż, choinka została otulona i wystawiona na balkon, pokój przemeblowany big_smile, pozostały piekne wspomnienia.
Cieszę się, że Gościom było u nas miło, żałuję że nie spotkalismy się  - z róznych przyczyn, w szerszym gronie.
Może uda się nastepnym razem?

Sedecznie dziękuję Kochanym Kolędownikom za przybycie, wszystkie serdeczności, prezenty którymi mnie szczodrze obdarowali.
Objadając się słodyczami, siedząc przy zapalonych pieknych świecach, wspomagając się Ziołami Doktora Behera ( jak pieknie nazywa ten cudowny napój Kazek lol ) będę wspominać ten miły wieczór smile

A mój mały wnusio bedzie grzał nóżki w takich oto ślicznych skarpeteczkach, które udziergały pracowite i zdolne rączki Ani: big_smile

http://www.allegaleria.pl/images/2k52j8lv0x362cbhuqt8_thumb.jpg

#30 2010-02-02 21:01:07

pstynka
super forumowicz

I my Iwanowicze dodamy ,że odskocznią od ostatnich smutnych dla nas  dni, było spotkanie u Paeli. Atmosfera była prawie że świateczna,a na stole pyszne dania. Tylko szkoda ,że tak krótko.

http://images38.fotosik.pl/252/c757501e5ca0c190m.jpg  http://images39.fotosik.pl/252/90bc31f7dbd05463m.jpg http://images45.fotosik.pl/256/d77b7f5a9a206860m.jpg http://images50.fotosik.pl/256/56df7e47fe00531em.jpg

#31 2010-02-03 00:20:38

aniołek
bywalec

Oglądając fotografie ze spotkania kolędowego Bocianolubów można przypuszczać,że było miło,było wesoło,i -widząc Paelę przy pianinie-było śpiewajaco! Gratuluję Wam pomysłu, to fajnie spotkać się w przyjaznym gronie, zwłaszcza takim,w którym jest o czym pogadać wink Czy Bociek -Elektryk mógłby zdradzić tajemnicę, gdzie można kupić chwalony przez gości napój CALPICO ? Chętnie skosztowałabym tego specjału.
Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów wink

#32 2010-02-03 17:34:48

Basia
super forumowicz
Od/From: Wieluń

Dopiero dzisiaj trafiłam na relację z tak miłego kolędowego spotkania u Paelci smile
Jesteście przemiłą Rodziną Przyjaciół smile Pozdrawiam Was smile

#33 2010-02-09 19:42:51

paela
super forumowicz

Anoiłku - jesli chodzi o Calpico - mój mąż dostał ten napój w prezencie od kolezanki z Niemiec.
Jest on dostarczany do jej domu na specjalne zamówienie .
Szukając w googlach znalazłam coś takiego:

http://www.burak.pl/produkt/Napoj+gazow … oghurt+Sod

#34 2010-02-09 20:11:35

aniołek
bywalec

Dzięki Paelu za informację.Mamy znajomą w Niemczech to może uda mi się poprosić ją o przywiezienie Calpico, gdy będzie się wybierać w odwiedziny do Bielska. Pozdrawiam wink

#35 2010-11-10 12:34:23

gość
Gość/Guest

smile

#36 2010-12-14 20:57:53

olik
super forumowicz
Od/From: kędzierzyn-koźle

Zbliżają się święta, jak to mam w zwyczaju choinka zawsze na mikołaja jest już ubrana. W tym roku na szczęście tyle bombek się nie stłucze co w zeszłe święta , bo mały człowieczek już rozumie że to nie do zabawy  smile 

http://www.spmfoto.org.pl/images/blm22w6u765q7qzrfg5_thumb.jpg http://www.spmfoto.org.pl/images/1x6dl7g3frqm97w6a2e_thumb.jpg

#37 2010-12-15 11:40:56

Ania-czechy
legenda forum

Oliku, pięknym akcentem rozpoczęłaś tegoroczne nadchodzące święta smile

Lubię ten nastrój i cieszy mnie pięknie przybrane drzewko, które stoi już w Twoim pokoju. Kiedyś ubierano choinkę w wigilię, lecz ja wolę spędzać dni przedświąteczne w blasku świec i świecidełek o wiele wcześniej tylko tak, dla nastroju. Na pewno jak każdy rok, ubiorę choinkę i tym razem parę dni wcześniej.
Pozdrawiam smile

Ostatnio edytowany przez/Last edit Ania-czechy (2010-12-15 14:12:25)

#38 2010-12-16 17:50:25

Kola
super forumowicz

Polskie miasta w świątecznej szacie wink
http://wiadomosci.onet.pl/cynk/1277,1,1,zdjecie.html

Olsztyn - jarmark świąteczny

http://www.spmfoto.org.pl/images/91n77e6z16w7uxvbjifc_thumb.jpg

#39 2010-12-16 18:20:08

Ania-czechy
legenda forum

Kolu, pięknie to wygląda, świąteczna atmosfera na jarmarkach zwiastuje, że najwyższy czas zająć się kupnem podarunków.
Myśmy podobnie przyjemny dzień spędzili parę lat temu w Cieszynie, kiedy na rynku  podeszły do nas dwie piękne dziewczyny przebrane za anioły, i z koszyka podawały  opłatki uśmiechając się i życząc szczęśliwych świąt. To był piękny dzień, który się długo pamięta smile

#40 2010-12-17 19:45:34

olik
super forumowicz
Od/From: kędzierzyn-koźle

Wow ten jarmark w Olsztynie, niesamowite wrażenie robi. Ślicznie musi tam być w całym  miescie w okresie świątecznym smile

#41 2010-12-19 10:46:15

Ania-czechy
legenda forum

Miłych przedświątecznych dni, kiedy można zawsze coś podkraść smile

http://www.spmfoto.org.pl/images/7h9rueu61txtcjtyos1_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez/Last edit Ania-czechy (2010-12-19 14:50:56)

#42 2010-12-19 11:11:02

zawisza
super forumowicz

Aniu, Ty masz tyle oryginalnych pomyslow! Taki piekny swiateczny stroik nie moze sie obyc bez braw! Wiesz, nieczesto mozna spotkac kogos, kogo wyobraznia jest gleboka i szeroka jak ocean! Gratuluje pomyslowosci. smile

Ostatnio edytowany przez/Last edit zawisza (2010-12-19 11:11:47)

#43 2010-12-20 11:30:50

Ania-czechy
legenda forum

Zawiszo smile
Dziękuję Ci serdecznie za miłe słowa i pozdrawiam wraz z aniołkiem smile

http://www.spmfoto.org.pl/images/03akk4z40xrj8p1h87i1_thumb.jpg

#44 2010-12-20 11:45:39

aniołek
bywalec

Aniołek Ani żwawo kroczy
wszystkich pozdrawia ( kogo zoczy)
uśmiechem "z gwiazdką" dziarsko wywija
To idą Święta! I Wigilia! smile

Aniu! Jakże smakowite i sympatyczne są Twoje stroiki! smile Podobnie jak Zawisza, podziwiam Twoją pomysłowość smile

Ostatnio edytowany przez/Last edit aniołek (2010-12-20 13:29:47)

#45 2010-12-20 14:02:03

Ania-czechy
legenda forum

Aniołku smile
Dzięki za piękny wierszyk. Widać sprowokował Cię do napisania go mój ulubiony aniołek, którego w podarunku otrzymałam dawno temu na wigilijce w pracy.
A to dla Ciebie w podzięce smile

http://www.spmfoto.org.pl/images/x010h4m9tbccyxnblkky_thumb.jpg

#46 2010-12-20 21:02:44

aniołek
bywalec

Aniu,serdecznie dziękuję  smile smile Twoje aniołki są urocze, zwłaszcza ten pierwszy z miejsca podbił moje serce smile

#47 2010-12-24 12:19:05

LeM
Administrator

http://www.spmfoto.org.pl/images/48v22qo427efnaa0_thumb.jpg

Kiedy w Wieczór Wigilijny
Pierwsza gwiazdka znów zabłyśnie
Nastrój będzie tak rodzinny
W naszych sercach radość tryśnie.
Weźmiesz w ręce symbol Boga
Pojednania i miłości
Choć nas dzieli długa droga
Pamięć zatrze odległości.

Wszystkim forumowiczom, mieszkającym w bliskich i odległych stronach życzę w ten wigilijny dzień zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

#48 2010-12-24 16:02:50

Kalinka
Moderator
Od/From: tych z Międzyrzecza

Życzę Wam Kochani zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia tego o czym każdy z Was marzy smile.

Kalinka

#49 2010-12-24 16:03:44

Alibab
bywalec
Od/From: Międzyrzecze Górne

http://www.spmfoto.org.pl/images/0tj57ti0cyrcqtggrl5_thumb.jpg

"Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem..."
Zdrowia, radości, pogody ducha, wzajemnego zrozumienia i szacunku, oraz wspaniałych chwil spędzonych z najbliższymi...
...a także wśród Forumowiczów, życzy Alibab.

"Pożyteczniejsza jest tolerancja różnorodności poglądów, ich poszanowanie, aniżeli zwracanie uwagi na rzeczy błahe."
[i]Ania-czechy[/i]

#50 2010-12-25 08:47:53

Halka
bywalec
Od/From: Wrocław

Wesołych i pogodnych Świąt, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, jak najwięcej powodów do radości i uśmiechu - tego Wszystkim życzę
http://persjado.za.pl/zyczenia/kartki/b … nie2/9.htm

...a ty czcij, co żyje radośnie, a Ty szanuj, to, co umiera...
/Jacek Kaczmarski

www.ptasiawyspa.hpu.pl

#51 2010-12-25 22:29:03

26gosia:)
Gość/Guest

Sto lat tu nie byłam:)
Pozdrawiam świątecznie wszystkie kochane bocianolubki:)
Wesołych i zdrowych Świąt oraz wszystkiego wspaniałego w nowym roku
※............. ╔════---╗...※
.........※.....║.¦ ¦ ¦ ¦ ¦║............※
..※..........═╝---------╚═....­­­.※.
..........※.....|...◕.¸.◕..|..­­­...※.........※
.....※..........`-.,╰¸¸,.-' ........................※
..`*•.¸.........,.-''¯¯''''­­­'.-.,¸..........•*.........­.­.­.※
..`´¨´`*•.¸.'........- ҈ -........,.•*´.....※
...※........,'..........- ҈ -.........',.................­­­※
.........※...',.........- ҈ -.........,'.............※
¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸'-,,¸¸¸¸¸¸¸¸¸,,-­­­'¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸

#52 2010-12-25 23:02:16

TUr
bywalec

Życzę wszystkim Forumowiczom, aby Wasze domy w te święta były jak ta piernikowa chatka - przytulne, ciepłe, pachnące, pokryte purzystym śniegiem...

http://www.spmfoto.org.pl/images/y4baljlhye6qxoaxp4yc_thumb.jpghttp://www.spmfoto.org.pl/images/aad7774e53v029bbrjx9_thumb.jpg
(foto własne - chatka piernikowa - prezent świąteczny mojej żony)

Ostatnio edytowany przez/Last edit TUr (2010-12-25 23:03:07)

#53 2010-12-26 09:20:44

Ania-czechy
legenda forum

TUrze, piękną chateńkę otrzymałeś z okazji świąt w prezencie smile
W domu na pewno teraz pachnie cynamonem, goździkiem, wanilią...
Tajemnicze jest Twoje drugie zdjęcie pełne blasku, aż by się chciało wejść do środka smile
Dzięki za życzenia i proszę serdecznie pozdrowić żonę smile

#54 2010-12-26 11:25:45

aniołek
bywalec

W chatce z piernika u TUra
świątecznie dzisiaj i miło
stąd blask Miłości roztacza
Dziecię co się narodziło  smile

Piękna chatka TUrze, przepiękne zdjęcia, zwłaszcza to drugie, pozdrawiam smile

#55 2010-12-26 23:24:25

paela
super forumowicz

W tym roku moje dziecię tak przyozdobiło choinkę wink

http://www.allegaleria.pl/images/uzsvzafmbu1qp3wu06uj_thumb.jpg

Znalazły się na niej między innymi pierniczki domowego wypieku i wysuszone plasterki pomarańczy:

http://www.allegaleria.pl/images/jrtav4iu24nx58qx0msj_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/7z9y4g0qlytkr2u4ga_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/b4la9ztycceae0z9fex7_thumb.jpg

A stroiczek dziecko zrobiło taki wink

http://www.allegaleria.pl/images/mfu0paj8a4jsq2mpfpas_thumb.jpg

#56 2010-12-28 10:45:12

aniołek
bywalec

Choineczka u Paeli
smakowita i pachnąca
jakby drzewko doń przybyło
wprost z krajów gorących

Napewno Paelu takie ozdoby rozsiewają w domu cudną aurę, pozdrawiam serdecznie smile

#57 2010-12-28 14:00:09

LeM
Administrator

Znalazłem dzisiaj taki oto wiersz Wiliama Blake'a:

Boski wizerunek

Gdzie Dobroć, Litość, Pokój, Miłość-
Tam płyną nasze modły:
Żadnej znękanej ludzkiej duszy
Te cnoty nie zawiodły.

Bo Dobroć, Litość, Pokój, Miłość
To Bóg, co włada w świecie
I Dobroć, Litość, Pokój, Miłość
To człowiek-Jego dziecię.

Dobroć ma bowiem ludzkie serce,
Litość-ludzkie wejrzenie,
Miłość-człowieka postać boską,
Pokój-jego odzienie.

W każdej krainie każdy człowiek
W udręce swej i znoju
Przyzywa ludzki kształt Miłości,
Litości i Pokoju.

Miłuj kształt ludzki w poganinie
I Żydzie, i Cyganie:
Gdzie Dobroć, Miłość, Litość mieszka,
Tam Bóg ma swe mieszkanie.

Wszystkiego dobrego w Nowym 2011 Roku dla wszystkich forumowiczów i użytkowników od adminów i moderatorów serwisu i forum Międzyrzecza smile

#58 2010-12-31 20:14:35

aniołek
bywalec

Siądźmy z Zawiszą
gdzieś przy kominku
unieśmy w dłonie
perliste winko
i wznieśmy toast
za swych przyjaciół
co są nam bliscy
z oddali świata :

tych z Międzyrzecza
z Czech i z Krakowa
z Gór Świętokrzyskich
z Kędzierzyn-Koźla

z Wielunia,Bielska
Gliwic, Chorzowa
za tych z Paryża
i tych z Sosnowca

Także z Warszawy
stolicy samej
i tam skąd Sula
email-uje z nami

złączeni  jednym
przyrody czarem
ptaków zachwytem
i serca żarem
gdy już Rok Nowy
ogarnie ziemię
to zgodnym chórem
złóżmy życzenie
by nam bociany
zimę przeżyły
i znów bezpiecznie
do nas  wróciły smile

Kochani, życzę Wam wszystkim szczęśliwego, zdrowego,dobrego Roku smile

#59 2011-12-22 13:37:35

Ania-czechy
legenda forum

Kochani!

Niech te święta będą dla Was radosne i szczęśliwe,
i niech Nowy Rok 2012 obdarza Was zdrowiem i cieszy samymi radosnymi wydarzeniami!
Ania i Kazek

http://www.spmfoto.org.pl/images/3tpz5ptmu1kn5468x0_thumb.jpg

#60 2011-12-24 14:27:14

adnaw
legenda forum

.   Wszystkim życzę pięknych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia smile

#61 2011-12-25 10:29:21

bocian
początkujący

zycze wszystkich radosnych szczesliwych Swiat Bopzego Narodzenia

#62 2011-12-26 01:45:24

jankowalski
początkujący

Skoro jest to wątek poświęcony wszystkiemu, co związane ze Świętami, to nie zapomnijmy o braku autobusu w tym okresie hmm

"Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach"
A Międzyrzecze zaczyna się tam, gdzie kończy się komunikacja w weekendy!

Stopka forum/Board footer