Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2010-10-28 16:53:29

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Zawada Wojciech

W tym wątku zapraszamy do dyskusji z Wojciechem Zawadą z Mazańcowic, kandydatem KW Platforma Obywatelska na Wójta Gminy Jasienica. Prosimy o kulturalną dyskusję.

#2 2010-10-30 21:16:19

Gospodarz
użytkownik
Od/From: Jasienica

Re: Zawada Wojciech

Startuje Pan na stanowisko Wójta Gminy Jasienica. Nie przeraża Pana wysokość długu jaki ciąży na Gminie?

#3 2010-10-30 23:29:26

wojciech.zawada
początkujący

Zadłużenie naszej gminy jest dość spore, zważywszy na wielkość rocznego budżetu, skrajnie niebezpieczne. A co ważniejsze w chwili kiedy jesteśmy przed realizacją tak ogromnej inwestycji jaką jest kanalizacja. Doskonale zdaję sobie sprawę, że najbliższe cztery lata dla naszej gminy nie będą łatwe. Trzeba będzie prowadzić racjonalną politykę zaciskania pasa. Prawdopodobnie jedyną możliwością wykonania nowych inwestycji będzie pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej oraz przychylne oko poszczególnych ministerstw i wojewody. Niestety obawiam się, że w przypadku mojej przegranej obecny wójt z uwagi na swój rozmach i pewność siebie nie powstrzyma dalszego zadłużania gminy. Kolejne kredyty trzeba będzie sfinansować ze sprzedaży majątku gminnego, ten proces już się zaczął, ale dopiero po wyborach wyjdzie na światło dzienne. Pewne kwestie są skrzętnie ukrywane przed mieszkańcami.

#4 2010-11-02 20:57:30

Międzyrzeczanin
Gość/Guest

Jest Pan prawnikiem. Jak ocenia Pan pracę nad Statutem Gminy, uchwalonym przez Radę Gminy, zatwierdzonym przez gminnych prawników i wójta. Zwłaszcza, że później odrzuconym przez Starostę z powodu niezgodności z Prawem Polskim?

#5 2010-11-03 00:44:30

aksamitna
użytkownik

Każdy człowiek podejmuje w swoim życiu mnóstwo decyzji. Stanowisko Wójta  wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością w tej kwestii. 
Prawdopodobnie, moje pytania okażą się nie związane z ubieganiem się o stanowisko Wójta, ale brakuje mi informacji o wartościach, którymi Pan się kieruje.
Bardzo interesuje mnie Pana stanowisko (wraz z krótkim uzasadnieniem) wobec niełatwych, a aktualnych problemów:

1. Prawo kobiet do aborcji.
2. Dopuszczalność eutanazji.
3. Zapłodnienie pozaustrojowego (in vitro).
4. Legalizacja tzw. miękkich narkotyków.
5. Kara śmierci.
6. Legalizacja związków homoseksualnych.
7. Celibat wśród Księży.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

"Absurd rodzi się z konfrontacji ludzkiej potrzeby i bezsensownego milczenia świata". Albert Camus

#6 2010-11-05 22:26:22

wojciech.zawada
początkujący

Witam serdecznie. Pokrótce spróbuję odpowiedzieć na pytania o wartości, którymi się kieruję, choć faktycznie nie są one bezpośrednio związane z kandydowaniem. Rozumiem jednak, że wyborcy chcą poznać kandydatów i ich poglądy na podstawowe aspekty.

Uważam, że „uśmiercenie” nie może być traktowane jako metoda leczenia. Poszanowanie życia ludzkiego nakazuje mi sprzeciw wobec aborcji i eutanazji. Według mnie zarówno aborcja jak i eutanazja są moralnie naganne, są grzechem.

Problem in vitro jest bardziej złożony. Brak regulacji prawnych w tej kwestii powoduje, że dochodzi w tym aspekcie do nadużyć. Ludzkie embriony poddaje się eksperymentom, handluje się nimi. Tymczasem zarodek ludzki powinniśmy traktować jakby był istotą ludzką na zasadzie in dubio pro vita humana, tzn. w przypadkach wątpliwych należy rozstrzygać na rzecz ludzkiego życia. Zarodek w fazie embrionalnej powstały metodą sztucznego zapłodnienia należy traktować jak człowieka, dlatego nie powinno się tworzyć zarodków nadliczbowych, a dopuszczalne może być jedynie wytworzenie takiej liczby embrionów jak ma być implantowana matce. Jestem zatem przeciwny niszczeniu zarodków ludzkich, handlu nimi, czy poddawaniu ich eksperymentom naukowym.

Odnośnie legalizacji tzw. miękkich narkotyków, osobiście nie stosuję tego typu używek i jestem przeciwny wszelkim uzależnieniom.

Jestem przeciwny karze śmierci. Godność człowieka odnosi się do każdego bez wyjątku. Człowiek nie może decydować o pozbawieniu życia drugiego człowieka.

Nie popieram legalizacji związków homoseksualnych. Według mnie małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Celibat powinien być spontaniczną decyzją. Tak było to praktykowane na początku również w kościele katolickim. Małżeństwo jest czymś dobrym i z pewnością nie przeszkadza w utrzymywaniu więzi z Bogiem, ale celibat może (choć nie musi) ułatwiać koncentrację na spełnianiu woli Bożej.

#7 2010-11-05 22:32:22

wojciech.zawada
początkujący

Międzyrzeczanin napisał:

Jest Pan prawnikiem. Jak ocenia Pan pracę nad Statutem Gminy, uchwalonym przez Radę Gminy, zatwierdzonym przez gminnych prawników i wójta. Zwłaszcza, że później odrzuconym przez Starostę z powodu niezgodności z Prawem Polskim?

Uważam, że fakt, iż jeszcze do niedawna nasz statut był nieadekwatny do obowiązujących przepisów jest niedopuszczalny. Według mojej orientacji statut był pisany "na kolanie", nie był przeanalizowany przez fachowców. Obawiam się, że nasz Urząd w wielu kwestiach funkcjonuje podobnie, a działania urzędników często podejmowane są ad hock bez analizy czy konsultacji z prawnikiem, pod dyktando Wójta.
Czytając nowy statut rzuca się wyraźnie w oczy ograniczanie praw radnych. Dotyczy to np. tworzenia klubów radnych. W statucie naszej gminy zapisana jest niespotykana w innych gminach zbyt wysoka liczba radnych, którzy mogą utworzyć klub. Z reguły w
statutach gmin jest to 3 radnych, w naszej gminie musi to być aż 7. Ponadto u nas  radni nie mogą samodzielnie proponować zmian w porządku obrad Sesji, nie jest to dobry przepis. Uważam, że w następnej kadencji Statut powinien być znowelizowany i
dostosowany do obowiązujących w większości gmin standardów.

Dziwi mnie również, że od uchwalenia nowego statutu gminy minęło już wiele
miesięcy a do tej pory nie zostały uchwalone nowe statuty dla sołectw. Przykre jest też, że z tego co się dowiedziałem, to istniejące statuty sołectw też nie są przestrzegane. Na przykład wg statutu co roku w każdym sołectwie powinno być zorganizowane Zebranie Wiejskie. W niektórych sołectwach zebrań takich nie było już ponad dwa lata i dalej się ich nie organizuje.

Serdecznie pozdrawiam.
Wojciech Zawada

Stopka forum/Board footer