Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-04-30 14:18:48

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

2009 -Wójt przeciwny monitorowaniu bociana białego !!!

Podczas Sesji Rady Gminy Jasienica w dniu 30 kwietnia pan radny Tomasz Osuch zapytał Wójta Gminy Jasienica, czy i w jakim zakresie dofinansuje nasz projekt monitoringu bociana białego. Wójt Gminy Jasienica pan Janusz Pierzyna oficjalnie odpowiedział, że jest przeciwny obserwacjom tego ptaka i dofinansowania nie udzieli.

Co ciekawe, na początku Sesji Wójt poinformował, że udzielił dofinansowania w kwocie 1000 zł wędkarzom. Nie tak dawno umorzenie podatku otrzymali myśliwi.
Według mnie to dobrze, że pomoc z gminy trafiła do wędkarzy i myśliwych.

Dlaczego Wójt, który ma dwoje dzieci, które na pewno chętnie oglądają zwierzęta, w ten sposób potraktował nasz projekt? Wystarczy przecież wejść na forum tego lub innych projektów obserwacji gniazda bociana, by zobaczyć, ile radości, zainteresowania, edukacji i wielu innych pozytywnych wrażeń dostarcza taki monitoring.

Zasmucony, przedstawiam fragmenty wniosku o dofinansowanie "Edukacja ekologiczna poprzez monitoring bociana białego w Międzyrzeczu Górnym", złożonego ponad miesiąc temu na ręce pana Wójta:

"Projekt polega na zainstalowaniu kamery internetowej typ AXIS 211 przy bocianim gnieździe, znajdującym się w obszarze chronionym NATURA 2000. Kamera zostanie zamontowana na dachu budynku Strażnicy OSP, znajdującego się w sąsiedztwie starej remizy strażackiej, na wieży której znajduje się gniazdo bocianie. W ten sposób życie ptaków nie będzie w żaden sposób zakłócane. Obraz z kamery za pośrednictwem sieci Internet przekazywany będzie na stronę główną serwisu internetowego www.miedzyrzecze.org.pl. Serwis www.miedzyrzecze.org.pl zostanie użyczony nieodpłatnie przez jego właściciela – Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza. Odbiorcy przekazu będą mieli możliwość obserwacji życia w bocianim gnieździe przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo na stronie internetowej zostanie uruchomione ogólnodostępne forum dyskusyjne, na którym odbiorcy projektu będą mogli przedstawiać na bieżąco wyniki swoich obserwacji."

Zakładane rezultaty realizacji zadania:
1.    zwiększenie poziomu wiedzy na temat życia bociana białego,
2.    poznanie zachowań bocianów białych w poszczególnych okresach ich rozwoju (składanie jaj, lęgi, karmienie młodych, nauka latania),
3.    uwrażliwienie na piękno przyrody i kształtowanie szacunku do niej,
4.    pokazanie dzieciom i młodzieży nowych możliwości wykorzystania Internetu oraz komputera,
5.    zapewnienie nauczycielom interaktywnych środków dydaktycznych do prowadzenia zajęć dotyczących bocianów białych.

W założeniach wykorzystano materiały projektu "Bociany Integrują".

Niestety, Wójt Gminy Jasienica jest przeciw monitorowaniu tego ptaka.

Zapewniam, że mimo iż nie otrzymamy tego dofinansowania (brakuje nam kilka tysięcy złotych) nie zamkniemy naszego projektu. Na pewno znajdą się ludzie dobrej woli, którzy nam pomogą, w przeszłości nie raz już tak było. Projekt będzie trwał nadal, jeśli nie znajdziemy sponsorów, brakującą kwotę wyłożymy z własnych kieszeni.

Leszek Mroczko

#2 2009-04-30 14:31:02

Jacek
bywalec

Re: 2009 -Wójt przeciwny monitorowaniu bociana białego !!!

Mnie postawa Wójta nie dziwi. Gdyby na boćka można było polować...

Poza tym wszyscy wiemy, że jak ktoś powie, że w Międzyrzeczu zupę pomidorową robi się z pomidorów, zszokowany Wójt powie, że w Jasienicy z ogórków.

Pewnie gdyby Międzyrzeczanie powiedzieli, że mają najwspanialszego Wójta na świecie, ze złości podałby się do dymisji.

Pewnie ma nam za złe zmarnowanie jego cennego czasu na zebraniu w Międzyrzeczu Górnym wink

#3 2009-04-30 19:42:01

rzhqjj
użytkownik

Mysle, ze przyczyna odmowy dofinansowania tego projektu nie lezy w tym, czy pan Osuch lubi lub nie lubi bociany.
Mnie sie wydaje, ze powodem jest zwykla zazdrosc - to nie jest jego pomysl, a do tego rzecz sie dzieje w Miedzyrzeczu, a nie w Jasienicy.
Wiec po co doplacac do interesu, ktorym nie mozna sie pochwalic, przy okazji jakichs wyborow, naprzyklad....

#4 2009-04-30 20:10:24

fido
użytkownik

rzhqjj napisał:

Mysle, ze przyczyna odmowy dofinansowania tego projektu nie lezy w tym, czy pan Osuch lubi lub nie lubi bociany.
Mnie sie wydaje, ze powodem jest zwykla zazdrosc - to nie jest jego pomysl, a do tego rzecz sie dzieje w Miedzyrzeczu, a nie w Jasienicy.
Wiec po co doplacac do interesu, ktorym nie mozna sie pochwalic, przy okazji jakichs wyborow, naprzyklad....

Witam chyba chodzi o Pana Pierzyne

#5 2009-04-30 23:05:36

LeM
Administrator

Pan Tomasz Osuch to znakomity radny z Międzyrzecza Górnego. Oczywiście "rzhqjj" chodziło o osobę wymienioną przez fido.
Z opinią "rzhqjj" zgadzam się w zupełności, mimo, że dzieli nas wiele tysięcy kilometrów. Zresztą z dalszej perspektywy, bez emocji lokalnych, z pewnością lepiej widać. A nasz bocianek śpi...

#6 2009-05-01 00:32:06

rzhqjj
użytkownik

Rzeczywiscie, pomylka wyniknela stad, ze nazwisko Osuch bylo pierwszym, ktore rzucilo mi sie w oczy, kiedy pisalem ta notatke, a poniewaz obydwa te nazwiska sa mi nieznane, wiec...
Wszystko to co napisalem odnosi sie do pana o nazwisku Pierzyna.

#7 2009-05-01 09:24:19

Kalinka
Moderator
Od/From: tych z Międzyrzecza

Gdyby wójt udzielił dofinansowania na monitoring, w pewien sposób udzieliłby poparcia dla naszej strony. Powiedzmy, że w końcu zaaprobowałby, a co za tym idzie zachęciłby wiele osób do zaglądania na nasze www oraz czytania forum. Wiemy, że chodzi o to, aby jak najmniej osób czytało zwłaszcza forum samorządowe.
Jest to przykre, że wójt udziela wsparcia tym, którzy pieniądze mają, a tym którym ich brakuje - odmawia. "BOCIANY INTEGRUJĄ" tylko ludzi dobrej woli, jak widać...
Odnoszę wrażenie, że wójt wyraźnie zaznacza granicę, w obrębie której tylko i wyłącznie chce działać. Mnie nie musi udowadniać, że tutaj rządzi. Przecież tego chciałam, oddając głos na niego. Czego, od pewnego czasu żałuję.

#8 2009-05-03 10:19:34

LeM
Administrator

W ostatnich dniach docierają do nas zapytania, czy projekt z bocianem będzie kontynuowany. Oto treść jednego z e-maili w tej sprawie:

"Chciałabym się dowiedzieć, czy możliwa jeszcze będzie obserwacja bociana? Czy może nic się już nie da zrobić?
Muszę przyznać, że choć nie pochodzę z Państwa stron, zdążyłam się przywiązać do tego uroczego ptaszyska. Proszę o odpowiedź.
"

Chciałbym zapewnić, że na pewno obserwacja będzie dalej możliwa.

Już teraz mamy kilku nowych sponsorów, jeszcze nam trochę brakuje ale to jest kwestia czasu i dotarcia do osób, które chcą pomóc tego typu przedsięwzięciom. Prosimy spokojnie oglądać.

#9 2009-05-04 09:30:40

Tim11
użytkownik

Po mojemu to wójt zatracił już zdrowy rozsądek. To, że chce zrobić na złość radnym z Miedzyrzecza to oczywiste. Ale takimi decyzjami ośmiesza siebie i urząd, który pełni. Gdyby miał choć trochę oleju w głowie to dałby trochę kasy na tego bociana i jeszcze by mu podziękowali. A tak teraz cała gmina i pół Polski się z niego śmieje. Ani z niego wójt ani polityk.

#10 2009-05-04 17:10:16

zawisza
super forumowicz

Bardzo to przykre, ze pan Wojt wykazuje postawe nie na wysokosci swojego stanowiska.... w czym przeszkadza filmowanie temu ptakowi? W niczym, nie jest przeciez nieustannie ploszony, czy gnebiony...
Wiec w czym to panu Wojtowi przeszkadza?

#11 2009-05-06 10:20:32

Tim11
użytkownik

Mam pytanie, czy wójt podał powód dlaczego nic nie da na bociana? Ja tak myślę, że co innego być osobiście przeciwny obserwacji bociana a co innego odmówić dofinansowania. Czy on rządzi jednoosobowo, czy w tej sprawie ma jeszcze ktoś coś do powiedzenia? I jeszcze jedno, LeM napisał, że wójt to powiedział na sesji. Czy to znaczy, że nikt z radnych nie wstał i nie powiedział, że nie zgadza się z wójtem? Czy wszyscy radni są przeciw obserwacji bociana?

#12 2009-05-06 12:18:48

Bard
początkujący

Drogi Tim11. Radni naszej gminy zachowują się głównie jak "dworzanie" wójta. Przyklaskują i zgadzają się z byle bredniami, jakie tylko nasz "wspaniały" wójt raczy wypowiedzieć. A powód odmowy dofinansowania jest jeden - gniazdo znajduje się w Międzyrzeczu Górnym, na które wójt się uwziął i pewnie długo potrwa nim postanowi przeznaczyć tam na cokolwiek choćby złotówkę. W Międzyrzeczu jest dużo wspaniałych ludzi z dobrymi pomysłami, którzy potrafią stworzyć razem coś dobrego i ciekawego. To się wójtowi nie podoba, bo cała chwała nie idzie tym razem na jego konto i nie może się puszyć jak paw i dumnie nadymać. Może jak mu się pozwoli mosiężną tabliczkę z podziękowaniami dla siebie pod gniazdem umieścić, to wtedy coś z gminnych funduszy dorzuci? Do tego radni z Międzyrzecza mają w zwyczaju pytać o konkrety, a pan wójt może i dużo mówić umie, ale zwykle więcej w tym wody niż treści. No i nasi radni nie przyklaskują ślepo, to im postanowił pokazać gdzie ich miejsce. Chora sytuacja po prostu.

Ja mam z kolei inne pytanie. Gmina ma środki na wspieranie przedsięwzięć związanych z ekologią. Na co w takim razie wójt i radni przeznaczają te pieniądze, skoro na tak ciekawy projekt odmawiają nawet skromnej kwoty? Może ktoś na sesji wspominał jakie projekty zamierzają finansować?

#13 2009-05-06 15:08:49

LeM
Administrator

Tim11 napisał:

Mam pytanie, czy wójt podał powód dlaczego nic nie da na bociana?

Tak, powiedział, że w gminie są inne, ważniejsze cele dla Stowarzyszeń - rozwój klubów sportowych, gdzie środki idą dla dzieci, np. na skok o tyczce, zakup piłek czy butów, żeby było w czym grać.

Ja już o tym nie pisałem, bo nie chcę być totalnym krytykiem. Uważam jednak, że  uzasadnienie Wójta jest bez sensu.

W tym roku Wójt ogłosił kilka konkursów tematycznych, w których stowarzyszenia mogą składać  wnioski o dofinansowanie. Zasady są tu:

http://www.bip.jasienica.pl/BIP.aspx?Se … ident=5730

zaś tekst całego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi tu:

http://www.bip.jasienica.pl/BIP.aspx?Se … ident=5557

Nasz wniosek złożyliśmy w dziedzinie:

"3. ekologii i ochrony środowiska oraz ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego"

Na konkursy z tej dziedziny Rada Gminy przyznała 30 000 zł. My wnioskowaliśmy o 5500 zł, gdybyśmy dostali połowę tej kwoty, bylibyśmy bardzo uradowani. Z tego co wiem, na razie Wójt nie przyznał żadnej dotacji w tej dziedzinie.

Oczywiście, że gmina powinna wspierać rozwój kultury fizycznej. Tylko co to ma wspólnego z programem wspierania zadań z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego?

Na upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i turystyki wśród dzieci i młodzieży Wójt ogłosił inny konkurs. O ile pamiętam, ma na to 200 000 zł, czyli prawie siedem razy więcej niż na ochronę środowiska. O co chodziło mu w jego uzasadnieniu, nie wiem.

Jako osoba z wykształceniem biologicznym, zajmująca się informatyką uważam, że obserwacja przyrody przez Internet jest rzeczą dobrą. Na pewno oglądanie ptaków przez Internet nie powinno zastąpić normalnego obcowania z naturą. Dzięki takim akcjom (a jest ich w Polsce już kilka i wszystkie cieszą się ogromnym zainteresowaniem) przynajmniej u części obserwatorów pogłębia się zainteresowanie otaczającą nas przyrodą.

Tim11 napisał:

Czy on rządzi jednoosobowo, czy w tej sprawie ma jeszcze ktoś coś do powiedzenia?

W cytowanym już wyżej zarządzeniu Wójt określił, że decyzję o przyznaniu środków wydaje Wójt.

Tim11 napisał:

Czy to znaczy, że nikt z radnych nie wstał i nie powiedział, że nie zgadza się z wójtem? Czy wszyscy radni są przeciw obserwacji bociana?

W sprawie bociana zostało skierowane zapytanie do Wójta i on na nie odpowiedział. Radni nie mieli obowiązku zabierania głosu w tej sprawie, nikt też głosu nie zabierał. A co myślą o monitoringu bociana w Międzyrzeczu, nie wiem.

Bard napisał:

Ja mam z kolei inne pytanie. Gmina ma środki na wspieranie przedsięwzięć związanych z ekologią. Na co w takim razie wójt i radni przeznaczają te pieniądze, skoro na tak ciekawy projekt odmawiają nawet skromnej kwoty? Może ktoś na sesji wspominał jakie projekty zamierzają finansować?

Przeglądając zarządzenia Wójta, na razie nie widziałem dofinansowania jakiegokolwiek projektu z ochrony środowiska. Wkrótce przekonamy się, jakie projekty dofinansowanie otrzymają. Z tego co pamiętam to w poprzednich latach dofinansowanie otrzymało (po ok. 30 000 zł rocznie) Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica na projekty w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

#14 2009-05-06 22:32:42

fido
użytkownik

Witam
Mnie zastanawia jedno skoro są przewidziane fundusze na te i owe sprawy w naszym państwie , to co się dzieje z tymi których nie wykorzystamy idą do niszczarki:}
I dlaczego to jeden urzędnik ten czy tamten decyduje o przyznaniu dotacji ,powinna być komisja żeby  nie było takich sytuacji jak tu że jeden człowiek kieruje się osobistymi przekonaniami i jednemu da a drugiemu nie. I to mnie dziwi że przez dwadzieścia lat nie potrafimy się dogadać w naszym wspólnym kraju
.....
pozdrawiam fido

#15 2009-05-07 06:39:51

Jacek
bywalec

Bo to jest tak, drogi Fido:

PO STRONIE WYBORCÓW:
Nie idziemy do wyborów, bo... a poza tym mamy ważniejsze rzeczy na głowie.
Nie dyskutujmy z Wójtem, bo... a poza tym "ja na niego nie głosowałem"...
Nie będziemy próbować zmieniać... a poza tym co my możemy?

PO STRONIE WÓJTA:
Urzęduję trzecią kadencję... a poza tym kto jak nie ja skoro jestem naj.
Jestem naj, naj, naj... więc kto śmie mi się sprzeciwić?
Wszystko mogę, bo... a poza tym kto jak nie ja?

Kwestia teraz, czy zechcemy to zmienić. My, Wójt i cała reszta świata.

#16 2009-05-08 10:14:47

zawisza
super forumowicz

Swiete slowa Jacku! Trzeba zmienic to co zle i czego mamy juz dosyc. Pod zadnym pozorem nie rezygnowac, co sam sobie czlowiek nie zalatwi nikt za niego tego nie zrobi. A tkwic we frustrujacej sytuacji nie ma sensu, wiec do zmian trzeba doprowadzic. Jesli nie, nie mamy prawa sie skarzyc.

Ostatnio edytowany przez/Last edit zawisza (2009-05-08 10:16:01)

#17 2009-06-05 16:23:07

LeM
Administrator

W czerwcowym numerze  miesięcznika "Jasienica" ukazał się wywiad z Wójtem Gminy Jasienica, prezentujący w znacznie rozszerzonym świetle stanowisko pana Wójta  na temat monitoringu bociana białego w Międzyrzeczu.
Korzystając z okazji, jaką jest możliwość zadawania pytań w trakcie Sesji Rady Gminy zadałem panu Wójtowi pytanie o komentarz do tego wywiadu a w szczególności prosząc o skomentowanie niezbyt zrozumiałej dla mnie wypowiedzi "Troszkę mi jest smutno, że za wszystkie niepowodzenia niektórych osób z Międzyrzecza obwinia się wójta".

Odpowiedź Wójta Gminy Jasienica, pana Janusza Pierzyny

Krótki komentarz:

1. pan Wójt uznał projekt za mało innowacyjny. Autorom projektu wydawało się, że pewne walory innowacyjności jednak są tu zawarte. Proszę zauważyć, że na przykład użytkownicy innego, wspaniale realizowanego projektu "Bociany Integrują" też do nas chętnie zaglądają, mimo iż z ustrońskiego wspaniale realizowanego projektu długo jeszcze będziemy się uczyć. Wydaje mi się, że gdyby u nas nic ciekawego nie było, nikt by do nas nie zaglądał.
Według mnie największy walor tego projektu nie tkwi w jego innowacyjności. Patrząc w ten sposób w Polsce wystarczyłby jeden projekt tego typu. Główną wartością projektu jest jego walor poznawczy. Że tak jest przez kilka ostatnich tygodni odczuliśmy wielokrotnie. Szkoda, że pan Wójt tego w ogóle nie zauważył

2. Nie wiem o czym mówił Wójt twierdząc, że tylko 10% wartości projektu może być przeznaczone na sprzęt. W zarządzeniu, które wydał pan Wójt nie ma na ten temat ani słowa. Czyżby pan Wójt stworzył nowy przepis na potrzeby wywiadu do gazety, żeby mieć jakikolwiek merytoryczny, choćby nieprawdziwy argument?
A czemu 100% w projekcie miało być przeznaczonych na sprzęt i oprogramowanie? Bo wszyscy realizatorzy projektu setki godzin poświęconego mu czasu wykonują bez wynagrodzenia. To źle?

3. Co do niepowodzeń w Międzyrzeczu z pokorą wysłuchałem opinii pana Wójta. Rzeczywiście ostatnio nic się nam tu nie udaje wink

4. Wymieniona kwota 5500 zł to ogólny koszt projektu. Po otrzymaniu dofinansowania od pana Starosty brakująca kwota była już znacznie mniejsza. Obecnie dzięki pomocy sponsorów dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi na bieżący sezon. Zaczynamy myśleć, skąd wziąć środki na przyszły rok. Coś trzeba będzie zrobić, by projekt był bardziej innowacyjny wink

#18 2009-06-06 00:19:04

paela
super forumowicz
Od/From: Chorzów

Jako osoba "postronna" chciałabym tylko powiedzieć, że monitoring bociana białego oprócz jego bezdyskusyjnych walorów poznawczych i edukacyjnych jest wspaniałym i nieocenionym sposobem na promocję miejscowości, gdzie znajduje się gniazdo.

Przyciąga setki "oglądaczy", którzy przy okazji interesuja się też okolicą .
Chociażby dlatego warto inwestowac w taką "imprezę", nawet jeśli bociany nie są największą milością włodarzy...
To taka korzyść "na już".

Na przyszłość zaś możemy oczekiwać, że młode pokolenie wychowane na obserwacjach świata przyrody, takich własnie jak obserwacja bocianiego życia - nie dopuści do tego, aby natura została zdeptana a świat stał się wielkim wysypiskiem smieci.
I o to chyba warto się bić? wink

Pozdrawiam! smile

#19 2009-06-06 08:29:54

Jacek
bywalec

Z wypowiedzi dowiedzieliśmy się że obserwowanie bociana to nie jest ciekawy i innowacyjny projekt, i że w Polsce monitoruje się już kilkadziesiąt gniazd.
Według mnie to monitorowanych gniazd w Polsce jest aż 8, łącznie z naszym w Międzyrzeczu. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę - chętnie zobaczę jeszcze inne.
W rankingu stron o ptakach znajdujemy się na 58 miejscu, co wśród 1089 uczestników jest wynikiem wyśmienitym!
Zdaniem wójta projekt nie jest wart dofinansowania...
Co więcej - monitoring mrówki byłby świetnym pomysłem! Idąc dalej może zaproponujemy słonia? Polarnego Niedźwiedzia?
Tyle, że aby monitorować mrówkę wystarczy się pochylić nad byle jakim chodnikiem w gminie.
Słoni niestety w Polsce nie ma, a te w ZOO nie nadają się do monitorowania z prostej przyczyny - nie są na wolności i nie zachowują się tak jak w naturalnym środowisku...

#20 2009-06-06 09:23:19

LeM
Administrator

Jacek napisał:

W rankingu stron o ptakach znajdujemy się na 58 miejscu, co wśród 1089 uczestników jest wynikiem wyśmienitym!

Zgadzam się z Paelą i Jackiem, że monitoring bociana to oprócz innych aspektów również wspaniała promocja Międzyrzecza.

Zobaczcie jak wysoko w rankingu oglądalności na świecie stron poświęconym ptakom są strony obserwacji gniazda bociana w Ustroniu i Przygodzicach. Trzecia i czwarta pozycja w rankingu światowym to wspaniała promocja nie tylko Ustronia i Przygodzic, to wspaniała promocja Polski. To oznacza, że są tu pomysły, które na świecie znajdują uznanie, polskie strony oglądają tysiące ludzi z kilkudziesięciu krajów świata.

Dla nas, małej wioseczki na Podbeskidziu 58 miejsce wśród stron poświęconym ptakom to niemal cud. To nasza pierwsza próba w tej dziedzinie, nie jesteśmy ornitologami, mamy jeszcze mało doświadczenia, dzięki temu projektowi sami dopiero się uczymy.

W tej chwili w rankingu sąsiadujemy ze stroną Jima McCormaca ze Stowarzyszenia Ornitologów w  Ohio, ze stroną brytyjskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Kent, ze szwajcarsko-francuską stroną Birdline Internet, ze stroną European Birdsongs, gdzie można posłuchać głosów ptaków z całej Europy, z innymi stronami z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kostaryki, Brazylii, Bahrajnu, Nowej Zelandii i wielu innych miejsc w świecie.

Sama obecność w tym rankingu powoduje, że wiele osób, które odwiedzają naszą stronę, wchodząc poprzez odnośniki na wyżej wymienione strony odkrywa świat przyrody tam zawarty. To obraz pozytywnej, niezwykłej siły Internetu.

Nie ukrywam, że przez ten ranking sam ogromnie skorzystałem. Nigdy nie wiedziałbym, że istnieją tak piękne strony, że jest tyle cudownych zdjęć i pięknych głosów ptaków. Nagle zobaczyłem, że przez Internet mogę oglądać na żywo gniazda sokołów (Włocławek), ptaki w Brazylii i mnóstwo świata, o którym wcześniej nie wiedziałem. To moje osobiste wrażenie.

Dla mnie to ogromna satysfakcja i wyróżnienie, że mogę brać udział w tak fajnym projekcie. Cieszę się, że z grupą wspaniałych osób możemy ten projekt wspólnie rozwijać. A czy projekt jest innowacyjny? Każdy może mieć swoje zdanie, dla mnie jest, i to bardzo.

[Dopisek]

I jeszcze jedno. Zobaczcie, jak ostatnio uaktywnili się posiadacze pięknych zdjęć ptaków w Międzyrzeczu. Być może to przypadek, może nie ma to nic wspólnego z gniazdem bociana ale okazuje się, że mamy w naszej pięknej wiosce wielu ptasich amatorów, którzy coraz śmielej pokazują nam swoje śliczne fotki. Mnie się to bardzo podoba.

#21 2009-06-13 13:44:03

aniołek
bywalec

Przeczytałam artykuł w gazecie „Jasienica” i wysłuchałam pana Wójta wypowiedzi na temat monitoringu bociana. I powiem szczerze, że jest mi pana Wójta naprawdę żal. Nie dość, że nie dał pieniędzy na ten projekt, to jeszcze teraz udawadnia wszystkim, że dobrze zrobił. On patrzy na projekt pod katem korzyści materialnych a przecież ma to wartości poznawcze, estetyczne i artystyczne.

Przecież w każdej nawet biednej rodzinie nie wszystkie pieniądze wydaje się na sprzątanie. Ludzie lubią podróżować\, oglądać świat, a strona z bocianami sprowadza nam ten świat do domów. 

Często odwiedzam stronkę i jestem tymi boćkami naprawdę zauroczona. Przejeżdżając obok strażnicy z gniazdem wielokrotnie widziałam to gniazdo, teraz przez Internet postrzegam go dużo piękniejszym. Oglądam też zdjęcia forumowiczów, są przecudowne. Myślę, że wójt, który w przemówieniach mianuje się orędownikiem kultury i sztuki powinien w tym projekcie znaleźć również wartości estetyczne. Smuci to, że kolejna inicjatywa społeczna międzyrzeczan, u pana Wójta zamiast choćby słowa pochwały wywołuje kolejną krytykę.

Na koniec dedykuję wszystkim taki wierszyk:

W Międzyrzeczu wiosną
Radość niesłychana
Gdyż gościmy w domach
Na „on-line” bociana

Włączywszy komputer
Wielu się uśmiecha
Patrząc jak nasz Floruś
Remontuje strzechę

Pręży się, klekoce
Mości gniazdko, czeka
No niechże nareszcie
Przyleci partnerka

Wreszcie nadleciała,
Ma swą Florentynkę
Odtąd u bociusia
Już szczęśliwsza minka

Ta przemiła para
Strażnicy pilnuje
Cieszy nasze oczy
I serca raduje

#22 2009-06-13 14:08:14

Kalinka
Moderator

Witaj aniołku w Międzyrzeczu smile

Niezmiernie się cieszę, że doceniasz projekt monitoringu bociana oraz dziękuję za śliczny wierszyk.
Zapraszam do udziału w dyskusjach na temat boćków na forum oraz do typowania najładniejszych zdjęć.

Pozdrawiam.

#23 2009-06-13 14:11:51

Jacek
bywalec

Witaj aniołku serdecznie!

Bardzo fajnie jest mieć na forum człowieka z duszą smile
Proszę aby ten post nie był Twoim ostatnim.

#24 2009-06-13 15:58:04

aniołek
bywalec

Dzięki za powitanie wink

W takim razie typuję zdjęcie Kalinki, str. 18, godz. 16.01 zdjęcie nr 2

Ja może raczej odezwę się w Rozmaitościach, czasem coś mi się zrymuje, to może nie będziecie się ze mnie śmiać?

#25 2009-06-13 16:07:52

Kalinka
Moderator

Aniołku nikt się nie będzie z Ciebie śmiał smile, pisz nam dużo takich wierszyków.

Zdjęcia typujemy tutaj : http://www.miedzyrzecze.org.pl/forum/vi … 20&p=2
Możesz tam jeszcze raz wpisać Twoje wytypowane fotki.

Miałabym pewną propozycję aby Twój wierszyk o bocianach znalazł się na stronie głównej tuż pod monitoringiem boćków. Co Ty na to?
Jeżeli wyrazisz zgodę, poprosimy administratora aby to zrobił.
Może ktoś ma inną propozycję gdzie zamieścić wiersz aniołka? Uważam, że jest bardzo ładny i warto go wykorzystać smile

#26 2009-06-13 16:28:36

LeM
Administrator

Witaj aniołku na naszych stronach. Cieszę się, że zaczyna być tu coraz gwarniej  cool

Kalinka napisał:

Miałabym pewną propozycję aby Twój wierszyk o bocianach znalazł się na stronie głównej tuż pod monitoringiem boćków. Co Ty na to?

I co Ty na to? (tak na ucho Ci powiem aniołku, że na tym forum w zasadzie to rządzi Kalinka, admin tylko wykonuje jej polecenia big_smile, tak więc lepiej się zgódź wink

P.S.
Kalinko, to był żart, nie krzycz na mnie wink

#27 2009-06-13 16:52:04

aniołek
bywalec

zgadzam się, róbcie z nim co chcecie wink

#28 2009-06-13 17:56:22

Kalinka
Moderator

Świetnie to rozwiązałeś graficznie LeM'ie z umieszczeniem wiersza obok zdjęcia starej remizy! Obraz nie narzuca się teraz swym ogromem, a także potrzebnej kultury się trochę wdarło na stronę wink

#29 2009-06-14 19:00:50

LeM
Administrator

Przeglądając forum projektu "Bociany Integrują" w Ustroniu, na którym wzorowaliśmy się pisząc nasz projekt, natknąłem się na ciekawy tekst Arcadio z 2007 roku (Arcadio przedstawiać nie muszę, jest również naszym forumowiczem). Oto co zawodowy ornitolog napisał na temat projektu obserwacji bociana w Ustroniu:

"Bardzo dobry pomysl, gratulacje dla wszystkich ktorzy przyczynili sie do powstania tego projektu.
W Polsce jest juz  kilka webcamow z bocianami,ale nigdy ich za duzo.
Obserwujac zachowania w kilku gniazdach ma sie szersze spojzenie na tematyke bociania i mysle ze jest to jeden z lepszych sposobow na edukacje naszych mlodszych kolegow , a takze sposob na zwrocenie uwagi na temat ochrony srodowiska.
Jeszcze raz gratuluje i zycze samych sukcesow".

Cóż, każdy może mieć swoje zdanie. Ja w 100% zgadzam się z powyższym.

#30 2009-06-26 22:34:14

zawisza
super forumowicz

Tez sie zgadzam z panem ornitologiem, to po pierwsze a po drugie , gratuluje Aniolkowi bardzo sympatycznej poetyckiej tworczosci! smile

Stopka forum/Board footer