Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-08-29 21:30:41

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

2009 - Podsumowanie sezonu 2009

Tu jest miejsce na podsumowanie sezonu 2009. Szczególnie wdzięczni będziemy za wypływające z realizacji projektu wnioski na przyszłość - wszelkie uwagi, co można poprawić, zmienić, udoskonalić.

W imieniu organizatorów projektu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że projekt powstał, trwał i dotarł do szczęśliwego zakończenia sezonu 2009. Dziękuję zarówno osobom zaangażowanym w techniczną stronę projektu - kamera, przekaz internetowy, serwery, web design itp., wszystkim sponsorom, dzięki którym mogliśmy projekt realizować, a także tym, którzy nasz projekt wypełniali treścią.
Dzięki Waszej pracy powstało coś niepowtarzalnego - tysiące zdjęć, wiele radosnych emocji, bardzo wiele wartości o charakterze edukacyjnym i poznawczym.
Nie będę Was wszystkich wymieniał, jest Was bardzo wielu, każdemu dziękujemy.

Na koniec jedno osobiste zdanie - w tym roku poznałem nowe słowo, a brzmi ono "Bocianolub znaczy Przyjaciel". Wszystkim bocianolubom (wg niektórych bocianologom smile ) serdecznie dziękuję.

Do wiosny i nowego sezonu zostało kilka miesięcy. Do tego czasu zapraszam do dyskusji i dzielenia się Waszymi opiniami. W części forum dotyczącej innych projektów (w tym miejscu głębokie ukłony w stronę tych, którzy te projekty tak wspaniale na naszym forum prowadzą smile z pewnością na bieżąco będzie trwałą dyskusja na temat gniazd, z których boćki nie odleciały. Zapraszam również do kontynuacji ciekawych tematów na temat innych okazów fauny i flory. W Międzyrzeczu i nie tylko.

Leszek Mroczko
Administrator Projektu

#2 2009-08-30 20:46:46

Alibab
bywalec
Od/From: Międzyrzecze Górne

Re: 2009 - Podsumowanie sezonu 2009

Trudno mi, jako niezbyt zaangażowanemu w obserwację bocianów, napisać będzie obszernego posta w temacie, ale chcę się podzielić tym, czego się dowiedziałem o bocianach właśnie dzięki monitoringowi (I BOCIANOLUBOM), a czego w życiu bym się nie dowiedział.
Przedstawię to w punktach:
1. Wiosną do gniazda jako pierwsze przylatują samce.
    (zapewne w celu rozpoznania żerowisk, dokonania niezbędnych remontów w gniazdku,
     oraz sprawdzeniu ilu potencjalnych wyżeraczy pokarmu osiedli się obok)
2. Zaraz po przybyciu samiczki rozpoczynają się prace nad pisklętami.
    (w naszym gniazdku piskląt nie było, bo boćki przyleciały zbyt późno. Samica nie
     zniosła jaj, bo wiedziała, że młode nie zdążą "dorosnąć" przed odlotem)
3. Bociany nie są zgodnymi ptakami wobec obcych par.
    (często widzieliśmy ataki na gniazdo i dzielną postawę broniących go
     Florka i Florentyny)
4. W czasie wielkich upałów boćki potrafią osłonić nie opierzone części ciała przed
    skwarem (chodzi mi o nogi i to co z nimi robią, a nie chcę napisać czegoś
    Nieapetycznego)
5. Bociany nie są zbyt dobrymi lotnikami, nie lecą nad oceanami tylko przy brzegu.
    Nadkładają tym sposobem szmat drogi.
6. Przed odlotem zbierają się w stada (tzw. sejmiki) by razem żerować i razem
    w dużej grupie ruszyć w dal.

Zapewne jest wiele rzeczy, które mi umknęły, ale przecież w przyszłym roku będę mógł dowiedzieć się więcej smile
Chcę jeszcze dodać, że podobają mi się przybierane przez boćki postawy obronne i odstraszające - niczym myśliwce gotowe do startu.

"Pożyteczniejsza jest tolerancja różnorodności poglądów, ich poszanowanie, aniżeli zwracanie uwagi na rzeczy błahe."
[i]Ania-czechy[/i]

#3 2009-08-30 21:10:39

MIKI
super forumowicz
Od/From: Kraków

Ad 5.

Bociany wykorzystują prądy wznoszące (kominy) ciepłego powietrza, których nad zbiornikami wodnymi nie ma. Kołując w takim kominie wznoszą się bardzo wysoko i potem lecą lotem ślizgowym (podobnie, jak szybowce). Ale jak już złapią pod skrzydełka pomyślny prąd, to potrafią dziennie przelecieć ok. 300, a nawet 400 kilometrów.

Tutaj jest to mądrze wytłumaczone
http://bocian.polska.pl/bocianie_ciekaw … ,87842.htm

#4 2009-09-01 16:46:56

LeM
Administrator

Od sympatyka Florka i Florentynki otrzymaliśmy następujący list:

"Witam Państwa,

Wielkie uznanie i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zrealizowania tego wspaniałego projektu. Mam nadzieję, iż pomimo trudności i przeszkód również w przyszłym sezonie będziemy mieli sposobność obserwowania Florka i Florentynki (wraz z rodzinką) za pośrednictwem Państwa kamery (i mikrofonu). Uważam, iż przekaz jest dobrej jakości, chociaż wydaje mi się, że kąt ustawienia kamery mógłby być nieco inny - oczywiście zakładając, że jest to technicznie możliwe.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia

Roman Czech z Warszawy"

Dziękujemy za dobre słowo. Co do sezonu 2010, jesteśmy dobrej myśli, że przekaz będzie kontynuowany, dziękujemy również za propozycje usprawnień. Obecnie nad tym pracujemy.

#5 2009-09-04 11:49:17

sula
super forumowicz

LeM, w podsumowaniu sezonu 2009 podziękowałeś pięknie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji projektu. Pozostaje tylko podpisać się pod tym.
Ale chcę również Tobie, jako Administratorowi, podziękować za miłe i ciepłe przyjęcie nas na tym forum, co sprawiło, że czuliśmy się tu dobrze i mile spędzaliśmy czas przy obserwacji bardzo sympatycznej pary bocianów.
Niektórzy z nas, użytkowników forum spoza Międzyrzecza, przed rozpoczęciem obserwacji "Waszych" boćków nie wiedzieli nawet gdzie dokładnie położone jest Międzyrzecze (mówię o sobie) (blush) . Teraz przebywając na forum mieliśmy możliwość poznać tę uroczą miejscowość z jej radościami i problemami, a kilka osób nawet zobaczyć ją w rzeczywistości i spędzić tam przemiłe chwile.
Myślę, że w przyszłym roku będzie nam dane obserwowanie, być może tej samej pary bocianów, szczęśliwie wychowującej liczne potomstwo big_smile

Już kiedyś wspominałam, że dobrze było by, gdyby kamerka miała możliwość pokazania nam przebieg klucia i życie pisklaczków z bliska smile

Życzę powodzenia w pracach nad udoskonalaniem projektu smile

Ostatnio edytowany przez/Last edit sula (2009-09-04 11:52:03)

#6 2009-09-05 14:18:04

Ania-czechy
legenda forum
Od/From: Karviná ČR

Podpisuję się pod tym, co napisała Sula i mocno wierzę w to, że w przyszłym roku nie tylko powiększy sią rodzinka Florków, lecz również i rodzina Bocianolubów.

Dla LeM-a ślę serdeczne podziękowania za wszystko, co uczynił dla naszej radości przy podglądaniu gniazda w Międzyrzeczu i za przyjęcie nas pod wspólną, bocianią strzechę.
Wierzę, że spotkamy się kiedyś pod gniazdem, by jeszcze raz przeżyć miłe chwile, wśród sympatycznych i serdecznych gospodarzy.

Dziękuję i życzę w bocianich sprawach i nie tylko, wszystkiego dobrego!

#7 2009-12-21 18:53:31

LeM
Administrator

Za kilka dni koniec roku, czas na zamknięcie sezonu 2009. Wkrótce wszystkie posty przeniosę do archiwum roku 2009, powoli przychodzi czas ... na rozpoczęcie sezonu 2010. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za współpracę, za godziny spędzone z naszymi bocianami, z naszym gniazdem i z nami.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim dużo zdrowia i pomyślności. Życzę Wam spełnienia wszystkich życzeń, dedykując ten oto wiersz  Leopolda Staffa "Gwiazda":

Świeciła gwiazda na niebie
srebrna i staroświecka.
Świeciła wigilijnie,
każdy ją zna od dziecka.

Zwisały z niej z wysoka
długie, błyszczące promienie,
a każdy promień – to było
jedno świąteczne życzenie.

I przyszli – nie magowie
już trochę podstarzali –
lecz wiejscy kolędnicy,
zwyczajni chłopcy mali.

Chwycili w garść promienie,
trzymając z całej siły.
I teraz w tym rzecz cała,
by się życzenia spełniły.

A nasze gniazdo otulone białą kołderką śpi.

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bocki/Gniazdo_zima09_2.JPG
http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bocki/Gniazdo_zima09_1.JPG

Do Siego roku 2010!

Leszek Mroczko
Administrator projektu

Stopka forum/Board footer