Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2008-05-11 07:02:36

Monika Zawadzka
użytkownik

Pytania do radnych

Proponuję forumowiczom nowy wątek-czyli miejsce gdzie możemy pytać naszych radnych o różne nasze miedzyrzeckie sprawy.Jawność jest piękną cechą demokracji i należy ją rozwijać.Zwłaszcza,ze jeden z naszych radnych opiekuje się tą stroną i myślę,ze w zwiazku z tym nie powinno być problemu z szybkimi odpowiedziami.
W związku z tym :
Pytanie nr 1:
Drodzy radni,tak pięknie zadbaliście o chodniki aby dzieci bezpiecznie docierały do szkoły ale dlaczego nikt nie pomyślał o przejściach dla pieszych? Wiele dzieci aby dotrzeć do szkoły musi pokonać ulicę.I wcale nie jest to bezpieczne ponieważ przez wieś jeżdzą ciężarówki i szybko jeżdzące samochody osobowe.Czy mogą Państwo coś zrobić w tej sprawie?

#2 2008-05-11 11:36:31

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Re: Pytania do radnych

Droga Pani Moniko. Przeczytałem przed chwilą Pani wątek i od razu odpowiadam. Poruszyła Pani kilka spraw, więc po kolei:
Proponuje Pani utworzenie nowego wątku - pytania do radnych. Ja jestem za, myślę, że pozostali radni Międzyrzecza też (ale nie mogę się za nich wypowiadać). Zastanawiam się tylko, czy to dobry pomysł by wszystko pakować w jeden wątek. Jeśli spraw będzie więcej zrobi się galimatias. W zasadzie w ramach działu Międzyrzecze można tworzyć dowolne wątki, w tym pytania do radnych, ale jeżeli uznacie, że dobrze byłoby takie konsultacje z radnymi i radami sołeckimi oddzielić od innych wątków, to możemy w ramach tego forum utworzyć całkiem nowy dział - np. Forum z Samorządem. Tu moglibyśmy dyskutować o sprawach istotnych dla Międzyrzecza. Taki kanał informacyjny byłby na pewno pożyteczny dla mieszkańców, byłby też przydatny dla nas jako radnych, gdyż w ten sposób moglibyśmy zasięgać Waszej opinii w różnych sprawach, które aktualnie się toczą. Ja jestem za ale pod pewnymi warunkami. Forum internetowe pozwala na dużą anonimowość. Pani podpisała się swoim imieniem i nazwiskiem, co bardzo szanuję i dlatego też pani od razu odpisuję. Podawanie prawdziwych danych w Internecie nie jest jednak obowiązkowe. Może to prowadzić do nadużywania prawa do wolności wypowiedzi poprzez bezkarne rzucanie inwektyw, pomówień, czy też oskarżeń w stosunku do samorządu lub innych osób. Na razie na szczęście na tym forum tego nie było ale czytałem dzisiaj komentarze do artykułu w gazecie na temat autobusu MZK i jestem załamany anonimowym chamstwem niektórych wpisów. Jako radni zostaliśmy tam wielokrotnie obrażeni, zostały podane jakieś wyssane z palca informacje, oczywiste kłamstwa i brednie i co możemy z tym zrobić? Z kim dyskutować? Komu przedstawić argumenty? Rozumie więc Pani, że musimy wziąć pod uwagę ryzyko braku mozliwości obrony godności osobistej w takich przypadkach a na to nie możemy pozwolić. Musielibyśmy najpierw to rozwiązać, inaczej nie widzę możliwości prowadzenia rzeczowych dyskusji poprzez Internet. Jeśli ma Pani lub inni forumowicze jakieś konkretne pomysły w tej kwestii, proszę napisać, wspólnie opracujemy regulamin działania takiego serwisu i go uruchomimy.
Co do pytania o przejścia dla pieszych. W swoim pytaniu zawarła Pani krzywdzącą dla nas konkluzję: “dlaczego nikt nie pomyślał o przejściach dla pieszych?” To oznacza, że ma Pani wiedzę, że nic w tej sprawie nie robiliśmy. Tak nie było. Drogi, na których naszym zdaniem powinny być chodniki to drogi powiatowe, w gestii powiatu jest więc ich wykonanie. Kilka miesięcy temu uczestniczyłem w powiatowej komisji, która analizowała konieczność budowy przejść dla pieszych. Jako radni wskazaliśmy kilka miejsc – na przeciw ośrodka  zdrowia przy przystanku autobusowym koło pana Ryrycha (argumentowaliśmy, że przejście bezwarunkowo powinno być wykonane, miejsce bardzo niebezpieczne), proponowaliśmy też kolejne przejścia przy przystanku obok strażnicy OSP, na ciągu chodnika przy ulicy Szkolnej oraz między sklepem Lewiatan i Barem Myśliwski. Zapewniono nas, że przy Ośrodku Zdrowia przejście na pewno powstanie, pozostałe w miarę możliwości finansowych powiatu. W związku z tym, że przejścia do tej pory nie ma, kilkukrotnie upominaliśmy się o to w rozmowach z wójtem, na posiedzeniach Komisji ds Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego a także na sesjach Rady Gminy, prosząc radnych powiatowych o interwencję. Cały czas czekamy na efekty. Jak już piszę o kwestiach bezpieczeństwa to od razu poinformuje o innych naszych monitach: o wymalowanie linii w osi drogi powiatowej Wapienica – Międzyrzecze – Ligota oraz  Międzyrzecze – Rudzica (przynajmniej środkowej) aby poprawić bezpieczeństwo jazdy w dni pochmurne oraz nocą (jest to w gestii powiatu), zmianę organizacji ruchu na węźle drogi S-1 (koło Peugeot-Magurka), uważając, że obecne rozwiązanie (pierwszeństwo od Hutchinsona) nie jest dobre (jest to w gestii GDDKiA), wykonanie przez miasto Bielsko-Biała kawałka chodnika od granicy z Międzyrzeczem do wiaduktu tak aby mieszkańcy mogli bezpiecznie pokonac ten dystans. Wielokrotnie zabieraliśmy głos w sprawie drogi przez Wygrabowice, po wielu interwencjach wójta i  urzędu Starostwo Powiatowe przystępuje obecnie do poszerzenia i remontu tej drogi. Inna dobra wiadomość - końcem tego roku lub początkiem roku 2009 powinna rozpocząć się też przebudowa wraz z poszerzeniem drogi Wapienica – Międzyrzecze. Mam nadzieję, że udzielona odpowiedź jest wyczerpująca.

Z poważaniem

Leszek Mroczko

P.S. Skonsultowałem ten tekst z radnym Tomaszem Osuchem, też się pod nim podpisuje.

#3 2008-05-11 12:26:15

LeM
Administrator

Co do poprawy bezpieczeństwa to jeszcze dodam, że niedługo powinien pojawić się znak "STOP" przy wyjeżdzie z ul. Zapłocie na ul. Centralną oraz lustro przy wyjeździe z ulicy Rodzinnej na ulicę Jasienicką.

Pozdrawiam

Leszek Mroczko

#4 2008-05-11 13:01:59

Monika Zawadzka
użytkownik

Drogi Panie Leszku !
Wspaniały pomysł-utworzenie Forum z samorządem!Naprawde swietny o czym swiadczy równiez Pana list do mnie i ten fragment:

"Co do pytania o przejścia dla pieszych. W swoim pytaniu zawarła Pani krzywdzącą dla nas konkluzję: “dlaczego nikt nie pomyślał o przejściach dla pieszych?” To oznacza, że ma Pani wiedzę, że nic w tej sprawie nie robiliśmy. Tak nie było."
Jezeli poczuł się Pan urażony to chylę czoło i mówię przepraszam ale właśnie to świadczy jak bardzo potrzebne jest miejsce do komunikacji pomiedzy mieszkańcami a radnymi .Wiedzielibyśmy wtedy o szczytnych inicjatywach podejmowanych przez naszych radnych na rzecz mieszkańców. Z poważaniem
Monika Zawadzka

#5 2008-05-11 14:07:23

LeM
Administrator

Droga Pani Moniko. Niepotrzebne są tu żadne przeprosiny. Ja doskonale wiem, że Pani stwierdzenie wynikało z niewiedzy. Napisałem to co napisałem głównie po to by pokazać, że zbyt ostrym postawieniem spraw można czasem kogoś trochę skrzywdzić.
Też dostrzegam to, że brak informacji na linii samorząd - mieszkańcy powoduje wiele dezinformacji i plotek. Przeważnie niesłusznych. Myślę, że mogę w imieniu obu radnych Międzyrzecza Górnego napisać, że na poważne pytania postaramy się zawsze poważnie odpowiedzieć. Dylemat polega na tym, że nie wszyscy w samorządzie chcą takiej otwartości. Nie chciałbym tego wątku przynajmniej na razie rozwijać.
W związku z tym, że zainicjowała Pani proces zbierania podpisów pod petycją w sprawie uruchomienia linii MZK należy się Pani nasze stanowisko w tej sprawie. Powiem szczerze, że fiasko rozmów z MZK totalnie nas zaskoczyło, do końca byliśmy informowani, że sprawa jest bardzo bliska załatwienia, stało się jak się stało. Pamiętam naszą rozmowę telefoniczną, w której poinformowała mnie Pani o petycji i o ogłoszeniu w kościołach, wówczas przedstawiłem Pani pełną informację o stanie mojej wiedzy na temat MZK i namawiałem, żeby nie dawać ogłoszeń do kościoła, bo sprawa jest (tak sądziłem) prawie załatwiona i takie ogłoszenie w tym momencie mogło jej nie pomóc. Po kilku dniach okazało się, że sprawa nie jest załatwiona. Więcej będziemy mogli napisać po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z MZK, jak tylko je otrzymamy będą do wglądu na naszej stronie, mam nadzieję, że będzie tam pełne uzasadnienie negatywnej decyzji wraz z odpowiednimi załącznikami. Wówczas podejmiemy decyzję co dalej w tej kwestii będziemy czynić. Doskonale wiemy, jak ważną sprawą jest MZK dla Międzyrzecza, na pewno podejmiemy kolejne próby nacisku na osoby i instytucje, które tę sprawę wg nas powinny skutecznie załatwić. Na dziś tyle mogę napisać.
I jeszcze jedno, odnośnie tych “szczytnych inicjatyw” to niech sobie Pani daruje. Rozmawiajmy normalnie, jak ludzie :-)

Pozdrawiam i zyczę miłej niedzieli.

Leszek Mroczko

#6 2008-05-11 19:36:51

Monika Zawadzka
użytkownik

Szanowny Samorządzie,

Wydaje mi się, ze nasza poranna dyskusja udowodniła, ze powstanie wątku "pytania do radnych" lub "pytania do samorządu", jakkolwiek to nazwiemy, jest bardzo dobrym pomysłem.
Większość z nas, zagoniona troskami dnia codziennego nie ma czasu lub często siły by zapoznać się z dokumentami gminnymi, uczestniczyć w posiedzeniach władz czy tez spotykać się ze swoimi przedstawicielami.
Miejsce, gdzie na krótkie, palące problemy/pytania padałaby krótka, rzetelna
odpowiedz w jakiś sposób rozwiązałby problem i bez wątpienia dał poczucie mieszkańcom (w czasie rzeczywistym), ze ktoś się ich problemami interesuje i usiłuje je rozwiązać. 
Oczywiście takie forum nie zastępowałoby normalnych, ustawowych form działania, a jak sam Pan zauważył, mogłoby tez działać dodatkowo jako forma zgłaszania problemów (pomysłów ich rozwiązania) z jakimi spotykają się
mieszkańcy swoim przedstawicielom i pomogła Państwu w ich pracy na rzecz naszej wsi.
Myślę, ze kryterium podpisywania pytań identyfikowalnym imieniem i nazwiskiem rozwiązałby problem poziomu dialogu, a ustanowienie nowego działu na stronie nadałoby pewna rangę całemu przedsięwzięciu.
Możecie tez Państwo dodatkowo rozważyć utworzenie innego nowego działu, w którym informowalibyście mieszkańców o swoich ważniejszych inicjatywach i działaniach nawet bez zapytana z ich strony.
Żyjemy w czasach, gdy szybki przepływ informacji jest wartością i należałoby wykorzystać nasza międzyrzecką stronę internetowa jako dodatkowa platformę bezpośredniej komunikacji miedzy mieszkańcami a ich przedstawicielami.

Monika Zawadzka-Adamiak

PS.
Szanowny Panie Leszku dziękuję za rzeczowa informacje o przejściach dla pieszych.
Liczę na realizacje.

#7 2008-05-11 22:09:56

LeM
Administrator

Do informowania mieszkańców mamy już gotowy dział - Samorząd. Może faktycznie trzeba będzie zamieszczać w nim więcej bieżących informacji, szczególnie tych "od kuchni". Problem polega na tym, że funkcja radnego to nie zawód. To dodatkowe zajęcie. Największy problem dla nas to kwestia czasu. W przypadku doktora Osucha to praca w ośrodku zdrowia, dyżury itp., ja oprócz tego, że jeszcze trochę pracuję naukowo, mam też własną działalność gospodarczą. Jak Pani wie, w dużej mierze obsługuję i próbuję rozwijać ten serwis internetowy, to wbrew pozorom zżera ogromnie dużo czasu. Do tego dochodzi nam nowe Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza - co z tego wyjdzie nie wiemy, jest to próba większej aktywizacji mieszkańców do wspólnego działania. Obecnie jest w rejestracji sądowej. Wspólnie z grupą najbardziej aktywnych osób chcielibysmy aby coś fajnego działo się w Międzyrzeczu. Wczoraj na przykład w naszej chatce był rewelacyjny moim zdaniem wykład dr Jerzego Polaka na temat historii Międzyrzecza oraz zabezpieczenia pamiątek po pożarze kościoła. Został pięknie przygotowany przez GOK, były plakaty, był news w Internecie, zrobiłem specjalny banner (zajęło mi to całe sobotnie dopołudnie), jednak na spotkaniu było zbyt mało międzyrzeczan. Wiem, komunia, majówka ... Na szczęście ks. Witold zachował zimną krew, włączył dyktafon i nagrał całe wystąpienie. Jak tylko uzyskamy zgodę autora, zamieścimy cały wykład na naszych stronach. Naprqawdę warto. Sorry, trochę się rozpisałem, tak naprawdę chciałem napisać, że w tym natłoku zdarzeń trudno nam znaleźć czas na szczegółowe relacje z pracy radnych. Ale będziemy się starać...

Pozdrawiam,

Leszek Mroczko

P.S. A co do tych "szczytnych inicjatyw" to oczywiście było z przymrużeniem oka :-)

#8 2008-05-12 22:29:33

Monika Zawadzka
użytkownik

Szanowny panie Leszku !
Zgadzam się,że wykład pana Polaka był rewelacyjny! A pomysł zamieszczenia tresci tego wystąpienia na stronie jest znakomity-myślę,ze mieszkańcy Miedzyrzecza mogą być dumni ze swoich tradycji i korzeni.A może by tak pomarzyć o monografii.....?
Pozdrawiam
Monika Zawadzka-Adamiak

#9 2008-05-12 23:09:05

LeM
Administrator

Też uważam, że wykład był bardzo interesujący. W dniu dzisiejszym uzyskaliśmy zgodę dr Polaka na upowszechnienie treści wykłądu o Międzyrzeczu. Po jego obróbce technicznej postraramy się go opublikować w naszym serwisie. Co do monografii o Międzyrzeczu, od jakiegoś czasu trwają prace redakcyjne nad takową. Obecnie jest ona w końcowej fazie opracowania.  Będzie wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza. Jej przygotowanie częściowo zostało sfinansowane z grantu "Rzeczpospolitej Internetowej". Brakuje nam jeszcze ok. 10 000 zł żeby zamknąć budżet tej publikacji. Szukamy obecnie sponsorów, wystąpimy do wójta, radnych, starosty, rad sołeckich, firm i innych sponsorów. Być może Pani lub inni nasi mieszkańcy włączą się w pozyskiwanie funduszy na ten cel, tym bardziej, że będzie to pierwsza od czasów wydania książki o Międzyrzeczu przez pana Bronisława Hessa. Każda inicjatywa jest tu mile widziana. Chętnie pomożemy w organizacji takiej akcji.
Pozdrowienia.

#10 2008-05-13 11:10:13

LeM
Administrator

Odnośnie wymalowania przejść dla pieszych to mamy dobre wieści. Dotarła do nas informacja, że powiat opracował już projekty przejść, o których pisaliśmy wcześniej, prawdopodobnie w miesiącach letnich zostaną wykonane.
Pozdrawiamy,

Leszek Mroczko i Tomasz Osuch

#11 2008-05-14 10:31:56

Monika Zawadzka
użytkownik

Wspaniała wiadomość-myślę ,że rodzice odetchną z ulgą.Pozdrawiam
Monika Zawadzka-Adamiak

#12 2008-06-02 22:08:46

Monika Zawadzka
użytkownik

Dzien dobry Panie Leszku
Jak tam sprawa naszego autobusu? Czy są jakies nowe wiadomosci zwiazane z tą sprawą?
Monika Zawadzka-Adamiak

#13 2008-06-03 19:38:28

LeM
Administrator

Witam. Rozmowy w sprawie linii 52 są kontynuowane. Są szanse, że autobus dojedzie do pętli obok p. Nawrotka. Ale decyzji jeszcze nie ma, jak tylko taka zapadnie, poinformujemy o tym.

#14 2008-06-13 11:13:21

TUr
bywalec

LeM napisał:

Odnośnie wymalowania przejść dla pieszych to mamy dobre wieści. Dotarła do nas informacja, że powiat opracował już projekty przejść, o których pisaliśmy wcześniej, prawdopodobnie w miesiącach letnich zostaną wykonane.
Pozdrawiamy,

Leszek Mroczko i Tomasz Osuch

"Słowo stało się ciałem" Właśnie dziś rano 13 czerwca o 8.30 zobaczyłem Panów malujących pasy na przejściu dla pieszych obok Ośrodka Zdrowia.
A więc mamy pierwsze oznakowane przejście dla pieszych. Brawo dla wszystkich którzy byli zaangażowani w tę sprawę.

I jeszcze jedno. Jeśli na skrzyżowaniu ulic Zapłocie i Centralnej ma stanąć znak STOP to do kompletu powinno stanąć lustro, ponieważ w tym miejscu jest ograniczona widoczność z lewej strony. Aby upewnic się że nic nie nadjeżdża z lewej strony trzeba znacznie "wyjechać" na drogę, co powoduje że jadące z lewej strony samochody muszą omijać próbujących wjechać na Centralną

Ostatnio edytowany przez/Last edit TUr (2008-06-13 11:13:47)

#15 2008-07-04 00:25:31

Monika Zawadzka
użytkownik

Pragnę podziękować wszystkim,którzy podpisali się pod prośbą o przedłużenie linii 52.
Jak widać wspólne działania przynoszą lepszy rezultat.Pozdrawiam wszystkich którzy chcieli coś zmienić w swoim życiu.
Monika Zawadzka-Adamiak

#16 2008-07-31 23:19:26

TUr
bywalec

LeM napisał:

Co do poprawy bezpieczeństwa to jeszcze dodam, że niedługo powinien pojawić się znak "STOP" przy wyjeżdzie z ul. Zapłocie na ul. Centralną oraz lustro przy wyjeździe z ulicy Rodzinnej na ulicę Jasienicką.

Pozdrawiam

Leszek Mroczko

Dzisiaj 31 lipca na skrzyżowaniu ulic Zapołocie i Centralnej stanął znak STOP. Przyda się na pewno.

#17 2008-07-31 23:52:05

LeM
Administrator

Mamy nadzieję, że troche poprawi to bezpieczeństwo w tym miejscu. Co do lustra to miała miejsce na tym skrzyżowaniu wizja lokalna Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy, która uznała, że widoczność jest na tyle dobra, że lustro nie jest potrzebne (jeśli macie inne zdanie to piszcie). Tak więc na razie lustra w tym miejscu nie będzie.
Leszek Mroczko

#18 2008-08-31 14:06:53

Monika Zawadzka
użytkownik

Zwracam się z prosbą-czy można by na przyszłośc zadbac o umieszczenie informacji o godzinie rozpoczęcia roku szkolnego?To dosyć ważna informacja dotycząca wielu osób.

#19 2008-09-02 21:35:46

TUr
bywalec

Monika Zawadzka napisał:

Zwracam się z prosbą-czy można by na przyszłośc zadbac o umieszczenie informacji o godzinie rozpoczęcia roku szkolnego?To dosyć ważna informacja dotycząca wielu osób.

Myślę, że o taką informację powinna zadbać szkoła, np. na swojej stronie.

#20 2008-09-20 15:27:06

Voyteck56
Gość/Guest

Witam serdecznie.

Chciałem poruszyc ważną kwestię dotyczącą skrzyżowania ul. Granicznej z ul. Mazańcowicką. Otóż:

Ulica Graniczna jest ulicą podporządkowaną. Przed wjazdem na ulicę Mazańcowicką umieszczony został znak "STOP". Przed tym znakiem znajduje się podjazd o nachyleniu >= 15%.  Aby sprawnie wyjechac należy znacząco wychylic się na pas ul. Mazańcowickiej. Jest to bardzo niebezpieczny manewr i zagraża on bezpieczeństwu ruchu drogowemu. Jednakże my, mieszkańcy ulicy Granicznej, nie mamy innego wyjścia. Całą widocznośc ograniczają:
1. "W stronę Mazańcowic":
- las
- zarośla rosnące wzdłuż drogi
2. "W stronę boiska":
- bariera mostu nad rzeką Jasieniczanką
- zarośla rosnące wzdłuż koryta rzeki
- zarośla rosnące wzdłuż drogi

W związku z tym zwracam się z ogromną prośbą o poprawienie sytuacji w tym miejscu.
Jednym z rozwiązań tego problemu mogło by by postawienie lustra, ale obawiam się, że to może nie wystarczyc. W tym miejscu prędkośc pojazdów jadących ulicą Mazańcowicką znacząco przekracza 60 KM/H.

Bardzo prosimy o pomoc.

Pozdrawiam

P.s. Przepraszam za brak "ogonka" nad literką "c", ale mam problemy z kodowaniem.

#21 2008-09-21 21:55:37

LeM
Administrator

Skrzyżowanie jest położone w Międzyrzeczu Dolnym, ulica Graniczna jest drogą gminną, natomiast ulica Mazańcowicka jest drogą powiatową. Ze względu na wysoki podjazd i złą widoczność jest tam znak "STOP". Zgodnie z przyjętymi zasadami oznakowanie tego skrzyżowania należy do Starostwa Powiatowego. Powiat powinien zadbać o poprawę widoczności na tym skrzyżowaniu. Tyle teorii.
Przy najbliższym objeździe dróg gminnych przez Komisję Rady Gminy ds Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zaproponuję dokonanie wizji na tym skrzyżowaniu, ocenimy wówczas, co ze strony gminy można w tym miejscu poprawić.

Pozdrawiam

Leszek Mroczko

#22 2008-09-22 22:12:57

Voyteck56
Gość/Guest

Witam serdecznie.

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Mam nadzieję, że sprawa "widoczności" na tym skrzyżowaniu zostanie pozytywnie rozwiązana.

Pozdrawiam

Wojtek

#23 2008-09-25 23:10:24

Tomasz
Gość/Guest

Dzień dobry, chciałbym zapytać  o dwie sprawy. Pierwsza z nich dotyczy  BRAKU BANKOMATU w Międzyrzeczu.. wydaje mi się, że w tak rozwijającej się Wsi przydałby się choć jeden bankomat, bo najbliższy jest chyba w Wapienicy. Według mnie najlepszą lokalizacją byłby sklep LEWIATAN albo ewentualnie poczta , oczywiście jeśli sprawa ta zostanie pozytywnie rozpatrzona smile proszę o opinie Panie Leszku .
Druga sprawa dotyczy przystanku na Rudawce, chyba wiadomo o który chodzi.. , ten żółty,  murowany co ledwo stoi jeszcze… nie wygląda to za ciekawie i dziwie się że jeszcze od tak długiego czasu nie zostały wykonane żadne kroki  żeby go naprawić ,  chociaż według mnie to on nadaje się  rozbiórki i trzeba będzie zainwestować w nowy , na razie bezpieczniej chyba jest moknąć na poboczu niż czekać na autobus w środku… to tyle z mojej strony, czekam na komentarz, pozdrawiam

#24 2008-09-25 23:38:21

LeM
Administrator

Tomasz napisał:

Dzień dobry, chciałbym zapytać  o dwie sprawy. Pierwsza z nich dotyczy  BRAKU BANKOMATU w Międzyrzeczu.. wydaje mi się, że w tak rozwijającej się Wsi przydałby się choć jeden bankomat, bo najbliższy jest chyba w Wapienicy. Według mnie najlepszą lokalizacją byłby sklep LEWIATAN albo ewentualnie poczta , oczywiście jeśli sprawa ta zostanie pozytywnie rozpatrzona smile proszę o opinie Panie Leszku.

Skoro pyta mnie Pan osobiście, to odpowiadam. Decyzja o ustawieniu bankomatu musiałaby być podjęta przez któryś z banków. W Międzyrzeczu żaden bank nie ma własnego lokalu, proponowana przez Pana lokalizacja przy jednym ze sklepów to kwestia dwustronnych ustaleń zainteresowanego banku ze sklepem. Zainstalowanie bankomatu to  inwestycja wymagająca montażu urządzenia, szeregu zabezpieczeń oraz bieżącego "doładowywania" gotówki. Trudno mi jest ocenić, czy któryś z banków będzie chciał podjąć takie działania, biorąc pod uwagę liczbę potencjalnych klientów i koszty obsługi bankomatu. Ze swej strony możemy wystąpić do banków zlokalizowanych w pobliżu z zapytaniem o możliwość zainstalowania bankomatu w Międzyrzeczu. Jeśli to pana satysfakcjonuje, tak zrobimy

Tomasz napisał:

Druga sprawa dotyczy przystanku na Rudawce, chyba wiadomo o który chodzi.. , ten żółty,  murowany co ledwo stoi jeszcze… nie wygląda to za ciekawie i dziwie się że jeszcze od tak długiego czasu nie zostały wykonane żadne kroki  żeby go naprawić ,  chociaż według mnie to on nadaje się  rozbiórki i trzeba będzie zainwestować w nowy , na razie bezpieczniej chyba jest moknąć na poboczu niż czekać na autobus w środku.

Temat znamy doskonale. Przystanek nadaje się do pilnej wymiany i tak się wkrótce powinno stać. Do tej pory nie był remontowany, gdyż spodziewaliśmy się, że zgodnie z zapowiedziami droga powiatowa, przy której przystanek jest ustawiony będzie remontowana jeszcze w tym roku. Podczas remontu byłby wymieniony. Na dzień dzisiejszy wiemy, że remont ten zacznie się prawdopodobnie w przyszłym roku, w związku z tym wspólnie z radnym Tomaszem Osuchem oraz wicewójtem Krzysztofem Wieczerzakiem zaproponowaliśmy Radzie Sołekiej wymianę tego przystanku na nowy jeszcze w tym roku. Kilka tygodni temu Wójt przedstawił ofertę jednej z firm na dostawę nowych przystanków w miarę rozsądnych cenach. Po dyskusji z Radą Sołecką postanowiliśmy zakupić 3 wiaty: jedną o szerokości 4m dla przystanku na pętli koło państwa Głowiak oraz dwie o szerokości 2,60m - jedna na przystanek o który Pan pyta "przy budce" oraz jedna koło Strażnicy OSP. Z rozmowy z wicewójtem wiem, że przystanki są już zamówione, mam nadzieję, że przed zimą zostaną zamontowane. Koszty ich zakupu zostaną pokryte ze środków pozostających do dyspozycji naszej Rady Sołeckiej.

Pozdrawiam,

Leszek Mroczko

#25 2008-10-24 18:27:43

LeM
Administrator

Voyteck56 napisał:

Chciałem poruszyc ważną kwestię dotyczącą skrzyżowania ul. Granicznej z ul. Mazańcowicką.

Dzisiaj Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy dokonała objazdu niektórych dróg i skrzyżowań w całej gminie. Komisja dokonała również wizji skrzyżowania ulicy Sportowej (tak się nazywa ulica łącząca ulicę Graniczną z ul. Mazańcowicką) i wystąpiła z wnioskiem, by gmina zwróciła się do Starostwa Powiatowego o poprawę bezpieczeństwa tego skrzyżowania poprzez zamontowanie znaku ograniczenia prędkości na ul. Mazańcowickiej do 70 km/h oraz prześwietlenie zarośli. W tej drugiej kwestii zwróciłem się również z prośbą do Pani Sołtys i Pani Radnej Międzyrzecza Dolnego o pomoc przy usunięciu zarośli. Mimo, że nie jest to formalnie obowiązek sołectwa (obowiązek utrzymania dróg powiatowych należy do Starostwa Powiatowego) otrzymałem zapewnienie, że wkrótce dróżnik dokona wycinki zarośli zasłaniających ten wyjazd.

W kwestii zarośli przy rzece, zostały one przez dróżników sołeckich usunięte, na tyle na ile było to możliwe. Warto podziękować sołtysom i dróżnikom obu sołectw za wykonywanie tej pracy, czasem kilka razy w roku. Formalnie jest to obowiązek administratora potoku "Jasieniczanka", przeważnie jednak obowiązki te wykonują  sołectwa własnymi siłami i na własny koszt.

Przy okazji informacja, analizowaliśmy też bezpieczeństwo ruchu na skrzyżowaniu ulicy Spacerowej z ulicą Widok w Międzyrzeczu Górnym, po analizie Komisja zaproponowała ustawienie znaku A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) od ulicy Spacerowej, czyniąc ulicę Widok na całym odcinku ulicą z pierwszeństwem przejazdu.

Pozdrawiam,

Leszek Mroczko

#26 2008-10-24 18:34:38

LeM
Administrator

Tomasz napisał:

BRAK BANKOMATU

Na razie wstrzymaliśmy sie z tą sprawą. Przy obecnych zawirowaniach banki mają zupełnie co innego na głowie, jak sytuacja się ustabilizuje, wrócimy do tematu.

Tomasz napisał:

Druga sprawa dotyczy przystanku na Rudawce

Przystanek jest już rozebrany, nie zagraża bezpieczeństwu pasażerów. Teraz czekamy na montaż zamówionych 3 przystanków. Ich koszt to 15 000 zł.

Leszek Mroczko

#27 2008-10-28 18:50:44

LeM
Administrator

W dniu dzisiejszym zamontowano 3 nowe wiaty przystankowe. Bardzo prosimy o ich poszanowanie.

Tomasz Osuch, Leszek Mroczko

#28 2012-06-05 20:27:09

EmKa
użytkownik

Witam w chyba zapomnianym przez wszystkich wątku smile
Chciałabym zapytać, czy jest możliwość przeniesienia nieużywanej wiaty - przystanku ze starej pętli autobusowej, gdzie obecnie autobus linii 52 w ogóle się nie zatrzymuje, na przystanek Międzyrzecze Górne (koło Baru Myśliwskiego). Przez kilka ostatnich dni mijam wczesnym rankiem oczekujących w deszczu na autobus, zarówno młodych jak i leciwych Międzyrzeczan i naprawdę mi żal patrzeć jak mokną, a na starej pętli stoi i niszczeje nieużywana wiata.
Ewentualnie do kogo należy zwrócić się taką prośbą?
Pozdrawiam Panów Radnych smile

#29 2012-06-05 20:41:41

LeM
Administrator

EmKa napisał:

Witam w chyba zapomnianym przez wszystkich wątku smile
Chciałabym zapytać, czy jest możliwość przeniesienia nieużywanej wiaty - przystanku ze starej pętli autobusowej, gdzie obecnie autobus linii 52 w ogóle się nie zatrzymuje, na przystanek Międzyrzecze Górne (koło Baru Myśliwskiego).

Tak, masz Emko rację. Środki na ten cel zostały już wyasygnowane, obecnie czekamy na wykonanie zlecenia. W najbliższym czasie stanie się, tak jak piszesz - wiata z przystanku przy starej pętli zostanie przeniesiona na pętle koło Baru Myśliwskiego, natomiast wiata z byłego przystanku Na Kopcu zostanie przeniesiona na obecny, nowy przystanek. Dokładnego terminu nie podam, zależy od wykonawcy - Urzędu Gminy.

#30 2012-06-05 21:06:13

EmKa
użytkownik

Dziękuję za tak szybką odpowiedź i czekam cierpliwie smile

#31 2012-06-21 23:05:00

Luki0851
Gość/Guest

Witam po raz pierwszy na wątku.

Zwracam się z trapiącym mnie i pewnie innych mieszkańców problemem.
Kupiliśmy działkę na Wygrabowicach w 2006 r. Wybudowaliśmy wymarzony dom ale jak zwykle coś musi psuć idealny obraz tego miejsca. Odkąd pamiętam są w bezpośrednim moim sąsiedztwie działki na których nigdy nie zostały skoszone trawy a w zasadzie już zarośla i krzewy. Pomijając fakt estetyki otoczenia i ogólnego wrażenia dbania o własność problemem są coraz większe ilości latających i pełzających dziwnych stworzeń. W okresie letnim wysokość traw sięga około 2 metrów.
Zdaję sobie sprawę że nie ma w tej chwili wymogu koszenia "własnego obejścia" ale mam nadzieję że można by taki regulamin ustalić i przyjąć na sesji Rady Gminy.
Odgórne zobowiązanie właścicieli działek do przykładowo 2-krotnego koszenia w sezonie ułatwiłoby życie mieszkańcom Gminy. Oczywiście niewywiązanie się z obowiązku musiałoby pociągać za sobą koszenie przez operatora wyznaczonego przez Gminę i obciążenie kosztami właściciela gruntu.

Z góry dziękuję za przyjęcie jakiegoś stanowiska.

#32 2012-07-01 17:06:37

LeM
Administrator

Przepraszam, ze dopiero teraz odpisuję, wynika to z mojej nieobecności z powodu wyjazdu na urlop.

Luki0851 napisał:

Odkąd pamiętam są w bezpośrednim moim sąsiedztwie działki na których nigdy nie zostały skoszone trawy a w zasadzie już zarośla i krzewy. Pomijając fakt estetyki otoczenia i ogólnego wrażenia dbania o własność problemem są coraz większe ilości latających i pełzających dziwnych stworzeń. W okresie letnim wysokość traw sięga około 2 metrów.
Zdaję sobie sprawę że nie ma w tej chwili wymogu koszenia "własnego obejścia" ale mam nadzieję że można by taki regulamin ustalić i przyjąć na sesji Rady Gminy.
Odgórne zobowiązanie właścicieli działek do przykładowo 2-krotnego koszenia w sezonie ułatwiłoby życie mieszkańcom Gminy. Oczywiście niewywiązanie się z obowiązku musiałoby pociągać za sobą koszenie przez operatora wyznaczonego przez Gminę i obciążenie kosztami właściciela gruntu.

W takich sprawach należy zgłaszać interwencje do Urzędu Gminy. Po otrzymaniu interwencji urząd wystąpi pisemnie do sąsiadów o regularne koszenie i utrzymanie czystości na działce. Z tego co się do tej pory zorientowałem, sugerowane "koszenie przez operatora wyznaczonego przez Gminę i obciążenie kosztami właściciela gruntu" nie jest  możliwe ze względu na obecny stan prawny.

#33 2013-06-10 09:14:03

riczi333
Gość/Guest

Witam.

Zwracam się z pytaniem o wyjaśnienie sprawy która dotyczy mnie i wielu mieszkańców Międzyrzecza. Sprawa dotyczy kanalizacji. Na naszej stronie podana została informacja o kwotach dotyczących 1m3 ścieków. Proszę o wyjaśnienie skąd taka wielka a wręcz ogromna cena za ścieki? Co będzie gdy wójt odmówi dopłaty do ścieków po upływie jakiegoś czasu? I jak w ogóle Rada Gminy Jasienica mogła przyjąć i zatwierdzić tak wysokie kwoty za odbiór ścieków. Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam.

#34 2013-06-10 09:30:05

LeM
Administrator

riczi333 napisał:

Na naszej stronie podana została informacja o kwotach dotyczących 1m3 ścieków. Proszę o wyjaśnienie skąd taka wielka a wręcz ogromna cena za ścieki? Co będzie gdy wójt odmówi dopłaty do ścieków po upływie jakiegoś czasu? I jak w ogóle Rada Gminy Jasienica mogła przyjąć i zatwierdzić tak wysokie kwoty za odbiór ścieków

Na początek muszę wyjaśnić, że Rada Gminy nie przyjmowała ani nie zatwierdzała stawek za odbiór ścieków. Podczas Sesji Wójt Gminy Jasienica oraz Dyrektor Zakładu Komunalnego przekazali radnym informacje o wysokości wprowadzanych opłat. W tym samym dniu podałem to do wiadomości mieszkańców.

Stawki za odbiór ścieków ustalił Wójt Gminy Jasienica w porozumieniu z Zakładem Komunalnym, natomiast
na wniosek Wójta Rada Gminy w głosowaniu uchwaliła dotację do odbioru 1 m3 ścieków w kwocie 7,13 zł brutto. Bez tej dotacji koszt odbioru ścieków musiałby wynieść ok. 14,70 zł za 1m3.

Do tej pory nie otrzymaliśmy szczegółowej pisemnej kalkulacji ceny odbioru ścieków. Z przekazanej przez wójta informacji ustnych wynika, że koszt zrzutu ścieków do oczyszczalni w Wapienicy wyniesie 4,20 zł netto za 1m3. Do tego dochodzą koszty przesyłu ścieków od posesji do Wapienicy, koszty obsługi przez Zakład Komunalny, amortyzacja itp.

Jak tylko otrzymam szczegółową kalkulację kosztu 1m3 odbioru ścieków, postaram się ją opublikować.

Pozdrawiam,

Leszek Mroczko - radny

#35 2014-07-29 13:04:28

juspas
Gość/Guest

Jestem nowym forumowiczem, mieszkańcem Międzyrzecza od 8 lat.
Chciałam poruszyć temat rzeki w Międzyrzeczu, ponieważ bulwersuje mnie ostatnio pewien proceder. Mamy fajne miejsca nad rzeką. Zwłaszcza to, w które można dojechać od prochowni przez pola - najpierw asfaltówką, cały czas prosto, potem przez pola drogą utwadzoną. Jest tam kilka głębszych miejsc, a woda jest czyściutka w tym roku, rzeka oraz otoczenie czyste. Plaża z kamyków, super sprawa dla dzieciaków, które licznie tam przybywają z rodzicami aby się popluskać.

I teraz sedno sprawy i zarazem temat dla radnych. Jedynym mankamentem jest fakt, iż co jakiś czas ktoś przejeżdża przez rzekę samochodem, quadem, motorem itd., zamulając wode i niszcząc tamy zrobione przez dzieci. Większość z kierowców to osoby, chcące wypróbować napęd na 4 koła w swoim starym nowym nabytku, dodam że samochody są często stare i brudne. Części osób poprostu nie chce się przejść parę metrów tylko parkują prawie w rzece, przejeżdżając przez nią. O ile wiem to takie działanie jest zabronione. Czy niedałoby się postawić tam jakiś szlabanów???

Stopka forum/Board footer