Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2011-11-18 18:54:40

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Wystąpienia, wypowiedzi i zapytania

W tym wątku chciałbym przedstawiać swoje wystąpienia, wypowiedzi i zapytania, które zostały zaprotokołowane, w których poruszam tematy związane z działalnością w Radzie Powiatu. Zachęcam wszystkich do lektury i dyskusji, a osoby chcące rozwinąć tematykę poniższych spraw odsyłam do Biuletynu Informacji Publicznej, w którym można znaleźć całość protokołów.

Sławomir Masny
Radny Powiatu Bielskiego

#2 2011-11-18 18:56:50

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Re: Wystąpienia, wypowiedzi i zapytania

Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego, Rady Powiatu w Bielsku-Białej, które odbyło się w dniu 22 lutego 2011 r.

Pan radny Sławomir Masny poruszył temat przebudowy drogi Czechowice-Zabrzeg-Międzyrzecze-Wapienica w Międzyrzeczu Górnym. Jest problem z wykonawcą inwestycji. Została przerwana na przełomie listopada i grudnia ub. roku ze względów atmosferycznych. Stan inwestycji pozostawionej w tym momencie jest fatalny (różna wysokość pasów nawierzchni, przerwy w odcinkach, niezabezpieczone studzienki, rozrzucone krawężniki, niezabezpieczone kable telekomunikacyjne, całość inwestycji nie oznakowana). Doszło tam już do kilku kolizji i wielu uszkodzeń pojazdów. Pan radny zapytał czy ktoś z nadzoru powiatu to widział i zadbał, aby inwestycja została zabezpieczona. Podano, że termin zakończenia inwestycji to maj lub czerwiec br. Zapytał czy chodzi o dokończenie stanu, który jest, czy będzie zwrócona uwaga na nieprawidłowości, które powstały przy wykonywanych pracach. Miała być podbudowa punktowa – pan radny nie wie, czy została ona wykonana. Patrząc na dzisiejszy stan drogi, można wnioskować, że nie. Powstały przełomy na nowym asfalcie. Taka droga nie nadaje się do użytku. Na dzień dzisiejszy w dalszym ciągu nic się nie dzieje z inwestycją. Wizyta Komisji byłaby tam konieczna. Zapytał czy te przełomy zostaną dopuszczone i będzie tylko dokończenie inwestycji, czy zostanie to poprawione.

Pan radny Masny zgłosił wniosek, aby Komisja pojechała zobaczyć tę inwestycję.

#3 2011-11-18 18:58:39

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego, Rady Powiatu w Bielsku-Białej, które odbyło się w dniu 28 marca 2011 r.

Pan radny Sławomir Masny zwrócił uwagę na kwestię braku odwodnienia jednej z dróg gminnych (ul. Na Kopcu w Międzyrzeczu Górnym), która łączy się z drogą powiatową i kończy się chodnikiem tej drogi. Woda nie ma gdzie odpływać.

#4 2011-11-18 18:59:50

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

VII Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 28 kwietnia 2011 r.

Pan Sławomir Masny – radny PO
Złożył interpelację na piśmie (w załączeniu do protokołu) dotyczącą podjęcia działań w celu poprawy stanu nawierzchni na odcinkach ulic Starobielskiej i Komorowickiej w sołectwie Mazańcowice. Dodał, że na ul. Starobielskiej na odcinku ok. 10 m pobocze jest zapadnięte a asfalt popękany. Jest to odcinek przy granicy z miastem Bielsko-Biała. Miasto od swojej strony wyremontowało drogę i wjeżdżając do Mazańcowic widać ogromną różnicę w jakości asfaltu.

#5 2011-11-18 19:01:28

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Gminy Jasienica z dnia 29 kwietnia 2011r.

Pan Sławomir Masny – Panie Wójcie, Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, w tej sprawie w dniu wczorajszym zgłosiłem interpelację dotyczącej remontu drogi Starobielskiej i Komorowickiej w Mazańcowicach. Jak tylko dostanę odpowiedź, przekaże ją na rencę Pana Radnego i Rady Sołeckiej w Mazańcowicach. Myślę, że będzie to w ciągu 14 dni i przed zebraniem wiejskim w Mazańcowicach. Nie ma jeszcze harmonogramu remontu, w tym momencie są środki, składane są interpelacje. Harmonogram jest planowany.

Pan Sławomir Masny – chciałbym tutaj tylko uzupełnić odpowiedź Pana Radnego i sprecyzować parę kwestii, które tutaj Pan Wójt poruszył i które zostały kilka razy wcześniej poruszone czy to na zebraniach wiejskich czy przy innych okolicznościach, że układ, w którym gmina dopłaca do inwestycji powiatowych już nie będzie przez naszą Gminę respektowany. W poprzedniej kadencji był ten układ i tutaj myślę, że Pan Wójt też nie zaprzeczy, że do części inwestycji powiatowych Gmina dopłacała. W tej kadencji nic nie wskazuje na to, przy najmniej ze strony Starostwa, żeby ten układ został zmieniony i z ustaleń, w których Pan Wójt uczestniczy, czyli w konwencie wójtów w Starostwie chyba te  rzeczy są również poruszane. Jeżeli ta kwestia nie była ustalana, bo również wiem, że nie była ustalona pisemnie, natomiast wiem, że była ustalana ustnie, ale nie ma na to jakiś dowodów. Kwestia jest tego rodzaju, co w Gminie wykona Powiat i czy to wykona. Mam na myśli dwie inwestycje. Jedna to droga w Międzyrzeczu, ale tu jest kwestia dopłaty do chodnika. Drugą inwestycją jest budowa ronda w Mazańcowicach. Do jednej inwestycji i do drugiej ta część dopłaty ze strony Gminy na dzień dzisiejszy ze strony Gminy na dzień dzisiejszy przez Powiat jest wymagana. Zostało powiedziane, ze jeśli nie zostanie dopłacone do chodnika w Międzyrzeczu to rondo w Mazańcowicach też nie będzie wykonane, do którego też jest wymagana 25% dopłata. Teraz jest proste pytanie, czy to rondo w Mazańcowicach ma być budowane? Jest w tym momencie na to dotacja 50%, 25% zabezpiecza Powiat. Od tego czy pozostałe 25% Gmina przekaże czy nie, będzie zależało czy ta inwestycja będzie wykonana. I to jest pytanie o wszystkie inne inewstycje w Gminie. Tutaj jest Pan Radny (Józef Herzyk), może poświadczyć, że o tym rozmawialiśmy wczoraj ma Komisji i opinie od innych radnych z gmin jak i wójtów są jednoznaczne, inne gminy to respektują. Jeżeli jest 10 gmin w Powiecie Bielskim i tylko Jasienica nie będzie tego respektować w tym momencie nie będzie inwestycji powiatowych w Gminie.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2011-11-18 22:31:40)

#6 2011-11-18 19:03:02

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

XI Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 30 sierpnia 2011 r.

Złożył interpelację na piśmie. Odniósł się do swojej interpelacji, którą składał w dniu 28 kwietnia br. i która dotyczyła remontu nawierzchni ul. Komorowickiej w Mazańcowicach. W dniu 6 maja br. pan radny otrzymał informację, że remont został rozpoczęty. Tymczasem do dnia dzisiejszego nie został wykonany. Zwrócił się również o remont nawierzchni ul. Centralnej i Jasienickiej w Międzyrzeczu Górnym. Jest tam niezbyt dużo ubytków, ale są głębokie, co powoduje uszkodzenia samochodów.  

Zwrócił się do p. Prezesa i p. Starosty z pytaniem czy jest możliwość podjęcia działań w celu stworzenia wspólnego biletu miesięcznego dla MZK i PKS w Bielsku-Białej. Wielu mieszkańców powiatu dojeżdża do miasta autobusem PKS-u, a następnie przesiada się do pojazdów MZK. Bilet miesięczny dla PKS-u średnio kosztuje 200 zł, dla MZK ok. 100 zł. Razem daje to ok. 300 zł. Poza wysoką kwotą jest również kwestia, że pasażer traci czas na kupowanie dwóch biletów miesięcznych w dwóch różnych miejscach. Gdyby była możliwość kupowania jednego biletu, byłoby to korzystne dla mieszkańców.

Pan radny Sławomir Masny
Odniósł się do kwestii budowy ronda w Mazańcowicach. Powiedział, że wg policyjnych statystyk na tym skrzyżowaniu odnotowano 25 kolizji. Ile było jeszcze kolizji niezgłoszonych – można sobie wyobrazić. Były 3 ofiary śmiertelne. Pan Starosta podejmuje rozmowy z wójtem gm. Jasienica (w tym momencie w Jasienicy również odbywa się sesja). Radni gminni pytali na jakim etapie są te rozmowy, ponieważ wójt poinformował, że są to tylko rozmowy ustne i czeka na pismo w tej sprawie ze strony starostwa. 

#7 2012-01-02 11:12:48

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Gminy Jasienica z dnia 27 października 2011r.    

Pan Masny – ja specjalnie zrezygnowałem dzisiaj z części sesji Rady w Powiecie, która odbywa się równocześnie, aby poruszyć temat, który został wcześniej wywołany, czyli sytuacji na drogach powiatowych w naszej Gminie. Na początku chciałem odpowiedzieć na pytanie Pana Czesława Szkorupa na temat drogi w Iłownicy. Radny Borowski na Komisji Transportu przedstawił informacje, że na skutek remontu mostu ruch odbywał się drogą przez Iłownicę i w wyniku tego powstały tam ubytki w drodze i Pan Starosta powiedział, że jeszcze w tym roku będzie to naprawione. Myślę, że Pan Borowski będzie tą sprawę pilotował, jeżeli się tego podjął. Natomiast odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi Pan Wójta i radnych, sytuacja w tej chwili jest dość nerwowa z obu stron, dlatego, że jeżeli chodzi o Gminę, wiadomo ten ciężar kanalizacji, który jest sprawia, że sytuacja w budżecie jest bardzo ciężka. Natomiast, jeżeli chodzi o Powiat, wszyscy dobrze wiemy, że sama instytucja powiatu stworzona w tej formie, w jakiej jest, to jest zdecydowanie niedoskonała, powiat nie jest wyposażony w wystarczające środki finansowe, jakie byłyby potrzebne do tego żeby działać w miarę sprawnie i jakoś te inwestycje poprowadzić. Ja bym tutaj zwrócił uwagę na dwie kwestie, czyli remonty bieżące na drogach powiatowych i inwestycje. Jeżeli chodzi o remonty bieżące to sytuacja w tym roku jest, jeśli chodzi o Gminę Jasienica bardzo zła, dlatego że remonty, które zostały wykonane to jest tylko część drogi Komorowickiej w Mazańcowicach, nie wiem czy już został rozpoczęty remont drogi Wieszczeta-Bielowicko-Grodziec, bo wiem, że taki remont jest planowany i to jest wszystko. Teraz chciałbym się powołać na taki artykuł, który się ukazał dzisiaj w Kronice Beskidzkiej, dotyczy Gminy Czechowice, ale równocześnie Gminy Jasienica. Jego tytuł to „Czechowicom i Powiatowi Bielskiemu z drogami nie po drodze”. Opisuje sytuację, gdzie na ostatniej sesji w Gminie Czechowice był Pan Starosta i padły te same pytania: co z remontami bieżącymi na drogach? Pan Starosta dość nerwowo i jednoznacznie odpowiedział, że Powiat środków nie ma, nie będzie tych środków, więcej w najbliższym czasie ich nie przewiduje. Natomiast w Czechowicach sytuacja wydaje się mi, że i tak wygląda zdecydowanie lepiej niż w Jasienicy. Ja się tutaj zgadzam, że Jasienica, jako druga gmina w Powiecie Bielskim, jeżeli chodzi o inwestycje i remonty dróg jest  zdecydowanie w mało komfortowej sytuacji i jest w pewnym stopniu pomijana. Ale, jeżeli chodzi o remonty bieżące, to ja się zgadzam, myślę, że Gmina tutaj nie powinna dopłacać, dlatego, że to nie są jakieś duże inwestycje. W tym roku na początku roku były w budżecie przewidziane środki w wysokości 700 tys. zł na remonty bieżące dróg, potem Rada przekazał 300 tys. zł, we wtorek na sesji przekazaliśmy kolejne 500 tys. zł. To daje nam 1,5 mln zł na remonty bieżące dróg w tym roku. Jak to wygląda w rzeczywistości, jaki stan dróg jest to wszyscy widzimy. Jeszcze jest jedna rzecz, która jest niepokojąca, ale musimy to sobie powiedzieć, że Powiat w ogóle nie buduje dróg. Wszystkie rzeczy, które są wykonywane to są nakładki, jakieś nowe nawierzchnie, natomiast nie ma sytuacji, tak jak widzimy to w Bielsku, że każda droga, która jest robiona, jest z podbudową, jest solidnie wykonana, jest w całości wybudowana. Niestety, tutaj środków na to nie ma i przechodząc do sytuacji, w której chodzi o inwestycje, rzeczywiście ja to mówię, wcześniej to radni mówili, zresztą Pan Wójt też dobrze wie, że taka praktyka współfinansowania dużych inwestycji na drogach powiatowych pomiędzy Powiatem a gminą była i jest stosowana. Jeżeli chodzi o wielkość, bo Pan Wójt też się do tego odniósł, że jeżeli to będzie 500 tys. zł na 6 mln zł inwestycji – to wynika z tego jakie dofinansowanie dostaniemy. Jeżeli na przykład jest dofinansowanie w wysokości 85% to wtedy pół na pół daje nam 7,5%. Jeżeli jest to natomiast tak jak w przypadku Schetynówek, które z 50% zostały zmniejszone do 30% to pozostaje nam 70% do sfinansowania, a dokładanie 35% na 35%, jeżeli byśmy się tego układu trzymali. Dlaczego to w tym momencie jest takie ważne, bo ja z jednej strony, jako mieszkaniec gminy nie cieszę się, że Gmina musi dopłacać do inwestycji powiatowych, natomiast budżet powiatu jest praktycznie wielkości budżetu Gminy Jasienica, może niewiele większy. Jest 360 km dróg powiatowych gdzie remont 1 km, to znaczy wykonanie samej nakładki to jest około 1 mln zł. Łatwo policzyć, jakie środki są potrzebne a wszystkie drogi w Powiecie są w bardzo złym stanie. Nie widzę w Gminie Jasienica drogi powiatowej, która by nie wymagała remontów bieżących albo całkowitej naprawy, bo brak tej podbudowy, o której mówiłem wiąże się z tym, że powstają takie przełomy, że te drogi nie nadają się do remontu, przykładem jest droga Starobielska w Mazańcowicach. Troszkę mnie niepokoi ta atmosfera, która jest, bo z tego, co widzę to nie jest to atmosfera przyjazna do tego, aby jakoś z tego kompromisu wyjść i coś razem zrobić. Ja tutaj się zgadzam z Panem Piętom, bo widzę, co się dzieje na sesjach. Moim zdaniem to, że są radni tak naprawdę i w Gminie i Powicie, wiemy, że te kompetencje radnych oczywiście są ważne, my swoją pracę wykonujemy, ale to pomiędzy Panem Wójtem a Panem Starostą musi być ta nić porozumienia i ta chęć do wykonania pewnych rzeczy. Ja się cieszę i dziękuję, że na pismo, które Pan Starosta wystosował do Pana Wójta, odpowiedział Pan, że poprosi Pan o zabezpieczenie tych środków, jeżeli będzie dofinansowanie. Jest to zdecydowany postęp w stosunku do tego, co mówił Pan na Zebraniu Wiejskim w Mazańcowicach. Dziękuję też za 100 tys. zł, które zostały dzisiaj przekazane przez Radę Gminy. Okazało się, że da się to zrobić. Co do tego, że mówimy, że jeżeli Gmina nie dołoży, to inwestycji nie będzie. Oczywiście jest wola Pana Starosty, ale jest też Rada Powiatu, która składa się z 27 radnych, ja próbowałem to wysondować, jeżeli chodzi o rondo w Mazańcowicach – jeżeli miałoby to być robione z Schetynówki czy z środków własnych to min. jest przywoływana przez cały czas kwestia chodnika w Międzyrzeczu, który w opinii całej Rady Powiatu i Pana Starosty jest zaległą kwotą do pokrycia przez Gminę Jasienica i takiej zgody nie będzie. Rondo zostało złożone, to że Pan Starosta się zwrócił o takie pismo wynika też z tego, że na 40 pkt. które w Schetynówce można dostać, 5 pkt. można dostać za współpracę przy tym projekcie dwóch samorządów. To, że to pismo jest, na pewno nam tych 5 pkt. przysporzy, natomiast czy tą Schetynówkę dostaniemy? Jest 6 mln zł na całe Województwo, czyli jest to znacznie mniej. W ostatnim rozdaniu były to 3 Schetynówki z powiatu i rondo było tą trzecią, które mimo tej informacji, że to rondo będzie budowane, ono wynikała z informacji, którą Pan Starosta przekazał nam na Komisji Gospodarki i Transportu w Powiecie, że z miejsca rezerwowego ta schetynówka weszła. Później się okazało, że miała to być trzecia schetynówka w powiecie a miał on dostać tylko dwie i dlatego stąd to wynikło. Był Pan Starosta w czerwcu czy lipcu na Komisji Budżetowej w Jasienicy i zaproponował, że jeżeli nie uzyskamy tej dotacji, to żeby zrobić to ze środków własnych Gminy i Powiatu w cyklu dwuletnim. Nie wiem czy przedstawił też informację, że rozmawiał z Eurovią, że można to wykonać za 950 tys., że są to w stanie zrobić, jeżeliby doszło do przetargu i taką ofertą złożą i w cyklu dwuletnim to wykonają, czyli po 250 tys. zł z każdej ze stron. To jest jeżeli chodzi o rondo w Mazańcowicach. Myślę, że w Gminie Jasienica są dwie ważne inwestycje, nad którymi się trzeba pochylić – to jest rondo i kwestia ul. Strumieńskiej i chodników, które przy tej drodze muszą powstać. Myślę, że trzeba będzie jakoś rozmawiać, bo tutaj giną ludzie. Wg statystyk policyjnych było zgłoszonych 25 kolizji w zeszłym roku w Mazańcowicach, co daje średnio 2 na miesiąc, i raz wypadek śmiertelny w tym miejscu,. O ul. Strumieńskiej nie będę mówił, bo wszyscy wiemy, jaka tam jest sytuacja. Starosta potwierdził na Komisji Budżetowej, że powiat w całej historii swojego istnienia nie wybudował mb chodnika. Zawsze te chodniki przy drogach powiatowych wykonywały gminy, co zresztą sam Pan Wójt potwierdził, że też tak w Jasienicy było. Mamy teraz zaległy chodnik w Międzyrzeczu, który rzeczywiście jest teraz powodem tego, że nie będzie zgody w Radzie na kolejne inwestycje, jeżeli nie zostanie ta inwestycja pokryta i pisemnej deklaracji, że kolejne inwestycje będą też współfinansowane. Kończąc bardzo proszę Radę Gminy i Pana Wójta o bardziej życzliwe podejście do tematu. Jeżeli będzie taka potrzeba to złoże wniosek o zwołanie wspólnej sesji Rady Powiatu i Rady Gminy, aby ten temat przedyskutować, ale śladem pozostałych 9 gmin bardzo proszę, aby ta współpraca była bardziej życzliwa.

Pan Wójt – ja niezmiernie się cieszę, że tak wysoko Pan Radny ocenił pozycję Wójta, że Wójt ma taką pozycję, że jak przyjdzie na sesje Rady Powiatu to jest w stanie coś załatwić a radni powiatowi troszkę mniej. Za tą ocenę dziękuję. Natomiast odnośnie życzliwości to myślę, niech Pan zapyta Pana Starosty jak wygląda życzliwość mojej osoby w stosunku do Powiatu, na pewno Pan uzyska tą odpowiedź. Nie było tematu, abyśmy nie znaleźli wspólnego języka ze Starostą, aczkolwiek są te negocjacje twarde, ale też po to piastuję tą funkcję Wójta. Wydaje się mi, że w roli radnych powiatowych jest również to, żeby nie sygnalizować, że to Rada i Wójt nie chce dopłacić, tylko żeby się pochylili nad tym czy w ich historii dołożyli tyle samo z własnego budżetu i przebudowali drogi powiatowe łącznie z odwodnieniem i budową chodników 100% ze własne. I żeby nam nie wytykali, że myśmy do jednego chodnika nie dopłacili, tylko popatrzyli, czy u nich też tak jest. Nie mówię to w formie aluzji tylko, aby im to tam odpowiedzieć, bo ja na tych komisjach nie jestem i trudno przy 14 sołectwach w naszej gminie żeby ja jeszcze uczestniczył czy na komisji czy sesji. Ten dzień, który ja tam poświęcę, tu muszę nadrobić, bo nikt tego za mnie nie zrobi, co jest w mojej kompetencji. Powiem szczerze, że chętnie bym poszedł i powiedział dziękuję za pewne rzeczy i stać mnie na to i byłem parę razy na sesjach Powiatu w poprzednich kadencjach, aby powiedzieć dziękuję. Jesteśmy jednym ciałem – radni powiatowi z Gminy Jasienica i Wójt, więc zawszę idę w kierunku naszego dobra, nie na zasadzie na tacy a z drugiej strony warunki. Ale myślę, że ta współpraca powinna wyjść. To jest nasze dobro. Jeżeli moje zachowanie, moja postawa może coś pomóc jestem dwoma rękami za i jestem do dyspozycji. Dlatego proszę wszystkich abyśmy nie podniecali pewnych informacji a ze strony Rady Powiatu, naszych radnych i mojej, nie wyobrażam sobie, żebym ja powiedział, że dany radny coś na Radzie Powiatu zawalił. Kończąc to mam jeszcze jedną prośbę – droga na Wygrabowice. Tam jest 100-200m, sama górka, tam się nie da przejechać, tam dojdzie do tragedii. Wyjeżdża się z drogi wyremontowanej i z drugiej strony z zakrętu i się spotykają dwa samochody i jest pobocze. Tu proszę jakby Pan w Zarządzie Dróg Powiatowych tą kwestię poruszył.

Pan Mroczko – chcę powiedzieć, że bardzo wysoko oceniam dzisiejszą dyskusję. Myślę, że bardzo dobrze, że tak się stało, że na tej sali rozmawiamy bardzo rzeczowo w trudnych sprawach, ale w przyjaznej atmosferze, ponieważ myślę, że tego brakowało na linii Wójt – radni powiatowi. To jest moja opinia, ja ją podtrzymuję.

Pan Machalica Czesław – ja cieszę się, że Pan Masny poruszył temat sprawy bezpieczeństwa na ul. Strumieńskiej, ale bezpieczeństwo na tej drodze to nie tylko chodnik. Jest on bardzo ważną rzeczą, która to bezpieczeństwo podniesie, ale czasem nie wiele potrzeba, wystarczy podciąć gałęzie żeby umożliwić pieszemu przejście. To na całym odcinku drogi. Już interweniowaliśmy po przez Komisję Bezpieczeństwa, tam w pewnych momentach nie ma możliwości pieszy przejść. Chciałem zauważyć jeszcze jedno – mówi się o tym jak robimy chodniki przy drogach powiatowych, ale proszę Państwa ile oświetlenia zrobiliśmy przy tych drogach, za które gmina ponosi koszty nie tylko budowy ale i oświetlenia.

Pan Masny – ja chciałbym się tylko odnieść do tego, co Pan Czesław Machalica powiedział, ja się też z tym zgadzam, ponieważ przede wszystkim mówimy o chodnikach natomiast z gałęziami, drzewami jest dość duży problem i to nie tylko na ul. Strumieńskiej, ale praktycznie na każdej drodze powiatowej, nie wiem jak w poprzednich latach, te gałęzie nie były obcinane. Jedynie w Międzyrzeczu to Rada Sołecka, jako własną inicjatywę to wykonała, za co bardzo dziękuję. O to też się będę starał, bo sytuacja jest szczególnie ciężka również na Wygrabowicach, tam gałęzie zawężają drogę. Natomiast chcę jeszcze jedną kwestię poruszyć, ja to już zgłaszałem nieformalnie w powiecie na sesji, o tym aby szczególnie na takich ulicach jak Strumieńska były wymalowane linie boczne. Według mnie jest to duże zwiększenie bezpieczeństwa.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2012-01-02 11:16:11)

#8 2012-01-11 18:10:53

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 24 listopada 2011 r.

Złożył dwie interpelacje na piśmie (pełny tekst - w załączeniu do protokołu). Dotyczyły one ograniczenia tonażu na drodze powiatowej Skoczów-Landek, umieszczenie znaków zakazu wjazdu na zatoczkę przy tej drodze w miejscowości Iłownica oraz oznakowanie poziome tego miejsca. Zapytał również kiedy rozpocznie się drugi etap przebudowy drogi powiatowej Czechowice-Zabrzeg-Międzyrzecze-Wapienica w miejscowości Międzyrzecze Górne.

#9 2012-02-24 07:46:58

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Komisja Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego, która odbyła się w dniu 16 stycznia 2012 r.

Pan radny Sławomir Masny stwierdził, że na posiedzeniu Komisji byłoby niezbędne, aby p. Starosta przedstawił informację jakie rozmowy z gminami się odbyły. Pan radny wie, że były rozmowy z wójtem gm. Jasienica jakie drogi będą realizowane, wójt przekazał to radzie gminy, a radni powiatowi czy Komisja nic o tym nie wiedzą. Pan radny chciałby taką informację uzyskać na najbliższej Komisji. Został przedstawiony na piśmie materiał przygotowany przez Zarząd Dróg Powiatowych dotyczący odcinków dróg typowanych do wykonania dokumentacji pod kątem nawierzchni w 2012 r. Radni nie mają wiedzy, jakie są ustalenia pomiędzy Starostą a wójtami.

Pan Grzegorz Szetyński – Wicestarosta powiedział, że taki temat może zostać wpisany na luty, a wiadomo, że powieli się w marcu. Wójtowie mówią, że szukają w swoim budżecie środków finansowych i mogą ich nie znaleźć ani w lutym, ani w marcu. Wpisanie tego na luty jest dobre, a wiadomo, że będzie się przesuwać z miesiąca na miesiąc. Rozmowy są prowadzone z wszystkimi wójtami.

Pan radny Masny zwrócił się z prośbą, aby na posiedzeniu Komisji w lutym była konkretna informacja od p. Starosty lub Dyrektora ZDP na temat etapu rozmów z gminami na dzień odbywania się Komisji.

Pan radny Herzyk powiedział, że radni chcieliby wiedzieć czy są prowadzone rozmowy i na jakim są etapie, ponieważ przychodząc na sesję rady gminy nie wiedzą, co się dzieje.

Pan radny Stolarczyk zapytał na jakiej podstawie został stworzony dokument przedstawiony na wyjazdowym posiedzeniu w grudniu, kto go opracował, z kim został uzgodniony itd.

Pan Przewodniczący powiedział, że na wyjazdowym posiedzeniu Komisji zostało powiedziane, że ZDP przygotował te propozycje do analizy. Byłyby to odcinki dróg do 1 km, aby nie wykonywać decyzji środowiskowych. Mają być rozmowy z wójtami i burmistrzami w zakresie dofinansowania gmin do tych zadań. ZDP przygotował propozycje, które powinny zostać wykonane. Nie było powiedziane, że będzie to robione.

Pan radny Artur Beniowski zwrócił się, aby w razie nieobecności p. Starosty na posiedzeniu Komisji, obecny był Dyrektor lub jego zastępca, którzy mogliby wyjaśnić skąd te propozycje się wzięły.

Pan Przewodniczący powiedział, że rozmawiał z Dyrektorem ZDP, ale uznał, że skoro nie ma p. Starosty, obecność p. Dyrektora na komisji nie będzie konieczna. Dzisiejsze posiedzenie Komisji ma być poświęcone ustaleniu planu pracy, ale można się spotkać na początku lutego. Na najbliższej sesji Rady Powiatu można zapytać jakie są uzgodnienia z gminami i kiedy można zorganizować posiedzenie Komisji. Pan Przewodniczący nie widzi problemu, aby było to w pierwszej połowie lutego. Zaznaczył, że powinno to być spotkanie merytoryczne, z odpowiednio przygotowanym materiałem.

Pan Stanisław Pięta – Członek Zarządu zwrócił się o powściągliwość, ponieważ są to plany Zarządu Dróg Powiatowych, a do ich realizacji potrzebne są środki finansowe. Zostałoby przekazane na zewnątrz, że zadanie jest do wykonania, a mogłoby się okazać, że nie będzie i zostanie to źle odebrane.

Pan radny Beniowski stwierdził, że w takim razie lepiej byłoby w ogóle takiego materiału radnym nie przekazywać.

Pani radna Katarzyna Juraszek-Żydek powiedziała, że jeśli takie informacje mają się zmieniać, należy je nazwać propozycją lub planem, ponadto dokument powinien być podpisany i wskazywać osobę odpowiedzialną, aby było wiadomo z kim rozmawiać.

Pan Wicestarosta stwierdził, że w lutym będzie więcej informacji na ten temat.

Pan Przewodniczący zaproponował – zgodnie z propozycjami członków Komisji – wpisanie tematu „Przedstawienie planu inwestycji drogowych do realizacji w 2012 r.” na miesiąc luty, natomiast w kwietniu byłby temat „Zapoznanie się z realizacją zadań inwestycyjnych w 2012 r.”, który ewentualnie mógłby mieć charakter komisji wyjazdowej.

Pan Przewodniczący powiedział, że jeśli członkowie Komisji uważają, że w lutym należy zrobić dwa spotkania, nie ma problemu. Pan Przewodniczący chciałby jednak, aby było nad czym dyskutować. Zwrócił się do Zarządu Powiatu – jeśli prowadzone są rozmowy z wójtami, być może udałoby się zebrać taką informację i to przygotować. Może być taka sytuacja, że wójtowie nie podchodzą do tych tematów, ponieważ nie mają środków finansowych.

Pan Wicestarosta podkreślił, że nie ma takiego wójta, który powiedziałby „nie”.

Pan Przewodniczący stwierdził, że chodzi o to, aby radni nie dowiadywali się np. w Jasienicy, że coś jest już uzgodnione, a oni nic nie wiedzą. Wiadomo jakie są to odcinki dróg. Powiat oczekuje od gmin 50% dofinansowania (średnio 300-400 tys. zł w zależności od szerokości drogi).

Pan radny Stolarczyk podkreślił, że można się spotykać na Komisji nawet co tydzień, ale żeby coś konkretnego z tego wynikało.

Pan Przewodniczący powiedział, że jeśli zostanie przygotowany materiał, Komisja się do niego odniesie. Na dziś nie ma nad czym pracować.

Pan Wicestarosta powiedział, że się tym zajmie i informacje zostaną zebrane w całość. Na Komisji obecny będzie Dyrektor ZDP.

Pan Przewodniczący zaznaczył, że opracowywane materiały muszą być wiarygodne.

Pan radny Herzyk stwierdził, że z dyskusji wywnioskował, iż radni chcieliby mieć na bieżąco informację co się dzieje w ich okręgach wyborczych pod względem inwestycji, tzn. kiedy firma wejdzie na plac budowy, kiedy rozpoczną się prace – jest to prośba do ZDP. Wszyscy o tym wiedzą, tylko nie radni powiatowi.

Pan radny Stolarczyk powiedział, że Komisja odbywa się co miesiąc. Gdyby co miesiąc radni otrzymywali konkretną informację, to by wystarczyło, np., że firma wchodzi na daną ulicę w gminie. Komisja jest po to, aby radni takie rzeczy wiedzieli.

Pan radny Masny zaznaczył, że po to jest Dyrektor ZDP i jego zastępca, gdy Komisja spotyka się raz w miesiącu, informacje byłyby bezpośrednio od ZDP. Dlatego p. radny ma prośbę, aby p. Dyrektor ZDP lub jego zastępca byli obecni na posiedzeniach Komisji.

Zwrócił się również z wnioskiem do ZDP o przygotowanie na następną Komisję informacji na temat inwestycji, które mają gotowy projekt, jakie są terminy ważności pozwoleń oraz jakie są ich kosztorysy. Komisja nie ma takich informacji.

Pan radny Jan Borowski stwierdził, że nie jest to takie proste, jak niektórym by się wydawało. Gdyby powiat korzystał tylko z własnych środków i miałby ok. 40 mln zł na drogi, byłoby podobnie jak w gminie – wiadomo byłoby kiedy, jaka inwestycja i w jaki sposób jest wykonywana. Natomiast jeśli jest to uzależnione od wójtów, od środków zewnętrznych, staje się niewiadomą. Prawdopodobnie część tych informacji nie dociera do radnych, ponieważ nawet Zarząd Powiatu nie jest pewien jak to będzie wyglądało. Część wypowiedzi, która padła na tej komisji była słuszna, ale trzeba mieć świadomość jak skomplikowana jest to kwestia.

Pan Przewodniczący zgodził się z tym. Budżet powiatu ma całkiem inną konstrukcję niż budżet gmin. Gminy mają własne dochody, dlatego łatwiej tam zaplanować pewne rzeczy.

Pani radna Katarzyna Juraszek-Żydek zaproponowała, aby te informacje zebrać w całość. Wiadomo, że ciągle coś się zmienia, można być elastycznym, ale plany muszą być przygotowane.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2012-02-24 08:04:19)

#10 2012-03-30 07:29:23

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Gminy Jasienica z dnia 22 lutego 2012 roku

Pan Masny – ja dzisiaj bardzo krótko, chciałbym tylko przekazać jedną informację, ponieważ na ostatniej Komisji Gospodarki, Transportu Rady Powiatu zwróciłem się z prośbą do Zarządu Dróg Powiatowych (ZDP) o przedstawienie listy inwestycji na które jest wykonana pełna dokumentacja, gdyż uważam, że w pierwszej kolejności powinny być wykonane te inwestycje. Taka lista nam nie była znana tylko ZDP. ZDP przedstawił taką listę i tam są 24 inwestycje, 14 jest w Czechowicach-Dziedzicach, reszta w pozostałej części powiatu. W Gminie Jasienica są trzy a myślę, że tak naprawdę to dwie: pierwsza to rondo w Mazańcowicach – 1,4 mln zł, druga to przebudowa drogi w Mazańcowicach od Starego Bielska do Ligoty za ponad 16 mln zł i trzecia to most we Wieszczętach za 2,6 mln zł gdzie mieliśmy zapewnienie, że będzie wykonywany w tym roku, że będzie złożony wniosek, który ma pewne szanse, aby przejść. Natomiast na ostatniej Komisji dowiedzieliśmy się, że zrezygnowaliśmy z składania tego wniosku ze względu na brak środków własnych. Zostaliśmy o tym poinformowani przez Pana Starostę, co jest dla mnie nie zrozumiałe z tego względu, że patrząc na kosztorys po przetargu i tak byłoby dużo taniej. Nie rozumiem, że nie można było znaleźć tych środków na wkład własny. Wiem, że Pan Starosta rozmawiał z Panem Wójtem w tej sprawie, przynajmniej tak przekazał, że zwrócił się o współfinansowanie. Nie będę tutaj nawet wnikał czy gmina powinna, czy nie, natomiast uważam, że ten wkład własny powinien być, znam budżet Powiatu i uważam, że można było te środki znaleźć, nawet można było przy takim zadłużeniu, jakie jest, pokusić się o jakiś kredyt i tą inwestycję w tym roku zrealizować. Tak więc ten most nie będzie w tym roku realizowany, rozumiem z tego, że jest w kolejce i w przyszłym roku będzie jako pierwszy i nic się więcej nie wydarzy. Natomiast, wiem, że Pan Starosta był z Panem Wójtem na drodze Wieszczęta-Bielowicko i jest już blisko tego porozumienia o współfinansowaniu i ten odcinek będzie realizowany. Przypomnę, że to jest jeden z trzech odcinków, który ZDP obok ul. Strumieńskiej pomiędzy Landekiem a Rudzicą i ul. Cieszyńskiej wytypował do tych nakładek, które planuje wykonać, to są nakładki do 1 km o wartości około 0,5 mln zł. Do realizacji tego odcinka w Wieszczętach dojdzie w pierwszej kolejności, później myślę, że będzie odcinek pomiędzy Landekiem a Rudzicą, a Cieszyńska z tych trzech odcinków jest w najlepszym stanie, ten odcinek jest jeszcze w miarę przejezdny. Natomiast rozumiem, że po tych wszystkich konsultacjach inne odcinki nie wchodzą w grę. Zmartwiła mnie jedna rzecz, byłem przekonany, że była dokumentacja na drugi odcinek ul. Bielskiej w Międzyrzeczu, okazało się, że tego nie ma. Zwróciłem się pisemnie o informację, kiedy będzie ten odcinek realizowany, ponieważ, jeżeli jest inwestycja w dwóch częściach i pierwszy odcinek był realizowany w 2009 roku i zostanie cały kilometr a mamy 2012 rok i nie ma żadnych planów na wykonanie tej drogi, jest to też niepokojące. Mam jeszcze prośbę do Pana Wójta, ponieważ dostałem pismo, które Pan Wójt otrzymał od mieszkańców Międzyrzecza na temat chodnika na ul. Jasienickiej w Międzyrzeczu, ja sobie też zdaję sprawę, że dopóki nie będzie chodnika na Strumieńskiej czy w ciągach komunikacyjnych o większym natężeniu ruchu pieszych ciężko tam będzie zrobić chodnik, natomiast, proszę żeby odpowiadać rzetelnie, że te chodniki wykonuje się wspólnie ze Starostwem czy w inny sposób, bo na dzień dzisiejszy myślę, że wszystkie chodniki, które były robione w Gminie przy drogach powiatowych były wykonane przez Gminę, tak, że ta informacja, która poszła, że Pan Wójt popiera, ale należy zwrócić się w tej sprawie do Starosty, nie wiem czy informacja zwrotna już przyszła, ale wszyscy wiemy, jaka ona będzie z wiadomych przyczyn. To jest taka moja mała prośba.

#11 2012-04-11 07:13:41

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 23 lutego 2012 r.

Zwrócił się z apelem o remont przepustu na ul. Słonecznej w Jaworzu (na Sali obecny jest radny z Jaworza, który również o ten remont zabiega). Sprawa jest znana i poważna. Co roku woda zalewa mieszkańców posesji. Pan radny był w tym miejscu z p. radnym Józefem Herzykiem i prosi, aby ta sprawa była priorytetowa.
Pan radny zwrócił się do p. Starosty o więcej informacji na temat mostu w Wieszczętach – dlaczego zrezygnowano z tej inwestycji. Jeśli przyczyną był brak środków na udział własny, to zdaniem p. radnego sprawa jest poważna.
Pan radny zwrócił się o wykonanie nakładki w centrum Jaworza, na głównej drodze – od amfiteatru do strażnicy. Samorząd Jaworza w znaczący sposób inwestuje na drogach powiatowych, dlatego należałoby to wykonać.
Ostatnią wypowiedź skierował do obecnych na sali parlamentarzystów, szczególnie do Posła Artura Górczyńskiego (Ruch Palikota). Wyraził zaniepokojenie propozycją partii p. posła dotyczącą likwidacji powiatów. Zdaniem pana radnego pomysł jest niepoważny, a radni powiatowi są atakowani na sesjach rad gmin. Pan Poseł Szwed również był pytany w tej sprawie na sesji Rady Gminy Jasienica. Pan radny przytoczył opinię prof. Michała Kuleszy na ten temat (pełny tekst – w załączeniu do protokołu). Pan radny powiedział, że przeanalizował strukturę administracyjną we wszystkich państwach wysoko rozwiniętych w Europie (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy) i w niektórych jest nawet pięciostopniowy podział administracyjny. Zapytał p. Posła Górczyńskiego czy zna jakiekolwiek państwo wysokorozwinięte, w którym jest mniejszy niż trójstopniowy podział oraz jaka jest koncepcja tej likwidacji powiatów. Zgodził się, że ustawa nie jest zbyt dobra, należy ją zmienić. Przede wszystkim jest kwestia miast na prawach powiatu i powiatów ziemskich, które je otaczają. Jest to problematyczne, jak w powiecie bielskim, ponieważ większość rzeczy znajduje się w mieście Bielsko-Biała. Zapytał czy p. Poseł zna takie państwo i czy jest koncepcja administracji w Polsce po likwidacji powiatów.

Pan Artur Górczyński – Poseł na Sejm RP
Odpowiedział, że jak stwierdził p. radny – ustawa nie jest najlepsza. Nie jest tak, że krzyknięto hasło „Likwidacja powiatów” i za chwilę będą likwidowane. Pan radny przedstawił opinię prawną, która mówi, że ta likwidacja byłaby stratą. Ugrupowanie p. Posła mogłoby przedstawić kilka innych przeciwstawnych opinii. Powiedziano to ogólnie, ponieważ nie da się przedstawić inaczej niż likwidacja powiatów. Czy będzie to łączenie, czy zmiana funkcji – to inna sprawa. Na pewno trzeba ograniczyć administrację i zacząć oszczędności od siebie. Jeśli będzie to możliwe, będzie promowane na najwyższych szczeblach – proponuje się zmniejszenie liczby posłów. Pan Poseł stwierdził, że nie chce się wypowiadać co do konkretnych zmian w ustawie, ponieważ trwają nad nią prace. Są prawnicy, którzy się tym zajmują.

Pan Starosta
Powiedział, że jeśli chodzi o przepust na ul. Słonecznej w Jaworzu, temat jest niezagrożony. Po rozmowach z przedstawicielami wojewody projekt jest na pierwszym miejscu. Realizowany będzie ze środków powodziowych. Nie zrobiono tego w ub. roku, ponieważ nie było projektu. Drugi temat dotyczył mostu w Wieszczętach – rzeczywiście jest problem, ponieważ mając 50% dofinansowania, na drugie 50% powiat nie ma środków na infrastrukturę mostową. Ten most może jeszcze wytrzymać kilka lat, więc może łatwiej będzie o jego realizację w przyszłym roku. Podnoszono była również kwestia remontu OIOM-u w Szpitalu Pediatrycznym. Mając zadanie, które kosztowałoby 2-3 mln zł, nie stać powiatu, aby dołożyć do kolejnego zadania. Nie mówiąc już o pieczy zastępczej. Jeśli chodzi o nakładki, prowadzone są rozmowy z wójtami. Gdy będzie przyjęty budżet państwa, będzie można zweryfikować wskaźniki. Wszystkie nakładki byłyby współfinansowane przez gminy. Z wójtem gm. Jaworze rozmowy również się odbędą.

Pan Józef Herzyk – radny PiS
Nawiązał do interpelacji p. radnego Masnego i zawrócił się z apelem do p. Starosty o remont przepustu przy ul. Słonecznej w Jaworzu. Ta sprawa trwa od kilku lat. Panowie radni byli u mieszkańców, którzy są tam zalewani. Właścicielem tego cieku są Lasy Państwowe, które powinny wyczyścić go przed okresem zimowym. Wylewanie cieku jest spowodowane gromadzeniem się np. gałęzi.
Odnośnie mostu w Wieszczętach, z tego, co powiedział p. Starosta połowa kosztów miałaby być po stronie powiatu. Zwrócił się do p. Starosty, aby jeśli znajdą się środki finansowe, remont tego mostu został wykonany w pierwszej kolejności.

Opinia prof. Michała Kuleszy (prawnik, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego, doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu, teoretyk administracji), dla Gazety Prawnej:

Likwidacja powiatów oznaczać będzie ograniczenie mieszkańcom dostępu do podstawowych usług: ochrony zdrowia, policji, edukacji, pomocy rodzinie i do administracji. Jeśli takie są zamiary polityków, to niech otwarcie złożą taką deklarację, a nie powtarzają bez sensu, że powiaty są zbyt drogie. Jedyna oszczędność, jaką widzę, to likwidacja demokracji lokalnej i utrata na tym szczeblu obywatelskiej kontroli nad wydawaniem publicznych środków, co stanowiłoby naruszenie konstytucyjnego ustroju państwa. Jest sto powodów, dla których powiaty są ważne dla Polski i trzeba je wzmacniać, a nie ma żadnego argumentu za tym, by je zlikwidować. W skali społecznej powiat jest podstawowym modułem organizacji życia zbiorowego. Przeciętny powiat liczy ok. 80 tysięcy mieszkańców, czyli tyle samo, ile ma przeciętne miasto na prawach powiatu – po odrzuceniu Warszawy, Krakowa i Łodzi, które wyrastają znacząco ponad tę miarę. Właśnie pod tę uśrednioną skalę krojone są instytucje: samorząd, skarbówka,sądy, prokuratury, komendy policji, licea i straż pożarna. W 1975 roku podobny eksperyment przeprowadził wielki reformator Edward Gierek. Konsekwencją był dramatyczny upadek miast powiatowych i zwycięstwo polski resortowej. To samo czekałoby nas obecnie.

#12 2012-05-15 07:39:07

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 29 marca 2012 r.

Złożył interpelacje na piśmie (w załączeniu do protokołu), dotyczące naprawy ubytków w nawierzchni drogowej na odcinkach dróg – drodze powiatowej 2640S na odcinku od strażnicy w Wieszczętach w kierunku Rudzicy oraz na drodze powiatowej 4427S pomiędzy Międzyrzeczem Dolnym a Mazańcowicami.
Ponadto pan radny powiedział, że remonty na drogach powiatowych wykonują dwie firmy i różnica w jakości wykonywania tych remontów jest diametralna. Jedna z firm wykonuje to solidnie, porządnym sprzętem. Ubytki są wycinane w całości i łatane. Druga firma wrzuca asfalt do środka, ubija i jedzie dalej, ponadto wypełnia tylko wybrane ubytki. Zapytał czy takie są zalecenia Zarządu Dróg Powiatowych. Stwierdził, że jest bardzo duża rozbieżność w jakości wykonywania robót drogowych.

#13 2012-07-07 10:11:33

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Gminy Jasienica z dnia 12 kwietnia 2012 roku

Pan Masny – chciałbym poinformować Państwa w tematach związanych ze sprawami Powiatu Bielskiego, a mianowicie kontynuować rzeczy, o których poprzednio mówiłem, szczególnie jeżeli chodzi o most we Wieszczętach. Jak poinformowałem Zarząd Powiatu zrezygnował o ubieganie się o 50% dofinansowanie, nie informując radnych, podejmując taka decyzję. Zwróciłem się z prośbą do Pana Starosty wyjaśnienie tego tematu. Pan Starosta odpowiedział: „Dysponujemy projektem technicznym na wykonanie obiektu mostowego we Wieszczętach, z którego wynika, że na realizację zadania należy zabezpieczyć środki w wysokości 2 675 000 zł. W bieżącym roku pojawiła się możliwość dofinansowania inwestycji związanych z przebudową obiektów inżynierskich z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 50% kosztów realizacji brutto. Informuję, że prowadziliśmy rozmowy z Gminą Jasienica w kwestii udzielenia pomocy finansowej na zabezpieczenie połowy wkładu własnego, niestety uzyskaliśmy informację odmowną. Rezygnacja z ubiegania się o dofinansowanie wynika z faktu, iż Powiat nie dysponował wolnymi środkami finansowymi w budżecie w wysokości około 1 335 000 zł, ponieważ zostały one zaangażowane na inwestycje planowane do wykonania w roku 2012 i ujęte w wieloletniej prognozie finansowej.” Wyjaśnienie to, powiem szczerze, zadowala mnie przeciętnie. Były prowadzone rozmowy z Gminą, nie było tutaj inicjatywy z drugiej strony. Myślę, że trzeba to przyjąć ze zrozumieniem, ponieważ kwota rzeczywiście nie była mała. Natomiast myślę, że ten temat trzeba uwzględnić i w budżecie powiatu i w budżecie gminy na rok przyszły, ponieważ to, że w tym roku zrezygnowaliśmy z tej dotacji, dalej utrzymuje ten obiekt na pierwszym miejscu przy ubieganiu się o dofinansowanie w przyszłym roku. Dostałem również odpowiedź od Pana Starosty, jak również pozostali radni oraz Pan Wójt na temat prośby mieszkańców Międzyrzecza o budowę chodnika. Przeczytam tylko fragment: „(…) W tych przypadkach zawiera się stosowne porozumienia przekazując gminie kompetencje zarządcy dróg w zakresie budowy chodników i w głównej mierze to właśnie dzięki zaangażowaniu gmin Powiatu Bielskiego poprawiło się bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg.(…)”. Wracamy znowu do tematu, że tak naprawdę wszystkie chodniki przy drogach powiatowych buduje Gmina. Ten temat był również poruszany na ostatniej komisji – słowa Pana Starosty w stosunku do Pana Wójta były dość mocne, nie będę ich tutaj cytował, ale myślę, że trzeba się nad tym tematem pochylić, żeby w końcu dojść do porozumienia. Odpowiedź, którą Pan Wójt mógł udzielić mieszkańcom, zadali tylko pytanie, czy jest planowana budowa chodnika czy nie – można było napisać, że priorytetem jest chodnik na ul. Strumieńskiej, jeżeli chodzi o Międzyrzecze to inwestycja powiatowa, jako dokończenie ul. Bielskiej. Taka odpowiedź wystarczyłaby. Ta korespondencja i przekładanie tego obowiązku na inne osoby jest, wydaje się mi, brakiem szacunku w stosunku do mieszkańców. Chciałbym się jeszcze odnieść do punktu 16 porządku obrad, gdyż fundusz sołecki nie był nigdy przejęty w Gminie Jasienica, nad czym ubolewam, ponieważ szczególnie jest przeznaczony dla gmin, w których jest dużo sołectw. Jasienica jest dużą gminą. Przykładem Gminy Wilamowice, gdzie na sołectwo szły środki w wysokość około 25 tys. zł (w zależności od ilości mieszkańców), nie rozumiem, dlaczego 300 tys. zł w budżecie nie można przekazać do podziału na sołectwa, po to, żeby co najmniej raz w roku odbyły się w sołectwach zebrania wiejskie, bo to jest zaniedbane w naszej Gminie, żeby mieszkańcy mogli zdecydować, aby rada sołecka i sołtys mieli na to wpływ. Za to nie można wybudować cudów, ale przykłady pokazują, że można zrobić wiele fajnych rzeczy po dużo niższych kosztach, nawet społecznie. Apeluję o rozważenie tego funduszu sołeckiego, mimo, że jest po terminie to jest to do wyjaśnienia. Doceńmy te sołectwa, dzielmy sprawiedliwie, żeby nie było tak, że w jednych sołectwach mamy „Orliki”, kanalizację, inwestycję a w innych mam pustki i zielone pola – tak na dzień dzisiejszy wygląda Gmina Jasienica podzielona na pół. Dlatego apeluję o rozwagę. Fundusz sołecki mógłby być takim zaczątkiem do tego aby mobilizować mieszkańców do ich samorządności i do tego, żeby dużo fajnych i ciekawych rzeczy zrobić. Dziękuję.

Pan Wójt - Dwa słowa informacji dla radnego Sławomira Masnego. Co jakiś czas Pan mnie zadziwia. Pan próbuje przerzucić realizację zadań powiatowych na gminę na jednej sesji a na drugiej już Pan próbuje rozliczyć Gminę i Wójta za to, że nie jest to jeszcze wykonane. Musi Pan trochę poczytać o zadaniach własnych każdego z samorządów, odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo Pan reprezentuje i te wszystkie uwagi, które Pan dzisiaj przedstawia najpierw musi Pan zacząć realizować, a jeżeli one Panu nie wychodzą to musi Pan poprosić tych, którzy mogą pomóc. Nie może być tak, że my dzisiaj będziemy realizować wszystkie zadania powiatu i za chwilę będziemy się tłumaczyć za wszystko co nas otacza, natomiast w dziedzinie samorządności są te podmioty, które muszą odpowiadać, każdy za swój majątek. Ze zdziwieniem słucham tych wszystkich uwag i wydaje się mi, że ton Pana przekazu jest na zasadzie, że to, że most we Wieszczętach nie jest realizowany jest winą Gminy. Pan czyta pismo, które Starosta Panu przekazał, w którym jednoznacznie pisze, że jakby Gmina zabezpieczyła to by było. Myślę, że tak nie możemy współpracować i prosiłbym w następnych wystąpieniach Pana, żeby Pan przedstawił, co udało się Panu, jako radnemu zrealizować do tego czasu. Ale nie na zasadzie, że będzie Pan czytał, co Panu Starosta odpowiedział, tylko to co Pan jako radny uczynił dla naszego regionu z Pana inicjatywy – takie sprawozdanie Pana z działalności. Natomiast informacja, że przekładanie na inne osoby jest brakiem szacunku dla mieszkańców z mojej strony to Pan przesadził. Myślę, że mógłby się Pan zastanowić nad tym słowem „szacunek” i go przeanalizować w różnych płaszczyznach. Następna kwestia to fundusz sołecki. Jest Pan radnym powiatowym a tu jest Rada Gminy i to są osoby, które tu decydują o tym co będzie realizowane w tej Gminie a co nie, po to zostali wybrani przez mieszkańców. Ci ludzie wiedzą co mają robić. To nie jest tak, że radny powiatowy będzie informował, że ta część stołu to są ludzie, którzy myślą, a ta cześć to ludzie, którzy wspierają pustki i szare pola i Pan apeluje, żeby coś w tym temacie zrobić, i można to zrobić społecznie. Z całym szacunkiem do Pana, ale odniosę się do Pana działalności społecznej i tych czynów społecznych i wydaje się mi, że Pan jeszcze ich na tyle nie ma a ci co tu siedzą na tej sali, każdy z nich ma ich dużo więcej. Niech Pan nie używa takich sformułowań tutaj, bo to nie jest w porządku, jest to nieelegancko. Jeżeli Pan przyniesie informację z Powiatu np. „moja interpelacja sprawiła, że został wykonany most” - jest to Pana zasługa, przekonał Pan radnych powiatowych. Natomiast z informacji, które ja posiadam, na razie się Panu za wiele nie udało albo nic, a Pan chce nauczać innych, co mają robić – jest to chyba brak szacunku. To jest moje spostrzeżenie. Nie chcę tego dalej rozwijać, jest otwarty konkurs na działalność, którą Gmina realizuje, wiem, że Pan działa w strukturach straży, składa Pan wnioski, potem je Pan rozlicza i inspektor, który Pana obsługuje traci kilkanaście razy czas, aby rozliczyć całość środków. Apelowałbym najpierw o takie podejście własne, bo są programy, które są ogłaszane a organizacje mają to przynieść i rozliczyć, ale nigdzie nie jest zapisane, że urzędnicy mają tracić tyle czasu i czytać po pięć razy to, co Pan przyniesie, poprawiać, oddawać Panu i znowu poprawiać – ma przeczytać raz. To nie oto chodzi, żeby te organizacje były przez pewne osoby poszkodowane. To tyle, nie chcę się więcej do tego odnosić, bo myślałem, że wchodzimy na tory współpracy, natomiast Pana stwierdzeniem, że ja mam brak szacunku dla mieszkańców, że odpisałem, że nie będę robił chodnika w kierunku Międzyrzecza, tylko skierowałem to do Powiatu to Pan przesadził.

Pan Masny – nie chciałem zabierać głosu, ale niestety muszę się odnieść do tego co Pan Wójt powiedział, nie miałem okazji wcześniej tak, że czynię to teraz. Powiedziałem o trzech rzeczach: o moście we Wieszczętach, przekazałem informację Starosty, poprosiłem żeby uwzględnić w przyszłym roku, powiedziałem o odpowiedzi na pismo na temat chodnika i powiedziałem na temat funduszu sołeckiego. Pan Wójt poruszył tematów więcej dotyczących mojej osoby także musze się do tego odnieść. Zrobię to od końca. Jeżeli chodzi o wnioski, które złożyłem, które rozliczam, rozliczyłem i które będę realizował, jeżeli pan Wójt stwierdził, że gdyby nie praca urzędnika, to zwrócilibyśmy całość datacji to bardzo proszę o informację, o którą dotację chodzi i jakie były formalne niedopełnienia i skąd taka opinia. Jeśli chodzi o pracę społeczną, powiedział Pan Wójt, że każdy tu na sali zrobił na pewno więcej niż ja. Cieszę się, że tak jest, nie wnikam w szczegóły, ale pozwolę sobie też mieć wątpliwość, bo wszystkich nie znam, ale co do pracy społecznej Pana Wójta mam wątpliwość, bo przez tyle lat pełnienia funkcji wójta ciężko odróżnić co było pracą społeczną a co pełnieniem funkcji, ale to Pan wywołał ten temat, nie będę się licytował ile godzin przepracowałem społecznie, ile mogłem przepracować bo nie po to to robię. Jeśli chce się Pan przekonać to zapraszam na 16.00 na boisko, może Pan ocenić, czy robimy coś społecznie wszyscy razem czy nie, ale licytował się nie będę. Co do funduszu sołeckiego to odpowiedź Pana Wójta dosadnie pokazała, jakie jest Pana stanowisko. Powiedział Pan, że jestem radnym powiatowym i nie powinienem się interesować tym, co się dzieje w Radzie Gminy. Jestem również mieszkańcem tej Gminy i pozwoliłem sobie wyrazić swoją opinię. Myślę, że wyrazić opinię wolno, korzystając z prawa, że otrzymałem zaproszenie. Ubolewam nad decyzją, ubolewam nad sposobem, że po terminie takie tematy są załatwiane. Teraz nie wiadomo, czy głosowanie było dobre czy nie, a to że powiedziałem, że środki na sołectwa są tak rozdysponowane jak są, widać gołym okiem. Ja nie mówię, bo mieszkam akurat w sołectwie, gdzie radni gminni zadbali odpowiednio o to, mieli predyspozycje, umiejętności i zresztą wieś otrzymała tytuł Pięknej Wsi. Są radnymi gminnymi z tego sołectw i walczą o środki dla tego sołectwa. Natomiast Pan jest Wójtem całej Gminy a po tylu latach urzędowania, taka jest moja ocena, którą wolno mi mieć, że jadąc do Łazów do Wieszcząt, do Grodźca, do Iłownicy, do Landeka, który nie ma radnego w radzie Gminy już chyba drugą kadencje, proszę porozmawiać z ludźmi z Landeka i się dowiedzieć jaka jest ich opinia, jak oni uważają. Taką ocenę mi wolno mieć, taką przedstawiłem i będę się jej trzymał. Kolejną rzeczą, sam Pan Wójt przyznał później, że był na konwencie, przekazał to samo na temat 50% dofinansowania. O stanowisku, jakie było, nie będę już tego wałkował, bo szkoda czasu ale niech Pan pamięta, że te chodniki nie są budowane dla powiatu ale dla mieszkańców Gminy Jasienica, te drogi są budowane dla mieszkańców Gminy Jasienica a sytuacja jest, tak jak w budżecie Gminy, ciężka. My podatków nie możemy podnosić, także dochody mamy niezależne od nas i dopóki nie będzie tego zrozumienia to będzie tak, że środki będą szły do Czechowic, do Bestwiny, Wilamowic, Porąbki bo ci wójtowie na konwencie i przy tej współpracy powiatowej maja niestety więcej do powiedzenia i to widać po inwestycjach. Nie Rada Powiatu do końca decyduje o  tych inwestycjach, które są wykonywane, najważniejszym organem jest tak naprawdę konwent wójtów i burmistrzów, gdzie siedzą starosta mający budżet i wójt też mający budżet. To, się dzieje w tej kadencji, działo się w poprzedniej kadencji a można mówić ile było inwestycji powiatowych wcześniej, ile jest teraz, ile będzie to zobaczymy. Nie chodzi o to, żeby się licytować. Zadał Pan pytanie, co jako radny zrobiłem. Półtora roku kadencji minęło, niech Pan pozwoli, że pod koniec kadencji złożę Panu osobiście sprawozdanie z tego co zrobiłem, na dzień dzisiejszy nie będę tego robił, bo nie po to jestem radnym, żeby przychodzić na sesję i wymieniać co zrobiłem. Przyszedłem na sesję, poruszyłem trzy tematy, odpowiedź z Pana strony była taka jaka była. Nie będę więcej zabierał czasu, ja swoje powiedziałem, po prostu musiałem odnieść się do tego, co pan Wójt powiedział.

Pan Batelt – Panie Radny Masnym, nie chcę z Panem polemizować, ale po ostatnim Pańskim wystąpieniu tak się zastanawiam czy Pan jest radnym powiatowym z ramienia tej Gminy czy może innej, bo po tym jak Pan się odniósł do Pan Wójta to mnie się wydaje, przepraszam, że to powiem, musi się pan jeszcze dużo nauczyć, żeby Pan pewnym sprawom dorównał. Jest Pan młodym człowiekiem, jest wszystko przed Panem, niech się Pan zastanowi, co Pan mówi i niech Pan się wykaże co Pan dla tej Gminy potrafi zrobić, jest to wszystko przed Panem. Co do tej dyskusji to jestem zbulwersowany, bo ja w tej gminie spędziłem już kilkadziesiąt lat, i w czynach społecznych kiedyś i dzisiaj robi się bardzo dużo a Pan jeszcze tego nie zrobił. A to, co Pan Wójt zrobił dla tej Gminy, to albo się Pan przyglądnie i zrobi analizę tego i będzie wiedział. To, co Pan powiedział było po prostu bezczelne.

Pan Przewodniczący – ja myślę, że jeżeli na koniec sesji mamy tu rozpocząć „wojnę podjazdową” to wydaje się mi, że to niczemu nie będzie służyć. Dlatego proszę wszystkich Państwa o spokój.

Pan Mroczko – ja chciałbym się zwrócić z prośbą, aby pamiętając sytuację z poprzedniej kadencji, gdzie za dużo było polemiki odnośnie osób a za mało odnośnie problemów, abyśmy w tej kadencji – myślę, że pewne rzeczy się ułożyły i idą w dobrym kierunku i żeby to utrzymać, żebyśmy się skupiali na meritum spraw a nie na osobach. O to apeluję do wszystkich osób, które tu dzisiaj występują w tych kwestiach. Myślę, że z jednej strony nie ma potrzeby, żeby na sesji oceniać sprawy wewnętrzne organizacji społecznych, bo to należy do kompetencji zarządu tych organizacji a było to niepotrzebne i z drugiej strony też wystąpienia były zbyt może intensywne. Myślę, że ta forma polemiki nie doprowadzi do niczego dobrego i uważam, że, powiem szczerze Panie Wójcie, to wystąpienie nie było dobre, to się skończyło później dyskusją zwielokrotnioną. To jest moja prośba.

Pan Wójt – moja wypowiedź nie będzie, ani agresywna, ani opiniująca, ani podsumowująca, ja tylko mogę Panie Masny podziękować Panu za własną ocenę mojej pracy przez te lata zarazem z życzeniami, aby Pan po takim samym okresie miał taki dorobek jak ja, żeby Pan tyle osiągnął, co mi jest dane, może to nie jest skromne, ale nie muszę się tego wstydzić, co zrobiłem. A nie życzę Panu tylko jednego, żeby po tym czasie ktoś wstał i tak Pana podsumował. Natomiast nie może być tak, że Pan porusza kwestie, że Pan nie wie, czy głosowanie było dobre, czy nie. To jest ta część polemiki, której nie możemy sobie uskuteczniać, bo to jest posiedzenie Rady Gminy, była uchwała, zostały policzone głosy, zostały ogłoszone i Pan Radny tu siedzący nie może wyjść z sesji z przekonaniem czy ono było dobre, czy było źle policzone czy nie. To, że chodniki są na drodze powiatowej i my tego nie robimy do powiatu tylko dla mieszkańców, to Pan to tyle razy słyszał tu z tego prezydium, że Pan się tego widocznie nauczył. I jeszcze to, że nie Rada Powiatu decyduje tylko na konwencie decydują jak budżet Powiatu ma wyglądać. Życzę Panu, żeby te informacje Pan przekazał Staroście i wysłuchał, co ma w tym temacie do powiedzenia. Ja już tego nie będę drążył, bo jakbym przyszedł na Radę Powiatu i zacytował Pana słowa to myślę, że Rada Powiatu obradowałaby trochę dużej. „Nie ma dobrych relacji pomiędzy Wójtem a Starostom” powiem Panu otwarcie, że są bardzo dobre i nigdy nie zszedłem na złe słowo ze Starostom poza tym, jak chcemy realizować zadania na terenie Gminy Jasienica, co może Starosta a czego nie i proszę nie odbierać tego że ja się spieram w sprawach ważnych dla Gminy w Powiecie, nie robię tego dla siebie tylko robię dla mieszkańców i to że my się spieramy, że nie ma środków to nie znaczy, że nie mamy dobrych relacji a przykładem tego jest to, że w jednej gminie złożono jedno zadanie na 16 mln zł, zostało ono złożone po tym jak Pan poprosił, żebym się w to włączył.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2012-07-07 10:14:00)

#14 2012-07-07 10:23:12

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesji Rady Gminy Jasienica z dnia 29 maja 2012 roku

Pan Masny – chciałbym tylko przekazać dwie informacje dotyczących spraw, które aktualnie dzieją się w Powiecie. Jedna dotyczy zmian, które się szykują w strukturach naszego bielskiego pogotowia ratunkowego. Myślę, że dobrze by było, żebyście Państwo też mieli tą wiedzę. Ponieważ w całym kraju jest prowadzona reorganizacja systemu informacji ratowniczej. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że w naszym bielskim pogotowiu, które obsługuje Miasto Bielsko i Powiat Bielski, są dwa stanowiska dyspozytorni, które przyjmują zgłoszenia o zdarzeniach. Natomiast w nowym systemie, który wdrażają poszczególne województwa, sytuacja będzie wyglądać tak, że każde zgłoszenie z naszego województwa będzie trafiać do Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Katowicach. Czyli każde zdarzenie np. z Gminy Jasienica będzie zgłaszane w Katowicach, z Katowic informacja będzie przekazywana do Bielska. Bielskie pogotowie, oprócz tego, że będzie obsługiwać Powiat Bielski i Miasto Bielsko, będzie dodatkowo obsługiwać również Powiat Cieszyński i Powiat Żywiecki. Będzie zwiększona ilość stanowisk z 2 do 5. Oceny nowego systemu przez Dyrektora Pogotowia w Bielsku-Białej i przez specjalistów są pozytywne, bo będzie łatwiej nim zarządzać, natomiast z naszego lokalnego punktu widzenia sama taka informacja, że będziemy dzwonić do Katowic, stamtąd zgłoszenie trafi do Bielska, potem do zespołu medycznego wzbudza obawę, że będą problemy z tym, że informacja ta może nie być zbyt dokładna. Oglądałem osobiście w bielskim pogotowiu ten system, jest on dość nowoczesny, są tam tablety, na które przychodzi pisemna informacja do zespołów wyjazdowych. Natomiast lepiej to wygląda na terenie Bielska-Białej gdzie są nazwy ulic i numeracja budynków, tam to jest dużo prostsze. Natomiast wyobrażając sobie sytuację w naszej Gminie gdzie nie można dokładnie podać miejsca, ponieważ numeracja budynków jest rozrzucona, nie wszystkie ulice są znane, nie budzi to optymizmu. W Katowicach będzie 60 dyspozytorów na całe województwo. Jeżeli się tak zdarzy, że nie będzie wolnego dyspozytora to przełączą nasze zgłoszenie do najbliższego województwa, czyli Małopolski. To już jest dość mocno niepokojące, że dzwoniąc z Jasienicy z wezwaniem pomocy, ktoś w Krakowie je odbierze i będzie kierował karetkę. Ale na to nie mamy wpływu, ponieważ jest to ogólnopolska zmiana. Chciałbym się również odnieść do punktu, dotyczącego przekazanie środków, jako pomocy na zabezpieczenie transportu przez bielski PKS. Nie widziałem projektu uchwały ale od Prezesa PKS wiem, że to będzie 207 tys. zł. Jest to kwota, która została wspólnie wypracowana, obliczona na podstawie ilości kilometrów, które autobusy pokonują w Gminie. Ja jestem po rozmowie z Prezesem PKS-u i tu taką informację do Państwa dyspozycji przekażę. Mamy dane z I kwartału i PKS przynosi około 100 tys. zł straty miesięcznie, czyli jest to ponad 1 mln zł straty na rok. Stąd te środki zarówno z budżetu powiatu jak i gmin (min. te, które państwo przekażecie) na pokrycie tej straty zostaną przekazane. Ma miejsce dyskusja czy PKS jest na tyle dobrze zarządzany, że ta strata musi być, czy można by było lepiej wykorzystać majątek PKS-u. Natomiast na dzień dzisiejszy jest ta strata taka, jaka jest. Myślę, że odpowiednie działania będą podejmowane. Dziękujemy za tą pomoc. Prezes PKS-u przekazał mi również informację, że zrobili takie wstępne wyliczenia i gdyby zwiększyć tą dopłatę dwukrotnie z 1 mln zł na 2 mln zł można by obniżyć cenę biletu jednorazowego średnio o złotówkę, dotyczy to całego powiatu. Natomiast z naszej strony padło pytanie, co jeżeli poszczególna gmina kosztem zwiększonej dopłaty chciałaby obniżyć cenę biletu? Otrzymaliśmy informację, że jest to możliwe, i tak jak mówię przykładowo trzymając się tego, co prezes powiedział, gdyby zwiększyć ta dopłatę np. dwukrotnie, być może byłaby możliwość znacznego obniżenia ceny biletu. Nie wnikam jak to ma wyglądać w Gminie Jasienica, bo tutaj ta dopłata jest najwyższa, ponieważ wynika z największej ilości kilometrów, ale myślę, że warto byłoby się zwrócić do PKS-u z takim pytaniem o przygotowanie odpowiedniej kalkulacji. Przekazuję taką informacje, jeżeli będzie taka wola z Państwa strony to proszę się zwrócić do Prezesa PKS-u i myślę, że on takie wyliczenie przygotuje. Jeżeli chodzi o sprawy bieżące z drogami, to łatanie dziur jest w trakcie, co prawda jestem troszeczkę zasmucony, że nasz okręg zarząd podzielił sobie z Gminą Czechowice i tam dosyć znacznie te remonty są wykonywane. Natomiast na naszych drogach już się pierwsze te remonty pojawiły, w najbliższym czasie będą następne, tak, że proszę o zgłoszenia gdzie w pierwszej kolejności jechać. Również proszę o informację, jeżeli te dziury są łatane w sposób niewłaściwy. Na koniec chciałbym jeszcze się odnieść do dyskusji z poprzedniej sesji, bardzo złej dyskusji. Jest mi bardzo przykro, bo zostałem w sposób bardzo przykry zaatakowany, ale myślę, że nie powinienem na atak odpowiadać atakiem. Także z mojej strony wszystkich Państwa, również Pana Wójta, przepraszam, ponieważ myślę, że były to słowa niegodne tej sali.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2012-07-07 10:23:54)

#15 2013-01-10 08:17:45

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 29 sierpnia 2012 r.

Złożył dwie interpelacje:
1)    w imieniu mieszkańców sołectwa Jasienica zwrócił się z prośbą, aby na ul. Strumieńskiej w kierunku od spółdzielni w Jasienicy ustawić znak ograniczający prędkość do 40-50 km/h. Dodał, że w tym miejscu kończy się teren zabudowany.
2)    poinformował, że obecnie wykonywana jest nakładka asfaltowa na ul. Zdrojowej w Jaworzu. Zapytał czy zostanie wykonane oznakowanie poziome oraz linia środkowa. Zwrócił się o wykonanie.

#16 2013-01-10 08:20:03

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 20 września 2012 r.

Powiedział, że pół roku temu na sesji był pan radny Jan Bożek z Jaworza i panowie wspólnie prosili o wykonanie remontu przepustu na ul. Słonecznej w Jaworzu. Na dzisiejszej sesji pan radny również jest obecny i w jego imieniu oraz własnym dziękuje, że ten przepust został wykonany. Mieszkańcy są zadowoleni. Podziękował również za wykonanie nakładki w Jaworzu. Miejscowość wygląda teraz całkiem inaczej.

Pan Przewodniczący
Powiedział, że Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP poinformował, iż na posiedzeniu w dniu 10 września 2012 r. doszło do zmiany na stanowisku przewodniczącego Klubu PO. Obecnie funkcję tę pełni radny pan Sławomir Masny.

#17 2013-01-10 08:22:28

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 25 października 2012 r.

Odczytał interpelację, którą złożył na piśmie.
„Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP oraz Klub Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracają się z prośbą o uwzględnienie w budżecie Powiatu bielskiego na rok 2013 środków finansowych na wykonanie następujących zadań: 
1.    wykonanie projektu na przebudowę ul. Krakowskiej w Bestwinie;
2.    wykonanie warstwy ścieralnej od centrum Buczkowic do ul. Lipowskiej             w Godziszce;
3.    remont ul. Lipowskiej w Godziszce;
4.    poszerzenie chodnika na ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach nad potokiem Świerkówka;
5.    wykonanie nakładki na ul. Mazańcowickiej w Czechowicach-Dziedzicach od ul. Kotulińskiego do ul. Ligockiej;
6.    wykonanie projektu ronda na skrzyżowaniu ul. Traugutta, Narutowicza              i Drzymały w Czechowicach-Dziedzicach;
7.    wykonanie nakładki na ul. Szkolnej i Górniczej w Czechowicach-Dziedzicach;
8.    przebudowa ul. Bielskiej w Międzyrzeczu Górnym (2 etap);
9.    wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Cieszyńskiej z ul. Zdrojową w Jaworzu;
10.    wykonanie nakładki na ul. Słonecznej w Jaworzu;
11.    przebudowa ul. Sobieskiego i Kęckiej w Kozach (2 etap);
12.    przebudowa ul. Górskiej w Szczyrku (1 etap);
13.    wykonanie projektu bezpiecznego włączania się do ruchu na skrzyżowaniu    ul. Fałata i Szczyrkowskiej w Bystrej;
14.    wykonanie barier energochłonnych na ul. Fałata w Bystrej (2 miejsca).”

Pan Józef Świerczek – radny PiS
Odniósł się do wystąpienia Klubu Radnych PO i PSL. Stwierdził, że rozumie, iż potrzeb jest dużo i Klub PiS również mógłby stworzyć taką listę, ale należy patrzeć na realia. Budżet jest okrojony i należy podchodzić do pewnych rzeczy realnie. Zdaniem p. radnego nowe władze klubów radnych spowodowały, że potrzeb i życzeń jest wiele. Zapytał czy radni podliczyli, jaka byłaby to kwota na realizację tych potrzeb.

Wyjaśnił, że są to realne potrzeby. Oba Kluby (PO i PSL) tworzy 10 radnych i to, co zostało zgłoszone jest wypracowaną formą w ciągu dłuższego czasu. Powiedział, że radni są świadomi, jakie są to rzeczy i jaki jest ich priorytet w budżecie, natomiast jeśli chodzi o kwoty, radni poczekają najpierw na odpowiedź na interpelację. Radni ww. klubów znają tę kwotę i uważają, że zamieszczenie jej w budżecie na 2013 r. jest realne. Jeśli inne kluby radnych chcą składać podobne wnioski, nie ma problemu, wszyscy mogą to zrobić.

Pan Przewodniczący Rady
Stwierdził, że radny nie tylko ma chcieć, ale powinien również wskazać z czego ma to być zrealizowane. Zostaliśmy wybrani jako radni, aby mieć tę świadomość. Ponadto sformułowanie „wiemy, ale nie powiemy” kojarzy się z przeszłością, 30 lat temu – „to mój komentarz jako radnego”.

Pan Wojciech Waligóra – radny RPW, Przewodniczący Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego
Powiedział, że szkoda, iż pani radna K. Juraszek-Żydek opuściła wcześniej poniedziałkowe posiedzenie Komisji Gospodarki, ponieważ padło tam jedno znamienne słowo. Patrząc na zgłoszone przez Klubu PO i PSL inwestycje p. radny chciałby przypomnieć radnym tych klubów, że są radnymi Powiatu Bielskiego, a nie poszczególnych gmin. Podczas Komisji pan radny Masny stwierdził, że cały budżet na 2013 r. jest skonstruowany pod gminę Czechowice-Dziedzice. Wyraził zdziwienie, że p. Masny nie dokończył tego wystąpienia dzisiaj. Pani radna wyszła z Komisji po przedstawieniu swoich wniosków. Przedstawione zostały przez ZDP zadania, które Rada Powiatu przyjęła do realizacji w Wieloletniej Prognozie Finansowej na kolejne lata. Pan radny Masny mógł to przedstawić podczas Komisji, a nie zostało powiedziane nic. Dlatego p. Waligóra dziwi się taką intensywnością pracy od posiedzenia Komisji w poniedziałek do dziś, czyli do czwartku. Pan Waligóra nie postawił wniosku, że oświata kosztuje powiat dodatkowo 4 700 tys. zł i że trzeba się zastanowić nad innym rozwiązaniem - po raz pierwszy od niepamiętnych czasów brakuje środków z subwencji oświatowej na wynagrodzenia nauczycieli i powiat musi je zabezpieczyć z własnych dochodów. Jest to sytuacja, która również powinna radnych niepokoić.

Pani Katarzyna Juraszek-Żydek – radna SLD
Stwierdziła, że nie jest jedyną radną z terenu Czechowic-Dziedzic i zapytała p. radnego Cezarego Czapigę, czy zgadza się ze stwierdzeniem p. radnego Masnego, iż cały budżet jest skonstruowany pod gminę Czechowice-Dz. Ponadto wnioski, a właściwie zapytanie p. radnej podczas Komisji Gospodarki dotyczyło ul. Górniczej i ewentualnego przedyskutowania z burmistrzem Czechowic-Dz. tematu przekazania odcinka tej ulicy (do ul. Kaniowskiej) miastu. Zapytanie dotyczyło również mostu na rz. Wiśle, czyli kwestii, która ewentualnie jest w budżecie zakładana oraz ul. Traugutta (całej wraz z rondem), ponieważ dokumentacja jest wykonana.
Na tej Komisji obecny był również Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rady Gminy Jasienica, który przekazał wnioski swojej Komisji. Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – p. Jerzy Kubik powiedział wówczas ważną rzecz: zawsze w powiecie patrzy się na to, jak gmina, a raczej zarządca gminy współpracuje z powiatem. Trzeba jednak również popatrzeć, że jesteśmy radnymi powiatowymi. Wiadomo, że każdy ma wnioski z terenu swojej gminy, ponieważ wie lepiej co się dzieje na jego terenie, niż w innych gminach. To, co powiedział p. Masny – gm. Jasienica i Czechowice-Dz. mają najwięcej kilometrów dróg powiatowych. Duża tu rola wójta gm. Jasienica pod kątem współpracy z powiatem.

Pan radny Masny
Odniósł się do wypowiedzi p. Waligóry i powiedział, że jeśli coś się cytuje, należy to robić dokładnie. Pan radny na Komisji powiedział, że „ma wrażenie, iż jest to budżet Czechowic-Dziedzic”, a nie, że jest. Ponadto pan radny na Komisji wypowiadał się we własnym imieniu, a dziś przedstawia stanowiska dwóch klubów i jest to różnica. Pan radny zgadza się z tym, co powiedziała p. radna Juraszek-Żydek, że duża w tym rola zarządcy gminy. Prośba została złożona w formie interpelacji. Pan radny złożył wiele interpelacji, na które otrzymał odpowiedź odmowną, ponieważ nie ma środków finansowych. Więc między żądaniem, prośbą a interpelacją jest różnica. Każdy może złożyć interpelację i należy to robić. Tym bardziej, jeśli Kluby chcą to robić.

Pan Przewodniczący Rady
Stwierdził, że jeśli jest to prośba, to jest to zupełnie inne stanowisko.

Pan Józef Herzyk – radny PiS
Powiedział, że trzeba znaleźć rozwiązanie, ponieważ liczy się nie tylko miejsce, ale i kolejność zadań i w tej sytuacji popiera wypowiedź p. radnego Masnego. Stwierdził, że pouczenia ze strony p. Przewodniczącego w stosunku do stanowisk obu klubów są nie na miejscu. Jeśli kluby podjęły stanowisko i jest ono wyrażone, należy je uszanować. Każdy ma prawo się wypowiedzieć.
Panu radnemu chodzi o przejrzyste zasady, ponieważ „ktoś zajmuje się drogami, ktoś podejmuje decyzje i dla jednych jest, a dla innych brakuje”. Na posiedzenia Komisji dostarczane są gotowe decyzje, z góry ustalone, a niektóre tuż przed samą Komisją i trudno się wtedy odnieść do nich szczegółowo.
Zwrócił się również z pytaniem, które zadano p. radnemu – chodzi o kwestie związane z mediami. Przed chwilą p. radny otrzymał artykuł z gazety „Region”, w którym jest zarzut, iż Starostwo nie udostępniło nagrania z posiedzenia sesji Rady Powiatu. Pan radny zapytał czy jest to zgodne z prawem. Ponadto dobrze byłoby, aby tematy poruszane na sesji Rady Powiatu znalazły się w biuletynie „Mój Powiat”. Są artykuły z przecinania wstęg, zdjęcia różnych osób, ale radnych być może interesuje również to, co się dzieje na sesji. Zwrócił się, aby szanować stanowisko klubów. Gmina Czechowice-Dz. otrzymała większe środki fin. Podkreślił, że pouczenia całych klubów przez p. Przewodniczącego są nie na miejscu.

Pan Przewodniczący
Podkreślił, że nie pouczał całych klubów i zastrzegł sobie, że wypowiada się jako radny, do czego ma prawo. Przypomniał o tym, co było na szkoleniu na początku początkiem kadencji, że radny ma radzić, doradzać, wspomagać, a Zarząd ma wykonywać to, co podejmuje Rada. Jest to nadinterpretacja ze strony p. radnego Herzyka. 

Pan radny Herzyk
Powiedział, że się z tym zgadza. Pan radny Masny nie mówił w imieniu własnym, ale dwóch klubów. Zwrócił się, aby te decyzje, wystąpienia dotyczyły również Pana Przewodniczącego.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2013-01-10 08:23:41)

#18 2013-01-10 08:25:03

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 29 listopada 2012 r.

1.    Pan radny złożył interpelację w sprawie usytuowania przystanku autobusowego przy Urzędzie Gminy w Jasienicy - na skrzyżowaniu na światłach. Na Komisji Bezpieczeństwa Rady Gminy Jasienica została złożona deklaracja Wójta Gminy, że przeznaczy miejsce na budowę zatoki autobusowej, dzięki czemu przystanek zostanie przesunięty ok. 30 m dalej. Obecne miejsce przystanku autobusowego blokuje cały ruch na tym skrzyżowaniu, który w godz. szczytu jest bardzo duży.
2.    Sprawa dotyczy skrzyżowania w Międzyrzeczu Dolnym (przy boisku). Skrzyżowanie nie posiada ronda i kierowcy samochodów mają problem z poruszaniem się w tym miejscu. Jest sugestia Komisji jak to wykonać. Tymczasowym rozwiązaniem ma być oznakowanie. Poprosił o informację, jakie rozwiązanie jest planowane  (wykonanie ronda lub wysepek). Poprosił o precyzyjną  informację w tej sprawie.
3.    Poprosił o informację – ile km dróg ma linie środkowe, czyli oznakowanie poziome oraz jaki jest koszt wykonania 1 km drogi z oznakowaniem.
4.    Nawiązał do wypowiedzi Pana Starosty na sesji Rady Powiatu i zapytał, która droga została pozbawiona kategorii drogi gminnej, czyli została przejęta przez Powiat.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Sławomir Masny (2013-01-10 08:27:31)

#19 2013-04-11 21:46:43

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 27 grudnia 2012 r.

Stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Bielskiego na rok 2013

Panie Przewodniczący,
Panie Starosto,
Panie i Panowie Radni,
Szanowni Państwo,

W przedłożonym przez Zarząd projekcie budżetu Powiatu Bielskiego na rok 2013 planowane dochody wynoszą 95.817.281,64 zł, a planowane wydatki 98.733.136,92 zł. Deficyt wynoszący 2.915.855,28 zł, pokryty zostanie przychodami z kredytów bankowych i pożyczki w pełnej wysokości.

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej ma zastrzeżenia co do sposobu konstruowania przedłożonego projektu budżetu, które jednak będziemy argumentować w niezależnym trybie.

Naszym zdaniem w planie inwestycji drogowych na rok 2013, powinno się znaleźć więcej zadań służących poprawie infrastruktury drogowej powiatu.

Wyrażamy niepokój w sprawie zarządzania i zwiększania się dopłat z budżetu samorządów do spółki akcyjnej PKS, oraz braku strategicznego modelu funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Na uwagę zasługuje kierunek działań Zarządu powiatu w sferze restrukturyzacji oświaty, którego efektem jest zmniejszenie kosztów utrzymania struktur.

Przyjęcie budżetu stanowi podstawę stabilnego funkcjonowania Powiatu. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności, pomimo powyższych uwag Klub Radnych Platformy Obywatelskiej zdecydował się poprzeć projekt uchwały budżetowej w przedłożonym kształcie, biorąc pod uwagę, że stanowi on strukturę dynamiczną i wielokrotnie w ciągu roku będą dokonywane jego korekty.

W imieniu Klubu Radnych
Platformy Obywatelskiej RP
Przewodniczący Klubu
Sławomir Masny

#20 2013-04-11 21:58:38

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

Dyskusja nad budżetem Powiatu Bielskiego na 2013 rok.

Odniósł się do budżetu na 2013 r. Powiedział, że jest to bardzo dobry budżet pod względem księgowym – wszystko się zgadza: przychody, rozchody, deficyt jest pokryty. Pod tym względem nie można mieć zarzutów. Natomiast wszystkie działania, jakie podejmowali radni, kluby radnych, miały na celu przede wszystkim wywołanie dyskusji nad budżetem. Pod tym względem, zdaniem p. radnego wynik jest połowiczny, ponieważ nie było poważnej dyskusji. Na Komisjach budżet był raczej omawiany, opiniowany i przyjmowany. Komisje nie wniosły żadnych poprawek, ponieważ okazało się, że się nie da. Radni zostali poinformowani, że można było składać propozycje do budżetu do końca sierpnia. Całościowo budżet pokazał jedną rzecz – było mówione, aby nie uprawiać polityki w powiecie, ale w budżecie ukazała się ta prawdziwa, zła polityka. Chodzi głównie o inwestycje drogowe i dz. 600. O inwestycjach powinny decydować kryteria pozytywne, czyli słuszność inwestycji, koszty, dofinansowanie z gminy, stan dróg. Pan radny ma wątpliwości czy do końca to decydowało, nie tylko w tym budżecie, ale i poprzednich.
Zwrócił się do radnego Jana Borowskiego, który jest radnym od kilku kadencji, do p. Starosty i Przewodniczącego Rady – od 10 lat mieszkańcy Międzyrzecza zwracają się w jednej sprawie – remontu niecałych 2 km odcinka drogi. Pismo kierowane było w 2004 r. do p. Przewodniczącego w tej sprawie. To powinno być refleksją. Pan radny będzie głosował „za” budżetem na 2013 r., choć argumentował, że będzie „przeciw”. Nie chce burzyć tego porządku, ponieważ jest on cenny. Taką decyzję podjęto na posiedzeniu Klubu Radnych PO. W opinii napisano, że budżet zostanie poparty w ramach odpowiedzialności za cały powiat, łącznie z Wilamowicami i innymi gminami. Zwrócił się z prośbą, aby następny budżet i praca nad nim, szczególnie na posiedzeniu Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego wyglądała inaczej. Proszono, aby Komisja miała nieograniczony czas, a była godzinę przed posiedzeniem Komisji Budżetu i Finansów. Proszono również, aby na posiedzeniach był obecny p. Starosta, ponieważ dyskutowano o drogach, aby był Dyrektor lub Zastępca Dyr. Zarządu Dróg. Częściowo udało się to osiągnąć, ale nie do końca jest satysfakcjonujące. Komisje powinny mieć przełożenie na to, co się dzieje na bieżąco na drogach i na to, co się dzieje w budżecie. Niestety, po raz trzeci będzie głosowanie nad budżetem, w którym dla gminy Jasienica nie ma wpisanej żadnej inwestycji. Zadanie w Mazańcowicach wpisane jest na 2014 r. Przewodniczący Komisji – p. W. Waligóra na posiedzeniu stwierdził, że jeździ po drogach i droga w Międzyrzeczu jego zdaniem nie wymaga remontu. Komisja w tym roku ani razu nie wizytowała dróg powiatowych, co świadczy również o tym, że radni nie mają pełnej świadomości jaki jest obecnie stan dróg. W przypadku niektórych inwestycji nie zmienił się od 10 lat. Wyraził nadzieję, że wspólne głosowanie „za” tym budżetem będzie refleksją na dalszą współpracę i to, co będzie się działo w następnym. Padło stwierdzenie „opozycja” – zdaniem p. radnego dobrze, że jest krytyczne spojrzenie na budżet. Nad wieloma rzeczami trzeba porozmawiać. M.in. kwestia obniżki cen biletów w PKS-ie – p. radny nie ocenia czy było to dobre, czy złe. Radni chcą wiedzieć w jakim kierunku zmierza sytuacja w PKS-ie, jaka jest strategia rozwoju, jaki jest plan zmniejszenie kosztów w oświacie. Nie jest to kwestia jednego klubu, członka zarządu czy komisji, ale całej rady. Bierzemy odpowiedzialność za te placówki. W 2006 r. uchwałą Rady Powiatu przyjmowana była strategia. Stwierdzono, że jest to realizowane i dość dobrze podzielone. W tym kierunku działamy – nie burzymy, ale chcemy, aby pewne rzeczy odbywały się płynnie i były ustalane z punktu widzenia całego powiatu, w którym jest 10 gmin. Budżet jest dobry w sensie księgowym.  Inwestycje, które są w nim wpisane są bardzo ważne i powinny być. Natomiast ważny jest równomierny rozwój powiatu, uwzględniający wszystkie 10 gmin. Zdaniem p. radnego z każdym wójtem gminy można się porozumieć, dlatego docenia, że p. Starosta potrafi znaleźć porozumienie z każdym wójtem i radą gminy. W związku z powyższym p. radny zwraca się, aby ten budżet był przyjmowany po raz ostatni w taki sposób – bez rzetelnej dyskusji i argumentów.

Pan Jan Borowski – radny RPW
Powiedział, że musi się odnieść do wypowiedzi p. radnego Masnego, ponieważ został do tego „wywołany”. Pan radny Masny mówi półprawdy. Jeśli chodzi o drogę w Międzyrzeczu, nieprawdą jest, że nie zostało nic zrobione. Pierwszy odcinek został wyremontowany. W jakich trudach, wiedzą ci, którzy byli w tej kadencji, razem z p. Starostą. To, że nie został dokończony, to inna sprawa. Z drugiej strony nie można stawiać wszystkich pozostałych radnych w poprzednich kadencjach, jak i p. Starostę, że nic do tej pory nie zrobili. Pan radny Masny jest pierwszy raz radnym powiatowym i pokazuje jak potrafi wspaniale działać i upominać się. Jak na razie z tego upominania i działania niewiele wynika i pan radny sam powinien sobie odpowiedzieć dlaczego tak jest. Ponadto p. Masny będąc na komisji w gm. Jasienica powiedział, że jeśli nie będzie konkretnego zapisu dla gminy Jasienica, to zagłosuje „przeciw” budżetowi. A teraz przedstawione zostały pochwały budżetu. Trzeba się więc zastanowić – albo budżet jest zły, albo dobry, albo realizuję to, co powiem, albo nie. Zwrócił się, aby p. radny nie mówił półprawdy.

Pan radny Masny
Odnosząc się do wypowiedzi p. radnego Borowskiego stwierdził, że nie powiedział, iż nic nie zostało zrobione, tylko, że droga nie została dokończona. Zapytał czy inne odcinki realizowane w kilku etapach, również były tak długo realizowane. Realizacja pierwszego odcinka została rozpoczęta w 2009 r. Jest budżet na 2013 r. i dalej tej inwestycji nie ma. Niektórzy są radnymi 2 lata, ale są również radni, którzy są dłużej i odpowiadają za swój okręg i widzą, co zostało wykonane. Pan radny argumentował dlaczego będzie głosował przeciw budżetowi. Rozmawiał z p. Starostą i ustalono, że ta inwestycja, jeśli będzie to możliwe, zostanie w przyszłym roku złożona do dofinansowania. Takie stwierdzenie padło na Komisji i jest zapisane w protokole – p. radnemu to wystarcza, aby poprzeć budżet. Zrobi to w poczuciu odpowiedzialności i wyraził nadzieję, że deklaracja zostanie spełniona. Nie tworzy się żadnej złej polityki, tylko dyskutuje i dąży do kompromisu.

Pan Starosta     
Zwrócił się, aby skończyć dywagacje na ten temat. Radni z pierwszej kadencji – p. Przewodniczący R. Migdał, p. Helena Byrdy-Przybyła, Ś.P. Antoni Rycak, p. Starosta – nikt nie kwestionował, że wówczas większą część inwestycji wykonywano na terenie gm. Jasienica. Pan radny Masny tego może nie wiedzieć. Było nawet trochę żalu, że inne gminy są zaniedbane. Tak było w tamtym czasie. Główne drogi, metodą powierzchniowego utrwalania, wykonane zostały właśnie w gm. Jasienica. Byłoby nieuczciwe powiedzieć, że gm. Jasienica jest zaniedbana. Wspomnieć można choćby osuwisko, które kosztowało 4,5 mln zł, Zagórę – są to wykonane zadania. Nie mówiąc już o ub. roku, czy budowie drogi ekspresowej i sprawach z tym związanych. Gmina Jasienica ma bardzo dużo obiektów mostowych. Trzeba zwrócić uwagę ile wiaduktów wykonano. Niewielki most kosztuje 3 mln zł i gmina nie dofinansowywała tych remontów. Jako radni powiatowi inwestujemy w powiat. Bardzo dobrze, jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki fin., ale niekiedy są one przeznaczone konkretnie. W gminach, które dopłacają do inwestycji powiatowych robi się te inwestycje, ponieważ to mniej kosztuje powiat. Był czas, gdy była o tym mowa na sesji i tak ustalono, i wydawało się, że nie ma wątpliwości, iż w pierwszej kolejności inwestycje są realizowane w tych gminach. Czechowice-Dz. dopłacają i to ogromne pieniądze, podobnie Wilamowice (prawie 4 mln zł). Udało się to zrobić i dzięki temu drogi wyremontowano. Prawdą jest jednak, że bezpieczeństwo jest również ważne i nie zna miary.
Jeśli chodzi o czas, gdy realizowana była droga w Międzyrzeczu, była ona w całości zaprojektowana. Jednak w tym czasie bardzo wzrosły wartości kosztorysów i nie byliśmy w stanie tego zrobić. Były to tzw. projekty rozwoju subregionów, część bezkonkursowa. Nie dało się wykonać całych 2 km, dlatego obcięto do 1 km. Tylko ten powód zdecydował, żaden inny. Jedynie gmina Jaworze otrzymała środki z PRS-ów (otrzymali 85% dofinansowania), ale o tym dziś już nikt nie mówi. W budżecie nie było to wpisane, wiązał nas WPI. Dziś do zrealizowania są dwie schetynówki i trzeba znaleźć udział własny, aby je wykonać. Nie warto kłócić się które. W przyszłym roku, gdy będzie 1 mld zł, być może uda się złożyć wnioski na trzy drogi. Jest to 50% dofinansowania z budżetu państwa, pozostałe 50% byłoby do podziału z gminą. Od radnych zależy, aby nie włączać do tego polityki. Pracy na drogach jest tyle, że wystarczy na kilkanaście kadencji. Do tego dojdzie komercjalizacja szpitali. Po powodzi udało się pozyskać środki finansowe, w ramach programu 3×200 zrealizowano kilka poważnych inwestycji w wiejskiej części Czechowic-Dz., ale tam była powódź. Te drogi nie były remontowane w czasie istnienia woj. bielskiego i katowickiego. Zostały zweryfikowane przez służby wojewody. Część dróg udało się obronić, część nie. W ostatniej chwili udało się obronić ul. Szkolną w Bestwinie, głównie ze względu ma osuwisko, które się uaktywniło.
Od 1999 r. do 2002 r. była subwencja drogowa w wysokości ok. 5 mln zł. Były to środki na zarząd dróg i bieżące utrzymanie, i nic więcej. Potem subwencję drogową zamieniono na podatek. Dziś, dzięki dobrej sytuacji powiatu udaje się osiągnąć dochody z tego tytułu na poziomie 32 mln zł. Powiat żywiecki ma 24 mln zł i tyle samo dróg, w powiecie cieszyńskim jest podobnie. Trzeba tę zgodę wypracować. Niekiedy środki zewnętrzne kierowane są na konkretną drogę. Jeśli uda się pozyskać 17 mln zł na ul. Mazańcowicką – relacja gm. Jasienica w stosunku do innych gmin się zmieni. Dzięki przychylności radnych, dzięki tej zgodzie, udało się zainwestować przez 3 lata ponad 40 mln zł na drogi. Tego nie było w historii powiatu.

Pan radny Masny
Stwierdził, że dziś zasygnalizowano tylko, iż nie wszystko radnym się podoba jeśli chodzi o schemat pracy w radzie. Oczekiwana jest intensywniejsza praca ze strony radnych. Aby mieli wiedzę i możliwość wyrażenia swojej opinii na dany temat. Pan radny nie chce rozwijać tematu i dyskusji nad jedną drogą. Gdyby Komisja Gospodarki, Transportu i RG miała rzetelną informację ile km dróg na dziś jest nowych, ile starych, w jakim są stanie, można byłoby konkretnie rozmawiać. Pan radny jest członkiem tej Komisji, ale takiej informacji nie posiada. Byłby wniosek do złożenia, aby przeprowadzić inwentaryzację dróg i wiedzieć co wykonano, gdzie i co jeszcze trzeba zrobić. Wyraził ubolewanie, że droga się całkiem rozpadła, nie da się po niej jeździć, a Przewodniczący Komisji twierdzi, że jest w całkiem dobrym stanie i nie trzeba jej robić. Dlatego pan radny sygnalizuje inny schemat pracy w radzie.

Pan Wojciech Waligóra – radny RPW, Przewodniczący Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego
Powiedział, że nie rozumie p. radnego Masnego, który podczas ostatniego posiedzenia Komisji dziękował za wyjazdowe posiedzenie części zainteresowanych radnych i radnych gminy Jasienica na teren tej gminy. Zwrócił się, aby pan radny przesłuchał to, co nagrywał na Komisji. Dziś pan radny mówi, że nie było wyjazdowego posiedzenia Komisji w 2012 r. Zdaniem p. Przewodniczącego wszystkie problemy zgłaszane przez radnych z gminy Czechowice-Dz., Wilamowice, Jasienica, Wilkowice, Porąbka są w miarę możliwości realizowane. Przewodniczący Komisji Rady Gminy Jasienica, na prośbę p. radnego został przyjęty na Komisji. Radni powiatu bielskiego wyjechali na drogi. Pan Przewodniczący pamięta co powiedział na temat przejazdu przez Międzyrzecze, a nie o drodze Międzyrzeckiej. Budżet powiatu to nie tylko dz. 600. Gdyby nawet przez rok nie wykonywać inwestycji na drogach, nic złego by się nie stało. Radni chwalą w swoich wystąpieniach służbę zdrowia prowadzoną przez powiat. Inżynieria finansowa 2012 r. spowodowała, że nie będzie trzeba się przejmować ustawą o działalności leczniczej w 2013 r. Pan Przewodniczący Komisji nie jest jednak optymistą, gdy wartość majątku wynosi 12 mln zł i wartość zadłużenia również 12 mln zł. Jeśli chodzi o komercjalizację, pan radny będzie ostatnim, który podniesie rękę za komercjalizacją. Placówka zarządzana jako zakład opieki zdrowotnej zgodnie z ustawą o dział. leczniczej, nawet zadłużona na 12 mln zł będzie istniała dalej. Natomiast spółka prawa handlowego ma obowiązek przy takiej stracie postawić się w stan likwidacji, ogłosić upadłość.

#21 2013-04-30 21:04:52

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

XXXII Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 31 stycznia 2013 r.

Wrócił do tematu oznakowania poziomowego dróg w powiecie bielskim. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z ZDP, na 320 km dróg powiatowych, oznakowanie poziome posiada 82 km dróg. Tzn., że 238 km dróg nie ma oznakowania. Koszt max 1 km oznakowania drogi, czyli linie zewnętrzne, przejście dla pieszych i linia środkowa wynosi 2 670 zł. Do tego dochodzi koszt wykonania projektu – max to 2 400 zł. Czyli max koszt oznakowania wynosi 5 tys. zł. Nie na wszystkich drogach może być to pełne oznakowanie, więc koszty mogą być niższe. Średnio jest to ok. 4,5 tys. zł. W związku z tym Klub Radnych PO chciałby zgłosić wniosek do Zarządu Powiatu, aby spróbować wyodrębnić w tym roku kwotę 200 tys. zł, co wg tych oszacowań pozwoli oznakować ok. 45-50 km dróg powiatowych, z tych 238 km nieoznakowanych. Część tych dróg posiada dobre nawierzchnie, więc można wykonać oznakowanie. Temat był poruszany podczas posiedzenia Komisji Gospodarki, Transportu i RG w dn. 28.01.br., gdzie dyrektor ZDP poinformował, że od kilku lat w budżecie powiatu na ten cel jest kwota 150 tys. zł i jest to za mało. Gdyby udało się wykonać oznakowanie na 40 km dróg w powiecie w ciągu roku, w każdej gminie będzie to widoczne. W związku z tym jest wniosek Klubu Radnych PO, aby Zarząd Powiatu spróbował wygospodarować taką kwotę, a jeśli nie taką, to mniejszą, ale aby przynajmniej kilkadziesiąt kilometrów w ciągu roku udało się oznakować. Miałoby to bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, szczególnie tam, gdzie nie ma chodników lub pojawiają się zamglenia.

#22 2013-04-30 21:07:57

Sławomir Masny
użytkownik
Serwis/Website

XXXV Sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej, która odbyła się w dniu 21 marca 2013 r.

Zwrócił się z prośbą o wyremontowanie kilkumetrowego odcinka drogi na ul. Strumieńskiej w Jasienicy (jadąc od Jasienicy po prawej stronie). Poprosił również o zwrócenie uwagi na znaki drogowe, które w ostatnim okresie na terenie gm. Jasienica i całego powiatu bielskiego są odchylone od pionu.

#23 2014-11-20 12:02:24

miminek0
Gość/Guest

pan pisze we własnym imieniu?

A w sygnaturce niedozwolona reklama...
Monter

Stopka forum/Board footer