Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2010-03-08 09:55:57

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze
Zarejestrowany: 2007-06-18
Posty: 1485

Nasze Forum - Etykieta i Netykieta

Szanowni Forumowicze, Szanowne Forumowiczki,

Dziś Dzień Kobiet - święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla walki o równouprawnienie kobiet. Życząc wszystkim Paniom wszystkiego najlepszego zapraszam do szczerej rozmowy na temat naszego forum.

Forum Internetowe Międzyrzecza to forum społeczne. Jako forum wielotematyczne jest otwarte dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczyniać się do jego rozwoju. Otwarte dla wszystkich niezależnie od wieku, płci, poglądów i kwalifikacji. Podobnie jak inne fora tego typu, tworzy je grupa zarejestrowanych, bardziej lub mniej aktywnych forumowiczów oraz szeroka grupa gości, których aktywność ogranicza się do przeglądania zamieszczanych tu treści.

W ostatnim czasie za pośrednictwem moderatorów otrzymuję pytania oraz propozycje dotyczące wprowadzenia bardziej szczegółowych regulacji dotyczących form oraz treści zamieszczanych tu informacji. Skoro takie pytania padają, warto i trzeba o nich podyskutować.

Przeglądając treści zawarte na forum zauważalna jest duża praca, którą grupa bardzo aktywnych forumowiczów wkłada w jego rozwój, przekazując informacje, obserwacje, fotki, odnośniki, które dla innych użytkowników oraz gości mogą być ciekawe. Każdy uczestnik forum ma swój styl, swój sposób tworzenia postów, w tym sposób opracowania informacji. Uważam, że jest to ogromna zaleta tego forum, którą koniecznie trzeba uszanować. Osobiście nie jestem zwolennikiem wprowadzania rygorów stosowanych czasem na forach tematycznych lub naukowych, gdzie rygory takie są celowe ze względu na podobny poziom zainteresowań i kwalifikacji uczestników. Uważam, że bogactwem forum społecznego, a takim jest nasze forum jest różnorodność, wyrażająca się w wielu formach.

Napiszę szczerze, że nie jestem zwolennikiem wprowadzania szczegółowych zasad tworzenia postów. Według mojej oceny w zupełności wystarczyć powinny zasady zawarte w regulaminie naszego forum oraz w powszechnie stosowanej w Internecie netykiecie.

Pozwolę sobie przypomnieć kilka postanowień naszego regulaminu:

"3.Pamiętaj, że dyskusja powinna być kulturalna i merytoryczna.
4.Na forum piszemy poprawną polszczyzną
5.Pisz zgodnie z tematem.
6.Nie używaj słów wulgarnych, obscenicznych i obraźliwych. Nie używaj stwierdzeń noszących znamiona nienawiści rasowej, etnicznej, osobistej, światopoglądowej lub religijnej
...
11.Na forum nie ma miejsca na wszelkie prywatne animozje, zachowania agresywne i prowokacyjne. Powstrzymaj emocje i dyskutuj merytorycznie w duchu poszanowania zasad współżycia społecznego.
...
14.Do czytania forum nie jest wymagana rejestracja. Rejestrując się na forum podejmujesz decyzję o aktywnym uczestnictwie w dyskusji. Konta nieaktywnych użytkowników będą usuwane.
15.Treści zapisane na forum, posty, dyskusje i komentarze stają się integralną częścią bazy forum. Wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie wysłanych przez siebie informacji na zasadzie wyłączności przez serwis www.miedzyrzecze.org.pl


Warto tez przytoczyć niektóre postanowienia Netykiety:


"3 główne zasady:
  · Myśl(!)
  · Nie działaj na czyjąś szkodę
  · Nie nadużywaj
...
Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej krzyk i nie nadużywaj tego.
...
Nie wstawiaj w wiadomości naraz całej galerii emoticon (tzw. buziek) np. 50 na raz, bo kogoś w końcu krew zaleje i poza tym jaki to ma sens? Emoticons mają, jak sama nazwa mówi, wyrażać uczucia, które nie tak łatwo przekazać przez Internet.
...
Nie zadawaj pytania, na które już kiedyś została udzielona odpowiedź na forum, użyj wyszukiwarki na forum, czy przejrzyj co najmniej dwie pierwsze strony forum.

Pisz rzeczowo i konkretnie, tak ażeby każdy Cię zrozumiał.

Nadawaj tematom tytuły, które krótko i rzeczowo będą odzwierciedlać treść w nich zawartą, po których osoba później szukająca czegoś na forum mogła to odnaleźć.

Nie używaj w stopce na forum obrazków o dużej wielkości (powyżej około 100 KB), ani nazbyt szerokich czy wysokich (około 150 pikseli), lub zbyt wiele linii tekstu.
...
Staraj się nie przekraczać w swej stopce 3 linijek i jeśli nie jest automatycznie oddzielana stosuj separator np. "-- ".

Cytowanie wiadomości powinno być wyróżnione na tyle czytelnie, ażeby nie zlewał się
tekst oryginalny (cytowany) z właśnie pisanym.

Trolling - troll to złośliwy mały stwór (bajkowy)... jeśli nie chcesz być za takiego uznanym, staraj się nie powodować kłótni, nie prowokować, nie obrażać, a z drugiej strony nie daj się prowokować i nie odpowiadaj na prymitywne i niekulturalne zaczepki słowne.

Flooding - mówiąc prosto - zaśmiecanie bloga, zalewanie go wieloma, często identycznymi wpisami np. w komentarzach... nie zalewaj świata śmieciami - ani świata "rzeczywistego", ani wirtualnego! Nikt nie chciałby mieszkać na wysypisku śmieci - nie róbmy go z blogów.

Nie obrażaj nikogo, staraj się tego nie czynić publicznie nawet gdy masz ku temu powody. Zanim publicznie kogoś ocenisz w jakikolwiek sposób, przemyśl to na spokojnie i dwukrotnie.

Zwracaj uwagę raczej bezpośrednio danej osobie niż publicznie (zostanie lepiej odebrana i nie jako atak), chyba że jest to osoba już wyjątkowo łamiąca wszelkie reguły (i robi to też publicznie) i po wcześniej osobiście zwróconej jej uwadze nie zareaguje.

Jeśli się zwracasz do danej konkretnej osoby raczej pisz zaimki dużą literą: "Ty", "Ci", "Tobie"... a nie "ty" itp.

Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny.

Pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy.

Jeśli nie musisz, to nie utrudniaj i nie uprzykrzaj życia innym użytkownikom sieci."


Tyle regulamin, tyle netykieta.

Dzień Kobiet to święto równych praw dla różnych płci. Wykorzystajmy je do dyskusji na temat równych praw dla wszystkich forumowiczów. Tak, by dalsze miesiące naszego wspólnego tu przebywania były dla wszystkich fascynującym czasem wspólnej rozmowy i wzajemnego poznawania się. 

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Leszek Mroczko
administrator Forum Internetowego Międzyrzecza

Offline

 

#2 2010-03-08 13:41:04

Ania-czechy
legenda forum
Od/From: Karviná ČR
Zarejestrowany: 2009-06-16
Posty: 26872

Re: Nasze Forum - Etykieta i Netykieta

Drogi LeM-ie!

Dziękuję za życzenia i obszerne,  przydatne wskazówki dla nas, odwiedzających międzyrzeckie forum. Obiecuję, że wezmę je sobie do serca.
Teraz niechaj już tylko słonko nam przyświeca nie tylko dlatego, że dzień jest dłuższy lecz przedewszystkim dlatego, że wszyscy będziemy tego chcieli.

Offline

 

Stopka forum/Board footer

Powered by PunBB
© miedzyrzecze.org.pl