Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2010-10-25 18:06:57

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Mroczko Leszek Międzyrzecze Górne

W tym wątku zapraszamy do dyskusji z Leszkiem Mroczko z Międzyrzecza Górnego, kandydatem do Rady Gminy Jasienica - pozycja nr 3 na liście KW Platforma Obywatelska. Prosimy o kulturalną dyskusję.

#2 2010-10-27 15:47:15

leszek.mroczko
użytkownik

Re: Mroczko Leszek Międzyrzecze Górne

Szanowni mieszkańcy Międzyrzecza,

Kilka dni temu zostały zarejestrowane listy kandydatów na radnych do Rady Gminy, zaczyna się czas dyskusji przedwyborczych. W związku z tym, że zdecydowałem się ponownie ubiegać o mandat radnego, w tym miejscu zapraszam wszystkich Państwa do dyskusji na tematy dotyczące przyszłości Międzyrzecza i naszej Gminy.

W sposób szczególny zapraszam do wspólnej rozmowy Szanownych Kontrkandydatów z innych list wyborczych, abyśmy w sposób czytelny dla mieszkańców przedstawili swoje poglądy, sprawy, które nas łączą oraz te, które nas dzielą. Od lat jestem zwolennikiem otwartej debaty publicznej na ważne tematy, chciałbym by to miejsce było merytoryczną odpowiedzią na różne plotki i ploteczki, krążące po Międzyrzeczu, rozpuszczane najczęściej przez ludzi złych, którzy zza węgła i w sposób mało etyczny próbują ingerować w nasze sprawy. Odpowiedzmy im szczerą, uczciwą i pełną argumentów debatą.

W związku z tym, że każdy kandydat na radnego powinien mieć takie same prawa w dyskusjach przedwyborczych, na czas kampanii wyborczej zrezygnowałem z funkcji administratora tego forum, abyśmy wszyscy na równych prawach mogli rzeczowo i spokojnie rozmawiać.

Zapraszam do dyskusji.

#3 2010-10-28 17:32:37

Grzesiek
Gość/Guest

Chciałbym się zapytać dlaczego pan i pan Osuch startujecie z PO. Wiem, że wielu chce na was głosować ale ta PO im nie za bardzo pasuje. Baro proszę o odpowiedź.

#4 2010-10-29 11:30:44

leszek.mroczko
użytkownik

Grzesiek napisał:

Chciałbym się zapytać dlaczego pan i pan Osuch startujecie z PO.

Drogi Grzegorzu, zadałeś mi pytanie, którego się spodziewałem, a na które trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. W swojej notce biograficznej napisałem "Do Rady Gminy startuję z Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej, bo tu spotkałem wielu młodych przyjaciół". I to jest chyba odpowiedź najprostsza i najbardziej szczera. Gdy ponad dwa lata temu zdecydowaliśmy się z panem Tomaszem na wywołanie publicznej dyskusji nad sprawami gminnymi, spotkaliśmy grupę młodych ludzi - Sławka Masnego, Wojtka Zawadę, Marcina Gawlasa, którzy najpierw z zaciekawieniem, potem z niedowierzaniem słuchali o tym, jak funkcjonuje gmina Jasienica. Ci młodzi ludzie postanowili nam wówczas pomóc. Pojawił się Region, pojawiła się niezależna strona internetowa o zasięgu gminnym.

Nie będę Ci opisywał, jakie były naciski na tych młodych ludzi, by zaprzestali wydawania gazety, żeby zamknęli stronę internetową. Mogli za to otrzymać co chcieli - nowe drogi, dobre stanowiska za dobre pieniądze. Odmówili, dla dobra tej gminy odmówili osobistych korzyści. Przez cały czas bardzo nam pomagali - Wojtek Zawada od strony prawnej, Sławek Masny i Marcin Gawlas od strony medialnej. Gdy trzeba było popchnąć do przodu sprawy autobusu MZK to Sławek Masny wymyślił, by poprzez senatora i sekretarza miasta dotrzeć do Prezydenta Bielska i uzyskać jego zgodę na przedłużenie linii MZK. Zarówno senator jak i sekretarz miasta potwierdzili to na zebraniu w Międzyrzeczu. Co mówił na ten temat wójt Pierzyna na ostatnim zebraniu wiejskim wstyd mi przytaczać, jak zwykle udowadniał, że jest jedynym ojcem tego sukcesu. Sukcesu, którego bez Sławka Masnego na pewno by nie było, ja o tym wiem.

Co do Platformy Obywatelskiej, nie jestem członkiem tej partii, jestem osobą bezpartyjną. Moje sympatie polityczne są wypośrodkowane. Nie jestem zdecydowanym zwolennikiem ani PO ani PiS, na początku byłem zdecydowanym zwolennikiem POPiS-u, teraz nie wiem czy to jeszcze możliwe. Z przykrością patrzę na ostatnie wydarzenia polityczne w kraju, uważam, że obie partie powinny usiąść przy jednym stole, zamknąć drzwi i wyjść do ludzi dopiero wtedy, gdy ze szczerym uśmiechem na twarzy będą mogły powiedzieć, że wiele spraw zostało wyjaśnionych, topory wojenne zostały zakopane a najważniejsza jest współpraca na rzecz kraju.

Mój start z PO ma też wymiar lokalny. Po przekroczeniu 20.000 mieszkańców przez gminę zmieniła się ordynacja wyborcza. Nie ma już możliwości utworzenia Komitetu Wyborczego w Międzyrzeczu i startu w wyborach do Rady Gminy. Obecnie tylko duże komitety partyjne lub oparte o stowarzyszenia mogą w wyborach startować. Mogliśmy próbować wykorzystać Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza i w oparciu o nie tworzyć Komitet Wyborczy, ale nie byłoby to dobre. W Zarządzie naszego Stowarzyszenia są osoby duchowne, jest dyrektor szkoły, w Stowarzyszeniu są posłowie PiS, członkowie PO, jesteśmy grupą apolityczną, wzajemnie się szanującą. Tak powinno pozostać, dlatego nie włączyliśmy naszego stowarzyszenia do walki wyborczej, która jest walką typowo polityczną.

Pozostały więc partie polityczne. O młodych ludziach z PO już napisałem na wstępie, naturalne jest, że po okresie intensywnej współpracy startujemy w wyborach z jednej listy.

Wojtek Zawada zdecydował się ubiegać o stanowisko Wójta. Uważam że mimo młodego wieku nadaje się na to stanowisko, jest człowiekiem bardzo odpowiedzialnym, rozważnym. Nie jest osobą rozgadaną, nie jest populistą, zanim odpowie musi się zastanowić, przemyśleć. Jego zaletą jest konsekwencja, nie poddaje się łatwo.

Sławek Masny startuje do powiatu, uważam, że to dobry wybór. Jest wiceprzewodniczącym PO w powiecie, zna mnóstwo ludzi - od premiera Buzka i prezydenta Komorowskiego, poprzez posłów i senatorów, do ludzi lokalnej bielskiej polityki i biznesu. Te kontakty na pewno zaowocują jeśli zostanie radnym Powiatu.

Dołączył do nas Staszek Cypcer. Nie wiem, jakie są jego poglądy polityczne, nigdy o nich nie rozmawialiśmy. Staszek pomaga nam jak może i kiedy może. To człowiek od projektów unijnych. Dzięki współpracy z nim złożyliśmy w Międzyrzeczu wiele wniosków do różnych "miękkich" programów unijnych, niektóre otrzymaliśmy i realizujemy. Jeśli potrzeba by nam ktoś pomógł, zawsze dzwonimy do Staszka Cypcera a on nam zawsze pomaga.

Do Rady Gminy startujemy w czwórkę. Z Międzyrzecza Górnego z Tomaszem Osuchem i Marysią Mrzyk, naszą panią sołtys. Dobrze nam się współpracuje w sołectwie, dlatego postanowiliśmy razem wystartować w wyborach.

Z Jarkiem Pniokiem poznaliśmy się przy okazji autobusu MZK. W pewnym momencie przyszedł do nas, powiedział, że jest nauczycielem w bielskiej szkole, dzieci narzekają na komunikację, chce więc pomóc. Pomagał, pisał pisma, petycje, zbierał podpisy. Na zebraniu w Międzyrzeczu Górnym Wójt Pierzyna całkowicie deprecjonował jego poczynania, choć dziwnym trafem w chwili gdy pojawiła się petycja Jarka, zaraz w Międzyrzeczu Dolnym pojawił się autobus. Ciąg przyczynowo-skutkowy nawet dla laika widoczny. Ostatnio dużo rozmawialiśmy z Jarkiem na temat programu wyborczego. To człowiek bardzo poukładany, bardzo inteligentny, myślący. Myślę, że Międzyrzecze Dolne będzie miało z niego wiele pożytku, cieszę się, że jesteśmy na jednej liście.

Nie wiem Grzegorzu, czy odpowiedziałem na Twoje pytanie, jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany pytaj dalej śmiało, na pewno odpowiem.

Pozdrawiam. Leszek Mroczko

Ostatnio edytowany przez/Last edit leszek.mroczko (2010-10-29 11:35:05)

#5 2010-10-30 10:47:23

leszek.mroczko
użytkownik

Jaś napisał:

Drodzy państwo. Proszę o odpowiedź na pytanie, jak widzicie swoją rolę jako Radnych w Urzędzie Gminy, oraz jakiego rodzaju współpracy oczekujecie od przyszłego Wójta?

Drogi Jasiu, pozwolę sobie na to pytanie odpowiedzieć w swoim autorskim wątku.

Jako, że jestem współautorem Programu Wyborczego komitetu, z którego startuję, moja rola w Radzie Gminy to przede wszystkim realizacja zarówno tego ogólnogminnego programu, jak również programu dla naszego sołectwa. Oba programy zamieściłem w dziale "Program Wyborczy". Nasz program sołecki jest z kolei dobrze opisany w Planie Odnowy Miejscowości.

Idąc po kolei:

"1. Bezpieczne, szerokie i dobrze utrzymane drogi"

Mamy w Międzyrzeczu wykonany projekt przebudowy dróg Spacerowa i Widok. To ważna nitka komunikacyjna, powinniśmy wykorzystać każdą szansę, każdą możliwość nacisku, by tą drogę przebudować. Nie będzie to łatwe, gdyż kosztorys inwestorski to ponad 3 mln zł, bez dotacji z programów unijnych nie ma wielkich szans na tak dużą inwestycję.

Bieżące remonty dróg, utwardzanie dróg przy nowo zabudowanych terenach to kolejne zadania, zależne od ilości środków.

W Radzie Gminy musimy koniecznie uporządkować kwestie przekazywania środków z tzw. renty planistycznej na sołectwa. Nie może być tu takiej jaka jest obecnie, samowoli wójta. Samowoli polegającej na tym, że wójt w zależności od swojego widzimisię albo przekazuje te środki na sołectwo albo ich nie przekazuję ("kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu na drogi ..."). Renta planistyczna to pieniądze, które wpłacają mieszkańcy jako procent od wzrostu wartości ich nieruchomości po zmianie kwalifikacji gruntów. Pieniądze te, zgodnie z przyjętym zwyczajem zawsze były przekazywane na sołectwo. Z tych środków utwardzaliśmy nowe drogi, kopaliśmy nowe rowy itd.

W ostatnim czasie wójt Pierzyna nie przekazał środków z renty planistycznej na sołectwa, w ten sposób nie otrzymaliśmy tych pieniędzy (kilkadziesiąt tysięcy złotych)  i drogi, które czekają na przejęcie pod drogi gminne (np. ulica Wiklinowa), nie są utwardzane a mieszkańcy brną w błocie. Mieszkańcy pieniądze wpłacili a gmina dróg nie reperuje. Tak nie powinno być, to moim zdaniem działanie nieuczciwe. Mieszkańcy ci zwracają się z pretensjami do sołtysa, do radnych, do Rady Sołeckiej, a co może zrobić lokalny samorząd, któremu wójt cynicznie odmawia środków, które zawsze zwyczajowo się sołectwu należały? Napisać skargę do Pana Boga?

Niezależnie czy wójtem będzie pan Zawada czy pan Pierzyna uważam, że należy przekonać Radę Gminy, żeby te sprawy uregulować uchwałami. Żeby nie było takich sytuacji, że wójt raz te środki przekazuje a drugi raz nie.

Chodniki - w roku 2011 zakończy się budowa chodnika przy ul. Widok. Na inwestycję tą są już środki zapisane w budżecie. W latach 2012 - 2013 powinniśmy wybudować chodnik od cmentarza ewangelickiego w kierunku na Rudzicę. Projekt tego chodnika jest gotowy. W dalszej kolejności czeka chodnik od Ośrodka Zdrowia do pana Nawrotek. Jest to część przebudowy drogi powiatowej. Tu jest pole do popisu dla radnych powiatowych, by dokończyć przebudowę tej drogi włącznie z chodnikiem.

Tyle o pierwszym punkcie Programu Wyborczego PO, rozwinięcie następnych punktów w kolejnych postach.

Ostatnio edytowany przez/Last edit leszek.mroczko (2010-10-30 10:50:22)

#6 2010-10-30 14:42:53

mieszkaniec
Gość/Guest

pan Fender pisze ,,Zgoda buduje - niezgoda rujnuje". Co pan o tym sądzi?

#7 2010-10-30 15:51:27

leszek.mroczko
użytkownik

mieszkaniec napisał:

pan Fender pisze ,,Zgoda buduje - niezgoda rujnuje". Co pan o tym sądzi?

Uważam, że cytat o zgodzie jest prawdziwy. Udowodniliśmy to w Międzyrzeczu Górnym. Od lat pracujemy w wielkiej zgodzie - współpraca Radnych, Rady Sołeckiej, Sołtysa, Strażaków, Koła Gospodyń Wiejskich, Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza jest wzorowa. Z reguły się zgadzamy a jak są jakieś niejasności, siadamy przy jednym stole i wszystko sobie wyjaśniamy.

Najlepszy dowód, że tak jest - zostaliśmy wyróżnieni jako "Piękna Wieś Województwa Śląskiego". Właśnie za zgodne budowanie wizerunku naszej wsi.

Co do cytatu pana Mariusza dodam jeszcze tylko jeden element, którego nam brakuje - trzeba wybrać Wojciecha Zawadę na Wójta. Wtedy krąg zgody na pewno bardzo się poszerzy.

Pozdrawiam.

#8 2010-10-31 07:08:14

Gospodarz
użytkownik
Od/From: Jasienica

Słyszałem, że na Zebraniu Wiejskim w Międzyrzeczu Górnym uczestnicy wyrazili swój sprzeciw polityce władz gminnych w wypełnianej ankiecie. Zechce Pan przedstawić wynik tejże ankiety i krótko się do niej ustosunkować?

#9 2010-10-31 13:27:14

leszek.mroczko
użytkownik

W związku z tym, że w wielu sprawach razem z panem Tomaszem Osuch mamy z wójtem Pierzyną przeciwstawne stanowiska dotyczące spraw Międzyrzecza Górnego, na Zebranie Wiejskie przygotowaliśmy ankietę, by zweryfikować nasze stanowiska i dowiedzieć się co na poszczególne tematy sądzą mieszkańcy.

http://www.spmfoto.org.pl/images/fshgurgag25r28f66hky_thumb.jpg

Zadaliśmy 7 pytań, we wszystkich 7 przypadkach mieszkańcy poparli nasze stanowisko, a jednocześnie stwierdzili, że stanowisko Wójta jest kompletnie niezgodne z ich opinią. Jest to dla nas bardzo ważny dowód, że cały czas jako radni zgodnie reprezentujemy interes naszych wyborców, natomiast pan Janusz Pierzyna, uprawiając działalność wybitnie polityczną, działa przeciw temu interesowi.
Pierwsze 3 pytania dotyczyły zasadności budowy zaplecza kuchennego wraz z pokojami gościnnymi i sanitariatami przy Chacie Międzyrzecze. Wójt twierdzi, że jest to niepotrzebne (opinię taką wyraził na piśmie), radni MG oraz mieszkańcy twierdzą, że jest potrzebne. Dwukrotnie była możliwość składania wniosków o duże, 85-procentowe dofinansowanie z UE, dwukrotnie Wójt odmówił złożenia takiego wniosku.

Warto prześledzić wynik ankiety w tym zakresie:
100% mieszkańców uważa, że kuchnia jest potrzebna, Wójt uważa, że jest niepotrzebna
92% mieszkańców uważa, że pokoje gościnne są potrzebne, Wójt uważa, że są niepotrzebne
97% mieszkańców uważa, że sanitariaty są potrzebne, Wójt uważa, że są niepotrzebne

Nie wiem jak odpowiedział na te 3 pytania obecny na zebraniu mój Szanowny Kontrkandydat Mariusz Fender, czy popiera zdanie Wójta czy mieszkańców. Korzystając z okazji chciałbym na tym przykładzie pokazać, jak w naszej gminie w praktyce jest realizowane powiedzenie „zgoda buduje – niezgoda rujnuje”.  Każdy radny, który chce realizować to powiedzenie z panem Pierzyną jako Wójtem, musi za każdym razem wyrażać opinie zgodne z opiniami pana Pierzyny. Na tym polega zgoda. Wyrażanie opinii innej niż pan Janusz Pierzyna zawsze oznacza niezgodę.
W tym konkretnym przypadku aby trwałą zgoda, radny będzie musiał być przeciw budowie zaplecza kuchennego, będzie musiał być przeciw budowie pokoi gościnnych a także przeciw budowie sanitariatów. Skoro ma być zgoda to musi być tak jak chce pan Janusz Pierzyna. Jeśli radny będzie chciał reprezentować interes mieszkańców (patrz wynik ankiety), wstanie na Sesji i powie, że uważa, że w przypadku budowy zaplecza kuchennego, pokoi gościnnych i sanitariatów przy chatce ma inne zdanie niż wójt, jeśli złoży interpelację w tej sprawie, od tego momentu zgody już nie będzie, zacznie się niezgoda.

Istnieje również inny scenariusz zgody z panem Januszem Pierzyną, który też testowaliśmy. Jeśli pójdzie się do niego, odda odpowiednie pokłony, będzie się usilnie prosić, błagać o to, by wójt jednak zmienił zdanie i wymyślił, że jednak zaplecze przy chacie jest potrzebne (bezwarunkowo musi to oficjalnie wymyśleć pan Pierzyna, inaczej się nie da), wtedy Wójt może nawet zgodzić się na taką woltę i zacznie być zwolennikiem tej inwestycji i odpowiedni projekt złoży. Ale nie za darmo. Zrobi to pod jednym bardzo ważnym warunkiem – od tej chwili radny musi zawsze, przy każdym głosowaniu być za tym za czym jest pan Janusz Pierzyna. Jak trzeba będzie kupić działkę za milion złotych, musi być „za”, jak trzeba będzie głosować za wymianą sztucznej trawy na nowym boisku, musi być „za”, jak trzeba będzie po powodzi wyremontować drogi głównie w Jasienicy, odpuszczając te w Międzyrzeczu, musi być „za”. Będzie musiał głosować za sprzedażą Prochowni, za tysiącem innych spraw, którymi zajmuje się Rada Gminy. Jeśli choć raz sprzeciwi się i zagłosuje przeciw, zgody już nie będzie.

Czwarte pytanie dotyczy możliwości wynajmu Chaty Międzyrzecze. 97% mieszkańców chce by chatka była wynajmowana na imprezy okolicznościowe, niestety pan Wójt robi wszystko, by chatki nie wynajmować. W tym przypadku również jest przeciwny woli mieszkańców. Ja jestem za tym, by chatkę za rozsądne pieniądze wynajmować na stypy, jubileusze małżeńskie itp. Myślę, że inni kandydaci też powinni się w tej sprawie wypowiedzieć.

Kolejne dwa pytania dotyczą Prochowni. Mieszkańcy uważają (97%), że mając tak piękny obiekt należy złożyć wniosek do programu unijnego (85% dofinansowania) i go zagospodarować. Nie chcą (86%), żeby Prochownia była sprzedana na pokrycie długów gminy. Każdy rozsądnie myślący wie, że w przypadku budowy zbiornika retencyjnego wkrótce ten teren może być prawdziwym Eldorado. Pan Janusz Pierzyna jest przeciwny temu, by złożyć wniosek i zagospodarować Prochownię. Mimo, że cały czas trwa nabór wniosków do programu rewitalizacji, do wzięcia jest ponad 82 mln zł, Wójt żadnego wniosku nie składa, rewitalizacji Prochowni nie będzie, inne gminy podzielą między siebie te pieniądze. Zamiast tego wójt Janusz Pierzyna Prochownię właśnie wycenia i zamierza sprzedać. Bardzo chciałbym się dowiedzieć, czy kandydaci z obu międzyrzeckich sołectw, którzy kandydują razem z panem Januszem Pierzyną też są za tym by sprzedać Prochownię i żadnego unijnego projektu tam nie realizować? To bardzo ważne pytanie, uważam, że każdy kandydat powinien na nie odpowiedzieć. Ja jestem przeciw sprzedaży, za rewitalizacją za środki unijne. Oficjalnie deklaruję, że jeśli zostanę radnym, zrobię wszystko by zapobiec sprzedaży tego obiektu. Warto zwrócić uwagę, że Komitet Wyborczy PO wpisał zagospodarowanie Prochowni do swojego programu dla naszej Gminy. Jeśli wójtem zostanie pan Wojciech Zawada a większość będą mieli radni z tego komitetu, sprzedaż Prochowni nie wchodzi w rachubę, będziemy szukali środków unijnych, żeby ten teren pięknie zagospodarować.

Ostatnie pytanie dotyczyło aktywnego włączenia się naszej gminy w budowę zbiornika retencyjnego. Z rozmów z osobami, które tym tematem zajmują się na wyższych niż gmina szczeblach wynika, że nasza gmina bardzo pasywnie podchodzi do tego tematu. Nie są prowadzona prace nad wykupem gruntów pod zbiornik, co jest zadaniem gminy, nie są prowadzone działania w kierunku uzyskania koncesji i rozpoczęcia wydobycia kruszywa na terenie, gdzie ma być zlokalizowany zbiornik. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy dobrej jakości tego kruszywa gmina może zarobić znaczne pieniądze na jego eksploatacji, może przy okazji wyremontować wiele dróg. Pan Janusz Pierzyna mówi, że jest za budową zbiornika. Mówi, ale niewiele czyni. Ostatnio zablokował  w Radzie Gminy opracowanie dokumentu niezbędnego dla Sejmiku Śląskiego, by ruszyć temat budowy zbiornika z miejsca. Gdy trzeba było dołożyć z budżetu niewielką kwotę  i opracować raport oddziaływania na środowisko, obecny Wójt był temu przeciw. Wydaje mi się, że o tym, że jest za zbiornikiem tylko mówi. W programie wyborczym PO również ta inwestycja znalazła poczesne miejsce. Utworzenie zakładu wydobycia kruszywa, intensywne działanie na rzecz budowy zbiornika retencyjnego to ważne punkty wpisane do realizacji.

Warto pamiętać, że głosując za Wojciechem Zawadą głosujemy za Prochownią, za zbiornikiem, za zapleczem kuchennym przy chatce, za boiskami przy szkole. Mamy to uzgodnione, że w myśl powiedzenia „zgoda buduje …” będziemy te sprawy razem z panem Zawadą jako Wójtem realizować.

Ostatnio edytowany przez/Last edit leszek.mroczko (2010-10-31 13:33:16)

#10 2010-11-05 10:16:51

Ksawery
początkujący

Dyrektor Fedyczkowska nie chce Orlika przy szkole. Co na ten temat?

#11 2010-11-05 13:08:01

leszek.mroczko
użytkownik

Ksawery napisał:

Dyrektor Fedyczkowska nie chce Orlika przy szkole. Co na ten temat?

To prawda, że pani Dyrektor Fedyczkowska podczas Zebrania Wiejskiego wypowiedziała się przeciw budowie Orlika przy naszej szkole. Nie zostało to dobrze przyjęte, ale też trzeba pamiętać o sytuacji, w jakiej te słowa zostały wypowiedziane. Było to w trakcie naszej polemiki z Wójtem na temat budowy boisk przy szkole w Międzyrzeczu. Wydaje mi się, że w obecności swojego pracodawcy pani dyrektor nie miała za bardzo wyboru, musiała poprzeć zdanie swojego szefa, to w końcu jej pracodawca. Jestem przekonany, że gdyby w rzeczywistości udało się „Orlika” do Międzyrzecza sprowadzić, pani Dyrektor będzie się z tego bardzo cieszyć.

Moje zdanie na temat Orlika jest cały czas niezmienne. Przy naszej szkole są bardzo sprzyjające warunki na taką inwestycję. Rozmiary kortu idealnie pasują do wymiarów boiska wielofunkcyjnego Orlika – boiska ze sztuczną nawierzchnią do siatkówki, koszykówki, tenisa. Obok jest gminny płaski teren, idealnie nadający się na boisko trawiaste. Do tego zaplecze – przebieralnia, natryski.
Zakładany koszt Orlika to ok. milion złotych. Biorąc pod uwagę bardzo dobre warunki terenowe przy naszej szkole uważam, że jest duża szansa by koszty budowy zamknęły się w tej kwocie. Dofinansowanie do Orlika to 660.000 zł. W takich warunkach koszt gminy wyniósłby 34% czyli 340.000 zł. Uważam, że warto.

Można również rozważać alternatywne rozwiązania. Jeśli udałoby się pozyskać większe dofinansowanie (np. RPO, 85%) i taki kompleks wybudować, należy takich szans również szukać i próbować je wykorzystać. Nie jest ważne, czy program nazywa się "Orlik" czy dowolnie inaczej. Ważne, by w okresie gdy dostępne są jeszcze dotacje unijne, ważny problem dostępu do bazy sportowej dla naszej szkoły rozwiązać.

#12 2010-11-05 23:28:14

Borys
Gość/Guest

Nie boi sie pan że przez te wybory pogorszy sie relacja pomiedzy wyznaiami w Miedzyrzeczu?

#13 2010-11-06 13:48:21

leszek.mroczko
użytkownik

Borys napisał:

Nie boi sie pan że przez te wybory pogorszy sie relacja pomiedzy wyznaiami w Miedzyrzeczu?

Według mnie wybory samorządowe nie mają i nie powinny mieć nic wspólnego z wyznaniem kandydatów. Prezentacja programów, polemiki wyborcze, zajmowanie stanowisk w wielu sprawach, które mogą interesować wyborców to normalne zachowania w kampanii wyborczej. Wyznanie kandydata jest jego osobista sprawą, nie mającą nic wspólnego z kampanią.

Nie do końca wiem, czy zrozumiałem pytanie, być może odnosi się ono do ostatniej polemiki, która  ma miejsce z panem Mariuszem. Uważam, że bardzo źle by się stało, gdyby tego typu rozmowy kandydatów miały jakiś wpływ na relacje wyznaniowe.

Polemikę wyborczą w swoim wątku rozpoczął pan Mariusz. Pojawił się w niej m.in. dziwny wg mnie wpis, że być może wszystkie pytania zadaje mu ta sama osoba. Nie wiem, nie sprawdzałem, ale nie wydaje mi się to wiarygodne. Kiedyś podobne oskarżenie pod moim adresem wysuwał pan Janusz Pierzyna, który rozpowiadał, że wszystkie posty na naszym forum ja wpisuję. Wydaje mi się, że u pana Pierzyny to już chyba chorobliwe. Z reguły nie zabieram głosu na ten temat ale czasem trzeba udowodnić, że nie jest się wielbłądem. Jako przykład podam, że wczoraj od godz. 18.45 do 21-szej byłem na zebraniu Rady Sołeckiej, łatwo to sprawdzić. W tym czasie na naszym forum pojawiło się kilka nowych wpisów osób z Międzyrzecza. Przypuszczam, że dla pana Pierzyny jak zwykle ja jestem autorem ich wszystkich. To, że byłem w tym czasie na zebraniu, nie ma znaczenia. Ze zdziwieniem zauważyłem, że myślenie pana Pierzyny jest zaraźliwe. Inne osoby zaczynają myśleć tak samo jak on.

Polemikę z panem Mariuszem podjąłem w momencie opublikowania jego dość zdecydowanej wypowiedzi, w której dokonał on swoich ocen. Z tymi ocenami w dużej części się nie zgadzam, więc napisałem jakie są moje poglądy w kilku poruszonych kwestiach. Występują między nami różnice poglądów i tyle, nic więcej. Jeśli w podobny sposób wpisze się ktokolwiek inny, zachowam się identycznie. Sprawa wyznania nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia.

Zresztą uważam, że z panem Mariuszem znamy się dość dobrze, od co najmniej dwóch lat był u mnie częstym gościem. Spotykaliśmy się najczęściej w sytuacji, gdy parafia ewangelicka zwracała się z prośbą o pomoc w opublikowaniu relacji internetowych z różnych wydarzeń parafialnych. Gdy w tym roku organizowaliśmy dożynki sołeckie wspólnie z delegacją Rady Sołeckiej zaproponowaliśmy państwu Fender, by zostali gospodarzami a następnie zgodnie współpracowaliśmy przy organizacji tej imprezy. Mieszkamy w jednej wsi i niezależnie kto zostanie wybrany, po wyborach niezmiennie powinniśmy współpracować. Oprócz ostatniej polemiki oraz różnicy zdań co do organizacji ostatniego zebrania wiejskiego uważam, że relacje z panem Mariuszem oraz całą parafią ewangelicką mogę określić jako zawsze dobre. To moje zdanie.

Jako radni zawsze w pracach Rady Sołeckiej razem z Tomaszem Osuch staraliśmy się jednakową miarą traktować obie parafie. Gdy do budżetu roku 2009 przekazywaliśmy środki na parking przy kościele katolickim, na nasz wniosek Rada Sołecka przekazała 20.000 zł na remont kościoła ewangelickiego. Kwota ta nie została wówczas wykorzystana przez parafię ze względu na wysoki koszt wymiany okien. Zgodnie ze stosowanymi zasadami przeszła na rok 2010. Na 2010 rok razem z Radą Sołecką zaproponowaliśmy zwiększenie tej kwoty o 50.000 zł (pismo Rady Sołeckiej z 29.09.2009), co razem z pieniędzmi z roku 2009 dałoby 70.000 zł. Do tego 20.000 zł dołożyło sołectwo Międzyrzecze Dolne, wspólnie uzbieraliśmy więc 90.000 zł. Wszystko jest do sprawdzenia w dokumentach. I tak byłoby, parafia otrzymałaby te pieniądze, gdyby sprawą nie zajął się pan Wójt. Z perspektywy czasu mam klarowną sytuację co do zamierzeń i działania Janusza Pierzyny, nie mam wątpliwości co chciał uzyskać, jakimi kartami zagrał. Zamiast uwzględnić nasze wnioski postanowił rozegrać ten temat po swojemu i rozegrał. Najpierw zmniejszył proponowany przez MG budżet na 2010 rok do 20.000 zł, następnie zablokował w Radzie Gminy odtworzenie środków z roku 2009. Zamiast 70.000 zł zostało 20.000 zł. Można zapoznać się z  przebiegiem tej dyskusji, która miała miejsce na Sesji Rady Gminy, jej świadkami byli mieszkańcy obu wyznań z Międzyrzecza Górnego.

Po kilku miesiącach pan Pierzyna przekazał te same środki parafii ewangelickiej, tym razem już jako „swoje”. Przekazał również dotację unijną, którą gmina otrzymała bez konkursu. Dobrze, że ją przekazał. Gdyby przekazał ją bezinteresownie, uznalibyśmy to jako piękny gest. Czy jednak na pewno było to całkiem bezinteresowne? Śledząc bieżącą sytuację można mieć duże wątpliwości.

Wracając do tematu dotacji, z punktu widzenia Międzyrzecza najważniejsze, że te pieniądze wylądowały w naszej wsi, dobrze, że dzięki temu piękny zabytkowy kościół zostanie wyremontowany. W tym roku obie parafie skorzystały z dotacji unijnych, jest to naprawdę duża sprawa.

Kończąc ten wpis uważam, że ważne jest, by nie wykorzystywać spraw dotyczących obu międzyrzeckich parafii politycznie. Nie ma potrzeby propagandowo pokazywać tylko jednej strony znacznie bardziej skomplikowanego medalu. Należy też uszanować prawo całej społeczności, która przychodząc na Zebranie Wiejskie ma prawo rozmowy na wiele tematów, nie tylko na ten, który jednej osobie z samorządu jest na rękę.

Pozdrawiam,

Leszek Mroczko

Ostatnio edytowany przez/Last edit leszek.mroczko (2010-11-06 13:51:37)

#14 2010-11-13 12:24:23

Szymon
Gość/Guest

dostałem dzisiaj gazetę wyborczą wójta Pierzyny. Nie chwali tam ani pana ani pana Osucha. Pisze że go nie lubicie i temu na niego psioczycie. Jak pan to skomentuje?

#15 2010-11-14 18:36:06

leszek.mroczko
użytkownik

Szymon napisał:

dostałem dzisiaj gazetę wyborczą wójta Pierzyny. Nie chwali tam ani pana ani pana Osucha. Pisze że go nie lubicie i temu na niego psioczycie. Jak pan to skomentuje?

Trudno komentować zawartość takiej ulotki wyborczej. Jest to typowy materiał propagandowy, mający przekonać czytelnika, że kandydaci z tego komitetu są najlepsi. Większość artykułów jest pisanych na zamówienie, z całej rzeczywistości pokazuje się tylko półprawdy, często przekręca się fakty, dostosowując je do potrzeb promocji kandydatów.

Kilka przykładów:

Na stronie ze zdjęciami kandydatów komitet informuje, że mają oni poparcie rad sołeckich, jednostek OSP. To jest pół prawdy, bo wiemy, że były przypadki negatywnego poparcia. W materiałach propagandowych pisze się tylko o tych pierwszych, o tych drugich się nie wspomina.

W ulotce wyborczej komitet zamieścił szereg zdjęć inwestycji gminnych z ostatniej kadencji. Na wielu z nich widnieje pan Janusz Pierzyna, nie ma wicewójta, nie ma pracowników urzędu, nie ma radnych. Czyżby wg wójta wszyscy oni 4 ostatnie lata przespali, tylko wójt pracował? Oglądając te zdjęcia taki mi się nasunął wniosek.   
Wiadomo, że ulotka wyborcza ma pokazać, że to wszystko zrobił pan Wójt i tylko pan Wójt. Ma przekonać wyborców, że to dobry gospodarz. Podobnie jak reklama lichego preparatu, która ma przekonać, że to najlepszy środek na katar. Wiadomo, że na taką reklamę wielu się nabiera, pan wójt na to liczy.

Przyglądając się tym zdjęciom zastanawiałem się, gdzie są radni, którzy jak cały czas wójt zapewniał "kazali mu" to wszystko zrobić? Do celów propagandowych nie są mu już potrzebni, więc ich brak. Nie będę szerzej komentował tych zdjęć, choć oglądając zdjęcia z Międzyrzecza - chatki, chodnika przy ul. Widok, parkingu koło kościoła, dość konkretny komentarz ciśnie się na usta. Dajmy jednak spokój, niech pan wójt ulży sobie tą propagandą sukcesu.

Nieco inaczej wygląda sprawa wywiadu "Cztery lata ciężkiej pracy". Tu pan Wójt znacznie przesadził, pisząc oczywiste nieprawdy. Takich rzeczy nie wolno nie skomentować, poniżej zamieszczam artykuł, będący komentarzem do tego wywiadu oraz do pewnej wypowiedzi pana Starosty.

Wracając do pytania głównego. Nie wiem, skąd pogląd pana Pierzyny "Czy mnie nie lubią czy lubią inaczej ...". Przez 8 lat wspólnej pracy samorządowej nasze relacje były tylko i wyłącznie "służbowe". Zawsze starałem się w tych kontaktach z szacunkiem odnosić do funkcji, którą pełni pan Wójt. Krytykując pana Pierzynę, krytykowałem sposób jego postępowania jako wójta, starałem się też zawsze dobierać właściwe do funkcji, którą pełni słowa. W drugą stronę było różnie. Pamiętam wiele sytuacji, gdy wójt działał ewidentnie przeciw mojej osobie, starał się mnie ośmieszyć, upokorzyć. Wiem także o próbach wpłynięcia na mojego pracodawcę. Wiem bardzo wiele o tym, jak pan Pierzyna chciał mnie zdezawuować w opinii publicznej, jak będzie trzeba by to wykazać, odpowiednie dokumenty przedstawię. 
Uważam, że na tej "działalności" wójt wielokrotnie stracił. Zapomniał chyba, że nie wszystkim podoba się takie działanie. W zasadzie mógłbym o tym wszystkim napisać, ale po co?

Pozdrawiam.

Leszek Mroczko

Poniżej artykuł, o którym wspominałem:

Wyborcza Propaganda Sukcesu

Komitet Wyborczy Prawo-Rodzina-Samorząd rozdaje gazetkę wyborczą, w środku której znajduje się wywiad z kandydatem na Wójta Januszem Pierzyną. W swoim wywiadzie pan Pierzyna odniósł się do treści artykułu Artura Kality z Bier „'Cudowny’ rozwój Gminy na kredyt”, zamieszczonego w poprzedni numerze gazety Region. Pan Wójt mówi: „… jeżeli Gmina realizuje inwestycje za 41 mln zł a większość jest wsparta środkami pozabudżetowymi … to zaciągnięte kredyty w kwocie 12 mln zł to kredyty na te inwestycje”. Niestety, słowa te nie mają nic wspólnego z prawdą, brzmią niemal jak niegdysiejsze wiadomości Radia Erewań. Nasza gmina nie realizuje inwestycji za 41 mln zł, jest to kwota wydatków gminy na wszystkie zadania w kadencji 2006 – 2010. Tłumaczenie obecnego zadłużenia gminy wydatkami z roku 2006 czy 2007 to ewidentna manipulacja liczbami.

Podczas ostatniej Sesji pan Wójt przyznał, acz bardzo niechętnie, że wszystkie inwestycje gminy Jasienica w roku 2010 nie przekraczają 13 mln zł.  W takim razie jeżeli gmina w roku 2010 buduje i remontuje za 13 mln a  dług gminy to blisko 16 milionów zł to każdy przyzna, że w obecnym roku wszystko co budujemy, budujemy na kredyt. Nic tu nie pomoże wykręcanie kota do góry ogonem, jest jak jest.

W tej samej wyborczej gazetce wypowiada się też Starosta Bielski pan Andrzej Płonka, Mówi m.in.: „… zadłużenie Jasienicy niczym nie grozi, bo wynosi 13 procent i jest podobne do skali zadłużenia innych gmin”. Nie wiedząc skąd pan Starosta wziął taki wskaźnik zadłużenia, zapytałem naszego Wójta „jaki jest obecnie procentowy poziom zadłużenia naszej gminy?”. Zszokowany byłem otrzymaną odpowiedzią, bo pan Wójt odpowiedział, że n i e   w i e   jaki jest ten wskaźnik i najlepiej będzie jeśli sobie go sam wyliczę. Gospodarz gminy nie wie jaki poziom zadłużenia ma gmina, którą zarządza a Starosta wie! Skoro mam sobie wyliczyć, to wyliczyłem.  Wydatki budżetu gminy w roku 2010 to 70,5 mln zł, suma kredytów i pożyczek to 15,8 mln zł. Czyli procentowe zadłużenie gminy wynosi 22,4%. Informacja pana Starosty też nie jest więc prawdziwa. Gdyby gmina miała 13% długu nie nagłaśnialibyśmy tej sprawy, jest jednak znacznie, znacznie gorzej, mamy 22,4% zadłużenia. Pamiętając, że wchodzimy w okres budowy kanalizacji, na którą to inwestycję gmina będzie musiała zaciągnąć następne, bardzo duże kredyty i pożyczki, sytuacja wcale nie jest wesoła. Na dowód, że przedstawione w tym artykule wyliczenia opierają się na realnych dokumentach a nie na gdybaniu przedstawiam fragment uchwały budżetowej z października br. Każdy może więc sprawdzić, kto ma rację. Analizując artykuł Artura Kality oraz wypowiedź Janusza Pierzyny uważam, że poziom rzetelności w artykule pana Kality jest zdecydowanie wyższy niż w wypowiedzi pana Pierzyny.

http://www.spmfoto.org.pl/images/krfojkdnet4qp89cgh_thumb.jpg

Obecne działania Wójta jako żywo przypominają mi działalność Edwarda Gierka w schyłkowym okresie jego rządzenia. Ówczesny pierwszy sekretarz też do końca zapewniał, że jest wzorowo, po cichu nadmiernie zapożyczając naszą gospodarkę. Mimo, że miało to miejsce ponad 30 lat temu, skutki tej propagandy sukcesu odczuwamy do dziś. Tak samo długo nasze dzieci mogą odczuwać skutki tego, co dziś czyni Janusz Pierzyna.

Ostatnio edytowany przez/Last edit leszek.mroczko (2010-11-14 18:44:34)

#16 2010-11-17 22:48:05

przedsiębiorca
Gość/Guest

Szanowny P. Leszku co pan nam wyborcą zaproponuje jako radny na następną kadencje

#17 2010-11-17 22:56:54

Przedsiębiorca
Gość/Guest

Witam serdecznie mam pytanie czy pan jest w stanie przekonać wyborców że to co pan robi jest pozytywną stroną dla nas mieszkańców bo jak rozmawiam z ludzmi to 30% nie potrafie wysłuchać jakie brednie opowiadają w przenośni powiem zachowują się jak daltoniści

#18 2010-11-18 13:40:50

leszek.mroczko
użytkownik

przedsiębiorca napisał:

Szanowny P. Leszku co pan nam wyborcą zaproponuje jako radny na następną kadencje

Wszystko jest napisane w programach Wyborczych. To nie są koncerty życzeń, pracowaliśmy nad nimi solidnie i chcemy je realizować. Jako jedyny Komitet wyborczy opracowaliśmy:

- program dla gminy
- programy dla sołectw, w tym dla Międzyrzecza Górnego.

Wszystko jest opublikowane, jeśli ma pan dodatkowe pytania, do godz. 24 w dniu jutrzejszym chętnie odpowiem.

Pozdrawiam.

Leszek Mroczko

#19 2010-11-18 14:04:27

leszek.mroczko
użytkownik

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w dniu wczorajszym uczestniczyli w spotkaniu z kandydatami w wyborach samorządowych.
Dziękuję Radzie Sołeckiej za zorganizowanie takiego spotkania.
Dziękuje mieszkańcom, którzy uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, dyskutowali.
Serdecznie dziękuję wszystkim kandydatom, którzy poważnie potraktowali zaproszenie Rady Sołeckiej i przybyli na spotkanie.
Bardzo dziękuję za atmosferę przyjaźni, merytorycznych dyskusji oraz wzajemnego szacunku, która wytworzyła się zarówno pomiędzy kandydatami jak i wyborcami.

Cieszę się, że Międzyrzecze Górne kolejny raz zdało swój egzamin jako sołectwo pracy i współpracy. Jeszcze raz za to dziękuję.

Leszek Mroczko

Stopka forum/Board footer