Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2012-05-21 13:12:56

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze
Zarejestrowany: 2007-06-18
Posty: 1485

Netykieta i Etykieta na forum

Czytając dyskusję w poszczególnych wątkach na temat zasad tworzenia postów postanowiłem ją trochę uporządkować. W tym celu przywołuję fragmenty posta, który jakiś czas temu zamieściłem w wątku "Rozmowy użytkowników". Jest on cały czas aktualny.

Osobiście nie jestem zwolennikiem wprowadzania szczegółowych zasad tworzenia postów. W zupełności wystarczyć powinny zasady zawarte w regulaminie naszego forum oraz w powszechnie stosowanej w Internecie netykiecie.

Regulamin forum jest zamieszczony w menu "Zasady/Rules", warto też przytoczyć niektóre postanowienia Netykiety:


"3 główne zasady:
  · Myśl(!)
  · Nie działaj na czyjąś szkodę
  · Nie nadużywaj
...
Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej krzyk i nie nadużywaj tego.
...
Nie wstawiaj w wiadomości naraz całej galerii emoticon (tzw. buziek) np. 50 na raz, bo kogoś w końcu krew zaleje i poza tym jaki to ma sens? Emoticons mają, jak sama nazwa mówi, wyrażać uczucia, które nie tak łatwo przekazać przez Internet.
...
Nie zadawaj pytania, na które już kiedyś została udzielona odpowiedź na forum, użyj wyszukiwarki na forum, czy przejrzyj co najmniej dwie pierwsze strony forum.

Pisz rzeczowo i konkretnie, tak ażeby każdy Cię zrozumiał.

Nadawaj tematom tytuły, które krótko i rzeczowo będą odzwierciedlać treść w nich zawartą, po których osoba później szukająca czegoś na forum mogła to odnaleźć.

Nie używaj w stopce na forum obrazków o dużej wielkości (powyżej około 100 KB), ani nazbyt szerokich czy wysokich (około 150 pikseli), lub zbyt wiele linii tekstu.
...
Staraj się nie przekraczać w swej stopce 3 linijek i jeśli nie jest automatycznie oddzielana stosuj separator np. "-- ".

Cytowanie wiadomości powinno być wyróżnione na tyle czytelnie, ażeby nie zlewał się
tekst oryginalny (cytowany) z właśnie pisanym.

Trolling - troll to złośliwy mały stwór (bajkowy)... jeśli nie chcesz być za takiego uznanym, staraj się nie powodować kłótni, nie prowokować, nie obrażać, a z drugiej strony nie daj się prowokować i nie odpowiadaj na prymitywne i niekulturalne zaczepki słowne.

Flooding - mówiąc prosto - zaśmiecanie bloga, zalewanie go wieloma, często identycznymi wpisami np. w komentarzach... nie zalewaj świata śmieciami - ani świata "rzeczywistego", ani wirtualnego! Nikt nie chciałby mieszkać na wysypisku śmieci - nie róbmy go z blogów.

Nie obrażaj nikogo, staraj się tego nie czynić publicznie nawet gdy masz ku temu powody. Zanim publicznie kogoś ocenisz w jakikolwiek sposób, przemyśl to na spokojnie i dwukrotnie.

Zwracaj uwagę raczej bezpośrednio danej osobie niż publicznie (zostanie lepiej odebrana i nie jako atak), chyba że jest to osoba już wyjątkowo łamiąca wszelkie reguły (i robi to też publicznie) i po wcześniej osobiście zwróconej jej uwadze nie zareaguje.

Jeśli się zwracasz do danej konkretnej osoby raczej pisz zaimki dużą literą: "Ty", "Ci", "Tobie"... a nie "ty" itp.

Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny.

Pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy.

Jeśli nie musisz, to nie utrudniaj i nie uprzykrzaj życia innym użytkownikom sieci."


Bardzo proszę o ewentualną kontynuacje dyskusji na temat netykiety i etykiety w tym wątku.

Serdecznie pozdrawiam,

Leszek Mroczko
administrator Forum Internetowego Międzyrzecza

Offline

 

Stopka forum/Board footer

Powered by PunBB
© miedzyrzecze.org.pl