Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-07-11 11:22:34

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Brak środków na drogi - mit czy rzeczywistość?

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy sołtysi wystąpili z apelem do Wójta, prosząc m.in.  o więcej środków na drogi. W odpowiedzi Wójt udowadniał, że środków na remonty dróg brakuje, bo w budżecie nie ma pieniędzy. Moim zdaniem jest zupełnie inaczej: brakuje jasnej koncepcji rozwoju gminy, brakuje tez często dobrej woli.

W ostatnich dniach w gminie trwała dyskusja na temat przekazania środków na modernizację ulicy Bieszczadzkiej w Międzyrzeczu Górnym. Wniosek w tej sprawie złożyliśmy podczas sesji Rady Gminy, mając na uwadze uchwałę Zebrania Wiejskiego z 3 kwietnia br. (uchwała nr 4)  Już blisko dwa lata nie możemy się doprosić, żeby gmina przekazała ponad 200 000 zł na ten cel, uważamy, że najwyższy już czas, by należne sołectwu  pieniądze tu się znalazły.

Przedstawiam przebieg dyskusji na ten temat podczas posiedzenia Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w dniu 15 maja br.

Modernizacja ulicy Bieszczadzkiej w Międzyrzeczu Górnym - posiedzenie Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w dniu 15 maja br. http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

Komisja ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego uznała zasadność modernizacji drogi. Środków jednak nie przekazano, przy okazji organizując (w mojej opinii) małe przedstawienie teatralne (o tym przy następnej okazji).

Proponuję porównać stanowisko wójta w kwestii modernizacji drogi w Międzyrzeczu Górnym ze stanowiskiem Wójta w innych tematach:

1. Remont elewacji szkoły w Jasienicy a modernizacja drogi Bieszczadzkiej w Międzyrzeczu Górnym (nagranie nr 1)     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

2. Zakup gruntu w Łazach - inne zasady niż przy zakupie działek w Międzyrzeczu Górnym (nagranie nr 2)     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

3. Remont Strażnicy OSP w Landeku - dyskusja (nagranie nr 3)     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

Warto porównać zaangażowanie Wójta i jego wypowiedzi  odnośnie:
- modernizacji drogi w Międzyrzeczu Górnym,
- remontu szkolnej elewacji
- zakupu gruntu
- remontu Strażnicy OSP

Wszystkie dyskusje miały miejsce niemal w tym samym czasie, w dniach 15. i 18. maja br. Sytuacja budżetu gminy w tych dniach była identyczna.

Na modernizację dróg samorząd gminny nie znalazł pieniędzy, na wszystkie inne tematy znalazł. A Wójt sołtysom w odpowiedzi na ich apel, moim zdaniem, opowiadał bajki.

Proszę zwrócić uwagę, że podczas dyskusji na temat modernizacji dróg Wójt nie miał wiele do powiedzenia, twierdząc, że jest tylko wykonawcą woli Rady Gminy („jak mi Rada każe”). Powiedział, że w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia! Całkiem zapomniał, że Zebranie Wiejskie w Międzyrzeczu Górnym zobowiązało go do podjęcia skutecznych działań, żeby pieniądze, które gmina otrzymała ze sprzedaży działki w Międzyrzeczu Górnym wróciły do tego sołectwa i zostały wykorzystane na poprawę stanu dróg zniszczonych przy budowie drogi ekspresowej. Nie zajmując podobnie aktywnej postawy jak przy pozostałych tematach, moim zdaniem pan Wójt kolejny raz zlekceważył mieszkańców Międzyrzecza Górnego,  dzięki m.in. którym piastuje swój urząd.

W dyskusji na temat  remontu szkolnej elewacji, zakupu gruntu,  remontu Strażnicy OSP pan Wójt ani razu nie powiedział, że zrobi to, co mu Rada każe. Bardzo energicznie prosił, argumentował, przekonywał.  Tu wystąpił w roli realnego gospodarza gminy.

Więcej komentarzy na ten temat wkrótce.

#2 2009-07-11 12:05:26

LeM
Administrator

Re: Brak środków na drogi - mit czy rzeczywistość?

Ulica Bieszczadzka w Międzyrzeczu Górnym.

Proszę zwrócić uwagę, że z prawej strony jest równa nawierzchnia asfaltowa. Ze środków własnych sołectwa droga ta została wyremontowana i dostosowana do istniejącego na niej wcześniej małego ruchu lokalnego. Gdyby nie zmiana organizacji ruchu, droga nie potrzebowałaby remontu przez wiele lat.

Po przebudowie dróg i zamknięciu wyjazdu na ekspresówkę cały ruch lokalny z dużej  części Międzyrzecza  przeniósł się na drogę Bieszczadzką, zupełnie do tego nie przygotowaną. Zwiększony ruch w szybkim czasie spowodował szybkie niszczenie nawierzchni przez obrywanie krawędzi, pękanie asfaltu.

Wykonany przez gminę kosztorys modernizacji drogi to ponad 240 000 zł, sołectwo na remont wszystkich dróg otrzymywało w ostatnich latach od 80 000zł do 130 000zł rocznie. Jeden krótki odcinek drogi musimy remontować przez dwa lata, a w sołectwie mamy ok. 35 km dróg!

Podczas przebudowy drogi ekspresowej gmina sprzedała w roku 2007 działkę za 203 400zł. Mimo wielu próśb Międzyrzecza Górnego, by za pieniądze te dokonać remontu dróg zniszczonych przy przebudowie drogi ekspresowej, samorząd gminny zamiast przekazać środki na drogi, przekazał je dla sołectwa Jasienica na zakup działek. Do tej pory sołectwo Jasienica pieniędzy tych nie oddało do budżetu. Tak działa samorząd naszej gminy. Jasienica nie dość, że dostaje wielokrotnie więcej niż inne sołectwa, to jeszcze zabiera środki należne innym!

W ubiegłym roku z własnych środków dokonaliśmy poszerzenia drogi Bieszczadzkiej. Zrobiliśmy tyle, na ile było nas stać. W roku 2009 Rada Sołecka postanowiła dokonać remontu tej drogi z własnych środków. W dalszym ciągu będziemy upominać się o według nas należne pieniądze ze sprzedaży działki. Decyzja w tej sprawie należy do radnych Komitetu Wyborczego "Prawo - Rodzina - Samorząd", którego przewodniczącym jest pan Janusz Pierzyna. A opowiadanie Wójta, że robi, co mu radni każą, moim zdaniem można włożyć między bajki. Przez blisko 6 lat byłem członkiem komisji budżetowej i wszystko na ten temat wiem.

Poniżej kilka zdjęć ulicy Bieszczadzkiej:

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/010Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/020Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/030Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/040Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/050Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/060Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/070Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/080Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/090Bieszczadzka.JPG

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/Bieszczadzka/100Bieszczadzka.JPG

#3 2009-07-12 14:36:37

Jacek
bywalec

Po odsłuchaniu nagrań z pierwszego postu utwierdziłem się w przekonaniu, że dla Międzyrzecza Górnego przewidziano w Urzędzie Gminy w Jasienicy rozwój bez jakiegokolwiek dofinansowania... Kiedy omawiane są potrzeby międzyrzeczan, mottem przewodnim zdaje się być hasło "ani złotówki dla Międzyrzecza".

Frapuje mnie także wypowiedź pana wójta, który rozpoczął temat, ale nie zechciał go dokończyć. Było w nim coś o niewywiązaniu się sołectwa Międzyrzecze Górne z obietnic, które rzekomo złożyło w trakcie powstawania Chaty Międzyrzecze. Ciekaw jestem, czy to coś uroiło się w głowie pana wójta i nim połapał się co robi zaczął mówić, czy też jest coś o czym nie wiemy, a pan wójt nie chciał obciążać Międzyrzecza minionymi sprawami...
Czy w związku z tym mogę poprosić Cię LeMie o próbę dojścia do sedna tejże sprawy i przedstawienia jej nam na Forum?
Może jest coś co spowodowało tę niechęć do Międzyrzecza i tak w tej chwili niesprawiedliwe do nas podejście?

#4 2009-07-14 09:40:19

LeM
Administrator

Jacek napisał:

Po odsłuchaniu nagrań z pierwszego postu utwierdziłem się w przekonaniu, że dla Międzyrzecza Górnego przewidziano w Urzędzie Gminy w Jasienicy rozwój bez jakiegokolwiek dofinansowania... Kiedy omawiane są potrzeby międzyrzeczan, mottem przewodnim zdaje się być hasło "ani złotówki dla Międzyrzecza".

To Jacku element bardzo prostej taktyki. Najpierw tak organizuje się pracę samorządu, żeby zablokować jakiekolwiek środki dla Międzyrzecza Górnego a następnie przy różnych okazjach opowiada się, że to nasza wina. Kto się tym zajmuje ja wiem i sądzę, że Ty też wiesz sad

Jacek napisał:

Frapuje mnie także wypowiedź pana wójta, który rozpoczął temat, ale nie zechciał go dokończyć. Było w nim coś o niewywiązaniu się sołectwa Międzyrzecze Górne z obietnic, które rzekomo złożyło w trakcie powstawania Chaty Międzyrzecze. Ciekaw jestem, czy to coś uroiło się w głowie pana wójta i nim połapał się co robi zaczął mówić, czy też jest coś o czym nie wiemy, a pan wójt nie chciał obciążać Międzyrzecza minionymi sprawami...
Czy w związku z tym mogę poprosić Cię LeMie o próbę dojścia do sedna tejże sprawy i przedstawienia jej nam na Forum?
Może jest coś co spowodowało tę niechęć do Międzyrzecza i tak w tej chwili niesprawiedliwe do nas podejście?

Też uważam, że sprawa wymaga ostatecznego wyjaśnienia. Według  mnie pan Wójt koniecznie szuka sposobu, by pokazać mnie w złym świetle. Nie mając wielu możliwości chwyta się każdego, nawet niezbyt eleganckiego sposobu. To jeden z przykładów. 

Podczas posiedzenia Komisji ds UE pan Wójt zarzucił mojej osobie, że nie dotrzymałem zobowiązania, zgodnie z którym nasze sołectwo miało dołożyć do budowy "chatki" z własnych środków 100 000zł w kolejnym roku po otrzymaniu grantu. Grant unijny w kwocie 450 000zł na budowę "chatki" otrzymaliśmy w roku 2005, zgodnie z tym co mówi pan Wójt, zobowiązałem się, że ze środków Międzyrzecza Górnego w roku 2006 przekażemy 100 000zł.

Aby nie było żadnych wątpliwości proponuję odsłuchanie całości tej dyskusji, potwierdzającej to co wyżej napisałem.

Budowa Chaty Międzyrzecze" - dyskusja na posiedzeniu Komisji ds UE, 15 maja 2009 http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

Na moje pytanie "Jakie deklaracje w tym zakresie składało sołectwo Międzyrzecze Górne?" pan Wójt powiedział m.in.:"A zobowiązania, nie chciałbym tu mówić o Międzyrzeczu Górnym, tylko o zobowiązaniach radnego, bo ja sobie to doskonale przypominam, jak radny pan Leszek Mroczko na Komisji Budżetowej mówił, że będzie to w przyszłym roku, jeżeli wniosek zostanie złożony to my z tego swojego budżetu również przekażemy 100 000zł. I to pamiętam"

W odpowiedzi poprosiłem pana Wójta, by dokładnie sprawdził co powiedział, bo wg mnie w budżecie roku 2006 nasze sołectwo przekazało 100 000zł. Pan Wójt nic na to nie odpowiedział, wydaje mi się, że takie niewygodne dla niego fakty go nie interesują.

Według mnie sprawę można wyjaśnić w bardzo prosty sposób, wystarczy sprawdzić, czy i jakie środki sołectwo Międzyrzecze Górne przekazało w roku 2006 na budowę „chatki”. Ja twierdzę, że przekazało  100 000zł.

Pobierz sobie Jacku

Preliminarz wydatków budżetu gminy Jasienica na 2006 rok

i sprawdź ile środków dla Międzyrzecza Górnego jest na rok 2006:

1.    budowa wodociągu – 40 000zł
2.    budowa chodnika – 28 300zł
3.    budowa oświetlenia – 40 000zł

Razem 108 300zł.

Liczba mieszkańców Międzyrzecza Górnego w roku 2005, na podstawie której opracowywano budżet na rok 2006 wynosiła 2083 osoby. Czyli wg zasady „100 zł na mieszkańca” sołectwo nasze otrzymało 208 300zł, a na powyższe wydatki przekazało tylko 108 300zł. Jak sądzisz Jacku, gdzie podziała się kwota 100 000zł? Odpowiem Ci, jest w pozycji „budowa ośrodka kultury regionalnej w Międzyrzeczu Górnym”. Jak widzisz myśmy środki z własnego budżetu przekazali, a ja za to do tej pory dostaję od wójta po głowie.

Tego, że nasze sołectwo przekazało 100 000zł na budowę „chatki” pan Wójt nie pamięta. Tego, że nasze sołectwo na tą inwestycję przeznaczyło do tej pory z własnych bardzo skromnych środków znacznie więcej środków - blisko 400 000zł pan Wójt też nie chce wiedzieć.

Pomylić się każdy może, pan Wójt też. To kwestia ludzka. Mam nadzieję, że pan Wójt po przeczytaniu tego tekstu potrafi wypowiedzieć słowa przeprosin. Czy tak będzie, wkrótce się przekonamy.

#5 2009-07-17 08:54:07

Jacek
bywalec

LeM napisał:

Pomylić się każdy może, pan Wójt też. To kwestia ludzka. Mam nadzieję, że pan Wójt po przeczytaniu tego tekstu potrafi wypowiedzieć słowa przeprosin. Czy tak będzie, wkrótce się przekonamy.

Ooo nie, drogi LeMie. Wójt się nie myli. Tylko "rada mu tak każe"...
A propos rozkazów, które non stop otrzymuje nasz wójt od wszystkich dookoła. Bardzo często w swoich słowach pan Pierzyna podpiera się zaleceniami (rozkazami?) Komisji Budżetowej. Pomyślałem sobie, że skoro tak już gawędzimy o tym i owym, może naświetlisz nam LeMie jak to wygląda? Czy rzeczywiście jest tak, że wójt chce, a Komisja mówi "nie panie wójcie, mamy inny, lepszy pomysł"?

#6 2009-07-17 23:55:56

LeM
Administrator

Jacek napisał:

Ooo nie, drogi LeMie. Wójt się nie myli. Tylko "rada mu tak każe"...

Formalnie masz rację wink

Jacek napisał:

Bardzo często w swoich słowach pan Pierzyna podpiera się zaleceniami (rozkazami?) Komisji Budżetowej. Pomyślałem sobie, że skoro tak już gawędzimy o tym i owym, może naświetlisz nam LeMie jak to wygląda? Czy rzeczywiście jest tak, że wójt chce, a Komisja mówi "nie panie wójcie, mamy inny, lepszy pomysł"?

W Komisji Budżetowej byłem kilka lat, nie przypominam sobie takiej sytuacji wink Twierdzę wręcz, że Komisja Budżetowa bez Wójta nie jest w stanie podjąć istotnych decyzji. To co prawda mój osobisty pogląd, ale postaram się go w pewien sposób udokumentować.

Popatrz sobie na

Protokół z posiedzenia Komisji Budżetowej z 21 kwietnia br.

W porządku posiedzenia było 28 punktów, w tym 26 punktów merytorycznych.
Zaraz na początku części opisowej protokołu napisane jest, że Wójt musiał opuścić posiedzenie, gdyż musiał pojechać do Katowic. Wójt jest zazwyczaj gościem posiedzeń komisji, nie we wszystkich posiedzeniach jednak uczestniczy.
Przyjrzyjmy się zatem przebiegowi posiedzenia Komisji Budżetowej, w której nie uczestniczy Wójt:

Punkt 3 - W punkcie 3 radni bez uwag przyjęli jakieś zmiany w projekcie nowego Statutu Gminy. Jakie nie wiadomo, nikt nie pofatygował się wpisać ich do protokołu.
Punkt 4 - Pisma w sprawie kanalizacji bez Wójta Komisja nie była w stanie rozpatrzyć. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 5 - Pisma mieszkańców Grodźca w sprawie wodociągu bez Wójta Komisja nie była w stanie rozpatrzyć. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 6 – Bez Wójta radni Komisji Budżetowej nie zdecydowali się nawet na zapoznanie się z pismem z Funduszu Ochrony Środowiska na temat kanalizacji. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 7 – Bez Wójta rozpatrzenie pisma Rady Sołeckiej w Rudzicy w sprawie remontu budynków gminnych było niemożliwe. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 8 – tu wreszcie Komisja zadziałała – przekazali Wicewójtowi załatwić dojazd do działek w Międzyrzeczu Górnym, tyle, że nie przekazali mu na to żadnych pieniędzy, a to przecież Komisja Budżetowa wink
Punkt 9 – Bez Wójta rozpatrzenie pisma Klubu Sportowego w Grodźcu i podjęcie decyzji w sprawie umowy użyczenia okazało się również niemożliwe. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 10 – remont przepustu to pilna sprawa – przekazano sprawę do Rudzicy.
Punkt 11 – W tym punkcie chodziło o drogi w Międzyrzeczu Górnym. Tu radni i bez Wójta wiedzieli, że trzeba zagłosować "przeciw", co też uczynili.
Punkt 12 – W tym punkcie chodziło o drogi w Roztropicach. Tu radni, chyba dla równowagi, tym razem wszyscy zagłosowali "za".
Punkt 13 – Tu radni przeczytali pismo dotyczące naszej chatki, jednak bez Wójta żadnej decyzji nie podjęli.
Punkt 14 – Tu radni przeczytali pismo dotyczące przebudowy GOK w Rudzicy, i w tym przypadku bez Wójta żadnej decyzji nie podjęli.
Punkty 15-17 i 22 – 4 decyzje finansowe na łączną kwotę 2700 zł.
Punkt 18 –Odczytano pismo
Punkt 19 – Sprawa rutynowa –przeniesienie środków na życzenie Rady Sołeckiej w Jasienicy
Punkt 20 – Przeniesienie środków ze sprzedaży Domu Nauczyciela na remont szkoły w Iłownicy.
Punkt 21 – Tu decyzja o przekazaniu środków na chodnik w Bierach
Punkt 23 – Bez Wójta na temat multimedialnej promocji Gminy dyskusji nie było. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 24 – Bez Wójta na temat komunikacji PKS radni nie chcieli rozmawiać, nie mówiąc już o podejmowaniu decyzji. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 25 – Bez Wójta decyzja o przesunięciu terminu podatku zbyt trudna. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkty 26-27 – Bez Wójta rozpatrzenie pism w sprawie umorzenia podatków też zbyt trudne. Odłożono na następne posiedzenie.
Punkt 28 – Zaopiniowano swoje własne wnioski z różnych komisji.

Ja mam wrażenie, że bez obecności Wójta radni Komisji Budżetowej co najwyżej odczytali kilka pism i załatwili proste sprawy. Nie podjęli żadnej istotnej finansowo decyzji (może za wyjątkiem przekazania dodatkowych środków na chodnik do Bier, przypuszczam, że zostało to wcześniej przez Przewodniczącego Komisji z Wójtem uzgodnione). Radni najpierw w głosowaniu przyjęli porządek posiedzenia a potem aż kilkunastu punktów nie zrealizowali.

Komisja Budżetowa moim zdaniem jest dla Wójta parawanem. Jej zadaniem jest rozcieńczenie odpowiedzialności za decyzje, które w rzeczywistości podejmuje Wójt. A powoływanie się przez Wójta na jej decyzje …

Jak napisałem wcześniej, twierdzę, że Komisja Budżetowa bez Wójta nie jest w stanie podjąć istotnych decyzji. Starałem się to pokazać na pewnym przykładzie. A Wy osądźcie, czy mam rację, czy nie ...

#7 2009-07-18 10:59:24

Ksawery
początkujący

To jest skandal, gdybym tego nie przeczytał, to bym nie uwierzył. Cały ten protokół trzeba wysłać do Teleekspresu a radni powinni oddać diety! To normalna hucpa! Od dawna czytam to forum ale dzisiaj już nie wytrzymałem! Jak tak można robić, my ciężko pracujemy, płacimy podatki a oni się bawią! Naszym kosztem!

Ostatnio edytowany przez/Last edit Ksawery (2009-07-18 11:00:55)

#8 2009-07-18 11:40:40

zawisza
super forumowicz

Dolaczam sie do Ksawerego.... LeM'ie, a Tobie gratuluje, bo przeciez jak mowisz sledziles (i nadal sledzisz) te wszystkie sprawy z bliska, czesto niestety paradoklsalne, jak Ty jeszcze mozesz przy tym wszystkim pozostawac przy zdrowych zmyslach? Przeciez to oszalec mozna...

#9 2009-07-20 14:04:22

LeM
Administrator

Ksawery napisał:

To jest skandal, gdybym tego nie przeczytał, to bym nie uwierzył.

Ksawery, dziękuję za bardzo emocjonalną wypowiedź. Gdybym nie widział tego co opisuję, to też bym nie uwierzył. Dlatego rozumiem tych, którzy uważają, że przesadzam. Staram się obecnie mniej pisać, bardziej dokumentując to co chcę przedstawić nagraniami dźwiękowymi i oficjalnymi dokumentami.

zawisza napisał:

jak Ty jeszcze mozesz przy tym wszystkim pozostawac przy zdrowych zmyslach? Przeciez to oszalec mozna...

Zawisza, na szczęście jestem pod stałym nadzorem lekarza wink  Bardzo dobrego lekarza wink

#10 2009-07-20 20:03:24

LeM
Administrator

Jacek napisał:

Moi drodzy, protokół z posiedzenia Komisji Budżetowej z 21 kwietnia br. powinniśmy przesłać któremuś z naszych polskich kabaretów. Oni zrobią z niego użytek - potrzeba już tylko rekwizytów i aktorów. Scenariusz już jest...

Nie wiem tylko, czy ten skecz byłby zabawny.

Jacek napisał:

LeMie, napisałeś wcześniej, że sołectwo Międzyrzecze Górne dołożyło do budowy Chatki 100.000 zł. Jeśli się nie mylę, w wydatkach z gminy na 2006 rok jest 800 000 zł na tę budowę. Według mnie było jeszcze dofinansowanie z Unii. Możemy się dowiedzieć jaka to kwota?

Tak, dofinansowanie wyniosło ok. 450 000zł. Budżet gminy wyłożył ok. 800.000zł, z tego Rada Sołecka Międzyrzecza Górnego ze środków inwestycyjnych "z klucza" wyłożyła 100.000zł.

Tak jak to przedstawiałem na Zebraniu Wiejskim udział sołectwa w tej inwestycji był znacznie większy - blisko 400.000zł. Tu jest dokładne rozliczenie:

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/chatka1.jpg

http://www.miedzyrzecze.org.pl/zdjecia/chatka2.jpg

Przy budowie "Chaty Międzyrzecze" pan Wójt i Rada Gminy byli i są bardzo oszczędni. Do tej pory nie zostały wykonane przez gminę prace nad zagospodarowaniem otoczenia chatki. Mimo, że w budżecie na rok 2009 zapisano na ten cel kwotę 300.000zł, pan Wójt nic w tym temacie nie robi. Może i zrozumiałbym to, gdyby tak samo było w każdym innym przypadku. Jak oszczędzać to wszędzie w ten sam sposób, prawda? Jest jednak zupełnie inaczej. Warto przyglądnąć się zagospodarowaniu otoczenia innych inwestycji po ich oddaniu do użytku w naszej gminie. O kostce granitowej nie będę pisał, nie chcę się powtarzać.

Pozwól, że przedstawię Ci porównanie dwóch niemal identycznych inwestycji:

1.    Zagospodarowanie otoczenia Chaty Międzyrzecze – Filii GOK w Międzyrzeczu Górnym

2.    Budowa antresoli GOK w Rudzicy – Filii GOK w Rudzicy

To dwie inwestycje w dziedzinie kultury. Łączy je m.in. to, że obie były złożone we wrześniu ubiegłego roku do tego samego konkursu unijnego RPO w działaniu 4.1 „Infrastruktura Kultury”. Oba projekty nie otrzymały dofinansowania i znalazły się na tzw. liście rezerwowej, w praktyce bez szans na dofinansowanie. Wg mnie dalszy ich los powinien być taki sam – albo gmina oba realizuje z własnych środków albo z obu rezygnuje. A jak jest …

W przypadku GOK Rudzica pan Wójt nie czekając nawet na rozstrzygnięcie konkursu unijnego zaraz początkiem roku ogłosił przetarg na wykonanie robót i już 13 marca br., wyłoniony został wykonawca na tą inwestycję. Koszt ok. 300.000zł a więc mniej więcej tyle ile w budżecie jest na otoczenie „chatki”.

W przypadku zagospodarowania otoczenia „chatki” na razie nie dzieje się nic. Gdy podczas posiedzenia Komisji jakiś czas temu zapytałem Wójta, kiedy zacznie być wykonywane zagospodarowanie otoczenia „chatki” (środki w budżecie są a więc Rada mu „kazała”), pan Wójt stwierdził, że na razie nie można nic z tym zrobić, bo nasz projekt jest na liście rezerwowej w RPO. To, że projekt dla Rudzicy jest na tej samej liście rezerwowej nie przeszkodziło panu Wójtowi by ogłosić przetarg i rozpocząć roboty.

Dla Międzyrzecza Górnego każdy argument na „nie” jest dla Wójta dobry, może być nawet wyssany z palca.

W ostatnim czasie pan Wójt zakomunikował radnym, że do remontu GOK Rudzica potrzeba dodatkowo 90.000zł. Oczywiście środki takie się znalazły i dodatkowe prace zostaną wykonane (a Bieszczadzka dalej czeka).

W przypadku GOK Rudzica do podjęcia decyzji panu Wójtowi wystarczył zapis w budżecie gminy Jasienica na rok 2009. Sprawdziłem, od dnia uchwalenia budżetu na 2009 rok do dnia ogłoszenia wyników przetargu Komisja Budżetowa, na którą często powołuje się pan Wójt sprawą budowy antresoli w GOK w Rudzicy się nie zajmowała. Skoro tak, to do rozpoczęcia prac nad zagospodarowaniem otoczenia chatki panu Wójtowi decyzja tej komisji też nie jest potrzebna. Chyba, że pan Wójt będzie jej potrzebował, żeby wykazać, że „komisja mu każe nic nie robić” a on tylko to wykonuje.

#11 2009-07-20 23:21:27

zawisza
super forumowicz

Mam jakies dziwne wrazenie , ze Pan Wojt sie po prostu "uwzial" na Miedzyrzecze i tu pewnych rzeczy nie potrafie zrozumiec... wyglada to jak dziecinada i to jest bardzo smutne...

#12 2009-07-21 09:11:14

Tim11
użytkownik

LeM napisał:

Z tego co się orientuję po przyjęciu porządku komisja miała obowiązek go wykonać. To co tu jest opisane jest karygodne.

LeM napisał:

Jak napisałem wcześniej, twierdzę, że Komisja Budżetowa bez Wójta nie jest w stanie podjąć istotnych decyzji. Starałem się to pokazać na pewnym przykładzie. A Wy osądźcie, czy mam rację, czy nie ...

Pokazane kawa na ławę kto rządzi, a kto jest pionkiem. Bardzo wymowny przykład, coraz lepiej widać z kim mamy do czynienia. Szkoda słów.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Tim11 (2009-07-21 09:11:48)

#13 2009-07-21 09:19:33

LeM
Administrator

Tim11 napisał:

LeM napisał:

Z tego co się orientuję po przyjęciu porządku komisja miała obowiązek go wykonać. To co tu jest opisane jest karygodne.

O tym nie pomyślałem, warto będzie zapytać członków Komisji dlaczego zrezygnowali z podjęcia decyzji w tylu punktach.

#14 2009-07-24 23:04:01

Jacek
bywalec

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź Radnych na takie pytanie, LeMie smile
Zawsze tak jest, że sołectwa dopłacają do inwestycji na ich terenie? Jeśli tak, to czy można się dowiedzieć ile Rudzica dopłaci z własnych środków do remontu tamtejszego GOKu?

#15 2009-07-24 23:10:47

zawisza
super forumowicz

Potwierdzam co powiedzial Tim 11, to karygodne i szkoda slow....

Ostatnio edytowany przez/Last edit zawisza (2009-07-24 23:11:23)

#16 2009-07-25 11:32:32

LeM
Administrator

Jacek napisał:

Zawsze tak jest, że sołectwa dopłacają do inwestycji na ich terenie? Jeśli tak, to czy można się dowiedzieć ile Rudzica dopłaci z własnych środków do remontu tamtejszego GOKu?

Z tego co wiem to Rudzica nic nie dokłada do rozbudowy GOK-u ze środków inwestycyjnych swojego sołectwa. Podobnie Jasienica, wkrótce zacznie się budowa Gminnego  Ośrodka Kultury i Sportu z dofinansowaniem z programu transgranicznego, sołectwo Jasienica w bieżącym roku nie przekazało na ten cel żadnych środków.

Zdarza się jednak, że Pan Wójt żąda od niektórych sołectw własnego udziału w inwestycjach. Tak było w tym roku przy uchwalaniu budżetu na 2009 rok. Mimo obowiązywania zasady "100 zł na mieszkańca" pan Wójt dla sołectwa Grodziec przeznaczył tylko 60 zł na mieszkańca. Gdy radny z tego sołectwa poprosił o dodatkowe 40.000zł, by sołectwo dostało należne mu 100zł na mieszkańca, pan Wójt zgodę na to warunkował tym, że w przypadku jeśli będzie budowany wodociąg w tym sołectwie, to te 40.000zł zostanie przez sołectwo przekazane na ten cel.

Cały czas w naszej gminie są sołectwa równe i równiejsze.

Nie chcę teraz pisać o tym, w jaki sposób budowana była nasza "chatka", jest na to jeszcze zbyt wcześnie. Jest to długa i ciekawa historia, gdy zakończę działalność samorządową, dokładnie o tym opowiem.

Stopka forum/Board footer