Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-08-01 10:56:24

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Boisko w Międzyrzeczu prostuje kręgosłup Wójtowi

W sierpniu mija rok od czasu gdy wspólnie z radnym Tomaszem Osuch rozpoczęliśmy informowanie opinii publicznej o sposobie pracy samorządu naszej gminy. Często otrzymujemy pytania od mieszkańców, czy było to konieczne, czy nie można było poprzez kompromisy i negocjacje kontynuować naszej pracy.

Powoli przychodzi czas na wyjaśnienia i refleksje.

Niniejszym przedstawiam fragment posiedzenia  Komisji Budżetowej z 1 lipca 2008 roku, podczas której bardzo grzecznie zapytałem Wójta o możliwość wybudowania boiska przy szkole w Międzyrzeczu Górnym. Wtedy jeszcze staraliśmy się za wszelką cenę uzyskać cokolwiek dla Międzyrzecza poprzez prośby i rozmowy „gabinetowe”. Posłuchajcie odpowiedzi, jakiej udzielił pan Wójt oraz dalszej dyskusji.

Dyskusja na temat budowy boiska przy Szkole w Międzyrzeczu - 1 lipca 2008, posiedzenie Komisji Budżetowej Rady Gminy (nagranie nr 1)     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

W dyskusji Wójt stwierdza (1’34”), że wg niego w takim zakresie budowa boiska w Międzyrzeczu jest nie do realizacji (nie wiem o jakim zakresie Wójt mówił, z tego co pamiętam zakres prac był okrojony do minimum). Wójt nie pyta Komisji Budżetowej o zdanie, a warto przypomnieć, że w tym czasie w tej w Komisji było  dwóch radnych z Międzyrzecza – radna Kopeć i radny Mroczko. Tu Wójt zdecydowanie mówi „NIE”. Mimo, że zwracam się do pana Wójta bardzo grzecznie (doskonale wiem, kto tu rządzi), Wójt nie podejmuje żadnej dyskusji, pada zdecydowane „NIE”. Do tego Wójt dodaje „w żadnym z programów”. Nie pozostawia żadnych złudzeń. Mówi niemal wprost – "możecie robić co chcecie i tak nic nie dostaniecie". Warto powiedzieć, że sytuacja taka w tym momencie trwa już od wielu miesięcy...

Dla Wójta nawet wartość 140.000zł (2’00”) w przypadku Międzyrzecza Górnego była to kwota bardzo wysoka. Obecnie Wójt proponuje budowę dwóch boisk w Mazańcowicach w ramach programu ORLIK za 2.200.000zł, ta kwota dla Wójta jest jak najbardziej do zaakceptowania, wręcz denerwuje się, gdy pytamy czemu tak drogo? Na dowód, że tak było, wkrótce zamieszczę na tym forum relację z dyskusji o kosztach budowy ORLIKA w Mazańcowicach, jaka miała miejsce kilka dni temu ...

Widząc co się dzieje (2’12”), proponowałem nawet rezygnację z budowy ogrodzenia wokół boiska, byle tylko ruszyć temat do przodu. Wójta to nie zainteresowało, zaraz znalazł następne argumenty na NIE. Przykro to powiedzieć, ale radna z Międzyrzecza Dolnego w trakcie całej dyskusji nie odezwała się ani słowem. Gdyby przy naszej szkole było boisko, czy korzystałyby z niego tylko dzieci z Międzyrzecza Górnego?

W powyższej dyskusji prosiłem również (3’44”) o rozważenie budowy „Orlika” w Międzyrzeczu, Wójt  (4’20”) nie widział na to żadnych szans. Każdy temat dotyczący Międzyrzecza Górnego, z jakim przychodziliśmy do Wójta był kwitowany krótko: NIE.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że już w lipcu 2008 roku Wójt nie widział żadnych szans na budowę naszego boiska w żadnym z dostępnych programów unijnych, a kwotę 400.000zł określił jako nie do zaakceptowania. Wtedy jeszcze nie występowaliśmy publicznie. Pierwsza interpelacja, początkująca publiczną krytykę działania władz gminy została wygłoszona we wrześniu 2008 roku.

Dla Wójta 400.000zł na boisko w Międzyrzeczu było kwotą niewyobrażalnie wysoką, nie do zaakceptowania. Sama myśl o tym, jak powiedział „prostowała mu kręgosłup”.

Podczas tego samego posiedzenia trwała poważna dyskusja (7’23”), nad wymianą trawy na nowiutkim boisku  w Rudzicy (rocznym, oddanym do użytku w roku 2007) z naturalnej na sztuczną, kosztem ok. 1.200.000zł. Osobiście nie znam przypadku, by po roku użytkowania nowo wybudowanego boiska wiejskiego zmieniać trawę z naturalnej na sztuczną. W gminie Jasienica trwała nad tym poważna dyskusja na Komisji Budżetowej

W przypadku Rudzicy Wójt interesował się usytuowaniem boisk, regulaminem korzystania z boisk, wymianą trawy naturalnej na sztuczną, kosztami inwestycji, w tym przypadku kwota 1.200.000zł nic Wójtowi nie prostowała, na koniec powiedział „ZOBACZYMY”.

Dyskusja nad wymianą trawy w Rudzicy mogła mieć związek z propozycją Wójta zakupu w Jasienicy działki (0,95 ha) za 900.000zł. Propozycja ta uzyskała bardzo mocne poparcie Przewodniczącego Rady Gminy. Tej dyskusji nie ma w zaprezentowanym nagraniu, jest to dłuższy temat, jeśli uważacie, że chcecie się z nim zapoznać, mogę w niedługim czasie ją przedstawić.

Reasumując, według Pana Wójta w dniu 1 lipca 2008:

Budowa boiska w Międzyrzeczu za 400.000 - ZDECYDOWANIE NIE
Budowa boiska w Międzyrzeczu za 140.000 - KWOTA BARDZO WYSOKA
Budowa kompleksu ORLIK w Międzyrzeczu - NIE
Zakup działki w Jasienicy za 900.000zł - TAK
Wymiana trawy na sztuczną w Rudzicy za ok. 1.200.000zł - ZOBACZYMY

Podczas ostatniej Sesji temat budowy boiska w Międzyrzeczu powrócił. Wkrótce przedstawię relację dźwiękową z tej dyskusji. Będziecie mogli porównać, co przez rok zmieniło się w postawie pana Wójta w stosunku do Międzyrzecza Górnego…

#2 2009-08-01 12:17:06

Bard
początkujący

Re: Boisko w Międzyrzeczu prostuje kręgosłup Wójtowi

Chętnie bym posłuchał, co obecnie pan Wójt ma do powiedzenia na temat boiska przy szkole w Międzyrzeczu.
Jako że przez osiem lat uczęszczałem do tej szkoły, doskonale wiem jak bardzo trawiaste boisko jest tam potrzebne. Sala gimnastyczna i ten niewielki skrawek nierównego asfaltu, który uczniowie mają do dyspozycji, z pewnością nie są wystarczające. Dwie godziny wf w tygodniu to za mało aktywności fizycznej dla młodego człowieka, dobrze by było jeszcze później pograć w piłkę, pobiegać itd. Niestety w Międzyrzeczu nie ma gdzie. Może i mi by się "kręgosłup wyprostował" (a od dziecka mam pokrzywiony ;p), gdyby niedaleko miejsca zamieszkania była odpowiednia infrastruktura. Dlatego również dziwi mnie, że do tej pory nie utworzono w pobliżu naszej szkoły takiego obiektu.
Poza tym szokujące jest podejście pana Wójta do kwestii wydatków. W szczególności jeśli chodzi o następujące punkty:

Zastanawia mnie też kwestia zakupu działki. Jakie były plany zagospodarowania tego terenu? Rozumiem, że tak duży wydatek musiał mieć mocne uzasadnienie? Chętnie dowiedziałbym się więcej na ten temat.
Pozdrawiam

#3 2009-08-01 13:04:36

LeM
Administrator

Bard napisał:

Chętnie bym posłuchał, co obecnie pan Wójt ma do powiedzenia na temat boiska przy szkole w Międzyrzeczu.

Dobrze. Wkrótce zamieszczę szczegółową relację.

Bard napisał:

Jako że przez osiem lat uczęszczałem do tej szkoły, doskonale wiem jak bardzo trawiaste boisko jest tam potrzebne. Sala gimnastyczna i ten niewielki skrawek nierównego asfaltu, który uczniowie mają do dyspozycji, z pewnością nie są wystarczające. Dwie godziny wf w tygodniu to za mało aktywności fizycznej dla młodego człowieka, dobrze by było jeszcze później pograć w piłkę, pobiegać itd. Niestety w Międzyrzeczu nie ma gdzie. Może i mi by się "kręgosłup wyprostował" (a od dziecka mam pokrzywiony ;p), gdyby niedaleko miejsca zamieszkania była odpowiednia infrastruktura. Dlatego również dziwi mnie, że do tej pory nie utworzono w pobliżu naszej szkoły takiego obiektu.

Dokładnie, Bardzie. Odezwanie Wójta było czystą złośliwością w naszym kierunku, bardzo się zdziwisz, kiedy Ci powiem, że teraz pan Wójt ma w budżecie gminy na 2009 rok wystarczające pieniądze, żeby wybudować boisko w Międzyrzeczu. Jednak zamiast zabrać się do budowy, pan Wójt podczas ostatniej sesji zrobił sobie kosztem naszego przyszkolnego boiska teatrzyk. Na siłę chciał przenieść swoją odpowiedzialność na radnych. Z tym, że tym razem mu się to nie udało. Dlaczego? Wkrótce usłyszysz dlaczego. Na razie nie napiszę więcej na ten temat, wszystko będzie w nagraniu. Do tej pory, jak słownie opisywałem zdarzenia w gminie, pan Wójt zarzucał mi tendencyjność, dlatego teraz oprócz relacji słownych zamieszczam też nagrania dźwiękowe. Tu trudniej zarzucić manipulację, wszystko słychać "kawa na ławę".

Co do kręgosłupów masz rację Bardzie. Obowiązkiem Wójta jest prostowanie kręgosłupów naszym dzieciom, kręgosłupów skrzywionych zbyt małą ilością ruchu, sportu, biegania za piłką. Mam wrażenie, że te kręgosłupy pana Wójta nie interesują ...

Bard napisał:

Poza tym szokujące jest podejście pana Wójta do kwestii wydatków. W szczególności jeśli chodzi o następujące punkty:

Więcej na ten temat napiszę po opublikowaniu nagrań. Na szczęście posiedzenia Komisji Budżetowej zawsze były publiczne, każdy mógł je rejestrować w dowolnej formie, a ciekawe rzeczy się tam działy, ciekawe ...

Bard napisał:

Zastanawia mnie też kwestia zakupu działki. Jakie były plany zagospodarowania tego terenu? Rozumiem, że tak duży wydatek musiał mieć mocne uzasadnienie? Chętnie dowiedziałbym się więcej na ten temat.

Uzasadnienie było bardzo konkretne: "ten teren jest nam niepotrzebny przez co najmniej 10 lat. Ale kupić go trzeba". W lipcu 2008 roku w gminie, która prawie w ogóle nie jest skanalizowana, Wójt zaproponował zakup niecałego hektara terenu, na części którego rośnie las, który przecina linia wysokiego napięcia, za 900.000zł. Gdy zapytałem Wójta, czy działkę tę ktoś już wycenił, Wójt odpowiedział, że nie. Najpierw ustalono cenę, Wójt zawarł z właścicielem "dżentelmeńską" umowę, że gmina to kupi, a dopiero dużo później zlecono wycenę tej działki. Ale nie chcę uprzedzać zdarzeń, wszystko usłyszysz wkrótce w relacji dźwiękowej.

#4 2009-08-02 06:34:55

Jacek
bywalec

Wspaniale to wygląda i choć chciałbym napisać, że aż się nie chce w to wierzyć nie mogę. Wierzę, że tak to u nas w gminie właśnie jest. Wyrażenie, że "ten teren jest nam niepotrzebny przez co najmniej 10 lat. Ale kupić go trzeba" zastanawia chyba wszystkich.

#5 2009-08-03 00:50:40

LeM
Administrator

Od czasu  zamieszczonej powyżej dyskusji, która miała miejsce na Komisji Budżetowej minął ponad rok. Podczas Sesji w dniu 27 lipca zadałem Wójtowi pytanie, prosząc o wyjaśnienie, czy ogłosił już przetarg na budowę boiska przy szkole w Międzyrzeczu.

Dyskusja na temat budowy boiska przy Szkole w Międzyrzeczu - 27 lipca 2009, Sesja Rady Gminy (nagranie nr 2)     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

Tym razem na razie nie dołączam własnego komentarza. Posłuchajcie tej dyskusji. Myślę, że warto  posłuchać, do czego posunął się Wójt, by znaleźć wymówkę, że nie buduje boiska w Międzyrzeczu.

Napiszę tylko, że w głosowaniu, które odbyło się po zakończeniu Sesji  radna Międzyrzecza Dolnego wstrzymała się od głosu. Nie zagłosowała za tym, by ogłosić przetarg i rozpocząć budowę boiska przy szkole w Międzyrzeczu...

#6 2009-08-03 06:31:39

Jacek
bywalec

Z powyższego wynika, że boiska miało nie być, ma nie być i najprawdopodobniej nie będzie. Szkoda.
Czy pan Wójt coś sugerował mówiąc, że jak Rada zagłosuje tak jak on chce, będzie dobrze, a jak inaczej, wtedy będzie problem? Czy to był jakiś niezrozumiały skrót myślowy, czy wyraźna wskazówka jak by zagłosować wbrew sumieniu i rozsądkowi?
Poproszę o Wasze zdanie w tym temacie, jak i o wyrażenie opinii na temat odpowiedzi Wójta na zadane pytania. Słuchałem kilkukrotnie nagrania i nie doszukałem się odpowiedzi na temat. Jak zresztą często. Tak jakby pytający i odpowiadający znajdowali się w różnych salach i z innymi ludźmi rozmawiali na zupełnie różne tematy.
Za to dowiedziałem się, że antresola w Rudzicy została zrealizowana dzięki środkom, które przekaże nam Samorząd Gminy Kozy, które być może otrzyma z programu unijnego, choć ich jeszcze nie otrzymało i nie podpisano żadnych umów.
Szkoda, że Wójt bierze swą mądrość z bajek (jak powiedział), a nie z życia...
Muszę także odszukać definicji słów niecenzuralnych, bo mi trochę pan Wójt pogmatwał sprawę. Nie znalazłem po prostu żadnego słowa, które pasowałoby mi  do tej definicji, którą znam. Może coś się zmieniło?
Wójt doskonale wie, że pieniędzy w budżecie nigdy nie będzie wiele. Wie także doskonale jak je zaoszczędzić. Jest to bardzo proste - wystarczy zarezerwować je na jakiś cel, z góry przeznaczony do nie realizowania i już. Jakby kiedyś trzeba było kupić jakąś działkę za 900.000 prawie połowa już jest.

#7 2009-08-03 09:23:44

LeM
Administrator

Jacek napisał:

Z powyższego wynika, że boiska miało nie być, ma nie być i najprawdopodobniej nie będzie. Szkoda.

Mam nadzieję, że się mylisz. Z każdym miesiącem zbliża się termin wyborów samorządowych. Wróbelki ćwierkają, że mogą być przyspieszone. Jeśli tak, to jakiś prezent dla Międzyrzecza trzeba będzie przygotować. Może będzie to właśnie boisko? Niedrogie, przy szkole, dla dzieci, dla młodzieży. W sam raz na wybory.

Jacek napisał:

Czy pan Wójt coś sugerował mówiąc, że jak Rada zagłosuje tak jak on chce, będzie dobrze, a jak inaczej, wtedy będzie problem? Czy to był jakiś niezrozumiały skrót myślowy, czy wyraźna wskazówka jak by zagłosować wbrew sumieniu i rozsądkowi?

Pomysł z głosowaniem Rady Gminy pokazuje, jak płytkie argumenty ma Wójt w stosunku do Międzyrzecza. Dziwi mnie ciągłe granie tak bardzo już zgraną kartą "jak mi Rada każe". Mało pomysłowy ten nasz pan Wójt. 

Jacek napisał:

Poproszę o Wasze zdanie w tym temacie, jak i o wyrażenie opinii na temat odpowiedzi Wójta na zadane pytania. Słuchałem kilkukrotnie nagrania i nie doszukałem się odpowiedzi na temat. Jak zresztą często. Tak jakby pytający i odpowiadający znajdowali się w różnych salach i z innymi ludźmi rozmawiali na zupełnie różne tematy.

Tak już jest od miesięcy. Na proste i racjonalne pytania Wójt odpowiada agresją, złośliwością, pomówieniami. Wójt nigdy nie chciał żadnych dyskusji. Z prostego powodu, w merytorycznej dyskusji trzeba mieć merytoryczne argumenty. Jak się nie ma argumentów, pozostaje atak na osobę pytającego. Trochę to żenujące.

Jacek napisał:

Za to dowiedziałem się, że antresola w Rudzicy została zrealizowana dzięki środkom, które przekaże nam Samorząd Gminy Kozy, które być może otrzyma z programu unijnego, choć ich jeszcze nie otrzymało i nie podpisano żadnych umów.

Tak, pieniądze z Kóz to też ciekawy temat. W Programie Subregionalnym, o którym mówi Wójt gmina powinna była pozyskać ok. 2.000.000zł na rewitalizację Prochowni. Wójt "przehandlował" te pieniądze, nie uzyskując dla gminy ani grosza. Uważam, że powinien być za to rozliczony. Zamiast tego "wynegocjował" obietnicę przekazania przez Kozy 200.000zł, w zamian za odstąpienie Kozom pieniędzy w ramach programu pozakonkursowego (program pozakonkursowy to pieniądze "do wzięcie" bez konkursu, wystarczy tylko przygotować prawidłowy wniosek). Według mnie to bardzo kiepski interes dla gminy.

Antresolę w Rudzicy Wójt zaczął budować już w marcu. Wtedy jeszcze nie było nawet ogłoszonych wyników konkursu RPO. Dzisiaj mamy sierpień, pieniędzy z Kóz nie ma a Wójt GOK w Rudzicy rozbudowuje. Rady Gminy o nic nie pyta.

Jacek napisał:

Szkoda, że Wójt bierze swą mądrość z bajek (jak powiedział), a nie z życia...

Tu sie zgadzam z panem Wójtem. W każdej bajce jest ziarnko prawdy. W mądrości Wójta też. Ale tylko ziarnko ...

Jacek napisał:

Muszę także odszukać definicji słów niecenzuralnych, bo mi trochę pan Wójt pogmatwał sprawę. Nie znalazłem po prostu żadnego słowa, które pasowałoby mi  do tej definicji, którą znam. Może coś się zmieniło?

Posłuchaj Jacku dokładnie wypowiedzi Wójta. Pan Wójt (18'59") nie mówi o słowach niecenzuralnych, pan Wójt mówi o słowach nie cenzurowanych. Wójt mówi do radnego, żeby używał słów cenzurowanych. A kto ma być cenzorem? Tego nie powiedział.
Faktycznie, jeszcze rok temu żaden radny nie ośmielił się w gminie Jasienica powiedzieć, żeby wójt nie zwalał winy na radnych. Może wtedy były to słowa cenzurowane?
Co do powiedzenia Wójta, kogo on może ****** a kogo nie, nie będę się wypowiadał.
Mam wrażenie, że w tym przypadku Wójt użył słów niecenzuralnych. Co prawda było już po Sesji ale powaga urzędu Wójta również wtedy powinna chyba obowiązywać.

Jacek napisał:

Wójt doskonale wie, że pieniędzy w budżecie nigdy nie będzie wiele. Wie także doskonale jak je zaoszczędzić. Jest to bardzo proste - wystarczy zarezerwować je na jakiś cel, z góry przeznaczony do nie realizowania i już. Jakby kiedyś trzeba było kupić jakąś działkę za 900.000 prawie połowa już jest.

Wracasz do tematu działki. Wkrótce o tym podyskutujemy ...

#8 2009-08-03 18:27:46

wacek
Gość/Guest

Zgadzam się z Jackiem ,że wójt zapisuje w budżecie na dany rok inwestycje które są "lokatą kapitału" w danym roku budżetowym a które nigdy nie zostaną zrealizowane.Całość zamieszczonego materiału świadczy o tym ,ze wójt bez ogródek tępi radnych z Międzyrzecza Górnego i gdzie się da blokuje w odwecie inwestycje w Międzyrzeczu Górnym. Nie potrafi wysłuchać spokojnych argumentów radnych,  nie akceptuje oczywistych dowodów, przez to ośmiesza się, traci autorytet. Dziwię się że tego nie dostrzega.Czy nie dociera do niego fakt , że czasy się zmieniają?                  Jest oczywiste ,że przy tak jawnie negatywnym nastawieniu wójta do budowy boiska w Międzyrzeczu  inwestycja ta nie będzie zrealizowana.Trudno się dziwić wójtowi, skoro nawet radna Międzyrzecza Dolnego  nie potrafi udzielić poparcia dla tak  oczywistej sprawy i haniebnie wstrzymuje się od głosu.

Stopka forum/Board footer