Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-09-02 11:26:11

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Przewodniczący Komisji Budżetowej to nie encyklopedia

Dwa „gorące” w chwili obecnej dla nas tematy to budowa chodników oraz remont dróg po powodzi. W przypadku chodników zastanawiająca jest opieszałość gminy w rozpoczęciu budowy chodników zarówno w Międzyrzeczu Dolnym jak i w Międzyrzeczu Górnym. We wszystkich sołectwach decyzje już zapadły, u nas jeszcze nie.

W przypadku remontu dróg po powodzi, w związku z tym, że największa powódź przeszła przez Międzyrzecze Górne i tu drogi są najbardziej zniszczone, chciałem się dowiedzieć jakie drogi będą remontowane z puli środków popowodziowych.

Od wielu miesięcy pan Wójt twierdzi, że on tylko wykonuje to, co mu Rada Gminy każe, sam nie podejmuje żadnych decyzji finansowych, jako źródło decyzji podaje też często Komisję Budżetową. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Rewizyjnej poprosiłem Przewodniczącego Komisji Budżetowej radnego Józefa Pykę o informację, jakie opinie w dwóch powyższych sprawach komisja ta podjęła.

Oto co usłyszałem:

Pytanie o budowę chodników (nagranie nr 1)

Pytanie o remont dróg po powodzi (nagranie nr 2)

Pytania do radnego Józefa Pyki - Przewodniczącego Komisji Budżetowej Rady Gminy Jasienica http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

1. Pan Józef Pyka nie wie, czy Komisja Budżetowa opiniowała budowę chodnika w Bierach, choć uważa, że pewnie opiniowała. Ja twierdzę, że nie opiniowała a podana przez Wójta informacja o tym, że Komisja Budżetowa zawsze opiniuje tego typu inwestycje jest nieprawdą.

2. Pan radny powiedział, że sprawdzi w statucie gminy, jakie są jego obowiązki. Zgadzam się, już czas zapoznać się z nimi, po 7 latach przewodniczenia tej komisji myślę, że to nawet czas najwyższy!

3. Pan Wójt powiedział, że wyboru dróg do remontu po powodzi dokonała Komisja Budżetowa. Zapytałem zatem pana Przewodniczący jakie to drogi? Pan radny Pyka odpowiedział: "Musiałbym zajrzeć do protokołów. Ja nie jestem encyklopedią, żeby Panu odpowiadać ...". Przewodniczący najważniejszej, jak twierdzi pan Wójt, komisji Rady Gminy nie wie, co komisja opiniowała kilka dni wcześniej? Przecież to on miał obowiązek prowadzenia obrad tej komisji, miał obowiązek prowadzenia dyskusji, udzielania głosu (dyskusja na pewno była burzliwa bo temat "gorący"), poddawania wniosków pod głosowanie, zadbanie o to, by protokół był rzetelny (o tym wszystkim mówi statut gminy). Chyba, że w tym czasie żartował sobie z koleżanką i kolegami, podczas gdy Wójt dyktował do protokołu co ma tam być zapisane? To tylko moje przypuszczenie, nie dowiemy się już jak było naprawdę, tym razem nikt tego już nie nagrywał. A szkoda ...

Przy okazji dowiedziałem się, że zaprzestano nagrywać posiedzenia Komisji Budżetowej. Zapewne w trosce o dobro mieszkańców gminy. Jest ono przecież zawsze nadrzędne nad dobrem pana Wójta i członków Komisji. A może tylko tak mi się wydaje?

4.Pan radny mówi, że nikt nie jest alfą i omegą, żeby pamiętać co było na komisji pół roku wcześniej. Najważniejszym obowiązkiem Przewodniczącego Komisji jest organizacja jej pracy. To on powinien pilnować, żeby w każdej sprawie stosować te same zasady i procedury! Pan radny Pyka jest moim zdaniem przewodniczącym malowanym. Nie prowadzi komisji, nie poddaje wniosków pod głosowanie, nie pilnuje, żeby wszystkie sprawy były rozpatrywane w ten sam sposób.

5. Po zapytaniu o środki na remont dróg po powodzi pan Wójt powiedział, że tylko dwie gminy z powiatu bielskiego otrzymały środki z Ministerstwa, co jest kolejnym plusem dla zarządzających naszą gminą. W ten sposób pochwalił swojego zastępcę oraz pracowników gminy, sam bowiem był w tym czasie na urlopie.

#2 2009-09-04 17:18:55

Jacek
bywalec

Re: Przewodniczący Komisji Budżetowej to nie encyklopedia

To nie pierwszy raz, kiedy nikt nie wie jak komisja coś opiniowała, co ustaliła i kiedy.
Jak panowie Radni pracują, skoro nie pamiętają co robili? Gdyby przypadkiem ktoś zasugerował podjęcie decyzji w temacie, w którym takowa już zapadła, Radni podjęliby ją bez zająknięcia i podjęli decyzję po raz wtóry? Jeśli tak, to pewnie szanse na to że będzie ona taka sama (owa decyzja), byłyby niewielkie.
To co LeMie przedstawiasz wygląda na jeden, ogromny bałagan, nad którym Radni w ogóle nie panują.
Zresztą, panującym nad tym bałaganem (choć ciśnie się inne określenie panującego ładu w gminie), nie są i póki co nie będą Radni Gminy Jasienica.

Panu Pyce gratuluję wspaniałej prezentacji własnej osoby. Czekam na kolejne nagrania, może inni też chcą się przedstawić.

#3 2009-09-09 11:18:47

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Re: Przewodniczący Komisji Budżetowej to nie encyklopedia

Jacek napisał:

To co LeMie przedstawiasz wygląda na jeden, ogromny bałagan, nad którym Radni w ogóle nie panują.

Zapewniam Cię Jacku, że to nie jest efekt bałaganu. Wszystko jest precyzyjnie przygotowane i przemyślane. To forma przekazania zbiorowej odpowiedzialności za decyzje, które indywidualnie podejmuje ktoś inny. Ktoś, kto nie ma cywilnej odwagi, by za własne decyzje wziąć odpowiedzialność.

Stopka forum/Board footer