Miedzyrzecze.org.pl

Archiwum forum Międzyrzecza

Nie jesteś zalogowany./Not logged in

Ogłoszenie

PRZEGLĄDASZ ARCHIWUM MIĘDZYRZECZA

#1 2009-08-16 10:19:54

LeM
Administrator
Od/From: Międzyrzecze

Prawdziwy Przyjaciel Międzyrzecza, Ogrody papieskie a otoczenie Chaty

W dniu 21 lipca na Komisji Budżetowej Rady Gminy Wójt złożył wniosek by przerzucić część środków z zagospodarowania otoczenia "chatki" na szkołę, a jednocześnie nie realizować inwestycji zagospodarowania otoczenia chatki. Komisja Budżetowa poparła wniosek Wójta. W ten sposób, mimo iż Rada Gminy przeznaczyła na ten cel w budżecie gminy 300 000zł, inwestycja nie będzie w tym roku realizowana.

Warto porównać deklaracje Wójta z 3 kwietnia br. podczas Zebrania Wiejskiego w Międzyrzeczu Górnym z realiami.

1. Wypowiedzi Wójta, Zebranie Wiejskie 3.04.2009 Międzyrzecze Górne                             2.Komisja Budżetowa Rady Gminy, 21 lipca 2009     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

Warto zwrócić uwagę na fakt, że posiedzenie komisji Rady Gminy (organu stanowiącego) prowadzi Wójt Gminy (organ wykonawczy). Wójt jako organ wykonawczy nie tylko składa wniosek, ale też poddaje pod głosowanie i prowadzi głosowanie komisji organu stanowiącego. Według mnie jest to niezgodne z prawem.

Warto również zwrócić uwagę na sam fakt głosowania. Nie wiem, czy radni podnieśli rękę, ale tak jakby w ogóle nie zauważyli, że jest głosowanie. W czasie głosowania dyskutowali sobie o tym i owym.

Na koniec pan Wójt z ubolewaniem przyjął wniosek, który sam sformułował i poddał pod głosowanie.

Słuchając tego nagrania dowiedziałem się, że w budżecie gminy Jasienica są dwa rodzaje środków - realne (np. Jasienica i Rudzica) oraz wirtualne (np. Międzyrzecze Górne).

Podczas Zebrania Wiejskiego Pan Wójt prosił o przykład, gdy Rada Gminy przyznała środki na realizację zadania a Wójt tych środków nie wykorzystał i inwestycji nie zrealizował.

Szanowny Panie Wójcie,

Na Pana prośbę, wypowiedzianą w dniu 3 kwietnia w Międzyrzeczu Górnym przedstawiam kwestie zagospodarowania otoczenia "chatki" jako przykład nie wykonania przez Wójta decyzji Rady Gminy. Rada Gminy w uchwalonym w dniu 30 grudnia 2008 budżecie na 2009 rok przyznała 300 000zł na zagospodarowanie otoczenia "chatki", po 7 miesiącach zamiast zabrać się do pracy, Pan prosi Komisję Rady Gminy o zgodę na to, by inwestycji nie realizować.
Jeśli dalej uważa Pan, że jest pan Prawdziwym Przyjacielem Międzyrzecza i szanuje Pan naszych mieszkańców, gorąco namawiam Pana do włączenia się do tej dyskusji. Mieszkańcy mają prawo poznać zdanie obu stron. Zapewniał Pan nas, że dwoma rękami jest Pan za rozwojem Międzyrzecza Górnego. Nadchodzi czas, by udowodnił Pan, że tak jest naprawdę. 

Zapraszam do dyskusji Wójta Gminy Jasienica, radnych Komisji Budżetowej, pozostałych radnych naszej gminy oraz mieszkańców.

Leszek Mroczko

#2 2009-08-16 14:01:16

LeM
Administrator

Re: Prawdziwy Przyjaciel Międzyrzecza, Ogrody papieskie a otoczenie Chaty

GŁOSOWANIE - BYŁO CZY NIE BYŁO?

Przesłuchałem jeszcze raz dokładnie nagranie z Komisji Budżetowej i mam poważne wątpliwości, czy w ogóle odbyło się głosowanie w sprawie chatki.
Głosowanie wniosku jest od 7'04". Treść dyskusji:

Wójt - może wniosek Komisji Budżetowej, że w związku z tym ...
Franciszk Handzel - nie, myślę, że nie pytać się Rady Sołeckiej, tylko nasz wniosek jest taki.
Wójt - że wniosek Komisji Budżetowej, w związku z tym, że konkurs jest nierozstrzygnięty do końca, jesteśmy na liście rezerwowej, przerzucić te pieniądze, 100.000 na ...
Genowefa Kopeć - na remont szkoły
Wójt - na remont dachu w Międzyrzeczu. Kto jest za?

(domyślnie w tym miejscu chyba było głosowanie)

Czesław Machalica - czyli byłby taki wniosek?
GK - jak najbardziej
Wójt - taki wniosek Komisji Budżetowej. A ja jestem organem wykonawczym, więc co ja mam...
FH - a co oni będą pisać to ...
Wójt - przyjąłem z ubolewaniem ale co ja mogę zrobić ...

Z dyskusji wynika, że jeśli radni podnieśli rękę to najpierw głosowali a po głosowaniu przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury pyta jaki byłby wniosek. Czyli w momencie głosowanie nie znał treści wniosku, mimo to głosował "za" (według protokołu wszyscy byli "za", więc pan Czesław Machalica także).

Wg mojej oceny jakieś dziwne to głosowanie.

KTO PISZE PROTOKOŁY Z KOMISJI?

Podczas posiedzenia Wójt poinformował radnych o podjętych decyzjach w sprawie remontu szkoły. W protokole zapisano ten fragment dyskusji następująco:

"Pan Wójt przedstawił członkom Komisji zmiany w projekcie zagospodarowania terenu wokół szkoły w Międzyrzeczu jakie zostały zatwierdzone na spotkaniu z Dyrektor GZOSiP, panią Urszulą Bujak i Dyrektor szkoły w Międzyrzeczu" (pisownia oryginalna).

Posłuchajcie dokładnie części nagrania (5'00" - 7'03"). Nie usłyszałem, żeby Wójt mówił, by cokolwiek z kimkolwiek zatwierdzał. Jeśli tak to skąd protokolant wiedział o takich ustaleniach Pana Wójta? A jeśli protokolant nie wiedział, to kto i na jakiej podstawie wpisał taki tekst do protokołu?

Pan Wójt powiedział ciekawe zdanie, że zdecydował "jak ma być rozwój Międzyrzecza robiony" (6'40"). Szkoda, że protokolant informacji o takiej decyzji nie wpisał do protokołu, według mnie to ważna wypowiedź pana Wójta, warto ją było zaprotokołować.

#3 2009-08-16 20:43:26

kristof
użytkownik

Chciałbym się tym razem mylić, ale nie liczyłbym że wójt lub któryś z radnych podejmie dyskusję . Po raz kolejny to co chcą radni Międzyrzecza Górnego czy Rada Sołecka jest dla członków komisji budżetowej mało istotne, i lepiej ich(Radę Sołecką) nie pytać o zdanie bo być może znów będą stwarzać problemy. Lepiej niech szanowna komisja zadecyduje co jest dla nas lepsze. W tym bełkocie słów nie doszukałem się jednej poprawnej wypowiedzi - pełnym zdaniem. W stwierdzeniu wójta cyt:przyjąłem z ubolewaniem , ale cóż ja mogę zrobić - wyczuwam silną nutę sarkazmu jak i zadowolenie że znów mu się udało zakpić z Międzyrzecza . Jedno jest trochę pocieszające że mają jednak obawy (radny F.Handzel) co ONI będą pisać( rozumiem że na forum). Pierwszy raz słyszałem jak radna Międzyrzecza Dolnego zabiera głos , szkoda tylko że że liczbę słów można policzyć na palcach jednej ręki.

Ostatnio edytowany przez/Last edit kristof (2009-08-16 22:31:48)

#4 2009-08-16 23:26:03

Jacek
bywalec

kristof napisał:

zadowolenie że znów mu się udało zakpić z Międzyrzecza

Całe szczęście, że z Międzyrzecza nie da się już zakpić. Wszyscy widzimy co się dzieje, czytamy i słuchamy. O to, z czego ludzie się będą śmiali, zaczynają się martwić inni, stąd

kristof napisał:

obawy co ONI będą pisać

Natomiast wypowiedź

przyjąłem z ubolewaniem ale co ja mogę zrobić

może usłyszymy po wyborach, gdy wielu ludzi "z ubolewaniem postawi krzyżyk w innym miejscu".
Zresztą, czas pokaże...

#5 2009-08-17 00:00:06

ziółko
użytkownik

Czytam o dysponowaniu zarezerwowanych środków w budżecie i nie wszystko rozumiem. Co stanie się z pozostałymi jak to wójt nazwał wirtualnymi dwustu tysiącami złotych przeznaczonymi w budżecie dla Międzyrzecza Górnego? Czy w ten sposób zarezerwowane pieniądze materializowały się w innych sołectwach w jakiś sposób?

#6 2009-08-17 01:28:23

LeM
Administrator

kristof napisał:

W tym bełkocie słów nie doszukałem się jednej poprawnej wypowiedzi - pełnym zdaniem.

Kristof, posłuchaj innego fragmentu dyskusji z tego samego posiedzenia tej Komisji. W tym czasie gdy Wójt coś tam czytał radni się śmiali, przekomarzali, dowcipkowali, pełna sielanka. Przejrzałem protokół z tego posiedzenia - wszystko jednomyślnie, wszyscy "za".

Zauważ, że w tym nagraniu słychać jak Wójt każe wyłączać dyktafon. Dlaczego? Co ma do ukrycia?
Słuchając zacytowanego w tym wątku przebiegu posiedzenia Komisji w kilku miejscach wyraźnie pewne fragmenty dyskusji są powycinane lub nie nagrywane. Wątpię, by protokolantka bawiła się dyktafonem, raz go włączając, raz wyłączając.  Przecież protokolantka nie wie, o czym będzie mowa za chwilę, w każdej chwili może być coś ważnego do zaprotokołowania. Jeśli ktoś wyłącza lub każe wyłączyć dyktafon, to znaczy, że chce coś ukryć. Co może chcieć ukryć Wójt i radni Komisji przed opinią publiczną?

kristof napisał:

W stwierdzeniu wójta cyt:przyjąłem z ubolewaniem , ale cóż ja mogę zrobić - wyczuwam silną nutę sarkazmu jak i zadowolenie że znów mu się udało zakpić z Międzyrzecza.

To nie tylko sarkazm. To po prostu "wypsnęło" się Wójtowi. Czasem człowiek bezwiednie wypowiada co myśli. W tym przypadku Wójt wypowiedział na głos swoje myśli, co powie mieszkańcom Międzyrzecza Górnego. Powie, że z ubolewaniem przyjął to, co Komisja Budżetowa mu kazała. On przecież dwoma rękami jestem za Międzyrzeczem Górnym.

kristof napisał:

Pierwszy raz słyszałem jak radna Międzyrzecza Dolnego zabiera głos, szkoda tylko że że liczbę słów można policzyć na palcach jednej ręki.

Pani Kopeć poparła wniosek Wójta, by nie realizować zagospodarowania chatki oraz by przenieść 100.000zł na remont dachu szkoły.

W związku z tym, że do tej pory nie mieliśmy okazji wypowiedzieć się w tej kwestii, niniejszym to czynię:

Razem z radnym Tomaszem Osuch jesteśmy za tym, by przekazać 100.000zł i wykonać kompleksowy remont dachu szkoły wraz z jego ociepleniem. Pozostałe 200.000zł na zagospodarowanie otoczenia chatki naszym zdaniem powinno wystarczyć na ten cel. Projekt zagospodarowania chatki zawiera kilka elementów naszym zdaniem niepotrzebnych. Na etapie projektowania, które miało miejsce w ubiegłym roku, przekazaliśmy Wójtowi nasze sugestie. Proponowaliśmy by przed chatką utworzyć alejki parkowe wraz z zielenią i ławeczkami. W centrum Międzyrzecza nie ma terenów, gdzie matki z dziećmi mogłyby pospacerować, usiąść na ławeczce, porozmawiać. Z tyłu chatki proponowaliśmy parking oraz drogę dojazdową od ulicy Kościelnej. Do tego ładne oświetlenie. Całość urządzona w sposób prosty ale gustowny.

Wójt nasze propozycje odrzucił. Dla niego najważniejsze było "rondo" przed chatką. Jak tłumaczył takie, by podczas dożynek Wójt mógł w kolasie zajechać pod chatkę.
W związku z tym alejka dojazdowa została zaprojektowana na odpowiednią, znacznie większą szerokość, do tego doszło naszym zdaniem niepotrzebne "rondo". Wójt nie dał sobie wytłumaczyć, że przed wiejską chatą góralską "rondo" pasuje jak przysłowiowy "kwiatek do kożucha", że u nas dożynki są raz na dwa lata a podjazd pod chatkę trwa zaledwie 5 minut. "Rondo" miało powstać i już. Pan radny Semla kpił sobie na Komisji, że projekt przypomina mu ogrody papieskie, gdyby wiedział z kogo kpi, pewnie by się tak nie odezwał big_smile .

Uważamy, że gdyby z projektu usunąć "rondo", gdyby zmniejszyć szerokość alejek, dostosowując je do ruchu pieszego, można byłoby wyremontować dach na szkole i zrobić ładne i gustowne otoczenie chatki.

Przy okazji kilka dodatkowych słów komentarza:

1. Wójt i radni byli zupełnie nie przygotowani do tego punktu porządku posiedzenia. Nie mieli pojęcia ile środków w budżecie było na zagospodarowanie otoczenia. Padały różne kwoty- 300.000zł, 30.000zł, 60.000zł, 70.000zł, 92.000zł, 700.000zł, 2.000.000zł.
Pracownik gminy wiedział, że jest to 300.000zł.
Jedynie radny Czesław Machalica był w stanie ustalić, że w budżecie na rok 2009 jest 300.000zł, potwierdziła to radna Genowefa Kopeć.

2. Radny Czesław Machalica powiedział, że skoro projekt jest na liście rezerwowej to nic nie można zrobić. Pan radny "zapomniał", że projekt rozbudowy GOK Rudzica jest na tej samej liście rezerwowej, a mimo to Wójt ogłosił przetarg i przebudowuje GOK nie pytając nikogo o zdanie. W moim słowniku i systemie wartości takie zachowanie nazywa się obłudą.

3. Jak Wójt nie chciał realizować inwestycji wokół chatki to zaproponował zapytanie pisemne do Rady Sołeckiej. Po co mu ta opinia, skoro przed chwilą kompletnie zlekceważył opinię Rady Sołeckiej co do remontu szkoły? Szuka podkładek na Zebranie Wiejskie?

4. W 4'57" nagranie jest wyraźnie "wycięte". Wójt nagle mówi "Biorąc pod uwagę te zdjęcia ...". Jakie zdjęcia? W tekście poprzedzającym nie było słowa o żadnych zdjęciach. Kolejna tajemnica państwowa?

5. Pan radny Szimke (5'29") proponował, by "pozwolić wybrać radnym z Górnego czy na szkołę czy na Bieszczadzką ... byłaby to decyzja radnych z Międzyrzecza Górnego". Czyżby panu radnemu brakowało odwagi cywilnej do podejmowania własnych decyzji?

6. Co do remontu szkoły pan Wójt zmienił nasze propozycje z kostki brukowej na asfalt. Żeby była jasność, uważamy, że jeśli we wszystkich szkołach w miejsce bruku będzie asfalt, też jesteśmy za asfaltem. Ale jeśli w innych szkołach zamiast bruku jest granit (również kładziony na miejscu, gdzie kiedyś była droga), to my wolimy bruk (granitu nie chcemy).

ziółko napisał:

Co stanie się z pozostałymi jak to wójt nazwał wirtualnymi dwustu tysiącami złotych przeznaczonymi w budżecie dla Międzyrzecza Górnego?

Na koniec roku "znikną". Nie zostaną wydane i już.

Tak samo stało się ze środkami, które na rok 2008 były na Zbiornik Międzyrzecze. Wójt najpierw nam je dał a Rada Gminy zatwierdziła, zaraz potem (jakieś dwa miesiące) śmiejąc się nam w twarz je zabrał (a Rada zatwierdziła). Zostały przeniesione na wykonanie projektu kanalizacji w Grodźcu a reszta na zakupy samochodów strażackich do Świętoszówki i Rudzicy. Międzyrzecze Górne nie otrzymało z tego ani złotówki.  Był to jeden z powodów naszej decyzji o rozpoczęciu  informowaniu opinii publicznej o tym co się dzieje w naszej gminie.

ziółko napisał:

Czy w ten sposób zarezerwowane pieniądze materializowały się w innych sołectwach w jakiś sposób?

Przeważnie przyznane dla sołectwa środki pozostają w tym sołectwie. Na przykład:
1. Wójt złożył wniosek na przebudowę drogi wraz z chodnikiem w Jasienicy na kwotę ok. 800.000zł, wniosek został odrzucony a Jasienica chodnik buduje. Te pieniądze okazały się realne, nie wirtualne.
2. Wójt złożył wniosek na rozbudowę hali w Mazańcowicach. Wniosek został odrzucony, pieniądze w Mazańcowicach pozostały, przeszły na budowę boisk. To też pieniądze realne.
3. GOK Rudzica - wniosek na liście rezerwowej, pieniądze pozostały w Rudzicy. Pieniądze realne.

#7 2009-09-17 08:57:42

LeM
Administrator

W dniu 3 września 2009 roku przekazałem Wójtowi formalny wniosek o wykonanie zagospodarowania "chatki" w wariancie uproszczonym, z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel środków w budżecie gminy. Wnioskowałem przede wszystkim o wykonanie wąskich alejek parkowych, postawienie kilku ławek, urządzenie terenów zielonych oraz wykonanie parkingu z tyłu budynku oraz drogi dojazdowej od strony ulicy Kościelnej. 

3. Wniosek podczas Sesji Rady Gminy, 3 września 2009     http://www.miedzyrzecze.org.pl/att_fck/Flash/dzwiek.jpg

Na zgłoszony wniosek Wójt nie odpowiedział. W dniu dzisiejszym dowiedziałem się, że Wójt Gminy Jasienica, wybrany m.in. głosami mieszkańców Międzyrzecza Górnego, zaproponował przeniesienie niemal całej kwoty przeznaczonej w budżecie gminy na zagospodarowanie otoczenia "chatki" na zakup samochodu strażackiego dla OSP Rudzica.

Teraz wszystko zależy od Rady Gminy, a w szczególności posiadających zdecydowaną większość radnych Komitetu Wyborczego "Prawo, Rodzina Samorząd".

#8 2009-09-18 06:22:23

Jacek
bywalec

W ten oto sposób zagospodarowanie terenu wokół Chatki będzie przesuwać się do "nigdy". Raczej nikt nie będzie tym zdziwiony.
Wójt i "radni" uzasadnią decyzję w prosty sposób - przecież wóz strażacki to wyższe dobro - wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Z takim uzasadnieniem trudno jest się nie zgodzić, ale biorąc pod uwagę jednoznaczne stanowisko Wójta i "radnych" wobec naszego sołectwa, kolejny raz zostaniemy wypchnięci z jakiejkolwiek inwestycji.

Ostatnio edytowany przez/Last edit Jacek (2009-09-18 06:23:07)

Stopka forum/Board footer